Alffemeen Nieuws- en Advertentieblar] voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND. No. 1111. 16e Jaargang. Zaterdag 15 Januari 1876. SM o Dit blad verscliijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. J-*olitieli Overzient. Het gewicbt, aan den toestand in het Oosten gehecht, blijkt genoegzaam uit de instemming van alle groote mogendheden met de voorstellen van den minister Andrassy. Het zwaartepunt ligt bier, in de gevoeligheid der hooghartige Tnrken niet te kwetsen en tevens die middelen te beramen, waar- door de omringende staten en vooral de Qosten- rijkscbe gewesten, niet in den opstand der Turksche worden medegesleept. Heeft de Porte reeds te kennen gegeven, dat zij geen inbreuk op hare rechten kon toelaten, de voorstellen van Andrassy doen nadrukkelijk uitkomen, dat zij niets van dien aard aan Turkije willen opdriw-en, maar ten voile bereid zijn, het land den nomligen tijd en de meest mogelijke vrijlieid van handclen te laten. Bij dezen stand van zaken vleit men zich ook, de toetreding van Italie, Frankrijk en JBngeland te zullen verkrijgen en het is inder.laad geen on- verschillige zaak, wanneer die instemming bij dezen eersten stap in de verwikkelingen wordt verkregen. Daardoor zullen de hieruit voortvloeiende hande- lingen eene Europesche sanctie verkrijgen en geen der mogendheden zal er zich tegen kunnen verzetten, wanneer Oostenrijk en Rusland gedwongen worden, gewapenderhand tusschen beiden te komen. Allen twijfel omtrent de betaling der Turksche coupons is thans weggenomen door de bekendma- king van de Ottomanische bank, aankondigende, dat den 12 dezer het bedrag der vervallene lialf- jaarlijksche rente disponibel is, volgens bepaling voor de helft in contanten. Yoor de wederhelft worden recepissen uitgegeven, die later tegen obli gation worden ir.gewisseld. Meer dan ooit, dus meldt men, begint Frank rijk zich in twee vijandelijke partijen te splitsen, waarvan de eene den vrede en voorspoed des lands tracht te bevorderen door eene oprechte en loyale proefneming met de instellingen der republiek, ter- wijl de andere de instellingen sleehts aanvaardt under beneficie van inventaris en met de geheime bedoeling, om ze bij de eerste de beste gelegenlieid, die zich aanbiedt, weer om ver te werpen, zonder zelve nog te weten, we1,ken regeeringsvorm zij er voor in de plaats zouden willen stellen. Ook in deu boezem der regeering hebben gedurig botsingen plaats, die nu eens met ontbinding drei- gen, dan weder worden bijgelegd. De ministers van financien en van onderwijs moeten aan hunne ambtenaren bij eene circulaire hebben doen weten, dat deze bij de verkiezingen zich stipt van alles moeten onthouden, wat geacht zou kun nen worden, daarop van invloed te zijn. Men wil weten, dat soortgelijke aanschrijving ook van den minister van justitie is uitgegaan. De republikeinen rekenen op nog honderd stemmen in den nieuwen senaat, welke zij behoeven, om de meerderheid te liebben. Te oordeelen ecliter naar de bcrichten, welke bij den minister van bin- nenlandsche zaken zijn ingekomen uit de departe- menten, zou er, blijkens den officieusen Moniteur, weinig kans bestaan op het verkrijgen van dat getal. Volgens Buffets lerekeningen zouden ook de Buonapartisten sleehts weinigen er door kunnen halen, en zou de meerderheid van het eerste staats- lichaain bestaan uit zulkt conservatieven, die vast besloten hebben, de etaatkunde van den maarschalk- president te ondersteunen en de geregelde uitvoering der grondwet te verzekeren. Men moet evenwel niet te veel vertrouwen stellen in de verwachtingen van den Moniteur. Vooreerst zijn de gedelegeer- den der gemeenteraden nog niet benoemd, en ten tweede is het van andere zijde bekend, dat aan het departement van binnenlandsche zaken groote bekommering heerscht en derhalve elken dag tot willekeurige maatregelen de toevluchtgenomen wordt. Wie nog twijfelen mocht aan de officieele kandi- daten, leze den Moniteur van den 7n, waarin eene eerste lijst voorkomt van kandidaten voor den senaat, wi verkiezing aan de regeering aangenaam zou zijn, met andere woorden, die door haar wor den aanbevolen, Deze lijst bestaat uit Orleanis- ten, gematigde Itoyal is ten, gematigde Buonapartis ten en eenige republikeinen. De aartsbisschop van Parijs heeft een herder- lijken brief aan de geestelijkheid zijner diocese ge- richt, waarin aangedrongen wordt op het verstrek- ken van geldelijke bijdragen ten behoeve van de nieuwe katholieke universiteit aldaar. De prelaat wenscht, dat rijke, ijverige Christenen leerstoelen zullen vestigen en beveelt het houden van eene jaarlijksche inzameling voor de genoemde stich- ting aan. Neuzen, 11 Januari- Naar wij vernemen is het ijs op de Wester - Schelde beneden Antwerpen zoodanig toegenomen dat de zeilvaart als gestremd kan worden beschouwd. De groote ijzeren stoomschepen schijnen Antwerpen nog te bereiken. Westdorpe, 8 Januari. Gedurende 1875 zijn in deze gemeente geboren 36 M. 32 V. waaronder een tweelinggeboorte. levenloos aangegeven2 4 overleden16 21 ingekomen21 41 verhuisd17 16 gesloten huwelijken 12. De bevolking heeft sedert 31 December 1874 eene vermeerdering van 59 personen, en bedroeg op 31 December 1815, 788 M., 820 V., samen 1608. NB. Abusievelijk waren door den zetter in het vorige bericht een paar cijfers verkeerd geplaatst. Boscllkapelle, 12 Januari. De loop der bevol king dezer gemeente was over 1875 als volgt: Geboren: mann. 27 vrouw. 29 98 Ingekomen personen 42 I Overleden: mann. 9 j vrouw. 14 86 Vertrokken personen 63 J aanwinst 12 Zielental op 31 December 1874 1278 Alzoo was het cijfer der bevolking op den 31 December 1875. .1290 bestaande uit: ongehuwden, maun. 407 vrouw380 gehuwden, mann. 218 vrouw. 221 weduwnaars 19 weduwen 45 Voltrokken huwelijken: beide tusschen weduw naars en weduwen 2. Levenloos aangegeven: mann. 2, vrouw. 2, samen 4. In onecht geboren: geene. stoppeldijk, 12 Januari. Alhier zijn in den loop des jaars 1875 geboren: mann. 43, vrouw. 44, samen 87; overleden: mann. 27, vrouw. 36, samen 63. Levenloos aangegeven: 3. Er werden 9 huwelijken gesloten. Hengstdijk, 12 Januari. Het getal geboorten in deze gemeente beliep over 1875, 25. Dat der sterfgevallen, 21. Huwelijken gesloten, 3. Het cijfer der bevolking beliep op 31 Decem ber 1875: mann. 381, vrouw. 388, samen 769. Z. M. heeft mr. G. C. J. van Reenen, oud- minister van binnenlandsche zaken, oud-burgemees- ter van Amsterdam oud-lid en voorzitter van de tweede kamer, en mr. W. F. Rochussen, buiten- landsch gezant en volmachtigd minister bij het Duitsche rijk, met al hunne wettige, zoo manne- lijk als vrouwelijke, afstammelingen, in den Ne- derlandsche adel verheven. De min. van financien herinnert belangheb- benden aan een in de maand Maart a. s. te houden vergelijkend onderzoek van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der poste- rijen, en dat zij, die daaraan wenschen deel te nemen, zich voor den 1 Febr. a. s., bij een op zegel geschreven request, tot den min. behooren te wenden. In de jl. Woensdag gehouden zitting der arrondissements-rechtbank te Middelburg werd de behaudeling voortgezet der procedure tusschen M. de Bruijn, schipper van het na aanvaring met de Deensche stoomboot Phonix gezonken tjalkschip z/Drie gebroeders" en den gezagvoerder dier Deen sche stoomboot. Nam ens den gezagvoerder der stoomboot werd thans na bestrijding der verschillende gronden, namens den schipper aangevoerd tot steun van zijn beweer, dat de schuld der aanvaring reeds zou zijn bewezen, verklaard dat hij zich niet ver- zette tegen het gevraagd verhoor van deskundigen, onder opmerking evenwel (waartoe bovendien af- zonderlijk incidenteel werd geconcludeerd) dat aan de door den schipper gestelde vraag behoort vooraf te gaan eene andere, namelijk: z/Of het mogelijk is dat een stoomschip zooals de Phonix, hebbende zestig meters lengte, onder een gaande eb zeer dicht langs de witte ton no. 27 been stoomende en meest de witte tonnenkant houdende, rond de hoekboei witte ton no. 26 in het Nauw van Bath komende, bij het maken dier kromming eene tjalk aanvaart, die zich bevindt op de raaiing der witte boeien en de witte ton no. 26 vlak nabij heeft dwars onder de lij?" Aan den schipper de Bruijn is eene remiss van aclit dagen verleend om voort te procedeeren. Men schrijft uit Vlissingen, 9 Jan. Stoomde voor eenige dagen het van Indie komende stoom. NEEZENSCHE COIISANT. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10# Grootere letters worden naar plaatsruirate berekend. Advertentien gelieve men aau den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1