GEMENGDE BERICHTEN. NGEZONDENE STUKKEN. R. Kathol. gemeeiiten in Zeeuwscli-Vlaaiulereu. W. 1803 1804 1858 1807 1730 1796 1796 1799 1750 1710 1844 1738 1796 1720 1861 1875 boete van 14,664, fr. had opgelegd, welke straf door vermindering tot op het maximum, op 10 jaren gevangenis en 4000 fr. boete was bepaald. Het hof heeft, alhoewel het de hoeveelheid der straf van 10 jaren gevangenis en 4000 fr. boete behield, echter den vorm van het vonnis gewijzigd. Volgens den Precurseur bestond de Belgi- sche handelsmaire op 1 Januari 1875 uit oO schepen. In den loop des jaars werden 3 nieuwe schepen gebouwd en aar. 10 andere Belgische zeebrieven verleend. Daarentegen leden 4 schepen schipbreuk, 1 verbrandde, 1 werd afgekeurd en 5 werden ver- kocht aan buitenlandsche liuizen. Van de door Belgische firma's in het buitenland gekochte sche pen ging 1 er een te gronde en werd er een afge keurd. Het aantal schepen bleef dus 56. Zegge 27 stoom- en 29 zeilschepen. Te Antwerpen worden groote toebereidselen gemaakt tot het plechtig gedenken van Rubens sterfdag voor 3 eeuwen. De Courrier de Bruxelles meldt, dat de bekende Louisa Lateau van Bois d'Haine, op het uiterste ligt en reeds het laatste oliesel ontvangen heeft. Blijkens het officieel rapport omtrent de Duitsche koopvaardij, telde Duitschland in 1871 4519 stoom- en zeilschepen, te samen van 982,355 ton en bemand met 39,475 koppen, welk aantal in 1875 was gestegen tot 4602 stoom- en zeil schepen, te samen van 1,068,383 ton, met 42,424 man. Onder de doofstommen in Duitschland wordt thans geld bijeengebracht om een monument op te richten voor Samuel Ileinieke, stichter der eerste doofstommenschool te Leipzig. Men hoopt het gedenkteeken te onthullen den 14 April 1876, op welk tijdstip die school haar eeuwfeest zal vieren. Uit verschillende deelen van Europa komen be- richten omtrent groote massa's gevallen sneeuw. In Oostenrijk zijn hier en daar de spoortreinen niet slechts blijven steken, maar is de dienst op meer dan een lijn gedurende een geheelen dag ge- staakt moeten worden. Noch door sneeuwploegen, noch door liandenarbeid konden de wegen in den noodigen korten tijd worden vrijgemaakt. Ook in het zuiden van Prankrijk zijn in ver- scheiden streken de wegen onbruilibaar en is het post- en telegrafenverkeer gestremd. Te Napels waren op 6 dezer de Vesuvius en de heuvels rondom de stad met sneeuw bedekt. Ook noordelijker is sneeuw gevallen en o. a. te Piculle een trein uit Rome daardoor gestuit. Den 7n en 8n sneeuwde het te Venetie niet minder. De arme onderwijzer te Helhcon in Zwit- serland, die met zoo diep ongelukkig gevolg de jeugd van het dorp een kerstfeest wilde bereiden, wordt nu door het domme deel van de bevolking beschuldigd de oorzaak van de ramp te zijn. Of- schoon de man zijn zuster, die hem had bijgestaan in het organiseeren van het feest, bij die gelegen- heid verloor en zijn breeder zwaar gewond werd, valt men hem nog hard, zoodat hij zich genood- zaakt heeft gezien zijn ontslag te vragen. Omtrent de ramp op het eiland Reunion (Afrika) verneemt men de volgende bijzonderheden Op 26 Nov. 11., des avonds te half zes ure, ver- dween het geheele dorp Grand Sable. Het werd verpletterd onder groote massa's rotsblokken en aarde. Twee bergen beiden 3000 meter hoog, stortten gedeeltelijk in de vallei van Salasie en bedekten met hun puin de geheele bergvlakte, ter grootte van 120 hectaren. Groote rotsblokken rolden tot op 3 kilometer afstand, waar zij liuizen verpletterden. Gedurenden tien minuten was het in den geheelen omtrek alsof het einde der dageir daar was. Het geweld van de nedervallende bergen was letterlijk oorverdoovend. Duizende echo's weer- klonken. De bewoners van het dorp werden van 40 tot 60 meter diep begraven, zoodat er ook zelfs geen poging kon worden aangewend om hulp te verleenen- Haar huisje werd toen betrokken door haar breeder en zijne vrouw. Deze laatste vervoegde zich dezer dagen ten huize van den predikant om hem te verzoeken een nacht in haar woning door te bren- gen, ten einde (N.B.den geest van hare overledene schoonzuster, die hen elken nacht met een bezoek vereerde, „in voile glorie, gekleed in een blauw jakje, waarin zij was gestorven," naar de reden zijner komst te vragen, 'tgeen alleen door een geestelijke met goed gevolg kan geschieden. De geest vertoonde zich geregeld tusschen twaalf en een en krabde telkens aan het slot van een oud pulpitrum. Dat aan haar verzoek niet werd voldaan, eischt nauwelijks vermelding. De mededeeling van het bespottelijke geval moge als bijdrage worden be- schouwd tot het bewijs, hoever sommigen bij de wetenschap der negentiende eeuw ten achteren zijn. De hoogleeraar van der Willigen zal weldra, met vergunning der kerkvoogden, in de groote kerk te Haarlem een langen slinger ophangen, ten einde belangstellenden de gelegenheid te geven om het bekende bewijs van Foucault voor de wente- ling der aarde waar te nemen. Uit Fulda wordt gemeld, dat een sergeant van het garnizoen aldaar, Schafer genaamd, naar Frankfort is overgebracht, om wegens mishande- ling van soldaten voor den krijgsraad terecht te staan. Onder de punten van beschuldiging koint het volgende voor: De sergeant beval eens den onder hem staanden soldaten des nachts op te staan en alleen met hun hemd gekleed in de slaapzaal te exerceeren. Wie niet op zijn tellen paste, werd met een kleederenklopper z6o geslagen, dat de sporen van des sergeants ruwheid over dag niet te verbergen waren. Om zich van de uitgebreidheid der groote Engelsche bierbrouwerijen een denkbeeld te maken kan wellicht het cijfer dienen van de door haar betaalde vrachten aan een der voornaamste spoor- weglijnen. Zoo betaalde de bekende brouwerij van Bass Co. aan den Midland Railway van 1 Dec. '74 tot uit. Nov. '75 de ongehoorde som van meer dan 20,000,000 gulden. En dat wel alleen voor het vervoer van haar product en van de voor de bereiding benoodigde grondstoffen. Nabij Doega zijn, zooals uit Ragusa aan den Times wordt gemeld, meer dan 300 Turksche soldaten doodgevroren, terwijl een nog grooter getal met bevroren ledematen in de hospitalen liggen. Aan de politie in Europa is kennis gegeven, dat een „gevaarlijke misdadiger," genaamd M. T. Tweed, uit de gevangenis te New-York is ontsnapt. Hij is 50 jaar oud, heeft of had een grijzen vollen baard en is 200 pond zwaar. Dit laatste is niet best voor den vluchteling. Die hem pakt krijgt eene belooning van 6000. Waarschijnlijk zal de schelm, indien het gelukt hem te bemachtigen, het honderdvond bieden om weer losgelaten te worden. Het is dus in alien gevallen der moeite waard jacht op hem te maken. De Driekoningen-week is noodlottig voor de oesters geweest. Buitengewone hoeveelheden werden ingeslikt. Gedurende die week werden van Arcachon minstens 3 millioen verzonden. Een enkel huis heeft er ruim 700,000 gekocht. Een gedeelte lukken teweeg bracht? Welligt is de eene of andere lezer van uw blad wel zoo goed om hierop, door middel van een ingezonden stuk in dit blad, een voldoend en eenvoudig, eenigszins omschreven, antwoord te geven. Ik geef u dus in overweging bovenstaand in uw blad op te nemen en verwacht dan hierop gerustelijk eenig antwoord. Met de plaatsing zult ge ten zeerste verplichten UEds. dienaar, H. E. Wij betuigen den heer E. onzen dank voor de belangstelling en bevelen ons aan voor dergelijke vragen. Hieronder het antwoord, hetwelk wij ontleenen aan de Geillustreerde Encyclopaedie, onder hoofd- redactie van A. Winkler Prins. D Y N A M I E T. Dynamiet is de naam van eene ontploffende stof, in 1867 door Nobel te Hamburg uitgevonden. Men verkrijgt ze door eene poreuse tot poeder ge- brachte stof, zooals houtskool, infusorien aarde of kiezelgoer te laten doortrekken van nitroglyce rine. Doorgaans bestaat het dynamiet uit 75 °/o nitroglycerine en 25 kiezelaarde. Het verdient de voorkeur boven zuivere nitroglycerine, omdat het zelfs bij den sterksten schok niet ont- ploft. Het poeder moet derhalve kunstmatig ont- stoken worden, en het oefent liierbij zulk eene kraoht, dat het zelfs de dikste blokken metaal doet van een barsten. In de open lucht verbrandt het zonder ontploffing. Het is tot gebruik beter geschikt dan buskruid, omdat het niet zooveel boor- saten en dus veel minder werk vereischt en ook O niet zoo kostbaar is. Het dynamiet kost wel is waar 4 maal zooveel als buskruid, doch zijne werking is 8 maal zoo sterk. Het komt in den handel in gelijmde" papieren patroonhulzen, waarin het poeder vast ingedrukt wordt. Om het te ontsteken bedient men zich van een snoer, hetwelk aan een patentslaghoedje is vast- gehecht Bij het overbrengen van dynamiet heeft men geen gevaar te vreezen, doch in de dynamietfabrie- ken zijn meermalen onheilen voorgevallen. Gedu rende den Duitsch-Franschen oorlog(I8701871) heeft men met uitstekend gevolg van dynamiet gebruik gemaakt, om de kanonnen der forteu van Parijs te laten springen. werd naar Engeland uitgevoerd. Uit Oostwold wordt aan de Gron. Ct. ge meld Onlangs overleed hier een bejaarde gebrekkige vrouw, zonder echtgenoot of kinderen na te laten DEKENAAT AARDENBURG: Aardenburg, H. Maria Hemelvaart, gevestigd 1804 Sluis, Oostburg, Groede, Eede, IJzendijke, Hoofdplaat, Biervliet, Philippine, Hulst, H. Joannes de Dooper, 1730 H. Eligius, 1804 H. Bavo, a 1841 II. Maria Hemelvaart, 1818 Idem, 1770 H. Eligius, n 1795 H. Maagd Maria, 1855 H. Maria Hemelvaart, 1760 DEKENAAT HULST: H. Willibordus, gevestigd 1730 Mijnheer de Redacleur Met de nieuwe inrichting van uw blad wenschen we u gelukvorm en titel zal thans zeker algemeen bevallen en door den rijkeren inhoud moogt ge zeker op meerder iezers aanspraak maken, hetgeen ook o. i. niet zal uitblijven. De meerdere ruimte, die het blad thans bezit, deed mij besluiten u beleefdelijk te vragen of ge niet eenige plaats had om bij voorkomende gelegen- lieden een of andere belangrijke zaak, voor een of meer uwer Iezers, in den vorm van een ingezon den stuk, gelijk zulks in andere bladen geschiedt, zoudt willen plaatsen, teneinde uw blad ook voor een klein deel, in dien zin, wetenschappelijk te maken. Zoo wordt mij hier meermalen gevraagd: wat is eigenlijk dynamiet, de stof, waarmede de be- ruchte Thomas te Bremerhaven de vreeselijke onge- St. Jan Steen, H. Joannes de Dooper, Graauw, H. Maria Hemelvaart, Nieuw-Namen,H. Joseph, Lamswaarde, H. Cornelius, Groenendijk, H. Martinus, Ossenisse, H. Willibrordus, Hengstdijk, II. Catharina, Stoppeldijk, H. Geralphus, Boschkapelle, H. Petrns en Paulus, Koewacht, H. Philippus en Jacobus, Neuzen, H. Willibrordus, Zuiddorpe, H. Maria Hemelvaart, Westdorpe, H. Maria Visitatie, Sas van Gent, H. Maria Hemelvaart, Axel, Zeeuwsch Clinge. H. Gregorius de Groote, V. D. B, Zeetijdingen. Vaa 7 tot ea met 13 Jan. zij a ia deze haven binneugekomea bestemd voor Gent, de volgende zeesehepen als: 7 Jan. Eng. stoomb. liiebard Moxon, kap. J. Wright, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Stactoas, kap. W. Eumley, van honden met stukg. 9 Jan. N-Duitsche schooner Her mann, kap. C. bteinort, van Riga met lijnzaad. 10 Jan. Ifederl. galjoot Catharina, kap. Slinger, van higa met lijnza.d. 12 Jan. Nederl. ko'tjalk de jonge Jacob, kap. F. J. VcDema, van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 3