BUITENLAND. Neuzensche Courant. BIJVOBGSEL Neuzen, 31 December. Door het postkantoor alhier zijn in de eerste helft van December de volgende brieven verzonden, waarvan de geadresseerden ter plaatse van bestem- ming onbekend zijn: D. L. Korfwijnus, Hollum; J. L. Wippelijem, (bestemmingsplaats niet opge- geven.) Zaiiiiislag, 29 December. Door het bestuur der waterkeering van de calamiteuse polders Margaretlia c. a., is heden aanbesteed, het doen eener steenbe- storting aan den oever van bovengemelden polder en verdere werken, hetwelk is aangenomen dooi den heer D. Tholens, te Neuzen, voor f 9494,—. GrailW, 29 December. Van wege het bestuur van den Melopolder had heden alhier de aange- kondigde aanbesteding plaats van het verbeteren v an den zeedijk en de suatiesluis in denzelven, w elk werk was begroot op f 13,660,Door den heer J^Kraaijenveld, te Hansweert, is het werk aange nomen voor f 14,500, Zuiddorpe, 29 December. Velen uwer lezers zullen zich nog herinneren dat verleden jaar, door den heer Camille van Haelst, zoon van den heer A. van Haelst, burgemeester alhier, een hoogst zeldzame vogel (Outarde) is geschoten. Als toeval kr vavorden gemeld, dat heden na- middag door den"* rteer Modeste van Haelst, andere zoon van genoemden heer burgemeester, nogmaals een dergelijke vogel is neergeveld. - Benoemd bij de rustende schutterijen in de provincie Zeeland bij het 5e baltaljon, tot In luitenant 0. I1. WAmnion, thans 2n luitenant; tot 2n luitenant P. Wauters en J. B. Stevens, beide thans schutter. Met 1 Januari 1876 kunnen in het binnen" landsch verkeer, tegen 20 cents, en in het verkeer met de staten van Europa, welke die toelaten, tegen s/j der gewone prijs, kaarttelegrammen worden overgebracht. Een kaarttelegram mag uiterlijk tien woorden bevatten; getallen mocten voluit in letters worden geschreven. Vooruitbetaling van antwoord, naseinen, bode- bezorging enz., vinden bij kaarttelegrammen niet plaats. Plaats en tijd van afzending worden metambtshalve overgebracht. De kaarttelegrammen worden open en zonder ontvangbewijs te vorderen afgeleverd, terwijl de verzending naar plaatsen waar|geen telegraafkantoor is, als briefkaart met de post geschiedt. De kaarttelegrammen worden bij voorkeur op de daarvoor bij de telegraaf-kantoren voorhanden bladen gesclireven, of, zoo dit niet geschied is, van het opschrift kaarttelegram voorzien. De bescheiden betrekkelijk de kaarttelegrammen worden niet bewaard; afschriften kunnen daarvan dus niet worden gegeven. De adressen van berichten kunnen in een tusschen belanghebbenden overeengekomen of verkorten vorm worden geschreven. Het kantoor van bestemming is echter voor de afleveriug van zulkc adressen niet verantwoordelijk, indien de afzender ol geadres- seerde het niet vooraf met het gebruik van den te bezigen vorm heeft bekend gemaakt. Ook de onderteekening kan in verkorten of over eengekomen vorm worden gesteld of ook geheel worden weggelaten. "Woorden van meer dan 15 letters worden als 2 woorden gerekend. Het kantoor is het gelieele jaar behalve ties Zondags open van 8 ure 'a voormiddags tot 9 ure 's namiddags. In Jt belang van den handel kan, waar die noodig mocht blijken, de dienst door den minister tot 10 ure's avonds worden verlengd. Tegen Januari zullen van staatswege met postzegels gestempelde enveloppesverkrijgbaar gesteld worden, voor 't binnenland ad 5J-, voor t buitenland ad 13 cents. Daar Prankrijk met den In Januari tot de groote postovereenkomst toetreedt, zal men, behalve voor Belgie, waarheen de briefport slechts 10 cents blijft, schier overal heen met de 13 cents enveloppes brieven kunnen verzenden. Voor Belgie en Ned.-Indie worden nog geene staatsenveloppes vervaardigd, De enveloppes worden bij de heeren Enschede en zoon te Haarlem gedrukt. Ofschoon reeds duizenden gereed zijn, is 't nog onzeker, of ze met den In Januari algemeen zullen worden verkrijgbaar gesteld, omdat men verwacht, dat in den aanvang de aanvraag zeer groot zal wezen. Bij geruchte meldt mendat als minister van oorlog in aanmerkiug zouden komen de kolouel Bleifter, van het 5d reg. iufanterie, vroeger chef van het personeel aan het ministerie van oorlog en de secretaris-generaal M. Rodi de Loo. De Haagsche politie heeft de hand gelegd op eene dievenbende, bestaande uit een zestal jon- gens tusschen de 10 en 13 jaren die des avonds door de straten kruisten om heimelijk winkels bin- nen te sluipen en laden te lichten. Zaterdagavond wilden de jeugdige boosdoeners liun snoeplust bot vieren door uit een suikersbakkerswinkel in de Houtstraat verschillende versnapenngen weg te nemen. Dcze ontvreemding leidde tot hunne arrestatie. Als voorbeeld van hoogen prijs der landenjen in Groningen, deelen wij het volgende bericht mede uit de Prov. Gron. Cour. van 28 December: Donderdagavond wercl ten overstaan van mr. 1' rese- mann Yietor, ten verzoeke van den heer H. A. Hesse en mevrouw, publiek geveild1Eene boeren- behuizing met de vaste bekleinming van erf, hof, tuin en landerijen te Scheemda, groot 49,01,10, doende jaarlijks op 1 November tot vaste huur f 600 en 3,22,50 eigen land; kooper hiervan werd de heer C. Renken van Reiderwolderpolder, voor de som van 118,730; boven de koop- schat moet de kooper betalenvoor spiegels, zonne- blinden, blokken, zomer- en wintermest/880; voor land met wintergerst, tarwe, zaad en klaver bezet, als huur f 5000, te zamen f 124,610; 2. den eigendom voormeld groot,/ 600; kooper hiervan werd de heer L. Evers te Blijhem, voor 16,900, zoodat de plaats samen heeft ougebracht f 141,510. Eenige dagen geleden werd te Delft alhier door een 9 jarigen knaap eene kast opengebroken in de ouderlijke woning en daaruit p. in. f 90 aan con tauten ontvreemd. De jongen maakte zich daarop uit de voeten en werd den volgenden dag door de politie, die men kennis gegeven had van hetgeen er gebeurd was, spelende op straat gevouden. Naar het bureau gebracht bleek het, dat liij den nacht achter een schutting, onder den blooten hemel, had doorgebracht en dat hij van 'tont- vreemde geld ongeveer twee gulden had zoek ge maakt, Uit Groenlo bericht men, dat nabij die plaats, aan den weg naar Borculo, bij het omwerken van een houtwal, een hoeveellieid gouden en zilveren muntstukken uit den Spaanschen tijd gevonden zijn; zij bevonden zich in twee aarden potten en een koperen bus. Eenige waren van de jaren 1633— 1641 en 1654, met het borstbeeld van Eilips IV, terwijl anderen jaartal noch beeltenis droegen. De waarde wordt gescliat op 5000. Te Zaandam had verleden week een niet alledaagsch voorval plaats. De schuttersraad ver- gaderde in het openbaar. Zeven schutters stonden terecht, beklaagd van de inspectie, eenige weken geleden op een Zondag gecommandeerd, niet te hebben bijgewoond en onwillig te zijn om de boeten te betalen. Zij hadden zich beroepen op gemoeds- bezwaren en verzoclit dat hunne zaak in het open baar mocht worden behandeld terwijl de heer L. Lindeboora, predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Zaandam, van welke gemeente 6 der beschuldigen lid waren, de verdediging zou op zich nemen. Een dicht opeengepakte mensclienmassa woonde dien schuttersraad, die in de zaal van het kantongerecht vergaderd was, bij. Nadat de auditeur- militair zijne conclusie van eisch (50 cent tot f 1 boete) had gedaan en de formaliteiten afgeloojien waren, kwam het woord aan den verdediger. De; rede, die een vol uur duurde, had, met uitlating van eenige zinsneden de zaak betreffende, veel over- eenkomst met eene predicatie. In de eerste plaats werd het algemeen beginsel besproken, daarna de staatsrechterlijke toepassing en eindelijk de over- treding in verband met de schutterijwet. Uit Rom. XIII vers 1 tot 6 leidde ds. Lindebooin af, dat als de overheid beveelt op Zondag dienst te doen, niemand zicli daaraan behoeft te onderwerpen, omdat God den Zondag tot een rustdag geheiligd heeft en men Gode meer moet gehoorzamen dan menschen. Spreker beweerde, dat bij hem heili- ging van den Zondag de christelijke gereformeerde schutters de bests, ijverigstedienstvaardigste schutters zouden zijn die er kondeu gevonden worden, maar zag over het hoofd dat de conduite-staat van enkelen, of wel de overgelegde rapporten omtrent sommigen, ook dienstverzuim op werkdagen aantoonden. Ten slotte zeide spreker dat welke ook de uitspraak mocht zijn, deze schutters liever om des gewetens- wille alle vervolging en gevangenschap zouden onder- gaan, dan ooit weder dienst te doen op. den dag des Heeren, uitgezonderd bij brand of oproer. De auditeur-militair bepaalde zich in zijne repliek tot het strikt juridiek terrein en constateerde dat de overtreding wettig was bewezen. Het vonnis zal op een nader te bepalen dag worden uitgesproken. Het gouvernement van Belgie heeft bevolen dat de spoorwegrijtuigen alien moeten voorzien worden van het toestel Maquet, waardoor de trein- wachters beveiligd worden tegen het vallen van de rijtuigen bij het ophalen der biljetten. Maandag is te Parijs de herinuering verlevendig aan een vreeselijk voorval uit de dagen van het schrikbewind der commune. Men heeft nl. de lijken der op 18 Maart 1871 gefusilleerde generaals Le- comte pn Clement Thomas opgegraven en, na het vieren van een plechtige mis, overgebracht naar het kerkhof Pere la Chaise, alwaar zij op staatskosten zijn ter aarde besteld; 15,000 man troepen begeleid- den den stoet. Er was een ontzettende menigte menschen op de been; nergens had evenwel de geringste manifestie plaats. In Engeland is opgericht, en naar men zegt aanvankelijk met goed succes, een fabriek van z/kunstmatige kinderen," ten dienste van dames, die zich op de spoorwegreis het uitsluitend bezit van den waggon wenschen te verzekeren. Deze kinderen, waarvan prijs en qualiteit verschillen, schreeuwen, kermen en weenen als wezenlijke men- schen-kinderen. De reizigers, die ze, bij het stappen op de loopplank, in de armen hanner moeder be- speuren, nemen verschrikt de wijk naar een anderen waggon. Als de trein op weg is, bedaart de moe der het kind door eenvoudig op een veer te drukken, steekt het in haar zak, om 't er weer uit te halen bij het naderen van het volgend station, om het opnieuw op te winden en aan haar zucht tot afzondering dienstbaar te maken. De eerste kerk welke te Rome voor Itali- aansche protestanten is gebouvvd, werd op kerstdag ingewijd. De gemeente telt 90 leden. Bij de ochtend en avonddiensten waren 300 personen tegenwoordig. GEMENGDE BERICHTEN. Een liefliebbend echtgenoot, die op de kermis in de tent van Basch de kunst met de duiven bewonderde, die het hoofd werden afgesneden en op elkaars nek gezet, vroeg: hoeveel liet zou kos- ten wanneer hij die kunst ook eens aan zijne vrouu en diens zuster verrichtte. Een oude vrouw, die stokdoof geworden was, zag een liaan die stond te kraaien. Zij schudde bedenkelijk het hoofd, zeggende: //Wat gaat tool de werelcl achteruit; ja alles, menschen en dieren. In mijn jongen tijd kraaiden de hanen dat Ret een lust was om te hooren, en tegenwoordig gapei zij maar meer.'" In den regel worden onze brieven met go/ dicht gemaakt, en niets is gemakkelijker dan di brief te openen. Men behoeft de met gom bestrekf plaats slecht een weinig vochtig te maken. A VAN DE Zaterdng 1 Januari 1876.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1