ALGEMEEN de i riT is? s:zLT,i7t s. - No. 1085. Zaturdag 16 October 1875. 15de Jaara;. Binnenlandsche Berigten. sti Politiek Ovei'ziiJt. Het getal staatslieden, die bij het genot van een hoogen ouderdom, tot het laatste hunner dagen, den roein behonden, die hen in hun wrrk- zaam [even deed schitteren, is niet buitengewoon groot. De geschiedenis van elk land herinnert tal van groote mannen, die bij het klimmen hunner jaren op den achtergrond gedrongen, ja, zelfs met den zwartsten ondank werden beloond. Een der loonbeelden van onbezwalkten roein van onzen tijd, is de ligchamelijk nietige, maar in geestkracht, zoo het schijnt,, onverslijtbare man van Frankrijk, de grijze Thiers. Ofschoon niet meer aan het hoofd van Frank rijk geplaatst, schijnt zijn invloed nog altijd zoo onverminderd, dat zelfs de gezanten dergrootste rijken van Europa, htl en dan nog met hem confereren, hem raadplegen over Frankrijk en de Europesche politick. En niet alleen buiten, maar ook in Frankrijk, ondervindt de thans anders geheel ambtelooze grijsaard, de meeste hulde en erkenning zijner verdiensten, zoodat, als hij zich op zijne gedurige reizen in het openbaar vertoont, hem veelmalen eene ontvangst te beurt valt, als ware hij nog de eerste persoon des lands. Men deelt zelfs mede, dat nooit gedurende zijn presidentschap hem zooveel hulde als thans werd betoond. Waarin, vraagt men, ligt het raadsel dier 6n- verzwakte populariteit. Het zou ons bestek verre overschrijden, indien we een eenrgzins zakelijk betoog uit het rijke leven van dezen merkwaar- digen man wilden leveren, maar op een punt willen we opmerkzaam makenhet is dit, dat Thiers met zijn diepen blik tijden en omstan- standigheden, waaronder hij leefde, heeft weten te sebatten en te begrijpendat hij, om het meer dagelijks uit te drukken, met zijn tijd heeft weten voort te gaan. Hoe menig staatsman zijner jaren zou niet eigetizinnig en halsstarig hebben vastgehoudeti aan zijne opgevatte en gedurende geruimen tijd zijns levens vastgehouden en bevorderde begin- selen van politiek of regeringsvorm. Thiers, royalist in zijn hart, de vriend van Lodewijk Philips en diens onttroonde familie, hij heeft echter 't Zeldzame voorbeeld gegeven in zijn gevorderden ouderdom; nu de omstandigheden veranderden en nu het vaderlandsch belang het eischte, is de oude getrouwe royalist tot de ver- klaring gekomen: „de repuhliek is in Frankrijk de eeiiig mogelijke regeringsvorm"; en de laatste vier jaren hebben het ze.gel gedukt op die ver- klaring. Frankrijk heeft zich bewondereuswaardig uit de moeijelijkste omstandigheden opgerigtde titel van „redder des vaderlauds", hem rneer- malen gegeven, komt hem, wat ook verder Frank- rijks lot moge zijn, in voile waarheid toe. De Carlisten gaan steeds voort met Hernani te bombardereti. Het. schijnt, dat zij zich, het koste wat het moge, van dat stadje willen meester maken, om dan met alle magt St. Sebastiaan te kunnen aanvallen. Zij hebben daarom eene bgtterij op gerigt te Bassun en eene te Goiburn, 2000 meter digter bij Hernani dan de batterij van Santiago- mendi. Diitgsdag en Woensdag 1.1. werden 140 grftnaten op Hernani vooral Op het fort San-Auton geworpende bntterijen der Garlisten werden niet gedeefd. Zoodra de Carlisten meester zijn van Hernani, kunnen zij veel betere posities innemen tot het bescliieten van St. Sebastiaan. In deze stad is men dan ook nog zeer angstig en het emigreren der Fngezetenen gaat steeds voorthet cijfer der versterkingfen, die aangekomen zouden zijn, is zeer overdreventot den 811 zijn niet meer dan 800 man hitmen de stad gekomen. Ganeraal Trillo is met 400 man nit St. Seba-tiaan naar Irun gegaan en heeft uit die plaats 500 man naar St. Sebastiaan mede gebragt. De krupp- kanonnen, die in de stad zijn gekomen, zijn nog niet in batterij gesteld en Trillo heeft ook geen enkelen uitval kunnen doen. De dienst der post- boot was den 9 gestaakt door het slechte weer; daaraan wordt ook het uitblijven der verster kingen toegeschreven. Ook schijnt op Bilbao, weder de aandacht der Carlisten gerigt te zijn. In de omstreken dier stad te Munecas, Somorostro, in de Eneartaciones zijn zij druk bezig met het aanleggen van versterkingen, zoodat men algemeen gelooft, dat de stad spoedig aangevallen zal wor- den. Den 7 October hebben de regering«troepen eene verkenning gedaan op den linkeroever van den Ebro, bij welke bij Las Couchas de Haro eene schermutseliug plaats vond. Van Miranda zijn naar Tafalla versterkingen gezonden. INfeuaten, 14 October. Woensdag avond werd het verlangen der wer- kende leden van Neuzens Mannenkoor bevredigd. door een prachtig vaandel, dat door eene com missie nit het bestaur was afgehaald en dank zij het heerlijke weder, aan bet station werd ontplooid onder het zingeuvaneen pas redouble trok het gezelschap door de strateu en mocht daarbij veel blijken van deelnemiug ondervinden, Het vaandeldoor vrijwillige bijdrageu van belangstellenden bekostigd doet den vervaardi- ger, den heer Leroy te Gentalle eer aan en zal voorzeker den goeden geest onder de leden van deze bloeiende zangvereeniging nog meer bevor- deren. Naar wij vernemen is door de tegenwoordig" heid van geest van deu conducteur van Driescben, jl. woensdag avond een groot ongeluk voorko- men. Toen de trein van Gent Selzaete naderde, kwam die van Moerbeke dwgrs over de lijn en zou doorsneden zijn gewortfen indien men niet door ongelobfelijke krachtsinspanning nog had kunnen stoppeu 66 n enkel oogenblik later en de gevolgen waren onberekenbaar geweest; hoewel eukelen van en uit den trein sprongen is alles zonder ongelukken afgeloopeu. Wij vertronweo dat een gestreng onderzoek zal leiden tot maatregelendie een dergelijk geval onmogelijk maken. Het schijnt niet de eerste rnaal te zijn dat geooemde vau Drieschen zicb op d.rgelijke wij/.e heeft verdienstelijk ge maakten het verlies van menschenleveus beeft voorkomen in oogenblikken vau gevaar. Bij de Christelijk gereformeerde geuieente te Steenwijk provincie Overijsse!is beroepen de heer A Brinkpredikant bij die geuieente albier. De 2e luitenant Leedegang van het 3e regiment iniauterie is van het garnizoen te Bergen op Zoom overgeplaatst naar dat te Nenzen. De heer J. A Goedbloed beroepen predi kant bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Axel, is na afgelegrt examen door het provin- ciaal kcrkbestuur te Goes tot de predikdienst toegelateo. Op de lijsten van deelnemers aan het auti dienstvervangingsverbond vinden wij weder de volgende handteekeningen uit Zeeland afkom- stig, H. A A. baron Collot d'Escnry, rentmeester vau 't kroondomeiu en lid derstaten van Zeeland, J. van Sikkelerusle luit. koniukl. scherp schnttersA. van der Beek le luit. kwartierm idem, J. A. Pateer Ez., 2e luit. idem, M. Eyke' idem en opzigter van den waterstaatJ. Kroon', wethouderJ. A Dn Woos raadslid J. f! Deyer, geneeskandigeG. L Krol predikant, W. Goedhartboofdonderwijzer A F. Marlet onderwjjzerD. N. van de'Linde, geneesheer, J. J. Sistermansle luit. rnstende schutterij J. L. A. Ronschernotaris J.van Jole directenr B. B. R J F. Adriaansens logenienthonder, P A. Adriaansens koopman P J. van Remortel Nz. aannemer, P. F. Fruytier, landbonwer, alien te Houtenisse. De arrondissements regtbank te Goes heeft den 13 September het navolgende vonnis nit gpsproken J. d. M.57 jaar, landbonwer, geboreu en wonende te Selzaete (BelgiSdefaiilant, schuldig verklaard aan het des onbevoegd loopen langs den spoorweg. Veroordeeld bij verstek tot eene geldboete van f 3, snbsidiair gevangenisstraf van eeu dag en iu de kosten van het regtsgeding, desnoods iuvorderbaar bij lijf'sdwang. In de zitting der tweede kamer van jl. dingsdag is ook ten aanzien van het tweede adres van den heer de Rochemont besloten dit ter zijde te leggen. Vervolgens kwam in bebandeling bet verslag der commissie tot onderzoek der geloofsbrievec van den heer van Heemstra als lid voor het hoofdkiesdistrict Haariemmermeer. In strijd met de conclnsie van de meerder heid der commissie werd de verkiezing van dien heer met 53 tegen 16 stemmen nietig ver* klaard. Door het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland is een adres gezonden aan de tweede kamer der staten-geueraal, houdende verzoek tot goedkem ing van den post, ad 25-000 op de be- grooting voor 1876 nitgetrokkenten behoeve van de oprigtiug eener rijkslaudbonwschool met proefstation. Bij bevelschrift der arrocdissements-regt- bank te Middelbnrg, is naar den procureur-gene raal bij het proviuciaal geregtshof in Zeeland verwezen Johannes van der Vorstoud 32 jaren, landbouwer, geboren en wonende te Vrouwepolder, ter zake dat hij in den namiddag van den 18 Julij jl, opzettelijk den brand heeft gestoken zoowel in bet woonkuis als in de schnur der door hem bewoonde en hem in eigendom toebe hoorende hofstede onder Vrouwepolder waardoor aan beide gebouwen welke tegen braudschade waren verzekerteenige schade is verooi zaakt hebbende hij kennelijk bet doel gehad om zich te verrijken ten koste der maatsckappijen bij welk zijue roerende en onroerende goederen waren verzekerd, Uit Zeeland schrijft men o. a. bet volgende aan het Utr. Dagbl „De stoombootdienst op Engeland bceft nog met groote bezwaren te kampenook doordat zij nog niet met baar persoueel op orde is. iJat van de stoomboot Stad Middelbnrg moet geheel zijn afgedankt, met inbegrip van den gezagvoerder en deh ad- ministratenr. Ten aanzien van die boot koorde ik beweren voor de waarheid sta ik volstrekt niet in - dat de laogzame vaart en het groote j kolenverbruik van de Middelbnrg te wijten is geweest aan scbandelijke bandeliugen vau het personeel der machinekamertengevolge vau omkooperij. Nij de boot nl. in Engeland in repamtie is, uioet zijn gebleken dat de lucht- pijpen waren volgestopt met otule vodden enz., zoodat de vuren niet konden trekken. Als 't waar is, is 'teen scbandaal maar er wordt dikwijls zooveel verteld. Hoe bet zijmen kan doen wat men wilomkoopen en intrigueeren zooveel men kande Vlissingsche haven zal tocb wel tot haar regt komen." Blijkens een regeringstelegram nit Atcbin van den 6 dezer was de gezondheidstoestand aldaar gunstig en deed de vorst van Rigas stap- pen tot de erkenning der Nederlandsche souve reiniteit. De 1 Sjarige Maria van der Linden, de pleegster vau den in ous vorig no. vermelden dub belen moord te Reek bij Graveis jl zatnrdag morgen naar 's-Hertogenbosch getransporteerd. Het vervoer geschiedde in een rijtuig om haar voor de woede van 't volk te beveiligen. De luitenant der mar6chauss6e Quadekker wist iu den avond 'tjeugdige monster tot bekenten's te. brengen. Zij heeft den volgeuden dag aan hem in loco de plaats aangewezenwaar zij de portemonoaie weggeworpen en het geld had be- graveu. 't Schijnt ook, dat de muren der gevan- genis een grooten invloed hebben geoefeud op haar geest. Zoolang zij onder den vrijen bemel stond ontkende zij alles hardnekkig. Het kind der heide was daar nog in haar element De gevangenis bragt haar totnadenken. Zij schijnt ook eenige teekenen van droefheid te hebben gegeven. Toen zij echter vervoerd zon worden en zij de kreten van 't volk hoorde, kwam haar dierlijke geaardbeid weer boven en sprong zij lagchende in 't rijtuig, brutale blikken op bet volk werpende. Zatnrdag zijn de verraoorde kinderen ter aarde besteld. Alle kinderen nit het dorp en den orntrek volgden de draagbaren waarop de lijkjes der onschuldige slagtoffers naar de groeve werden gebragt. Een nader berigt meldt uit 's Herlogenbosch, dat in het huis nn burgerlijke en militaire ver- zekering aldaar ton zijn geblekendat Maria van der Linden, geen meisje maar een jougen is Men schrijft nit AmsterdamAan de fundeering voor bet Thorbecke monument wordt thans ijverig gewerkt. De escozijnsche steen voor het montment benoodigd is geheel afge- werkt nit Belgie hier aangekoineu en naav bet terrein op bet Regnliersplein overgebragt. Het zijn twee kolossale blokkendie tot voelstuk moeien dienen, en een dekstuk- De zijstukken, waarop aan den voorkaqt van wit mariner de naam van den staatsman in gulden letteren zal prjjken worden zorgvuldig voor bet oog van nienwsgierigen verborgen gehondeu. Naar wij vernernen, zullen aan de achtersijde het geboorte en sterfjaar, aan beide zijden kernspreuker. en een vers op den staatsman toepasselijk gebeiteld worden. Het monument zal echter volgens den wenscb van de commissie op 2 November a. s., den 27u verjaardag der grondwetniet onthnld knunen worden aangezien met de fundament- werken waarvoor minstens 6 weken vereischt wordt, niet v66r de Amsterdamsche kermis een aanvang is kimnen gemaakt worden. Men schrijft uit Rozenbnrg, 10 October. Gisternacht brak aldaar een felle brand nit in de tascb of bomvschunr der vereeniging tot landverbeteringbewoood door den opzigter J. Mol. De dochter en de dienstrneidwelke boven sliepen zijn ongekleed en barrevoets nog bij tijd s beneden en bniten gekomen. Mol beeft in der haast nog bet geld uit de secretaire ge- noinen maar papieren beeft hij niet kunnen redden. De inboedel is slechts voor een gedeelte geassnreerd. De schnur, waarin het. graan was geborgen van 40 bunders gerst20 bunders haver eu mini 100,000 kilogram hooi en 40 madden zaaitarwe is even als de behuizing een prooi der vlammen geworden 34 schapen de eenige levende have die er in was, zijn ton slotte nog gered nadat de wol van enkele reeds door de vlammen geleden had. Van de oorzaak van den brand, die in de schuur was ontstaanis niets bekend. Als een bewijs van de hooge waarde, die sommige antieke voorwerpen hebbenwordt medegedeelddat bij den landbouwer V. onder Utrecht voor een stel zoogenoemde pullen door een AmBterdamsch bandelaar 450 betaald werd- Naar men verneenitbestaat het voornemen om de vreemdelingen die zich voor het Indische leger willen verbinden niet meer dadelijk naar Harderwijk op te zendentnaar ze in eeu gar- nizoensplaats digter bij de grenzen te doen onderzoeken en aannemen. Te Wilp had een schrikkelijk ongelnk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1