BUITENLAND. telijke behoeften etc. door 2 kerkvoogdijen 7,50, en voor de algemeene weduwenbeurs door 5 kerk voogdijen 52 gulden. Aan de memorie van antwoord van den min. van binn. zaken over hoofdstuk V aan de leden dier kamer wordt het volgende ontleendAfschaf- fing der plaatsvervanging bij de militie verdient geen aanbeveling. In 1873 heeft de tweede kamer, blijkens de verwerping van het voorltel tot afschaf- fing, de nadeelen, daaraan verbonden, overwegend geoordeeld. Zich bij dat gevoelen aansluitende, heeft de regeering in hare aanhangige voordracht tot wijziging der militiewet de afschaffing der plaats vervanging niet voorgesteld. Omtrent het lager onderwijs meent de minister, dat geen zijner voorgangers sedert 1857 zooveel opening van beginselen gegeven heeft als hij, en zonder terughouding. Met ernst komt hij op tegen 't oordeel van sommige leden, dat het lager onder wijs door hem te veel achter het hooger onderwijs zou zijn verscholen. Omtrent de scheepvaartbeweging te Middel- burg, vernemen wij, dat in het afgeloopen jaar aan de loskade aldaar om te lossen of te laden zijn aangekomen 59 zeeschepen, waarvan 28 fregatten en barken, 3 stoomschepen en 28 brikken, schoo ners en koffen. Als men in aanmerking neemt, dat alles nog geheel in den aanvang is, dan zijn deze cijfers niet onbelangrijk. Minder gunstig zijn die betreffende den loop der bevolking in 1875. Op 31 December 1874 be- droeg het bevolkingscijfer te Middelburg 15,926 personen; in 1875 zijn ingekomen 1078 personen en geboren 480 kinderen te samen 1558; vertrok- ken zijn 990 personen en gestorven 482 te samen .1472, zoodat de bevolking slechts is vermeerderd met 86 personen, en op 31 Dec. jl. bedroeg 16012. Opmerkelijk is de ongunstige verhouding tusschen het geboorte- en sterftecijfer. In de week eindigende met den 8 Januari werden in Friesland 23 gevallen van longziekte geconstateerd en werd geen nieuwe koppel aange- tast. In dezelfde week van 1875 kwamen 59 ziektegevallen voor en werden 5 nieuwe koppels aangetast bevonden Men deelt ons mede, dat de maatschappij van landbouw, tuinbouw en veeteelt in het arron- dissement Breda, den talentvollen redacteur van de Landb. Ct., dr. L. Mulder, benoemd heeft tot lid van verdienste. In de 111. landw. Zeit. lezen wij, dat sinds eenige jaren in Berlijn een nieuwe tak van indus- trie gevonden wordt, die thans een niet gedachten omvang heeft verkregen. Het is de handel met Hamburger varkenslever. Hamburg bezit eene groote overzeesche exportatie van gezouten varkens- vleesch, zoo dat eene enkele slachterij daar meer dan 500,000 varkens per jaar slacht. Van dezen uitvoer zijn echter de levers, die daarvoor niet geschikt zijn, uitgesloten. Zij worden meestal door 1 11 te"'" Benoemd tot directeur van het postkantoor te Harderwijk de heer H. W. de Ridder, thans directeur van het postkantoor te Leerdam. Het is thans officieel bevestigd, dat de ge- samenlijke inspecteurs van het lager onderwijs door den minister van binnenlandsche zaken op korten termijn zijn bijeengeroepen, om na te gaan of het mogelijk zal wezen de op de begrooting gebrachte sommen tot uitbreiding van de kweekscholen in dit jaar te bested en. In diezelfde bijeenkomst zul- len den inspecteurs bepaalde vragen van stellig recht worden voorgelegd, met het oog op de voor- genomen herziening van de wet van 1857. Naar wij vernemen zullen de per stoomschip Prinses Amalia terugverwachte mariniers, die aan den krijg te Atehin hebben deelgenomen, aan het Nieuwediep worden verwelkomd door de ministers van oorlog en marine en door den luit--generaal van Swieten. Aan een particulier schrijven van Edi (Su matra), is het volgende ontleend: Kunt gij niet eenige fatsoenlijke Hollanders met een beetje kapi- taal, aansporen hierheen te komen; door tabak, peper, nootmuskaat enz., te planten, zouden zij spoedig veel geld kunnen verdienen; de grond is hier beter dan in Deli; de voorwaarden waarop grond te krijgen is, zijn tot nu toe zeer billijk; werkvolk (Chineezen) is overvloedig van Penang te krijgen, maar men moet ijverig zijn en niet opzien tegen pnvaties. Het zou mij zeer spijten, als het gepeupel van Singapore en Penang weer met de grootste voordeele ging strijken; op het oogenblik zwerveu hier reeds 2 van die kerels rond om grond uit te zoeken, dien zij voor een spotprijs zullen krijgen. Landbouw-berichten In de Staats-courant van gisteren wordt bekend gemaakt dat de regeering, omtrent de verschijning van den coloradokever in Zweden, in den herfst aes vorigen jaars, inlichtingen heeft bekomen waaruit blijkt dat de daarointrent verspreide berichten onjuist zijn en de academie van landbouw aldaar cut officieel heeft erkend. Gedurende de maand December zijn in Pries- land 40 runderen wegens longziekte afgemaakt. Het geheele aantal gevallen in 1875 was 1138. Berlijnsche handelaars te Berlijn ter markt gebracht, en wel tot een bedrag van meer dan 300,000 kilo per jaar. Het Chem. Centralblatt deelt mede, dat sinds eenige jaren te Duinkerken groote hoeveelheden (tot lieden reeds meer dan 1 millioen kilogram) eener bruine zelfstandigheid uit Engeland in den handel komen, uitsluitend bestemd om guano te vei valschen. Jean heeft een monster er van onder- zocht. De zelfstandigheid hezit, wat aaugaat kleur en samenhang, de grootste overeenkomst met de gewoonlijk voorkomende guanosoorten; zij is reuk- vrij, noch zuur, noch alcalisch, heeft bijkans geen smaak, laat bij gloeien eene bijkans kleurlooze ascli achter, en kan in groote hoeveelheden met guano gemengd worden, zonder daarvan de kleur of het uiterlijk aanzien te veranderen. Bij het onderzoek vond men een groot gehalte (veel meer dan de lielft) zwavelzure kalk of gips, ,/cal- emmphosphaat" (meer dan «/5,) voorts keuken- zout, een weinig krijt en organische stof, en een met gering watergehalte. Het //calciumphosphaat" bevatte sporen van ijzer en aluminium; de orga nische stof 0,3 pCt. stikstof. Het monster was clus in hoofdzaak een mengsel van gips en //cal ciumphosphaat." De organische stof, die er het uiterlijk van guano aan geeft, fabriceert men in Engeland door inwerking van stoom van hooge drukking op wollen lompen of anderen stikstof- njken dierlijkeu afval. Do eigenschap van het mengsel, bij gloeien eene witte ascli achter te laten, komt den vervalschers uitnemend te stade, daar de Belgische landbouwers, die bijkans al- leen de afnemers zijn, gewoon zijn, de guano te ondeizoeken door haar in een ijzeren kroes te gloeien en slechts zulke guano voor onvervalscht houden, die dan eene witte ascli achterlaat. Carbolzuur tegen wratten. De veearts Prietsch appliceerde bij een vijfjarig paard, dat op beide vlakten der lippen een groot aantal wratten had gekregen van den omvang eener gierstenkorrel tot dien eener hazelnoot en die het dier bij het eten m hooge mate hinderden, een mengsel, bestaande Ult gehjke deelen carbolzuur en spiritus. De grootste wratten die tweemaal daags met dit mengsel wer den bestreken, begonnen reeds op den tweeden dag op te drogen en waren in acht dagen tijds vol- komen verdwenen, terwijl aan de overige geene verandering te bespeuren viel. gedood en 3 gewond zijn. Er is voor 30,000 fr. scliade aangericht. Van de hand van den heer A. L. Cambrelin oud-ofiioier van marine is te Brussel bij de uit«e- vers Bruylant-Christophe Co. een hoogst belang- njk werk verschenen getiteld: Port de Nieuw- Antwerpen pres de Heyst etc. In dit werk, toegelicht met een aantal kaarten wijst de schrijver er op, dat sedert de opening van de haven te Vlissingen, de haven van Antwerpen met meer voldoet aan de hedendaagsche industrie en een langzamen cloch zekeren dood tegemoet gaat en met haar tegelijkertijd de handel van Belgie, Binnen korten tijd zullen de kamers van Belgie geroepen worden om handelend op te treden. De stemming der ,/Conventie van Terneuzen" zal in deze beshssen en het land voor altijd aan banden gelegd worden. In uien stand van zaken, achtte de schrijver het noodig zijne plannen bekend te maken, als zijnde het eenige uitsluitende middel ter voorkoming van den ondergang, waarmede de handel van Belgie wordt bedreigd. Deze zijn de volgende: lo. de Schelde te verleggen en haar te doen loopen van af Gent naar Heyst, waar zij in de Noordzee stort. le Heyst een vaste handelshaven te bouwen met al zijn aanhang. 3°. Die haven door kanalen en spoorwegen te verbinden met de Belgische steden en verder met Duitschland. De schrijver besohouwt langs de geheele Noord- zeekust van Calais tot Texel, Heyst als de eenige plaats, die de meest serieuse en meest duurzaine levenswaarborgen biedt. Volgens den schrijver zullen de kosten van het geheele plan de 350 millioen frcs. niet te boven gaan en zou het geheel in den tijd van 5 a 6 jaren gereed kunnen zijn. Na de kolenmijnwerkers is het heden de garde civique van Laken, die het werk laat staan, en weigert dienst te doen. Een dertigtal onderotficieren der milice citoyenne heeft aan den bevelhebber zijn ontslag ingezonden. De oorzaak dier dienststaking zou zijn, dat men de onder-officieren al te zeer op zijn Pruisisch behandelde. GEMENGDE BERICHTEN. Het offic. dagblad van Konstantinopel ,/La 1 urquie, wederspreekt stellig het bericht, volgens hetwelk de Porte aan Engeland toezegt om afstand te doen van Egypte tegen belofte van zijne terug houding in de Oostersche kwestie. De nieuwstijdingen van Konstantinopel zijn beter. Gisteren heeft de jaarlijksche inzegening van de JNeva plaats gehad in tegenwoordigheid van den keizer Alexander, de dignatarissen van het liof en Jiet corps diplomatique. De stad Odessa is sedert 4 dagen door de sneeuw geblokkeerd. In een vlaeserij te Gent is gister een stoom- gesprongeu tengevolge waarvan 4 personen Vier personen, in de kracht des levens, had- den Zaterdag schaatsen gereden, op het Langwater in Kruisland onder Rozendaal. Bij het huiswaarts keeren zijn zij door het ijs gezaktalle vier zijn zij levenloos opgehaald, twee hunner waren gehuwd en laten kinderen na. Voor de regtbank te Amsterdam stond onlangs een huisvader terecht beschuldigd van zijn echtge- noote deerlijk te hebben toegetakeld. Volgens de verklaringen der getuigen, heeft hij haar in 't ,/ge- laat getrommeld" en zoo geweldig bij de keel gegrepen, dat het arme mensch gilde van de pijn. //Schaaradet ge u niet?" spreekt de voorzitter. 'Ik ken u sedert jaren. Reeds uw eerste brave vrouw hebt ge op ergerlijke wijze mishandeld. Aan den drank verslaafd, waart ge steeds tot last uwer huisgenooten, wier geluk ge door uw schandelijk gedrag verstoordet." ,/Vraag wel excuus," hervat de man op den toon van gekrenkte waardigheid. ,/Ik heb mijn plicht steeds nauwgezet betracht. Maar er is in mijn huis geen vrede te houen. Altijd is er ongenoegen over de kinderen. z/Omdat gij steeds beschonken zijt!" //A'raag wel excuus omdat er vierderlei soort van kinderen bij ons zijn." //Hoe verklaart ge dat?" z/A erbeeld u,' luidt het klagend antwoordt//Ik ben de vienlc man mijner vrouw, cn zoo kan het niet uitblijven, of er moeten twisten ontslaan: is het over het eene kind niet, dan over 't andere. Vier maleu was mijn vrouw gehuwd. Uit elk huwelijk zijn kinderen over. Ik zelf had er zeven. De rest begrijpt u!" z/Dat alles verontschuldigt uniet. Behoefdetgij die vrouw te trouwen Gij wist immers vooraf, dat zij zooveel kinderen van verschillende mannen had. Doch ik zal u zeggen, waarom gij haar naam^ Zij is schoonmaakster van beroep, en lui en lust

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2