i Abemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1110. 16e Jaargang. BINNEN LAND. o Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. Jr*olitieli Overziclit. A1 liet buitenlandscbe belang concentreert zicli tegenwoordig in de door den Oostenrijkschen minister van buitenlandsche zaken, in overeenstemming met de kabinetten van Duitschland en Rusland, voor- gestelde wijzigingen in bet bestuur der weerspannige Turksclie gewesten. Die aangelegenbeden mogen terecbt van Europeescb aanbelang geacbt worden en men heeft dan ook niet verzuimd, het ontwerp van verbeteringen aan de beoordeelingen der gou- vernementen van Engeland, Erankrijk en Italie te onderwerpen. Geen wonder, iet de resultaten van het thans ondernomene hervormingswerk staat of valt Europeesch Turkije. Yan de voorstellen is nog weinig bekend, dan alleen, dat ze enkel betrekking zonden hebben op de opgestane gewesten en eene reeks van adrnini- stratieve liervormingeninhouden, met eerbiediging van Turkije's oppergezag. Maar en bier stuiten de mogeudheden-refor- mateurs op de gewone klip in troebele zaken, willen de partijen zelve wel gediend ziin van de middelen, ter genezing voorgesteld Het antwoord hierop wordt reeds gegeven door een telegraphisch bericht uit Konstantinopel, dat de grootvizier het denkbeeld eener buitenlandsche tusschenkomst verwerpt en verklaart, dat de l'orte zelve aan hare bevolkingen de belooide hervormin- gen wil waarborgen, en dat een Turksch afgevaar- digde belast zou worden met het overbrengen van nieuwe verzoeniugsvoorstellen aan de llerzegowi- ners. Men weet bij ervaring, waarop dergelijke^ ver zoeniugsvoorstellen van Turkije gewoonlijk uitloo- pen en de Times ziet dan ook de zaken donker in. Turkije is aohteruit gegaan met eene snelheid, zegt het blad, die iedereen verwonderen moet en daardoor is de wensch geboren, otn nog te redden, wat te redden is. Bovendien is de opstand in Herzegowina voor Oostenrijk zelf een groot gevaar, daar bij eene uiteenspatting van Europeesch Turkije ook zijne eigene grensgewesten gevaar loopen en in geval eener hernieuwing of uitbreiding van den opstand er niets anders opzit, dan zelf die gewesten te bezettcn. Uit Konstantiiiopel komen trouwens weer be- richten van nieuwe samenzweringen der muzelinan- neji tegen de Christenen. Men kail dus genoeg- zaam den zeer verwarden toestand zien, die het pas ingetreden jaar ruimschoots werk zal geven. Eveneens nog in Spanje. Had men er vast op gerekend, dat met het einde van 18/5 de laatste Carlist verdreven zou zijn, zooals de zaken thans staan, zal het nog wel eenige maanden aanhouden, eer dit voor het rampspoedige land zoo gewenschte tijdstip zal aanbreken. De aandacht is thans lioofdzakelijk gevestigd op de stad Hermaui. Ze ligt reeds half in puin, want in de jongst verloopene December weken wierpen de Carlisten er 900 granaten in, als omtetoonen, dat hunne kraclit nog met gebroken is. De generaal Moriones rukt met 30,000 man tegen deze stelling op, en is met deze troepen be- reids te Sebastiaan aan wal gestapt. Bij den tra- gen gang, dien alle bewegin m in dezen burgeroor- log kenmerken, zal echter het trefl'en nog wel eenigen tijd aanhouden. Volgens berichten uit Odessa, was de haven aldaar geheel door ijs versperd; de sclieepvaart is gestremd, daar de schepen de haven uit noch in kunnen. Neuzen, 11 Januari. Naar wij vernemen heeft de heer K. Willemsen, schrijver van het werkje //Distels en Bloemen," Harer Mu_. steit, de koningin, een exemplaar daarvan aangeboden. In een zeer vleiend schrijven betuigt H. M. den heer "Willemsen haren dank, met bijvoeging, dat de dichtbundel door HoogstDezelve met welge- vallen is aangenomen. Den 17 Januari aanstaande zal de commissie te Utrecht vergaderen tot het afnemeu van examen voor paarden-arts bij het leger liier te landenaar wij vernemen is er een candidaat, de heer E. A. L. Quadekker, provinciaal veearts te Neuzen. Axel, 10 Januari. Yoor het beroep naar de Nedcrd. hervormde gemeente alliier, is door den heer J. Brummelkamp, predikant te Veenendaal, bedankt. Westdorpc8 Januari. Gedurende 1875 zijn in deze gemeente geboren 36 M. 32 V. waaronder een tweelinggeboorte. levenloos aangegeven2 1 overleden16 21 ingekomen21 11 verhuisd17 h 16 h gesloten huwelijken 32. De bevolking heeft sedert 31 December 1874 eene vermeerdering van 59 personen, en bedroeg op 31 December 1875, 781 M., 820 Vsamen 1608. In de op den 10 dezer gehouden zittiug van den Imogen raad werd behandeld het beroep in cassatie van den notaris A. A. Vermandel uit Sas van Gent, die met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Goes door het hof van Zeeland is veroordeeld tot een maaud eenzame opsluiting en f 25 boete ter zake van misbruik van vertrouwen, door het verduisteren van gelden die hem waren ter hand gesteld voor een betaald wordenden arbeid en om er een bepaald gebruik van te maken. Ten over- staan van bedoelden notaris werd 1 Juni 1875 gepasseerd een acte van geldleening met de Zeeuw- sche suikerfabriek 'te Sas van Gent en voor de tegistratie en hypothecaire inschrijving van het borderel werden hem tot betaling der kosten daar van f 170 ter hand gesteld. De notaris had ech ter geen gelegenheid die werkzaamlieden te doen verrichten en vond het goed de f 170 niet terug te geven, maar ze te beschouwen als ontvangen in mindering zijner vordering wegens voor de fabriek gedane werkzaamheden, mr. I), van Eck, die het cassatieberoep toelichte en twee cassatiemiddelen, ontwikkelde, was van meening, dat deze zaak niet bij den strafrechter thuis behoorde, maar veleer tot een burgerlijke actie had kunnen aanleiding geven. Art. 408, dat zegt, dat alleen gestraft wordt liij die gelden verduisterd heelt welke hem tot bewaring ot voor een betaald wordenden arbeid zijn ter hand gesteld, was naar pleiters oordeel op het ten laste gelegde feit niet van toepassing, omdat dit feit bij de dag- vaarding niet was ten laste gelegd. De inschrij ving van een borderel was met een beroep op art. 1231 Burg. Wetb. geen notarieel werk en wanneer de notaris het al deed als zaakwaarnemer was het rekenen van salaris geen vereischte. Z. i. was het ten laste gelegde feit niet strafbaar. Subsidiair beweerde mr. van Eck, dat het arrest van het hof moest worden vernietigd en de recntsvervolging onbepaald geschorst, omdat ten deze zou bestaan een geschilpunt van burgerlijk recht. De notaris had tegenover de suikerfabriek een contra-pretentie het was naar pleiters meening reeds voldoende dat men met elkander in rekening stond om een ge schilpunt van burgerlijk recht op te levereu en derhalve had bij eenigen twijfel de schorsing moeten zijn uitgesprokenAanstaanden Maandag zal het openb. min. conclusie nemen. De diefstallen van vee in het voormalig vierde district van Zeeland nemen aanhoudend toe, zonder dat het gelukt de daders te ontdekkenbij denzelf- den landbouwer werden in T najaar tweemaal achter- een drie runderen uit de weide gehaaldonlangs bij een ander een varken uit zijn hok; nu dezei dagen bij een derde een paard uit den stalde dieven zijn er echter deze keer niet in geslaagd het dier mee te voeren, daar de bewouers der hofstede onraad merkten en, buiten komende, de dieven zagen wegloopen, het paard in de weide achterlatende. Het is hoog noodig, dat zoowel van de zijde van Belgie als van de onze krachtige maatregelen zullen genomen worden, om aan dezen voor de landbouwers gespannen toestand een einde te maken. Yoor de nieuw op te richten open bare school in de gemeente Heille (5de schooldistrict van Zeeland) is de eenige sollieitant, de heer Blackstone uit Leiden, op de voordracht geplaatst. In de drie laatste maanden van het afgeloo- pen jaar stierven te Oostburg aclit weduwen, waarvan de jongste 58 jaren, de oudste 86 jaren telde. De gemiddelde leeftijd bedroeg ruim 77 jaren en de jaren van de aclit weduwen saamgenomen bedroe- gen het cijfer van 622, een getal, dat wellicht hooger is dan dat van al de overige aldaar over- ledenen gedurende het geheele jaar. De cursus tot opleiding van hooldonderwijzers te Oostburg is den 8 dezer geopend. De lessen worden voorloopig alleen gegeven door den heer J. Brevee, hoofdonderwijzer te Sluis. Omtrent den nieuw benoemden minister van oorlog lezen wij in het Dagblad, dat jhr. G. J. G. Klerck een lioogst eervol verleden als militair- ingenieur en als administrates achter zich heeft. Geboren den 13 Eebruari 1825, werd hij in 1839, alzoo op 14jarigen leeftijd, kadet voor de genie aan de militaire academic. Na ijverfge studie werd hij achtereenvolgens tot 2n en In luitenant bevorderd, waarna hij in 1861 zich zag benoemd I tot secretaris der commissie voor den aanleg der staatsspoorwegen In datzelfde jaar maakte hij promotie en werd aangesteld tot kapitein bij zijn wapen, doch tevens op non-activiteit gebracht. Ten jare 1867 vroeg ABONNEMENT, ADVERTENTIEN. Per drie maanden binnen Nen.en f 1,Door het 5 j Van 1 tot 4 regela f0,40. Voor elke regel meer f 0,10. geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. WflPn^HnP" 19 lamiOri 187fi Grootere letters worden near pUatsrmmte berekend. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- /V UtJMbUclg JctllUctll IOIU. Adverteut.en gel.eve men aau den Uitgever m te zenden teuren en Brievenbushouders. uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRI1. Ul'6.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1