ALGEMEEN II. No. 1088. Woensdag 27 October 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsehe Berigten. Buitenlandsche Berigten. JPolitiek Overziyft. Het onthaal des keizers van Duitschland in Italie wordt steeds, als zeer schitterend, afge- maald, Van alle zijden beijvert men zich, om de eer, door dit bezoek aan 'tjeugdige Italie gebragt, met de hoogste hulde te beantwoorden. Namens de te Milaan wonende Daitschers werd den keizer eene prachiige zilveren schaal aangeboden, versierd met een beeld van den engel des vredes, met het onderschrift: „uit den oor- log komt de vrede voort," en Frederik Wil- helm heeft hierop geantwoord, met de woorden, reeds in l»71bij zijne terugkomst in Duitsch land verkondigdhet bloed van dezen oorlog is het zaad voor een langdurigen vrede. „Itniner," sprak de keizer, „had hij naar het duurzame behoud van den vrede getracht, en, naar zijne vaste overtuiging was hij in dat streven ge- slaagd. De tegenwoordige toestand was van dien aard, dat een langdurig behoud van den vrede als zeker mogt worden beschouwd, en de waar- borgen daarvoor waren, door de vriendschappe- lijke toenadering van Italie en Duitschland, nog verslerkt." Ook de Waldenzen hebben den keizer eene deputatie gezonden met een adres, waarin zij hunnen dank betuigden voor de ondersteuning,hun steeds door de Hohenzolerns. van den grooten keurvorst af en vooral door den vader des kei zers bewezen. Den keizer zelven begroelten zij, als „den steunpilaar van de christelijk protes- tansche beginselen." De keizer verklaarde, steeds de Waldenzen, om hunne standvastigheid in menige vervolging, te hebben bewonderd en met innig genoegen te zien, dat het beginsel „gewetensvrijheid" thans ook in Italie vasteu wortel geschoten had. De Duitschers te Milaan hebben van v. Bis marck een telegram ontvangen, waarin hij zijn leedwezen betuigt, dat zijn gezondheidstoestand hem niet vergunt, zijn lang gekoestrrden wensch, den keizer op dezen togt te vergezellen, te ver- vullen. De aartsbisschop van Milaan heeft de uitnoo- diging des keizers niet aangenomen, „om reden van gezondheid." Zoolang het verblijf des keizers te Milaan duurt, reist dagelijks een kabinets-koerier van Berlijn naar Milaan heen en weder. De Itali- aansche Noorder-spoorweg-maatschappij heeft tus- schen Ala en Milaan eene afzonderlijke coupe te zijner beschikking gesteld. Een aardig dagreisje, uit Italie door Beijeren en Saxen tot in het hart van Pruisen heen en weder. Zijnen togt naar het oosten, over de Adriati- sche zee, nemende, komt men leregt in het ziels- en ligchaamskranke Turkije. „Geld" zegt toch het spreekwoord, „is de ziel der wereld," en wie is er, die in dat opzigt dat land niet voor krank houdt? Wie niet? De schuldeischers die hunne mil- lioenen en millioenen in Turksche obligation heb ben. Deze schijnen steeds te hebben geloofd en nog te vertrouwen, dat Turkije best zijne verpligte intrest-schulden kan betalen. Turkije is, vooral voor de Engelsche finan ciers, sedert de laatste 15 jaren het land geweest, waar de millioenen als uit den grond opschoten Tegen eene woekerwinst van 10, 15 tot 18 pCt. werd steeds geld geschoten en nu de onvermij- delijke gevolgen zich uitspreken, nu zijn het die woekeraars vooral, die het hun schuldenaar lastig maken. Daarbij heeft de maatregel vele groote fondsenhouders overvallen en het zijn deze, die thans bij de Fransche en Engelsche re- geringen op tegenstand en verzet aandringen. Een storm in een glas water, gelooven we. Aan den anderen kant zijn de moeijelijkheden in Herzegowina nog geenszins wegueruimd. Ben- den opstandelingen doorkruisen nog het land, hier, dan daar eene overrompeling wage'iide, al de kans meer of minder gunstig is. Naar de laatste berigten zouden Turksche troe- pen de Servische grenzen geschonden hebben en met geweld zijn terug gedreven. Frankrijk liult zich steeds diep in redevoerin- gen-strijd. Thans is het weer eene redevoering van den heer Thiers, die de openbare aandacht bezig houdt. De verkiezingen zijn op handen, waaruit men de politieke kaart van Frankrijk beter zal leeren kennen. Reeds heeft de regering zich bezig ge- houden met de aanwijzing der 75 leden van den senaat of de eerste kamer, waaronder men vele namen van goeden klank opmerkt, als die van Thiers, Greve, Perier, enz. Ook de prinsen van Auinale en Joinville worden genoemd. IVeuzen, 26 October. Het coucertgisteren avond gegeven in het Hotel de Rotterdam bij den beer Standaert, ouder de leiding van den heer H. Minue.beeft voor- zeker doel getroff m en aan de daarbij tegenwoor dige dames en heeren een avond van waar kunstge- not opgeleverd de keuze der stukken was met zorg gescbied en allergelukkigstde uitvoering oubesispelijk neen uitmuntend te noemen. Wij zouden knnnen spreken van het talent van den beer H. Minne. dat aan bet ongeloofelijke aan het wonderbare grenstwij zouden kuunen wijzen op den komiek M. H de Vliegberdie op onna volgbare wijze de lachspieren van zijn auditorium in beweging wist te brengenliever brengen wij in bet algemeen hulde toe aan het geheele gezelschap kunstenaarsdat geheel belangeloos een genotvollen avond verschafte en vau hetwelk ieder lid dank en hulde verdient voor zijne be langrijke medewerking; rnoge de algemeene en ondubbelzinnige bijval, herhaalde malen met geestdrift betoond het geachte gezelschap aan- leiding geven om hun bezoekkon het zijn in dit wintersaizoen nog eens te hervatten Dingsdag den 2 November zullen de leden der eerste kamer huu werkzaambeden hervatten. Het verslag der commissie van rapporteurs over het gewijzigd ontwerp kiestabel (drie nienwe districten Bergen op Zoom Apeldoorn en Loe neu) is verscheueu. De commissie van rapporteurs acht het ontwerp voor openbare beraadslaging rijp en geen nader overleg vooraf met den minister noodig. Zij geeft ecbter harerzijds een amendement om de drie nieuwe districten anders zamen te stellen 7.66 dat er zoo weinig mogelijk verschikt wordt. Volgens dat voorstel wordt het district Bergen op Zoom gevormd uit Bergen op Zoom Wouw, HoensdrechtHuibergen OssendrechtPutteu Nieuw Vossemeer, HolsterenSt Philipsland KoewachtOverslag, Zniddorpe HulstClinge St-Jansteen, Stoppeldijk Hengstdijk, Bosch kapelle, Graauw en Langeudam Hontenisseen Osseuisse. Breskens25 October. Ds. Wrisse van St. Laurens heeft voor het op hem nitge bragt beroep naar deze gemeente bedankt. De uitvoer van appels die van hier naar Holland en elders gescheept worden, is zeer aanzienlijk. Men verhaalt, dat door een land- bouwer nit Zeeuwsch-Vlaanderen 180 hectoliters van hier verzonden zijnterwijl een ander zijn boogaard voor plus minus honderd gulden ver- kocht heeftmet bedingals de kooper de vrucht getrokken had de boer nog 20 hectoliter voor eigeu gebruik moest uitzoeken. De aardappel oogst in deze streken schijnt nog al mee te vallen De knol is over 't alge meen goed en de prijzen loopen van f 1,75 tot 2— Ds. E. J. van de Roemer, pred. bij de herv. gem. te St. Kruis sedert 11 Mei 1873, heeft het beroep naar Zwartewaal aangenomen Jl. vrijdag is door deu gezagvoerder van het stoomschip Phouix ter griffie van de arrondissements-regtbank te Middelburg gede poneerd eene som van 12000 als borgtogt waartegen het op dat stoomschip gelegd conser vatoir beslag isopgeheven. Bij deze borgstelling heeft de gezagvoerder zich echter voorbehouden al zijne regten zoowel ten opzigte van de zaak der aanvaringzelve als ten opzigte der, volgens hem onwettige, aanboudiug van zijn schip. Het vaartuig is weder van Vlissingen vertrokken, met bestemming naar Kopenhagen. Wij vernemen dat van wege kapitein Mul- lerup gezagvoerder van het Deensche schip Phd- nix op den 22 dezer aan de ministers van bui- tenlandsehe zaken en marine protest is beteekend, wegens het in beslag nemen van genoemd vaar- tnig door de Nederlandsche autoriteiten. Ook bij provinciaal geregtshof in Zeeland was is hooger beroep eene procedure aanbangig over de vraag, of beetwortelen tiendpligtig zijn in Zuid-Beveland. De regtbank te Goes had deze vraag in eersten aar.leg ontkennend beant- woord. Dezer dagen heeft de heer procureur generaal in deze procedure zijne conclusion genomen strekkende om het vonnis der regtbank te Goes te vernietigen en aan het appelleerend kroondomein alsnog zijn eisch toe te wijzen op grond dat beetwortelen wel tiendpligtige vruchten zijn. De heer P. Lippesrijksontvanger der directe belastingen enz. van de gemeenten Goes en Wolfaartsdijkgedacht den 17 dezer zijne 40jarige vervulde ambtsbetrekking op onderschei dene standplaatsen, laatst te Alblasserdamc, a, De hulponderwijzer C. N. de Beste te Ingen en bevorens te Wolfaartsdijk, geboortig van Goes, is met gunstig gevolg in Gelderland geexami- neerd in de landbouwknnde. De uitslag der akte-examens voor het lager onderwijs in Zeelandvau den 20 tot den 23 dezer te Middelburg gebouden, is, dat van de 17 adspiranten die voor de akte van hoofdon- derwijzer zich hadden aangegeven waarvan twee niet zijn opgekomeu en 1 zich heeft teruggetrokken bij den aanvang van het examen, 8 zijn geslaagd Voorts is de akte uitgereiut aan de 5 adspiranten, die zich voor vrouwelijke handwerken hadden aangegeveu. Het examen is gisteren voortgezet. Het schipdat woensdag op de Schelde voor Bath een vischsloep in den grond voer was de Belgische stoomboot Khedive. De sloep was ook Belgisch. De St. Ct bevat het kon. besluit van den 10 October tot vaststelling van seinen voor schepen die in nood of gevaar verkeeren of een loods verlangeu. De onlaugs geopende Christelijke school voor leerlingen nit den handswerkstand te Haarlem, onder de leiding van den hoofdouderwijzer J. van der Have, Az.telt (reeds ruitn een 150 tal scholieren. Bij de regtbank te Tiel zal binnenkort een zeldzaam voorkomende zaak worden behandeld. Zij betreft een beschuldiging wegens bigamie. Voor eenige jaren huwde de doehter eener we- duwe aldaar met een boekbinder nit Udie (oatuurlijk buiten haar weteu gescheiden van zijne vrouw leefde. Deze vrouw, die nog in leven is, schijnt van het tweede huwelijk van haren man niets te hebben vernornenalthans van de geheele zaak is niets uitgelekttotdat voor eenige weken een knecht door deu boek binder uit den dienst ontslagen die in 't geheim scheen te wezen bij wijze van wraakneming bij den officier van justitie te Tiel vanhetgeval aangifte deed Den 19 Nov, treden de dames Kruseman, Baart en Gerritsen op in den stadsschouwburg te Amsterdam, in een nienw tooneelstuk getiteld', Drie Poesjes. Te Wilnis is de vorige week verkocht de bekende plaats Kerkzichtsedert 1765 door de zelfde familie bewoond. Door den grootvader van den laatsten eigenaar werd de plaatster groottevolgens kadaster23 hect.98 a in 1765 gekocht voor achthonderd gulden vrij van transportkosten enz. Thans heeft zij bij open- bare veiling opgebragt 46850. „Voor November", zoo meldt een particulier schiijven uit Indie, „zijn reeds drie compleete bataillons aangewezen om van Java naar Atchin te worden overgevoerd zij zullen aldaar in vlie- gende colonnes worden geformeerd, om alle vij- aud's versterkingen en schuilhoeken rondom Kotta- Radja en onze andere forten en sterkten te vercielen en verder den vijaud afbreuk tedoen. De bezettingzooals zij thans iszai daarotn niet worden verwisseld. Ons kolouiaal leger zal aldus in de gelegenheid worden gesteld een einde te maken aan het werk, door van Swieten zoo luisterrijk begonnen." Onlangs begaf de brigade gendarmerie zich naar Fleckeu om een soldaat der reserve die krankzinnig was geworden en zijne ouders dreigde te vermoorden naar een krankzinnigengesticht te brengen. Met moeite slaagde men er zich van hem meester te makenmaar in het gesticht geplaatst ontvlngte hij onmiddelijk en wierp zich in het water. Hij werd er nitgehaald en weder in het gesticht gebragt Nogmaals wist hij te ontsnappen en thans klom hij in een boom om op een nabijgelegen dak te komen. Dadr geko- men viel hij echter van eene hoogte van vijfellen. Bloedend staat hij op en klirnt nu, zijue wonden niet tellende, op den nok van den toren. Toen men hem daar wilde afbalenwierp hij met groote steenen die hij van een schoorsteen los - rukie. De hulp der pompiers werd ingeroepen en deze rigtten de slang eener brandspuit op hem; maar hoe men hem ook bespoothij scheen hier ongevoelig voor. Den nacht bleef hij op den toren en ook den geheelen volgenden dag. Een tallooze menigte heeft op de punten post gevat vanwaar men hem zien kan zelfs uit de naburige dorpen kwarnen de nieuwsgierigen, en den geheelen dag bleef hij waar hij was Men hoop dat de honger of eenig ander drijfveer hem bewegen zal, uit zich zelven naar beneden te koraen. Volgens de Nouvelliste de Rouen is de oogst van appelen en peren grooter dan sedert twiniig jaren in Frankrijk bet geval was. De appelen worden aangeboden voor 60 a 120 cent het hectoliteren voor de peren zocht men te ver- geefs koopers tegen 32i/2 eent per hectoliter. Het noodlot schijnt in den laatsten tijd de Zweedsche stoombooten te vervolgen. Het stoom schip Rauvan Petersburg naar Duiukerken is op de knst van Jutland verbrand dit is de zesde Zweedsche stoomboot, die in eenige weken op die wijze verloren is gegaan. De Berlijnsche Volks-Zeitung dtiagt met ernst aanom voorzigtigheid te gebruiken bij het branden van petroleum-lampen. Vooral bij de zoogenoemde ronde branders dient elken dag 11-1 Het verslag van kapitein Mullenip^ gezagvoerder op de stoomboot Phonix luidt als volgt; Den l'J Oolober verlieten wij Antwerpen, in be9temming voor Kopenhairen en Koniugsberg Wij voeren de rivier af, tot wij op 4 raijlen boven V'issingen eene Nederland.*che kanonneersloep za^en met het si«naal in top: Heave to, I u ill send you a boat Draai bij ik zal eeue boot zecdentoen kort- daarop op de acfttermast het »>erut wapperde: Heave to, or I will fire iuto you; iAr£ai bij ol ik zal op u vuren. Alvorens wij den tijd hadden op die waarschuwing te ant- woorden, naderde eene gewapendc boot met Nederlandsche raa- rioefcohlaten mijn vaartaig en de gezagvoerder gaf bevel te stoppen in naam van den koning van Nederland. Aan dit bevel werd niet gehoorzaamd. Kort daarop praaide ons de kanonneersloep en herhaalde net bevel tot stoppen. Een kanonschot met los buskruit vergezelde dit bevel. Daar wij niet oogenblikkelijk aan dit gebod gehoor- zaaraden loste de sloep een tweede schotmaar ditmaal was het een kogelschot. De kogel vloog vlak voor mijn schip weg waarop ik de Phonix deed stoppen en bijbrassen. De sloep legde nevens de stoomboot aan en 13 of 14gewa- pende mannen sprongen aan dek een denrwaarder las een bevel tot inbeslagneming en er werd mij gevraagd of ik het vaartnig wilde in de haven van Vlissingen sturen. Op mijne weigering, omdat het schip geladen was werd geantwoord dat wel de stoomboot maar niet de lading was in beslag gendraen. Verder vroeg ik of het gezag mij outnomen was waarop ik het ant- woord ontving, dat indien ik weigerde de stoomboot naar Vlis- singen te brengen. dit dan zou gedaan worden door een officier van het oorlogsschip Frans Naerebout. Ik gehoorzaamde. maar protesteerde tegen dit ongehoord geweld, ik deed al mijne ma- trozen naar beneden gaau en verklaarde dat ik voor het geweld bukte. Een Hollandsch matroo9, met eene Neerlandsche vlag onder den arm, ging naar aehter en begon de Deensche vlag ueer te halen, waaronder wij tot nu toe gevaren hadden, en wilde die door de Hollaridsehe vlag vervangen. Ik protesteerde nogmaals en de Deensche vlag bleef in top geheschen. Daarna werd de Phonix door het Nederlandsch oorlogschip in de haven van Vlissingeu gesleept. Ik protesteer in naam van de reeders, de eigenaars der lading de verzekeraars en al de belanghebbenden bij de zaak, tegen deze gewelddadige en niet geregtvaardigde prijsueming, maar vooral tegen het gouvernement van Nederlaud.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1