ALGEMEEN No. 1105. Zaturdag 25 December 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Handelsberigten. JPolitiek: Overzigt. „Ernst of kortswijl," is de onwillekeurige vraag, als men den Engelschen minister van bui- tenlandsclie zaken in eene arbeiders-vergadering, zoo het heet, eene staatkundige rede hoort uit- spreken. Lord Derby nl. begint te zeggen, dat er voor 1867 nog geen conservatieve arbeiders waren, maar nu gebleken is, dat een groot aantal arbeiders aanhar.gers van den conservatieven rege- ringsvorm waren. Yerder betoogt de edele lord, dat de liberalen, ja wel lange redevoeringen kunnen bouden, doeh zoowat niets tot stand brengen; maar ook, dat hij zijne liberale tegenstanders hoog waardeert. Ten slotte wordt een blik ge- worpen op de Oostersche zaken, prijst hij de hervormingsmaatregelen der drie keizers en geeft te kennen, dat de Suez-aandeelen enkel zijn ge kocht, om het kanaal te beschermen. In het kort, de beroemde Engelsche minister heeft zijne vergadering van drie duizend men- schen eenigen tijd bezig gehouden, zonder dat zijne hoorders konden zeggen, iets wijzer te zijn geworden. Over de Oostersche zaken valt tot r.ogtoe ook weinig te zeggen. In Herzegowina is, volgens de jongste berigten, de rust nog in het geheel niet hersteld, maar gaan de opstandelingen inte- gendeel voort, de inwoners, die zich niet bij hen aansluiten, met moord en brand te bedrei gen. Oproepingen van voorname personen, o. a. generaal Paulowitsch te Lausanne, voeren de inwoners van Herzegowina en Bosnie aan, om met het voorjaar den Turk uit hunne landen te verdrijven, en, indien van Turksche zijde geen meer kracht wordt betoond, zullen of de mogend- heden gewapenderhand tusschen beide komen, of de Turken het onderspit moeten delven, tot welk laatste men het echter in de gegevene omstandigheden niet ligt zal laten komen. Hoe het zij, de Oostersche quaestie blijft een probleem, dat vooreerst nog niet opgelost is, maar integendeel der diplomatie een langdurig en hoogst moeijelijk werk in handen geeft. Ongetwijfeld ware het met de zelfstandigheid van Turkije gedaan, zoo de belangen van ver- schillende Europesche mogendheden er niet zoo naauw bij betrokken waren, terwijl nog daar- boven de zware schuldenlast, waaronder het land gebukt gaat, in plaats van, zooals men soms meent, begeerige oogen te maken, veeleer de mogend heden ieder afzonderlijk terug houdt van de handen in den onzuiveren en half faillieten boe- del te steken. De geheugenis, die Engeland van zijn protectoraat heeft, is niet zoo bijzonder uit- lokkend. Het is zeker, dat daardoor het nationale vermogen van Engeland, meer dan dat van eenig ander land, bij de Turksche schuldenlast is be trokken. Alleen door geramenlijke en eendragtige zamen- werking der verschillende belanghebbenden, kan dus misschien verbetering tot stand gebragt wor- den in een stand v,an zaken, die, zoolang hij bestaat, eene bedreiging voor den vrede van ons werelddeel zal blijven. Het is opmerkelijk, hoe weinig Erankrijk, bezig gehouden met zijne inwendige belangen, zich met deze Oostersche zaken bemoeit. Zelfs de belangrijke aankoop der Suez-aandeelen heeft weinig indruk gemaakt. Wij voor ons, schrijft men uit Parijs, betreuren dien Engelsch-Egyp- thischen handel volstrekt niet. Indien we gewild hadden, wij hadden hem kunnen doen en het past thans niet daarover eenig ongenoegen te betoo- nen. Ons gouvernement heeft wijselijk gehan- deld, met zich aan de zaak te onttrekken. Ook zien wij met onverschilligheid de verandering der kaart van Europa aan, wat betreft de Turksche landen, wel overtuigd, dat elk aandeel slechts op geldelijk nadeel moet uitloopen. Verschrikkelijk zijn nu reeds de ontzettende verliezen, door het Eransche volk in Turksche en Peruaansche effecten geledeneen enkel huis verloor alleen 12 millioen fr. in deze speculation. Anders dan in de buitenlandsche is het in de binnenlandsche aangelegenheden van Erankrijk. Na een eindeloozen strijd zijn thans de 80 sena- toren gekozen, voor 7/8 gedeelte alien mannen, die zich in meerdere of mindere mate aan de zaak des vooruitgangs en erkenning van den tegenwoordigen regeringsvorm hebben aangesloten. En gelukkig ook voorwaar. Wat zou er van Erankrijk komen, indien cens de partij had ge- zegevierd, die de regering van 4 September 1871 voor de regtbank wenschte te slepen. Eens dien weg opgegaan, ware misschien een tweede tijdvak van Robespierre van lieverlede ingetreden. Uit Spanje komen geen andere tijdingen, dan dat de verschillende generaals van en naar het leger trekken, om nu eens in Madrid, dan weer hier en elders eene feestelijke gelegenheid bij te wonen. Wat bij vroegeren tijd eene gunstige uitzondering maakt, is de meerdere overeenstem- ming tusschen de verschillende kommandanten. Zelfs Moriones heeft zich vergenoegd met het bevel over een afzonderlijk leg«rcorps. Men kan nu voorspoedig de operation tegemoet zien, die van zeer beslissenden aard op de toekomst van Spanje kunnen zijn en een einde kunnen maken aan de langdurige beroeringen van dit land. Waar blijkt echter, dat met de verdrijving van don Carlos Spanje nog geenszins is gezuiverd van staatkundige intriguantendat de jagt op hooge en winstgevende betrekkingen een voort- durenden strijd zal geven en daarom eenekrachtiger hand vereischt zou wordendan wel die van d n 1 Sjarigen don Alfonso. P'aa's 12 millioen kilogram slechts 7 millioen zal bedragen. Axel22 December. Tot predikant bij de hervormde gemeentc alhier is beroepen de heer J. Brummelkamp te Veecendaal. Hulst, 24 December Jagtliefhebbers Als een bewijs van behendigheid gepaard met toeval kan gemeld worden, dat de heer Horn- bach 1 1. woensdag in eene drijfjagt, drie gelijk- tlJ(-ig op hem loopende hazen schootmet het eerste schotregts van hem, den eenon en met net tweede, links van hem, de beide overigen. ^ot leden van den geneeskundigen raad in Zeeland zijn met 1 Januarij a s, benoemd de heeren dr. J. M. Boom, te Tholen en dr. J. Kosten de Bruijnete Zierikzee Totplaats- vervangende leden de heeren dr. J. P. Berdenis J'an Berlekom en dr. S. Dobbelaar de Windte ^Idelbnrgdr N. J. F. Verschoor, te Goes en G. A. de Looze, te Zierikzee. Men schrijft uit Ellewontsdijk van 21 Dec. missie's, is aangetoondzal gaandeweg wel blyken onmisbaar te zijn. „Maar dit alles is van later zorg, „Wij zijn op een goeden weg gebragt. „Aan onze landbouwers nu de zorg, de rijks school te bevolkenaan hen thans, te toonen, dat het proefstation in een wezenlijke behoefte voorziet!" Nenzen, 24 December. De tijdelijke begrooting van oorlog is in de tweede kamer aangenomen met 56 tcgen 12 stemmen. De minister van justitie heeft daarna veiklaaul dat zijn ambtgenoot den minister van ooilog aan Z. M. den koning eervol ontslag uit zpe betrekking heeft gevraagd. De conchisie der commissie. over deovereen- komst iusschen de regering en de Rijnspoorweg- maatschappij is zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Ingekomen brieven van de hh. Willebois, van Rappaid en van Nispen om ontslag als leden der kamei viegens de aanneming van regterlijke betrekkingen. De kamer is op reces gescheiden. Bij de behandeling der wet op de middelen zijn als gewoonlijk de belastingswetten besproken, en werd op hervorming aangedrongen. De minis- tei van finantien heeft te kennen gegeven plannen te hebbenwaaronder ook eene herzieuing der belastbare opbrengst der ongebouwde eigen- dommenwaarmee andere voornemens zouden zamengaan. Groot blijkt overal in den lande de tegenstand der mimsteriele tabaks-belastings-plannen. Alge meen voorspelt men van de invoering eener dusdanige belasting de verplaatsing van onzen aanzienlijken tabakshandel naar 't buitenland. Het bedrag van den aanvoer van tabak hier te lande bedraagt eene waarde van ongeveer 50 millioen guldens. In eene brochure van den heer G. Harkema te Amsterdam nitgegeven wordt aangetoond dat voor 30 k 40 jaren de Amerikaansche tabaks handel op Duitschland geheel over Nederland gedreven en daarvau de hoofdmarkten te Am sterdam en Rotterdam waren. Ook de landver- huizers gingen grootendeels in onze havens scheep en deze schepen namen als retour-vracht Ame rikaansche tabak mede. Sedert die vrije bewe- giug beleinmering werd in den weg gelegd heeft de stroom zich naar Breme verlegd en is daardoor een ongekende levendigheid tusschen Duitschland en Amerika ontstaan terwijl onze schepen die op de uitreis geen vracht meer konden makenin de Amerikaansche havens zeldzamer werden gezien. Ook wordt beweerd dat de minister het ver- bruik van tabak hier te lande zeer overschat Ileden is alhier het lijk der oude weduwe die sedert 28 Nov. jl. vermist was, ge- vonden en wel in den put of de zoogenaamde kom in het midden van het dorp gelegen. Die put is van de zijde, waar langs de vrouw haar naasten weg naar huis moest nemen ongeveer vijl meters laug en slechts een halven meter diep. Aan de tegenovergestelde zijde is die put door een smal pad uog toegankelijk en daar heel diep. Dat pad kon zijregtuit gaande naar haar huis niet nabij komen of zij moest het met opzet opzoeken. Bij velen bestaat daarom het vermoeden dat zijuit vrees voor armoede, wel een eind aan haar leven kan gemaakt hebben. De zaak van Jut en zijn huis vrouw zal in de maand lebruarij e. k. voor het geregtshof te 's Ilage worden behandeld. Het 0. M. zal dooi den advocaat generaal van Maanen worden waargenomen. De geruchten betreffende een voorgenomen huwelijk tusschen prins Alexander en prinses Beatrix van Engeland worden door den Haag- schen correspondent der Gron. Ct. tegengesproken. Het eerst isnaar wij meenenvan dat gerucht melding gemaakt in de chronique van de Fran- sche Illustrationwaarin behalve dit nieuwtje meer singuliere mededeelingen betreffende onzen prins voorkwameu. Met 3 Jan. a. s. zullen de miliciens van het 2e reg. vest, art behoorende tot de ligting van 1875, voor onbepaalden tijd weder onder de wapenen komen in Oct, jl. waren zij van het reg. vertrokkengebrek aan manschappen is alleen de reden van deze spoedige oproeping. Over de aanneming van het begrootings artikel tot oprigting van een rijkslandbouwschool en proefstation te Wageningehleest men in de Landbouw-Courant het volgende „De jarenlange en nu, naar wij hopenge- eindigde strijd heeft ons ten slottewat de wet reeds zoolang beloofd had, een rijkslandbouw school gegeven en Nederland krijgt nu einde- lijk ook een proefstation. „Dat wij ons daarin hartelijk verheugen, zullen wij wel niet behoeven te zeggen. „lhans is het landbouw onderwjjs op een goe den weg gebragt, waarvoor den minister Heems- kerk en zijn raadsman den inspecteur voor het landbouw-onderwijs Saiverda, alle eer toekomt. Wordt de begrooting aangenomen ook door de eerste kamer dan zal de rijksinstelling te VVageningen over onzen achterlijken toestand een meuwen dageraad doen opgaan. Van dadr uit zal lust worden gewekt in wetenschappelijken landbouw. En is die lust wakker geschud, dan zullen er inmiddels leerlingen der rijksschool tot leeraren zijn opgegroeiddan zal de tijd daar zijn om aan gemeentescholen subsidien te verleenen voor landbouw onderwijs dat dan aan discipe:en der rijksschool, die daatoe het radicaal erlangden, kan worden opgedragen. „Dat 'tnoodig is de minister verklaarde zich in antwoord op de bedenkingendie de heer Idzerda andermaal teregt opperde, trouwens reeds tot overwegen ervan bereid het pro- giamma voor examen B zoddanig te wijzigen als reeds berhaaldelijkzelfs door examen-com- De reis om de wereld is jl. zondag voor den vierhonderd vijftienden en laatsten keer vac het jaargetijde te Parijs gespeeld. Dit stuk zal met de aanstaande leute in den schouwburg van de Chatelet wederom worden opgevoerd. De Parijsche werkman Marombat J die den verleider zijner achttienjarige dochter levens- gevaarhjk gewond had(hij erkent zelfs dat zijn doel was hem te dooden), is door het hof van assises van de Seine vrijgesproken. Men zal zich herinneren dat deze zaak welke te Parqs veel opzien heeft gewekt, Alexandre Dumas geinspireerd heeft tot het schrijven van een artikel, waarin hij tot dezelfde siotsom kwarn als waartoe de regtbank thans is gekomen. Dumas gaat zelfs verder en schrijft in deze den algemeenen regel voor: „Tucz le De moordenaar van Harriet Lane, Henry Wainwright, is deze week te Warmood Horn- castle ter dood gebragt. Tot het laatste oogenblik heeft hij zijne ouschuld staande gehouden. Hij verklaarde, dat een derde persoonwie die persoon was weet men metde vrouw doodde en daarop hem verliet terwijl bij hem met het lijk op de armen liet rusten. Langs eenen anderen kant zegt echter Thomas Wain wrightdat zijn broeder, eenigen tijd na den moord, hem zijne misdaad bekende en hem zijne hulp verzocht om het lijk te verbergen. Stokes heeft aan den veroordeelde geschreven, dat hij niet met haat of wraak tegen eenen onden vriend gehandeld heeft, maar slechts zijnen pligt raadpleegde. Zijne laatste vermauing tot den veroordeelde wasom de waarheid te verklaren en met geene leugens op de lippen de eeuwigheid in tegaan. Gisteren woonde de veroordeelde in de kapel der gevangenis den godsdienst bij. Hij giug vroeg ter rust, na eenen kalmen dag te "hebben doorgebragt. Blijkens officieele rapporten, keeren vele inwoners van den Elzas en Lotharingen, die na den oorlog zich in Frankrijk vestigdeunaar hunne voormalige woonplaatsen terug, hetwelk door het keizerljjk bewind met blijdschap wordt aangezien. De Vesuvius is nog steeds aau 't werken. D'kke rookwolken stijgen uit den krater op. Men hoort daarbinnen een dof geloeien professor I almieri beweert, dat hij reeds vuur heeft waar genomen. Hij ziet eene langdurige uitbarstmg tegemoet. Volgens de laatste berigten is het vuur thans reeds zeer duidelijk waar te nemen. Prijzen van Coupons. Amsterdam, 23 December. Metall. 21,95dito zilver f 23,07^; Div. Eng. per p. st. 11,85; Eng. Portugal per p. st. 11,95; Spaansche piasters/1,25; Ame rikaansche dollars (in goud) 2,43. Amsterdam, 22 December. Metall./ 21,95; dito zilver 23,07|; Div. Eng. per p. st. /II,85; Eng. Russen per p. st. 11,85; Eng. Portugal per p. st. f 11,95 Erans. /47,50; Belg. /47.50; Pruis. /58,60;Hamb! Russen/32; Russen in Z. R. 31; Poolsche per Poolsche per Z. R. /27f; Spaansche piasters f 1,26Spaansche binnenlandsche /1,05; Amerik f 2,43 dollars; papier f 2,09. Dordrecht, 23 December. J'uike Zeeuwach Vlaamsche Tarwe f 9.20 a f 9 60 en mindere f 8,70 a f 9,10, nieuwe f 8.50 a f 8,90Rog?e, Zeeuwsche en Vlaamache f 7,50 a f 7,80, Overmaasache f 7,30 a f 7,60. Gerat Zeeuwache en Viaamache winter f 6,80 a f 6,90. Ore'rmaaaache f5,60 a f 6.70, Zeeuwache en Vlaamache zomer f 6,00 a 6,20, Overmaaaache f 5,70 a f 6,00. Haver, dnnne f 2,70 f ,f0. dikke f 5,00 f 5,5Q, Psardenboonen f 8,00

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1