No. 1109. 16e Jaargang. Algemeen Nieuvvs- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND. 2lsite® Dit blad verschijnt Dinsdag- en Yrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. folitiek Overzicht. De tijden zijn voorbij, waarin Frankrijks beheer- scher enkel door een nieuwjaarswoord Europa deed sidderen. Wei geeft men in Frankrijks hoofdstad de gebruikelijke officieele recepties met de gebruikelijke ceremonieu gehouden; Mac-Mahon heeft, als ten tijde des keizers, de hulde der liooge staats-colle- gien en diplomatic ontvangen, maar, naar men schrijft, geen enkel woord gesproken. Misscbien is Mac-Mahon door 't beginsel geleid, dat liier vooral //spreken zilver, maar zwijgen goud was." En al moge dan Frankrijks woord voor 'tbui- tenland niet de vroegere zwaarwiclitige beteekenis hebben, voor 't binnenland vooral was voor Frank rijks president de uiterste omzichtigheid noodig, bij den scherpen partijstrijd, die vooral bij de aan- staande verkiezingen levendig zal worden. De in 1870 opgetredene volksvertegenwoordiging heeft, na een moeilijk en hardnekkig bestaan van vijf jaren, dan eindelijk liaar manda. t nedergelegd. De voorzitter sloot hare laatste vergadering met eene korte bezadigde rede, waarvan 't slot dus luidde //Gaat, mijne heeren! en heeft aan het land het mandaat terug, dat u toevertrouwd werd onder omstandigheden, waaronder voor u de eer met het gevaar steeg. De vreemde vijaud was in het land en de commune in Parijs. Tn een onver- standig begonnen oorlog verliet ons het geluk, maar het buitenland kan waardeeren, wat nog dit eervolle en werkzame land is overgebleven. De nationale vergadering heeft hare taak vervuld. Iedere overtuiging en iedere hoop deed onder voor de vaderlandsliefde. Het constitutioneele werk moge niet volmaakt zijn, maar zonder dat zou er anarchie of despotisme zijn. Vertrouwt op de eerlijkheid van Mac-Mahon, op de wijsheid uwer opvolgersen des lands, dat hen zal logenstraffen, die beweren, dat het de vrijheid niet verdient! Onderwerpt u met vertrouwen aan zijne uitspraakGeeft het ongeschonden zijne vlag en zijne vrijheid over Aan het Pruisische hof gaf de keizer bij gclegen- lieid der nieuwjaars-receptie het volgende antwoord aan den grijzen veldmaarschalk von Wrangel: //Ik waardeer met blijdschap in uwe woorden de herhaalde uitdrukking der gevoelens, welke gij mij reeds sinds lange jaren toedraagt. Door mij een lang leven toe te wenschen, mijn waarde veldmaar schalk! spoort gij mij aan, uw eigen voorbeeld te volgen. Indien de Almachtige mij de gunst bewijst, uwe wenschen te verliooren, door mij gezondheid en kracht te blijven schenken, hoop ik onvermoeid mijne plichten te blijven betrachten; en met fierheid vervult mij de gedachte, dat gij, mijne heeren! ook uwerzijds zult voortgaau, mij daarin te steunen, gelijk gij tot dusver liebt gedaan." Pit Spanje worden meer politieke dan krijgsbe- richten vernomen. Wei schijnt de strijd in het noorden liervat, docli men gaat met de uiterste voorzichtigheid te werk, terwijl de Carlisten bom- bardeeren, wat onder hun bereik is. Bij de aanstoande verkiezingen wordt het begin sel van algemeen sternrecht. gehuldigd en mag men dus vrij wat beweging te gemoet zien. 'tValt ecliter te aenken, dat deze bepaling de gouden bal is, het in vc!e opzichteii zorglooze en kinderachtige Spaansche volk in handen gegeven, en dat de regeering zelve toch de geheime draden in handen houdt. Neuzen, 7 Januari Z. M. heeft benoeind tot minister van oorlog jhr. G. J. G. Klerck, adviseur bij den aanleg van staatsspoorwegen. De minister van marine, de heer Taalman Kip is benoemd tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw. Door den gemeenteraad zijn met algemeene stem- men als leden der plaatselijke schoolcommissie alhier herbenoemd de heeren J. van Pienbroek en C. J. A. Fercken. De loop der bevolking over 1875 is in deze gemeente als volgt Geboren102 inann., 101 vrouw., samen 203, waaronder 4 onechte en 2 tweelinggeboorten. 2 geboorten hadden elders plaats, uit ouders liier woonachtig, en 6 geboorten liier, uit ouders elders wonende. Levenloos aangegeven2 mann., 5 vrouw., samen 7. Sterfte: in de gemeente 63 mann., 62 vrouw., samen 125, waaronder 4 van personen die hunne woonplaats niet hadden in de gemeente. Elders hadden 7 sterfgevallen plaats van personen, hier tehuis behoorende. Ingekomen: 282 mann., 142 vrouw., samen 424 Vertrokken: 204 126 330 Huwelijken tusschen jongmans en jonge dochters 26 weduwen 1 n gescheiden vrouwen 1 weduvvenaars jonge dochters 4 samen 32 Er had vermeerdering van bevolking plaats met 114 mann. en 51 vrouw., samen met 165 en het eindcijt'er op 31 December 1875 was 2154 mann. en 2162 vrouw., samen 43l6. Iloek, 7 Januari. In deze gemeente was de loop der bevolking gedurende 1875 als volgt: Geboren: 46 mann., 33 vrouw., samen 79, waar onder eene tweelinggeboorte. Levenloos aangegeven: 3 mann., 1 vrouw., samen 4. Overleden: *21 mann., 21 vrouw., samen 42 Ingekomen: 23 21 44 Yertrokken: 19 14 33 Huwelijken tusschen jongmans en jonge dochters 17 en weduwnaars 3 samen 20 De bevolking onderging eene vermeerdering van 39 personen en beliep op 31 December 1875 861 mann., en 840 vrouw., samen 1701. \olgens achterstaande advertentie, waarop wij onze lezers attent inaken, zal op Maandag 10 Januari a. s. eQne vergadering plaats hebben te Hulst, van de 12de Afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland; o. m. zal de heer Marlet eene voordracht houden over: beredeneerde veehouding. Zuainsist6 Januari. Aan de statistiek der bevolking dezer gemeente over het jaar 1875 ont- leenen wij de navolgende bijzonderhedenHet cijfer der geboorten bedraagt 128, mann. 73, vrouw. 55, dat der als levenloos aangegevenen 6, van elke kunne 3. Overleden zijn, buiten de levenlooze geboorten, 81 personen, 40mannenen41 vrouwen, terwijl 27 huwelijken zijn voltrokken, 24 tusschen jongmans en jonge dochters en 3 tusschen weduw naars en jonge dochters. In de gemeente vestigden zich 72 personen, 35 mannen en 37 vrouwen, terwijl 119 personen, 69 mannen en 50 vrouwen liaar verlieten. De slotsom van den loop der be volking over het afgeloopeu jaar is in deze gemeente geweest, dat het zielental op 31 December, in vergelijking met hetzelfde tijdstip van 1874, on- veranderd is gebleveu, en derhalve bedroeg 2790, waarvan er behoorden 1385 tot het mannelijk en 1405 tot het vrouwelijk geslacht. In het Staatsblad is opgenomen het koninkl. besluit ter invoering van gezegelde briefomslagen van 5 en 12J cent. Zij worden door den minister van financien verkrijgbaar gestold tegen betaling van 5? en 13 cent. Het Staatsbl. no. 250, in de Staats-Ct. van den 1 Januari opgenomen, bevat een koninklijk besluit van den 28 December, betreffende de mede- werking der post-administratie tot inbrengen van gelden in spaarbanken. Volgens dat besluit wordt, zooveel mogelijk, aan alle postkantoren en ook aan de aan te wijzen hulp- kairtoren de gelegenheid gegeven om gelden over te maken aan of terug te verkrijgen van spaar banken, welker besturen verklaren aan de bepalin- gen van het besluit te willen voldoen. De minis ter bepaalt, in overleg met de besturen, welke kantoren met elke spaarbank in betrekking zullen staan. De minister stelt de verschillende formulieren vast; die van de postwissels en van aanvragen om terugbetaling zijn voor een halve cent verkrijgbaar. Het besluit treedt in werking met den 1 Mei e. k. Volgens een bij de regeering ontvangen telegram uit Atchin van 2 dezer, was de versterking Toe- koenantoe door den vijand ontruimd, en de gemeen- schap tusschen Pakanbadok en Sinangi open. Er werden geen verliezen geleden. Den 26 December jl. was de luitenant-adjudant Ernste gesneuveld. Aan de maatschappij //De Schelde," scheeps- bouw- en werktuigenfabriek te Vlissingen, is ver- gund den naam van koninklijke te voeren. Deze gebenrtenis werd gevierd door het uitsteken der vlaggen en oranjewimpels op de gebouwen van het voormalig marine-etablissement, die sedert 1 November 1S75 onder het beheer der voornoemde maatschappij zijn gekomen. Jl. Vrijdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed: het bouwen van eene loods tot berging van materieel van de rijkstelegraaf te Neuzen. Aangenomen door den heer J. Scheele Dz. te Neuzen, voor/2450. Volgens de N. R. Ct. is er sprake van dat, A N T. ABONNEMENT. ADVERTENTlEN. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het f s Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10, geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. i 7 rtf t* f\CI (y IjinilJlpi Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- fc-Ct ICI Uclg VJ J ill. Lit! I I ItJl \J. Advertentien gelieve men aau den Uitgever in te zenden teuren en Brievenbnshouders. uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE tire.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1