No. 1108. 16e Jaargang. AHemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Woensdag 5 Januari 1876. BINNENLAND. en Yrijdagavond bij J. K. G. Diiont te Neuzen. Dit blad verschijnt Dinsdag abonnement. J^olitielt Overziclit. Zal de gematigde partij, de partij, die de uit- apraak liuldigt van den heer Thiers, dat de repu- bliek thans de eenig mogelijke regeermgsvorm in Trankrijk is, al dan niet zegevieren? In het ant- woord op deze vraag ligt de toekomst van Iranknjk besloten. Slaat men bet oog op den beftigen stnjd, voort- durend gevoerd, op de baualiteiten, die men elkander naar het hoofd werpt, op de vele malen, dat men het spreekgestoelte in de nationale vergadenng als in een vechtzetel vemndert, dan haalt men onwillekeurig de schouders op en zegt in zicli zelvenwat kan er van zulk een land met zulk eene volksvertegenwoordiging wordec Als men daarentegen let op de resultaten, die worden verkregen, dan wordt de blik verhelderd. Thiers en menig bekwaam en achtenswaardig lid der Transche maatschappij zijn tot senatoren ge- kozen, mannen, die vragen naar de iielangen des lands en niet naar die der partijschap. Daarenboven, als men ziet, hoe dit fel geschokte land voortgaat, zich van de geduchtste geleden verlie- zen te herstellen en bij den blik meer op den maat- schappelijken, den politieken toestand, dan moeten verbazing en verwondering ons vervullen voor een volk, dat van zoo geduchte verwoestingen, als Trankrijk in 1870 heeft geleden, zich zoo snel en zoo volkomen herstelt. Terwijl toch in den Ehijn-Palz nog de sporen van den 30-jarigen oorlog, na meer dan twee eeuwen, niet geheel zijn verdwenen, zal in 1 rankrijk, voor het eerste tiental jaren verstreken is, ook het laatste spoor van den gruwelijken, verwoestenden Duitschen inval verdwenen zijn. Blijkbaar dralen de legerhoofden in Spanje weer, met hunne voorgenomene operation door te zetten. Het is weer de oude Spaansche geschiedenis, die altijd nieuw schijnt te blijven, „persoonlijke belangen gaan boven liet algemeene belang." 't Is, of de Spanjaarden voor bun genoegen oorlog voeren, al moeten dan ook hunne scliuldeischers het gelag betalen. En met dat al blijven de zaken op Cuba r er- jammerlijkstzooals blijkt uit de gedurige pogiugen van het Amerikaansclie gouvernement, om aan het bloedbad een einde te maken, waarvoor het, volgens den telegraaf, zich tot de Europeesche gouverne- menten heeft gewend. Jo velar, de man, die, zoo men meende, do binnen- landsclie beroeringen zou bezweren, vertrekt nu op eens als een reddende engel naar uba, onder deze gewone Spaansche reserve, dat alles op het gemak, met het bijwonen van diners en festiviteiten incluis, worde afgedaan. Philippine, 2 Januari. Heden voormiddag werd in de schorgronden van den Brakman onder Sas van Gent het lijk gevonden van Paulina Vertichelen, oud 26 jaren, dochter van den gemeente-veldwachter alhier, die sedert gisteren middag werd vennist, als willende haren vrijer aan het station Philippine afwachten, teneinde hem naar hier te vergezellen. Zij schijnt van Philippine een vroeger doorgebroke- nen dijk te zijn overgeloopen, hetwelk uit den daar- tegenliggenden zakdoek en de parapluie bleek, tot in de° schorren, waarin zij waarschijnlijk door den opko- menden vloed is overvallen en verdronken. i' noemd tot substituut-griffier bij de arron- dissemeuts-iechtbank te Eindhoven mr. E. 1'. M. Mathon, advocaat te Middelburg. Yoor de rechtbank te Middelburg is verle- den week voortgezet de behandeling der bekende Phonix-kwestie. Namens schipper de Bruijn, is gevraagd een onderzoek van deskundigen als de vordering tegen den gezagvoerder der Phonix, onverhoopt, niet dadelijk toewijsbaar werd geacht; voorts is ontkend, dat het ophouden der Phonix gedurende de reis met de wet strijdt en dat art. 582 Burgerlijke liechtsvordering toepasselijk zou zijn. Ten slotte strekt de conclusie tot ontzegging van den ingestelden reconventioneelen eisch in de kos- ten. Op verzoek van den eischer is veertien dagen uitstel verleend om voort te procedeeren. Een gisteren bij de regeering ontvangen telegram uit Atchin, van den 27 December jl. meldt, dat de ope aties tegen de 6 Moekims een aanvang hebben genomen. Drie colonnes waren tegen den vl'nT'd uitgerukt en hadden de vijande- lijke stelling Miuauvr genomen. De operaties worden voortgezet. Het weder is gunstig, de gezondheiastoestand onveranderd. De majoor Mekern is zwaar gewondaan onze 'ijde zijn de verliezen gering, die van den vijaud zijn aanzienlijk. De 290e staats-loterij zal bestaan uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premien. De trekking van de onderscheidene klassen geschiedtdie van de eerste klasse op 14, lo, lb en 17 l'ebiuari, die der tweede klasse op 28, 29 Eebruari, 1 en 2 Maart; die der derde klasse op 13, 14, 15 en 16 Maart; die der vierde klasse op 27, 28, 29 en oO Maart; en die der vijfde of laatste klasse op 10, 11, 12, 13, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 27, 28 April, 2, 3, 4 en 5 Mei 1876; terwijl de laatste 100 nommers op Zaterdag 6 Mei 1876 worden ge- trokken. ontslagen van alle rechtsvervolging. Het liof oor- deelde de ten laste gelegde feiten wel bewezen, maar vereenigde zich met het gevoelen der in deze benoemde deskundigen, dat de beschuldigde, tijdens het plegen dier misdrijven, in een toestand verkeerde van waanzin, die de toerekenbaarheid zijner hande- lingen uitsluit. Neuzen, 4 Januari. De sedert eenigen« tijd alhier geplaatst zijnde brigade-marechaussee D met 1 dezer opgeheven; de manschappen zijn naar Sas van Gent, Philippine en Sluis vertrokken. Het contingent suppletie-troepen dat in het jaar 1876 naar Ned.-Indie zal worden uitgezonden, is vastgesteld op 2000 man voor Oost-, en 106 man voor West-. Indie. Het Indisch eskader is voor 18 6 gesteul op eene sterhte van 22 schepen met 1880 koppen; 2 wacht- schepen, 2 raderstoomschepen 2e kl., 4 van de 3e kl. en 4 van de 4e kl., 9 schroefstoomschepen 4e kl., 1 opnemingsvaartuig. Het auxiliair eskader op 4 schepen met 900 koppen, 2 scliroetstoomschepen le kl., 1 schoefstcomschip 2e kl. en 1 ramtorenschip. Door het prov. gerechtshof van Noord-Holland is ter zake van moedwillige brandstichting en 26 diefstallen beschuldigd C. Bobeldijk, van iwisk^ Het heeft Z. M. den koning behaagd op nieuw een bewijs te geven van zijn hooge belang- stelling in alles wat kan strekken tot bevordering van de kunst en totaanmoedigingvanliaarbeoefenaars. Aan dezelfde commissie uit de Maatschappij Arti et Amicitiae, die reeds het belieer heeft over het fonds van de jaarlijks uit te reiken koninklijke aanmoedi- gings-medaille heeft Z. M. thans een nieuw fonds toevertrouwd, waaruit gouden medailles benevens gratification zullen worden uitgereikt aan jonge kunstenaars, die zich in het schilderen naar het naakt model en naar koppen (studie koppen) bij- zouder onderscheiden. Bij den landbouwer H. te Zuid-Beierland stierven eenigen tijd geleden successievelijk acht paarden, zonder dat met zekerheid een bepaalde oorzaak kon worden aangegeven. Eenige dagen geleden zijn er weder eenige runderen gestorven onder dezelfde geheimzinnige verschijnselen en thans is door een deskundige geconstateerd, dat vergiftiging tengevolge van het voeden met in hooge mate bescliimmeld klaverhooi de eenige oor zaak is van al de sterftegevallen. Een eenige 15jarige zoon vertrok voor 20 jaren uit Noordbroek als matroos naar zee enver- zuimde langzamerhand aan zijn ouders te schrijven, die dan ook niets anders dachten of hun zoon was reeds dood. A oor een paar dagen is hij echter plotseling weer thuis gekomen, na allerlei lotgeval- len te hebben ontmoet. Zoo heeft hij o. a. eeni gen tijd geyaren op het bekende kaperschip de Alabama. Het Nederlandsche stoomschip Conrad ont- moette kortelings nabij het eiland Candia in de Middellandsche zee een in nood verkeerend Portu- geescli oorlogschip met 400 koppen bemand, welke oorlogsbodem door de Conrad op sleeptouw werd genomen en in de haven te Messina een af- stand van ongeveer 400 Engelsche mijlen be- houden is binnengebracht. Men meldt, dat er een tweegevecht zou hebben plaats gehad op de Hollandsche grenzen, tusschen de hh. D. en It., die te Brussel zeer coed bekend zijn. De eerste zou, zoo zegt men, doodelijk getroffen zijn, terwijl de tweede slechts een kogel door zijn hoed zou hebben gekregen. Dit tweegevecht zou veroorzaakt zijn door onbeleetde woorden aan het adres eener afwezige dame, tijdens eener samenspraak tusschen de beide partijeu. fe Dockum is door den kantonrechter uit- spraak gedaan in eene zaak tusschen een bakker en zijn knecht. De laatste, die f 200 per jaar verdiende en twee jaar in dienst was geweest, kreeg twist met zijn baas en vertrok. Hij eischte drie maanden van zijn loon, naar den tijd dien hij op nieuw sinds Mei had gediend, terwijl de baas zes weken loon wilde korten. De rechter heeft uitsremaakt dat de knecht. op geen enkelen cent recht had van het reeds verschenen loon. t Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec j teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden niterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag D11IE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1