Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAND. No. 1114. 16e Jaargang. Woensdag 26 Januari 1876. Hoofdelijken Omslag m f Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. ABONNEMENT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Neuzen doen te weten dat liet primitief kohier van den dier gemeente, voor het loopende dienstjaar, door hen voorloopig is vastgesteld en van heden af, gedurer.de veertien dagen, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt, alsmede, dat binnen dien tijd elk aangeslagene schriftelijk, op onge- zegeld papier, bij den raad bezwaren kau inbrengen Neuzen, den 25 Januari 1876. Burgemeester en Wethor lers voornoemd, J. A. van B O V E N, De Secretaris, J. DIELEMAN. Overziclxt. Over de Oostersche zaken wordt tot nogtoe weinig licht verspreid. Men dwaalt rond in een cirkel van onderhandelingen van de mogendheden onderling, met den sultan in kwestie en met de opstandelin- gen, zonder dat er gezegd kan worden, dat er nog eene schrede op den goeden, vreedzamen weg is gedaan. Zooals de zaken zich nu laten aanzien, zullen de krachten der diplomatic te kort schieten en het zwaard zijn gewicht in de schaal moeten leggen, om de oproerlingen tot rede te brengen. Men maakt, naar de jongste berichten althans, aanstalten tot het leveren van nieuwe gevechten. De hoofdman Liobratisch heeft het opperbevel over- gedragen aan een niet minder onversaagden en ijverigen aanvoerder, Paulavius. De vurigste oproe- pingen worden gedaan, om den strijd tegen de Turken voort te zetten. Uit Spanje deelt men eenige vorderingen der koninklijke troepen mede. De zeekust van Carlisten te zuiveren, schijnt het voorname doel van dezen tocht te zijn en dit doel bereikt wordende, zou inderdaad de opstand zijne beste en voor het land gevaarlijkste en lastigste positie verliezen. De batterijen der Carlisten bestrijken aan die zijde inderdaad het opene water, dekken hun aanvoer en verhinderen aan den anderen kant van die zijde alle ondersteuning aan de regeeringstroepen. Menige poging is dan ook gedurende den opstand gedaan, om die positie te veroveren, maar telkens heeft men door gebrek aan een voldoend eskader de zaak weer moeten opgeven. Of ze nu over land gelukken zal, zal misschien binnen eenige weken kunnen worden veniomen; het laatste, meest belangrijke bericht deelt mede, dat het vuren der Carlisten op de stad St. Sebasliaan is tot zwijgen gebracht. Zoover thans bekend is, zal de aanstaande Eran- sche volksvertegenwoordiging voornainelijk uit aan- hangers der republiek in haar tegenwoordigen, zoo men het noemt, conservatieven vorm bestaan. D° Buonapartisten hebben voornamelijk den strijd ver- loren. Van de 100 plaatsen, waarop gerekend was, zullen ze er nauwlijks 30 i'memen. Dit dertigtal echter, de ervaring heeft het geleerd, kan nog moeite genoeg geven. Er zal te Parijs eene groote kiesvereenigin g worden opgericht, die hare takken over het geheele laud uitstrekken en ten vaandel zal voeren: ,/MacO.Iahon gesteund en door hem tot het keizerrijk." De overtuiging, dat de oud-soldaat des keizers ten slotte hiertoe de hand zal leeneu, blijft dus nog altijd levendig. Gambetta, de luchtreiziger uit den oorlogstijd, doet thans ijverige reizen, om zijne beginselen te verkondigen, maar wordt in het houden zijner openbare redevoeringen door de regeering zeer be- lemmerd, ofschoon moet erkend worden, dat de voormalige vurige enthusiast veel in bezadigdheid heeft gewonnen, wat volstrekt nog niet gezegd kan worden van den reeds bejaarden Victor Hugo, wien het nog m ar niet gelukt is, zijn liaat tegen het keizerrijk te iverwinnen en die bij elke gelegenheid daaraan lucht moet geven. Dat zulk een man in Parijs zelf gekozen wordt, heeft toch wel eenige beteekenis. Neuzen, 25 Januari. Blijkens het uitgegeven Provinciaal blad van Zeeland 110. 11 heeft de commissaris des konings in deze provincie bepaald, dat de loting voor de nationale militie in het loopende jaar zal plaats hebben te: Hulst 28 Eebruari te 9 uren voor Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Grauw, Clinge, St. Jansteen en Hulst; Axel 29 Februari 9£ uur voor Axel, Zuiddorpe, Zaamslag en Koewacht; te 11 uren voor Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Philippine, Overslag en West- dorpe; IJzendijke 2 Maart te 9 uren voor Nieuwvliet, Groede, Breskens, Hoofdplaat, Schoon- dijke, Waterlandkerkje, Biervliet en IJzendijke; Sluis 4 Maart te 9 uren voor St. Kruis, Eede, Oostburg, Kadzand, Aardenburg, Zuidzande, Retran- chement, Heille, Sluis en St. Anna ter Muiden. Axel, 20 Januari. Loop der bevolking in deze gemeente in 1875. Op 31 December 1874 bedroeg de bevolking 1380 mann. en 1455 vrouw., samen 2835. In 1875 geboren 65 mann. en 63 vrouw., samen 128 in de gemeente hebben zich gevestigd 60 mann. en 49 vrouw., samen 109; overleden 32 mann. en 36 vrouw., samen 68; personen die de gemeente hebben verlaten 65 mann. en 62 vrouw., samen 127. De bevolking bedroeg op 31 December 1875: 1408 maun, en 1469 vrouw., samen 2877, terwijl 30 huwelijken zijn voltrokken. Koewacht, 24 Januari. Gedurende liet afge- loopen jaar 1875, zijn in deze gemeente geboren: 48 mann., 43 vrouw. Overleden: 34 mann., 30 vrouw. Leveuloos aangegeven mann. 1, vrouw. 2. Er hebben zich gevestigd mann. 59, vrouw. 60. Er zijn vertrokken mann. 32, vrouw. 25. Vol trokken huwelijken 20. Bevolking op 31 Decem ber 1875, bestond uit 1075 mann., 1053 vrouw. Te saruen 2128. St. Jansteen, 24 Januari. In 1875 geboren: mann. 35, vrouv?. 39. Te samen 74, waaronder 2 onecht. Overleden: ongehuwden mann. 21, vrouw. 18, gebuwden mann. 7, vrouw. 6, weduw- naars 2, weduwe 1. Te samen 55. Levenloos geboren 2 mann. en 1 vrouw. Gehuwdjong- mans en jonge docbters 8. Jongmans en weduwen 1, weduwenaars en weduwen 1. Te sam; .i 10. Vestiging in de gemeente mann. 46 vrouw. 25. Te samen 71. Vertrek naar elders mann. 72, vrouw 44. Te samen 116. De bevolking beliep op 31 December 1875, mannen 926, vrouwen 916. Te samen 1842. Zielental 31 December 1874, mannen 947, vrou wen 911. Samen 1858, alzoo verHes 16. Te Breskens zijn bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad uitgebracht op den heer J. de Koster, opzichter van 's rijks waterstaat, 23 en op den heer P. Leenhouts 20 steminen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Te Biervliet is door de gemeente eene geld leening geopend om een gedeelte grindweg met keien te bestraten. Deze leening is door ingeze- tenen volteekend, zoodat de aanbesteding spoedig verwacht wordt. In de zitting der arr.-rechtb. te Middelburg, van Woensdag den 19 dezer, werd het geding voort- gezet tusschen scliipper de Bruijn en den gezagvoerder van de stoomboot de Phonix. Namens eerstgenoemde werd geconcludeerd tot niet ontvankelijk verklaring, maar verwerping der incidenteele vordering van de tegenpartij, zooals zij is gedaan, strekkende 0. a. tot het bevelen van een rapport van deskundigen, omtrent de vraag of het mogelijk is, dat een stoom- schip als de Phonix. een tjalk aanvaart op de plaats door schipper de Bruijn aangegeven. Namens dezen werd beweerd, dat partij in dit door haar gestelde vraagpunt de feitelijke voorstelling verandert en dat in het door partij overgelegde procesverbaal van onderzoek, een schrijffout voorkomt. Op grond van eenen ander, werd ten slotte, namens genoemden schipper beweerd, dat geen rapport van deskundigen kan worden bevolen, omtrent oujuist voorgestelde eischen, en de ontvankelijklieid der incidenteele vordering betwist. Op verzoek van de partij werd voor 14 dageii remise verleend. Blijkens de gedane medcdeeling in de verga- dering van den gemeenteraad te Zierikzee op 18 dezer is in het jaar 1875 o. a. afgeleverd aan uitge- graven Zelkasch, ten gebruike voor de glasblazerijen, voor eene som van/14,055,60. Waarlijk geen onaardig buitenkansje tot stijving van de gemeentekas. De predikant S. O. Los bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Baarland, en bevorens bij die te Zaamslag, c. a., heeft, om redenen van ouderdom en ongezondheid, zijne betrekking neder- gelegd, welkc bij sinds 1841 bij onderscheidene gemeenten bekleed heeft. De hulponderwijzer C. A. Leempoel, die voor enkele maanden zijne betrekking te Wolfaartsdijk met die te Sprang verwisselde, is den 24 dezer te 's Heer Arendskerke in functie getreden. De minister van finaneieu maakt bekend, dat het examen ter benoeming van hoogstens 18 controleurs van het kadaster den 1 Maart e. k. te 's Gravenliage zal aanvangen. Men schrijft ons uit Kruisland, Steenbergen. De lieer B. J. Imandt hulponderwijzer te Kruis land, vroeger te Boschkapelle, verloor 15 Januari 11. op eene noodlottige wijze liet leven. Met twee vrienden op de schaatsen van Steen bergen komeude, ontmoetten zij een goeden kennis, staan bij elkander stil, zakkeu plotseling door het ijs en verdrinken alle vier jammerlijk. gemeente NEEZENSCHE con; am. Per drie mannden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTliN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel infer f 0,16, Grootere letters worden naar plaatsruimte bere ksiid. Advertentien gelicve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DKIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1