1LGENGEN No. 1097. Zaturdag 27 November 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. lftvas,0-0rd;r treu ui^aande regten' TtVET VWtllW aUTTCTP MS JbMta Jfe A1# ill# JtWXJjkJ^tSe JftV vr# TABLEAU PER VOETPADEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van STOPPELDIJK provincie Zeeland Ontvangen hebbende eene missive van beeren Gedeputeerde Staten dezer provincievan den 4 November 1875, ten geleide van een uittrek- sel voor zooveel deze gemeente betreftnit het door hen opgemaakt en voorloopig vastgesteld algemeen tablean der ten algemeenen gebrnike bestaande voetpaden in het voormalig 5e district, benevens de daarbij beboorende kaart Brengen bij deze ter algemeene kennisdat voormeld tablean en kaart, ter inzage van be. laughebbenden zal worden nedergelegd ter secre- tarie der gemeentegednrende twintig dagen van af MAANDAG DEN 6 DECEMBER 1875, en dat zij gednrende die twintig dagen bnnne bezwaren daaromtrent bij Burgemeester en Wet- bouders scbriftelijk kunnen inleveren. Gedaan te Stoppeldijk den 26 November 1875. Burgemeester en Wethouders voornoerad P. J. VEREECKEN, Burgemeester. D. IJSEBAERTSecretaris. IPolitiels Overzigft- Omtrent de quaestie tusschen Spanje en Ame- rika betreffende Cuba, zwijgen de officieuse en officieele bladen. Niet het rninste lieht gaat iir deze van officieele zijde op. Wei zijn enkele particuliere telegrammen ontvangen, doch de onder- vinding heeft reeds voldoende geleerd, hoe weinig op dergelijke berigten mag of kan vertrouwd worden. We deelen daaroin het onderstaand tele gram eenvoudig mede, zooals het is overgekoraen. Het is gedateerd New-York 21 November en luidt als volgt: „Er heerscht zeer groote opgewonden- heid. Men verzekert dat het cabinet van Was hington in twijfel staaft of het adn Spanje den oorlog zou verklaren." In Spanje verwacht men binnenkort weder een ministrieele wijziging; het ministrieele blad Chronista gaat zelf zoover van, den datum mede te deelen en tevens ook de wrjzigingeh die vef- wacht worden. Den 24 dezer zou nl. de heer Calderon Collantes van het departement van just.i- tie naar dat van buitenlandsche zaken overgaan; d,e heer Moreno zou minister van openbare wer- ken worden en Herrera, de tegenwoordige titula- ris van laatstgenoemd departement optreden als minister van justitie, wijl hij het hem gedaan aanbod om de portefeuille van buitenlandsche zaken te aanvaarden heeft van de hand gewezen. In Turkije is men weder slaags geweest, en de strijd zou al weder ten nadeele van de rege- ringstroepen zijn uitgevallen. Het verlies der Tur- ken wordt volgens nadere berigten geschat op 1000 man en dat der opstandelingen op 400. Den 14 dezer behaalden de Turken eenige voor- deelen, doch den 18 moesten zij het onderspit delven. De Polit. Corr. meldt uit Ragusa, dat 6000 Montenegrijnen voorzien van 12 stukken bergge- schut in de vlakte van Grahovo bijeengetrokken zijn. Deze mansch&ppen, zegt het berigt, zijn waarschijnlijk bestemd om bij den naderenden beslissenden strijd tusschen de Turken en de op standelingen tusschen beide te komen. Een depeche aan de Times, dd. 23 dezer, meldt dat de Servische buitengewone gezant naar Belgrado is teruggekeerd met de grondslagen van een trac- taat tusschen Servie en Montenegro. Er is nog niets definitief vastgesteldslechts moet Monte negro hebben aangedrongen dat ook in het bij- zonder de belangen der Slavische bevolking van Dalmatie en Croatie in het oog gehouden zou- den worden. De militaire operatien zijn wegens de koude geschorst. In Griekenland schijnt het een onmogelijkheid een geregeld ministerie te verkrijgen. Van daar wordt berigt, dat de koning de wet heeft goed- gekeurd, waarbij al de wetten worden vernietigd welke in de laatste zitting zijn aangenomen. De minister van justitie heeft zijn verzoek om ont- slag ingetrokken, omdat de kamer de dringend- heid van het wetsontwerp betrekkelijk de wijzi gingen van het hooger geregtshof met bijna alge meene steminen heeft aangenomen. De minister van oorlog geeft weinig vl'eijeride verklaringen afgelegd omtrent zijn voorganger Grivas on den oud-rainister van marine Tringetta, welke beidc diehtengevolge onder beschuldiging zijn gesteld ■mn Neuzen, 23 November. Bij koninkljjk besluit is Zr. Ms, com- missaris in de provincie Zeeland gemagtigd tot bijeenroeping in buitengewone vergadering van de staten dier provincie op 7 Decemberten- einde over te gaan tot de verkiezing van een lid van de eerste kamer. Z. M. heeft na afgelegd examen, benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijende heer J. F. Hennequinte Sluis. Z. M heeft bepaald dat met den 1 Decern- geVe^trga te Velazigt (gemeente Yzendijke) voor de toepassing van art. 8 van bet koninklijk beslait van 20 Mei 1869, no. 29, wordt ingesteld als grenskadtoor der in- en uitgaande regten met bepaling dat het door een commies ontvanger zal worden waargenomen. Gisteren heeft aan het ministerie van bui tenlandsche zaken de uitwisseling piaats gehad der acten van bekrachtiging der overeenkomst den 29 September 11 te 'sGravenhage tusschen Nederland en Belgie gesloten tot wijziging van het gemeenschappelijk reglement voor betloods- wezen op de Schelde. Bij de nieuwe dezer dagen ingediende be- lastingontwerpen worden lo. afgeschaft de invoerregten op granen, brood, beschuitmeelbout- en rijstraeel 2o. dat op de thee verhoogd tot f 35 de 100 kilogram 3o. bet uitVderregt op de lompen nog ddn jaar bestendigd op de helft van het tegenwoordige be- drag, alzoo op f 2,50 en f 1,25 de 100 kilogram 4o. de zoogenaamde handelsleges afgeschaft 5o. de accijns op het gedistilleerd verhoogd tot f 57 de hectoliter; 6o. de invoerregten voor houtgeest verhoogd 1,15 per liter en voor aether sulfnricnschlo- roforrae enz. tot f 2,25 7o. een accijns op tabak van alle soorten in- gevoerd k f 22 per 100 kilogram 8o. gefabriceerde tabak van invoerregt vrijge- steld en dat regt bebouden voor sigaren en an- dere bewerkten tabak 9o. de vleeschaccijns afgeschaft lOo, het invoerregt voor buitenlandsch gezouten en gerookt vleescb tot 1 en 1,25 per 100 kilogram verminderd. Wij lezen in de Nieuwe Bredasche Ooster- houtsche courant Met genoegen vernemen wij, dat onze stad- genootde heer F. Smits van Waesbergbeop de „Exposition maritime et fluviale" te Parijs voor zijne bieren bekroond is met de bronzen medaille. Deze onderscbeiding is vooral eervol voor den heer Smitso'mdat hij met do Ebgelsche bieren heeft geconcurreed. De arrondissements-regtbank te Goes dd. 11 October 11. de navolgende vonnissen uitge sproken 1. o, Tb. d. II., 47 jaar, landbouwersknecht te Wachtebeke, (Belgie) defaillantb. P. B., 28 k 30 jaar, arbeider te Moerbeke, (Belgie) de faillant schuldig verklaard aan beleediging met woorden en dreigementenvan een bevelhebber der gewapende magt en drie agenten der gewa dende magt, in de waarneming van hunnen dienst, de eerste bovendien aan het moedwillig slaan zonder wapenen of zonder dat er kwetsuren uit zijn ontstaan aan een agent der gewapende magt, in de waarneming van zijn dienst Veroordeeld bij verstek de eerste tot een cellulaire gevan genisstraf van drie maanden en drie geldboeten ieder van acht guldenen de tweede tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en drie geldboeten ieder van acbt gulden subsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag, voor iedere boete en solidair in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. J. B. V zoon van Hermanus 46 jaar geboren te Bazel(Belgie) klompenmaker te Hoedekenskerkeschuldig yerklaard aan moed- willige mishandelinggepleegd onder verzach- tende omstandigheden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van acht dagenen eene geldboete van f 8 subsidiair cellulaire ge vangenisstraf van een dagen in de kosten van het regtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfs dwang. 3. P. B. d. H., zoon van Jacobus, 23 jaar, werkman geboren en wonende te Clinge, schul dig verklaard aan lo bet slaan zonder wapenen en zonder dat er kwetsuren uit zijn ontstaan van een magistraatspersoon der administratieve magtter gelegenheid van de waarneming zjjner bediening2° beleediging met woorden van een magistraatspersoon der administratieve magt ter gelegenheid der waarneming zijner bediening strekkende om diens kieschheid aan te tasten, beide gepleegd onder verzachtende omstandig heden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevange nisstraf vail vijfenveertig dagen, en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. a. D. T., zoon van Ferdinandusgeboren te Clinge, 22 jaar, polderwerker te Clinge; b. A. d. H zoon van Jacobus 20jaarpolder werker geboren en wonende te Cauter Clinge, (Zeeland) schuldig verklaard aan het elkander moedwillig toebfengen van slagen en stooten geenerlei ziekte of werkbeletsel hebbende ver- oorzaaktde eerste beklaagde bovendien het moedwillig toebredgien van slagen en stooten aan een bedienend beambte in de waarneming van zijn dienst, onder aannetning van verzach tende omstandigheden voor den eerste beklaagde. Veroordeeld de eerste beklaagde tot eene ce'lu laire gevangenisstraf van een maand en eene boete van f 8 subsidiair cellulaire gevangenis straf van een dag de tweede beklaagde tot eene boete van 8subsidiair gevangenisstraf van drie dagen en beide beklaagden solidair in de kosten van bet regtsgedingdesnoods iuvorder baar bij lijfsdwang. 5. N. S. zoon van Reinier25 jaar geboren en wonende te Neuzen, winkelbediende, schuldig verklaard aan moedwiUige mishandeling, gepleegd onder verzachtende omstandigheden Veroordeeld tot eene boete van f 25, subsidiair zeven dagen gevangenisstraf, en in de kosten van het regts geding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Bij Meppel is een bejaarde vrouw zonder beenen in een wagenlje alleen op den straatweg gevonden die door een kermistroep was achter gelaten. Zij wordt thans ten huize van den landbouwerdie haar vond voorloopig verpleegd. Door de comrnissie uit het provipciaal ge regtshof in Zeeland is met goedgevolg als candi- daat-notaris geexamineerd de heer Willem Adriaan de Ridder, notaris-klerk te Hulst. Verblijdend is het to vernemendat het keikelijk orgelgebruik bij de herv. geineenten in Zeeland mcer en meer toeneemtwaardoor de bewering gelogenstraft wordt, dat men in deze provincie daarvan afkeerig zoude zijn. Door een geschenk van den beer A. Gelnk" te Oud-Vossemeeris de kerk der herv. gemeente nu aldaar ook met een orgel verrijktdat den 10 dezer op plegtige wijze is ingewijd. Te 's Hage zijn zaturdagavond door de dnisternis misleid, bij den Schenkweg aldaar in het water geraakt een braaf grijsaard van 75 jareo en zijne 38jarige dochterwonende in de van Limburg Stirumstraat. Ofschoon zoo hoog van jaren en lijdeude aan bjjziendheidver- laugde de onde man toch zijne dochter te huis te brengen. Beiden werden zondagochtend leven- loos opgehaald. Naar wjj vernemen zou de justitie thans m het bezit zijn van de noodige informatien uit het buitenland in de zaak van Jut en zijne vrouw, die dientengevolge opnieuw verhooren ondergaan hebben. Det prov. hoi in Utrecht heeft het vonnis der arr.-regtbank te Utrecht in zake den hoofd- redacteur van het Utr. Dagbl. vernietigd en deze ijgespioken van bet bem ten laste gelegde. Het hof nam aan, dat in het berigt inhetnom- mer yan 10 Aug. 11. omtrent den bakker de Laat met is ten laste gelegd eene daad welke, indien ze had piaats gehadgenoemdeu bakker 6f aan vervolgmg der strafwet zou blootstellen 6f aan den haat en de verachting zijner medeburgers prijsgeven. Verraelding verdient, dat ds. P. van Vel- den Az sedert bijna 50 jaar predikant bij de herv. gemeente te Oideinarktin Overijsel jl. zondag op ruira 84jarigen leeftijd gedachtenis mogt vieren van zijnen 60jarigen dienst bij 4 gemeenten den 19 dezer vervuld. Men schrijft nit Weesp, van 22 November In de nabijheid van bet station Weesp gebeurde heden morgen omstreeks zeven ure een droevig ongeluk. Een oppassend ingezeten dezer gemeen tewerkzaam op de spoorbaan was joist bezig met het toeschroeven der rails, toen van de zijde van Amsterdam de trein van zeven ure en van die van Utrecht een enkele locomotief kwam aanrjjden. Tjjd tot uitwijken schijnt de onge- lukkige uiet, gehad te hebbeu welligt ook dat hij in dien benarden toestand waarin hij ver- keerde, zijne tegenwoordigheid van geest had veiloren al thans bij werd door de locomotief overreden en letterlijk vermorseld. De man, laat een diep bedroefde weduwe en een eenige dochter aebter. ,.r^en 8'sleren bij het departement vau kolouien ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie van den 16en dezerbevat de volgende mededeelicgen a De geueraal-majoor Pel is den 9en dezer wederom als militair en civiel bevelhebber in Atchiu opgetreden. De gezoudheidstoestand was aldaar gunstig. „llot ziekenscbip Salak is op de reis naar Atchin verongeluktde schipbreukelingen zijn te Padang aangebragt." Aan de mailberigfen van 14 October ont- leenen wij het volgende: Eenige bladen verspreiden het berigt, alsof bij de regering het voornemen zou bestaan om een 3e expeditie naar Atchin te zenden. Dit is geheel onjuist. De regering heeft daar geen enkel oogenblik aan gedacht. De generaal Pel gaat den 20 October naar Atchin terug doch neemt geen troepeu mede. Wei bestaat bij de regering het voornemen om na het eindigen van den regentijd te At chin zoowat op 1 December, meer doortastend te gaan handelen en daartoe moeten natuurlijk de corpsen gecompleteerdmisschien eenige vervangen worden door anderewelke geheel voltallig zijn en uit voor de velddienst geschikte personen bestaan. I A er jusrme gesteld. nog al eens belangrijke bankroeten voor, ook

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1