1 BUITENLAND. A genheid ook nog vijf nieuwe gildebroeders zijn aan- genomen. Yoor de oprichting der kweekschool op Java is bereids 7 duizend gulden ingekomen. Van de accijnsen heeft die op het gedistil- leeid in IS75 de raining te boven gegaan met 1 millioen en 7 ton, die op de 'suiker met ruim 1 millioen, en die op het geslacht met 3 ton. Ook de posterijen hebben in het afgeloopen jaar eene ongemeen hooge vlucht genomen, als het cijfer bereikt hebbende van 3,018,000, of ruim 2 a ton boven de raming. De rijksmiddelen hebben over 1875 meer opgebracht dan in 1874 2-g- millioen guldens en meer dan de raming 8| millioen. Wij hebben reden, zegt de N. R. Ct. over deze uitkomst. Niet alleen wanneer wij op het verras- send hooge eindcijfer van ruim 91 millioen letten, maar ook vooral niet minder wanneer wij de bij- zonderheden van het overzicht nagaan. Immers, geen buitengewoon hoog cijfer van een of ander onzer middelen, aan voorbijgaand toeval dank te wijten, heeft deze goede uitkomsten voort- gebracht, maar algemeene en geleidelijke stijging van de opbrengst van alle middelen. Dit bewijst eenerzijds, dat het geen te groote vermetelheid was de ramingen zoo hoog op te voeren als geschied is; anderzins dat onze econoraische volkstoestanden gezond en krachtig zijn en in limine ontwikkeling ook aan de finantien van den staat krachtigen steun kunnen geven. Het hoofdbestuur van het Nederl. ondenvij" zersgenootschap heeft het plan opgevat tot het op- richten van een paedagogisch museum, zoo als er o. a. te Petersburg en te Eome bestaan. Dit museum zal niet alleen betrekking hebben op het lager-, maar ook op het middelbaar onderwijs, waartoe de gemeenschappelijke handeling reeds ver- zekerd is. En daar men het museum te Amster dam meent te moeten vestigen, vleit men zich tot dat einde met den steun van dit gemeentebestuur en tevens van den minister van binnenlandsche zaken i w*Jst er °lh dat de eerste kamer van het Deensche parlement met algemeene stemmen de tweede lezing goedgekeurd heeft van de wet op onzeewaardige schepen, welke zich aansluit bij de Engelsclie wetten op dat punt. Haar voornaamste doel is te verhinderen, dat buitenlandsche schepen overgedragen worden in eigendom aan Deensche reeders, zonder dat de verkoopers een certificaat van de Engelsche regeering overleggen, ten bewijze van de zeewaardigheid hunner schepen. Nederland, zegt het Hbl., is alzoo de eeni°-e zeevarende mogendheid van Europa, wier regeering ontkent, dat er noodzakelijkheid bestaat om buiten- gewone maatregelen te nemen tot verhindering van het onder haar vlag brengen van in Engeland af- gekeurde schepen. Daar het een fteit is, dat de meeste in Engeland afgekeurde sehepen niet afgebroken worden, is het raadselachtig waar die schepen blijven. In llet hofja van Berresteyn te Haarlem be- vmden zich, zooals men weet, vier meesterstukken van Erans Hals. De lieer J. K. W. Quarles van U fiord wijst m de Spectator op het gevaar dat wij loopen, die stukken voor Nederland te verliezen. Yoor de vier stukken," zoo sohrijft hij, //Zijn in de laatste jaren bij herhaling, meestal door Engelschen en aridere vreemdelingen aan regenten van het liofje zeer belangrijke sommen geboden. Hetgeen mij daaromtrent te Haarlem was verhaald, is mij later bevestigd door welwillend op mijn aan- vraag van wege lieeren regenten verstrekte inlich- ri v* mAn /V.M .1 1 l "i - dier belangrijke geldsom nog meer in den geest van cn iefdadigen stichter van hot liofje werkzaam zouden kunnen zijn en aan die stichting, waarin nu slechts een 12tal oude vrouwtjes worden ver- pleegd, eene aanmerkelijke uitbreiding zouden kun nen geven of die gelden op andere wijze nuttig zouden kunnen besteden. Er worden nu copien gemaakt van die schilderijen; zoodra die gereed zijn en er is geen aanbod van regeeringswege, van de gemeente Haarlem of van een Nederlandsch kooper, dan zullen onderhandelingen met het buitenland worden aangeknoopt." Uit Meppel meldt men van 15 Jan: De nieuwe directie van Yolksvermaak heeft eer van haar werk. Overal wapperen de vlaggeneen massa landlieden (meest jongelui op sckaatsen), als nooit te voren, stroomden naar het feestterrein, dat er keung uitzag en niettegenstaande de heerschende koude totaal werd gevuld met schaatsenrijders. Beliaive de feesttent, waren nog een 20tal kleinere tenten en kramen opgericht, waar onderscheiden ververschingen te bekomen waren. De hardrijders- baan, omzet door een menigte vlaggen, zag er term uit. Een tiental paren, mannen en vrouwen betwistten elkander de prijzen en premien, die eindehjk aan een 4tal ingezetenen te beurt vielen. e Jvampermuziek kweet zich dapper; 't concert en bal was 's avonds zeer geanimeerd en tot laat m den nacht was men in de herbergen en koffie- huizen vrolijk bijeen. Door den lieerB. J. J. Lubbers, geneesheer e Zevenbergen, is vernietigiug gevraagd van een besluit van deu raad dier gemeente, waarbij hij is I benoemd tot plaatselijk geneesheer, belast met de armen-practijk, onder verplichting, om bij het in behandehng krijgen van ziektegevallen, die bii de wet van 4 Dec. 1872 als besmettelijk zijn aange- geven, daarvan aan het hoofd der gemeente opo-ave te doen met vermelding van de namen der zieken en de huizen waarin deze zich bevinden. De lieer Lubbers maakt bezwaar aan die voorwaarde te yoldoen en acht die in strijd met den eed, door hem als med. doctor afgelegd. De rechtbank te Maastricht heeft, naar men wil onlangs beslist, dat door een geneesheer aan het yoorschnft van art. 6 der wet is voldaan, wanneer hij van een geval van besmettelijke ziekte kennis geeit aan den geneeskundigen inspecteur en aan burg, en weth zonder aanduiding van wijk, straat of huis, waar de ziekte voorkomt. Met de bedoe- hng der wet stemt die opvatting zeker niet overeen. Als de ouderlijke woning met heur beminden haard Geen voor.verp treft mijn blikken, of't is eene oude vrind Geen plekju, waar mijn harte zijn kindsheid niet hervindt! t Zijn alle heiligdommen uit mijn vervlogen tijd O, als men op deze aarde zijn Paradijs hervindt, Dan welt het oog vol tranen, en't harte wordt weer kind. Een lief gedacht en goed gezongen gedicht is ook ,/Een Bozestruik." Een van de best gelukte versjes vind ik „Ge- hoorzaamheid." Ik meen genoeg aangehaald te hebben, om daar- door te bewijzen, dat Willemsen iets belooft voor de toekomst; met ernstige studie vooral ook van de taal - er zijn eenige woorden en beelden, o. a. rmschende beekjes, die wat dikwijls terug komen- is het niet te betwijfelen of hij zal geen onver- dienstelijk dienaar der Muzen zijn. Ik sprak daar van ernstige studie der taal. Ik wilde daarmede niet te kennen geven, dat zijne gedichten in slordige taal geschreven zijn; ik moet juist tegengestelde getuigenis afleggenzijne verzen munten uit door eene zuiverheid van taal, die men bij vele dichters uit onze jongere school te vergeefs zoekt, maar wanneer ik hier wijs op eene ernstige studie der taal, doe ik zulks omdat het mijne overtuiging is, dat armoede aan dichterlijke beelden vaak een gevolg is van armoede aan woorden. Een waar dichter moet over den geheelen woordenschat eener taal de vrije beschikking hebben. Moclit deze aankondiging van Willemsen's eerste- lingen hem een spoorslag zijn tot ernstige studie en ernstige zelf-critiek, dan twijfel ik niet of een tweede bundel van zijne hand zal daarvan de rijkste vruchten dragen. tingen, en daarom noem ik de volgende sommen betreffende de jongste aanbiedingen. Voor een drie- tal maanden is voor de vier stukken te samen ge boden 250,000; een gelijk aanbod is in de laatste weken ook van andere zijde gedaan. Yoor het portret der jonkvrouwe alleen, ongetwijfeld het juweel dezer kleine, maar uitstekende collectie, is nog dezer dagen aanvrage geweest, met bereid verklaring eene veel grootere som te zullen geven, dan de voor dat stuk alleen voor een paar jaren geboden/70,000. Het is begrijpelijk dat heeren regenten er ernstig over denken van die aanbiedingen gebruik te maken, emdat zij in de stichtingsbrieven van het hofje geene verplichting vinden die schilderstukken, altijd cen eigendom van zeer precaire waarde, ten alien iajde te behouden, en omdat zij door het ontvangen In //Onze Tolk," letterkundig weekblad, leest men o. a., van de hand des heeren G. A. Vorster- rnan van Oijen, het volgende over Distels en Bloemen, eerste gedichten van K. Willemsen Over het algemeen zijn jonge dichters zeer zwaar- moedig, en ofschoon Willemsen van die dichterlijke zwaarmoedigheid niet geheel vrij is, is over het algemeen zijne opvatting van het leven flink en degelijk. Geen suffer, geen droomer Geen kruiper, geen slaaf In handel en wandel Een here Bataaf, zoo zingt hij in zijne Levensleus; en later klinkt het Schoon is mij steeds het leven, t Zij zon- of maanlicht schijn; Maar schooner zou 'tmij wezen,' Woudt gij de mijne zijn welke laatste ontboezeming van een jongmensch best te jbegrjjpen is. In het gedicht ,/Peezie" schetst hij zeer juist den zwaarmoedigen toestand van jonge dichterharten 'tis slechts een droom, een nare droom, het leven Die mmmer geeft, wat onze ziel bedoelt, Maar hoonend lacht, met wat ons hart gevoelt En waanzm is des menschen rustloos streven. Van harte wensch ik hem geluk, dat hij die trcurpenode te boven gekomen is en nu kan zingen Van toen af blonk geen traan meer in mijne oogen Geweend om smart, waarvoor 'k geen oors prong wist. Zeer verdienstelijk vind ik ook het gedicht //Mijn ouderlijk huis." J Paleizen mogen prijken, gebouwd van marmersteen, Kasteelen zich verheffen ten hoogen hemel lieen; Geen huis is mij zoo dierbaar, geen huis is mij zoo waard Ijandbonw-berichten. In 1875 leverden de gezamenlijke graanoog- sten (de opgave is van 25 September) in Europa 90,333,000 hectoliter, 41,778,000 hectoliter min der dan in 1874. Er waren ongeveer 32,270,230 hectaren met graan bezaaid, maar de opbrengst per hectare liep in de verschillende landen zeer uiteen. Gemiddeld was de opbrengst 12 hectoliter en 81 liter per hectare. Overigens bracht de hec tare in Rusland, Turkije en Portugal het minst op, resp. 6,75, 9,00, en 8,01 hectoliter; in Engeland, Nederlaud en Belgie het meest, resp. 24,12, 22 80 en 18,18 hectoliter. Het eeuwenoude tiendrecht rustende op het zoogenaamd Hooge A eld in de gemeente Asperen, zijnde eene uitgestrektheid van circa 187 hectaren,' is dezer dagen door de vereende ingelanden van den tiendheffer den heer C. J. Vermeulen, am- bachtsheer van Asperen, afgekocht voor de som van 28000, alzoo tegen 150 per hectare. De 100e tentoonstelling van bloemen en planten enz. zal van 30 April tot 7 Mei te Brussel plaats hebben van wege de ,/Societe Rovale de Elore". Die tentoonstelling waaraan de naam van //Ex position Internationale et jubilaire" is gegeven, zal ongetwijfeld veel schoons opleveren en het zou zeker te bejammeren zijn, indien Nederland er niet flink was vertegenwoordigd. Uit Oudelande meldt men als eene bijzon- derheid, dat Zaterdag 11. bij den landbouwer j. E. Claeijs een roodbont vaarskalf werd geboren, dat 63v kilo's of 127 oude ponden woog. - Op de gisteren te Utrecht gehouden paarden- markt waren 343 paarden aangebracht, die verkocht werden voor /700 tot /200; de handel was echter voor het binnenland lusteloos en vele oude gebrekkige paarden aangevoerd. Het hof van cassatie te Brussel heeft zich bezig gehouden met de zaak van den jongen Ilaenen, veroordeeld door de correctioneele recht bank van Brussel tot 10 jaren gevangenis en 4000 fr. boete, voor vervalsching van obligatien der stad Brussel, door een valschen liberatiestempel op niet bijbetaalde actien te drukken. Men zal zich nog herinneren dat het gerechts- hof, bij cumulatie van straffen een totaal van 1474 jaren en 9 maanden gevangenis, benevens een •J V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2