ALGEMEEN No. 1083. Zaturdag 9 October 1875. 15de Jaarg. j Bmnenlandsclie Berigten. A-'olitieif Overzijjt. Dc rol door de verzoenende mogendheden in de beroeringen der Turksch-Slavische gewesten op zich genomen, schijnt met gunstig succes te zullen worden bekroond. Geplaatst tusschen de strijdende partijen, was bet hunne taak vooral deu opstand te isoleeren en te zorgen dat de Ilerzegoweners van geene enkele zijde werkdadigen steun ontvingen. En die toeleg is gelukt. Ser- vie, Bosnie noch Montenegro hebben bet gewaagd zich openlijk bij den opstand aan te sluiten. Voor bet oogenblik mag das het gevaar als gewe- ken worden bescbouwd. De Turksche regering doet van haren kant nu wat mogelijk is den toestand te bevredigen. Aan Servie is te kennen gegeven, dat strenge bevelen zullen gegeven worden alle schendingvan grond- gebied, waarover geklaagd was, te voorkomen en aan de opstandelingen zijn bij eene openbare aankondiging van deis sultan van den 2 dezer onderscheidene begunstigingen verleend. Hunne wenschen, mits op wettige wijze ter kennis van de regering gebragt, zullen naauw- keurig onderzocbt worden en jaarlijksch volks- vergaderingen mogen gehouden worden, die afge- vaardigden naar Konstantinopel zenden, om daar hunne belangen kenbaar te maken. Bovendien' zullen eenige personen, die bij hunne gemeenten bijzonder in aanzien staan, van tijd tot tijd naar Konstantinopel worden opontboden, teneinde de op deze wijze verkregen inlicbtingen tot grondslag te leggen voor hervormingen in het belang des lands en verder zullen de thans in tiendeil gebeven belastingen, die tot zooveel knevelarij aanleiding gaven in eene grondbelas- ting worden veranderd en het toezigt op de innig daarvan geheel worden georganiseerd. In het kort, al wat de opstandelingen zouden kunnen wenschen, met uitsluiting hunner onaf- hankelijkheid, wordt. toegestaan. De tijd zal leeren hoever Turkijc al die schoone beloften in vervulling zal brengen. Ook bij den opregtsten wil zijn diergelijke hervormingen niet in eens tot stand te brengen, terwijl de gedurige wisseling in het persoueel van het Turksche bewind en daarbij het gebrek aan genoegzaara bekwame ambtenaren, niet weinig hinderlijk zal zijn. Uit Spanje berigt men dat de Carlisten, hoe- zeer tot het noordelijkste punt opgedrongen, toch nog in staat zijn de omliggende steden te bom- bardeeren en dit getuigt dat nog steeds van bui- ten af, ondanks de strengste controle, hen oor- logsmaterieel wordt toegevoerd. Indien er iets is, dat de zaak van don Carlos ondermijnt, dan is het de voortdurende desertie onder zijn leger. Men berigt dat dagelijks troepen van 10 tot 100 man naar de Alphonsisten overloopen. Koning Alphonsus heeft vrijdag, bij de ope ning der Madridsche universiteit, eene toespraak gehouden van den volgenden inhoud: „lk erken, dat de tegenwoordige omstandig- heden moeijelijk zijn; ik wensch ernstig het onder- wijs te bevorderen en mede te werken tot alle grootsche ondernemir.gen, waarvan stellig de ont- wikkeling van zedelijkheid en kennis bij het volk de voornaamste zijn. „Het is smartelijk voor mij, die regtstreeks noch zijdelings tot den burgeroorlog heb mede- gewerkt, te ondervinden dat, ondanks mijne pogingen, hij nog met tot een einde is gebragt „Mijn schoonste droom zou verwezenlijkt wor den, indien eenmaal in de geschiedenis werd op- get eekend, dat, zoo het tegenwoordige Spanje niet al zijn vorige grootheid herwon, het ten minste een verdienstelijken rang onder de be- schaafde volken van Europa wist in te nemen." Deze taal klinkt bezadigder dan wat er zoo meestal uit Spaanschen mond wordt vernomen en zoo de jonge vorst werkelijk dit woord ge- sproken of hem door zijne staatkundige leidslie- den is in den mond gelegdis het een bewijs te meer dat het gezond verstand ook hier meer en meer zijne regten herneemt. Het gevaar dat in den burgeroorlog nog immer voor Spanje over blijft, wordt toch hierin niet, als gewoonlijk, geheel en al ter zijde gesteld. Het nieuws uit Frankrijk bepaalt zich lot imnisteriele schermutselmgen, die allpen deze waarde hebben dat ze te meer aantoonen, dat de lucht op politiek gebied niet zuiver is en dat de een of andere staatsgreep volstrekt niet tot de onwaarschijnlijkheden behoort. IVeuzen, 8 October. Heden heeft albier de inwijdicg plaats van het uieuw gebouvvde lokaal voor de vrijraetselaars logeonder de zinspreuk „L'Amiti6 sans fin." Bij besluit van ged. staten van 29 Sept. II. no. 12, (Prov. blad no. 85 worden met intrek- king van het besluit van den 24 Dec. 1872, no. 12, (Prov. blad no. 129,) de standplaatsen en dienstkringen van de prov. veeartseu in dit gewest (voor zooveel Zeeuwsch Vlaanderen betreft) aan gewezen als volgtvoor den prov. veearts 2e kl. J. C. KegelaerHulst als staudpl. en als dienstkr. Hulst, Clinge, Graauw Hontenisse Ossenisse Hengstdijk Boschkapelle St. Jan SteenStoppeldijk Koewacht, Overslag en Zuiddorpe voor deu prov veearts 3e kl E. A. L. Quadekker, Neuzen als standpl. en als dienstkr. de gemeenten Neuzen Hoek Sas van Gent Philippine, Westdorpe, Axel en Zaamslagvoor den prov. veearts 2e kl. M. Luteijn Mazure, Oostburg als standpl. en als dienstkr, Oostburg, EedeSt. KruisAardenburg, Heille, St. Anna ter Muiden Sluis RetranchementZuidzande Cadzand Nieuwvliet en Groede voor den prov. veearts 3e kl. P. F. Verraast, IJzendijke als standpl. en als dienstkr. IJzendijke Schoondijke, Waterlandkerkje Biervliet, lloofdplaat en Bres- kens. De bij arrest van jl. maandag door het provinciaal geregtshof in Zeeland in hooger be- roep veroordeelde notaris A. A. V, uit Sas van Gentheeft gisteren van dat arrest cassatie aau- geteekeud. Men schrijft uit Ylissingen van 5 dezer Op de hoogte van de Belbaay is heden gezonken de Engelsche schoener Solkapt Norton geladen met kolen voor Rotterdam het schip maakte reeds water na het vertrek van de Tijue op evengemelde hoogte sloeg de groote mast over boord, het schip viel op zijde en zonk zoo sebielijk dat de bemanning, 5 man sterk niets dan het veege lijf in de boot kon redden kort daarna werden zij door een Belgische loodsschoener opge vischt en hier aan wal gebragt, alwaar zij door den Engelschen vice consul dadelijk van het noodige werden voorzien. Het schip was niet geassureerd. Te Vlissingen zal door de stoomvaartmaat- sehappij Zeeland in de nabijheid van het haven- station een groot hotel gebouwd worden. De afstand van het daartoe benoodigde terrein (rijks- grond) is reeds aan de regering aangevraagd. De heer Srnit heeft zijn erfpaehts contract, omtrent de exploitatie der voormalige marine- werf te Vlissingen, met den staat der Neder- landen overgedragen aan eene maatschappij, die den naam zal dragen van „de Schelde, scheeps bouw- en werktuigenfabriek". Tot directeur is benoemd de heer J. van Raalte te's Hage, en tot commissarissen de heeren Rensburg eu Pieterse te RotterdamSmit te Slikkerveer, Butenx te Middelburg en VVibaut te Vlissingen. Eerst met primo Januarij schijnen de eigenlijke werkzaamheden der exploitatie te zullen aanvangen. Na aflating van het water in het kanaal door Walcheren is gebleken dat er bij West- Souburg een lek bestond in den kanaaldijk die gemakkelijk te herstellen is. Men is op Walcheren druk bezig met het rooijen der winteraardappelendie overal zeer aan de verwachting vcldoendaar de opbrengst over het algemeen bijzonder goed en de smaak overheerlijk is. Appelen en peren zijn er over- vloedig. De weilanden staan na de laatste regens prachtigzoodat er volop voeder is en het vee hierdoor lang buiten zal kunnen blijven. Men schrijft uit WemeldingeLI. raaandag- avond werd hier een schandelijke mishandeling begaan aan J. Krombeen knecht bij J. Allaard, molenaar. Eerstgenoemde moest deu gewonen togt maken met het gemaal naar Vlake, bij Schore. Op zijn terugtogt tusscben de spoor brug en den postweg werd hij aangevallen door vier personen die hem onmiddelijk uit de kar trokken en het geld dat hij bezat afvroegen, hetwelk hij weigerde af te geven. Daarop heb ben de aanvallers hem verscheidene slagen toe- gebragtzoodat hij aan rug en been gekwetst werd eindelijk hebben zij zijn zakken gevisiteerd, en hem zijn portemonnaie ontnomen die slechts 90 cents inhield gelukkig had hij het geld van zijn meester op de kar gelegd. De aanranders waren hem onbekend. Donderdag a. s. zal te Zierikzee een bijeen- komst gehouden worden van burgemeesters uit Schouwen, Duiveland en St Philipsland, waarbij zich ook die van Steenbergen zal voegen ter bespreking van een intedienen adres aan de tweede kamerbetretfende de spoorlijn Brouwers haven —Zierikzee—Zijpe Steen bergen. De kamer van koopbandel aldaar zal zich mede te dezer zake tot de kamer wenden. Het Haagsche Dagblad bevat het heugelijk berigt dat aan de rijksmunt reeds sedert eenige dagen gewerkt wordt aan een nieuwen stempel voor onze gouden muntstukken. Naar men verneemtverkeert de vronw van Jut in gezegende omstandighedeu. Betsy Perk's drama De sterren liegen niet dat zaturdag door de vereenigde tooneelisten te Amsterdam werd opgevoerd wordt zeer ongun- stig beoordeeld door het Hbl. Volgens dit blad is het stuk „een conventioneel melodrama uit de oude doos;" het „bezit niet de minste letter- kundige waarde." is „hopeloos onbeteekenend," te vergelijken met „het eerste opstel van een schooljongen." Tot honoraire leden van den Cobdenclub zijn dit jaar voor Nederland benoemd de hh. mrs. Kappeijne van de Coppello en Tak van Poortvliet, Het hoog militair geregtshof heeft het vonnis van den krijgsraad te Haarlemin zake den sergeant Kleianbevestigd wat de qualificatie betreftmaar de straf verminderd van 20 tot 15 jaren tuchthuisstraf, Ter vervulling der vacature van kanton- regter te Heusden ziju door de arrondissements regtbank te 's Hertogenbosch op de voordragt geplaatst de heeren mrs. F. J. A Walterkan- tonregter te Hulst; Th. F. A. Slingeland kan tonregter te Heinkenszand en M. F. de Monchy, advocaat en piaatsvervangend kantonregter te Amsterdam. Naar men verneemt hebben de grondboringen in de Zuiderzee zeer gunstige resultaten opge- leverd en heeft men bevondendat behalve de kusten en enkele zandplaten het allerminst 50 duim kleigroud worden aangetroffen. De plans ea teekeningen van 't regeringsvoorstel tot droog making van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, worden onder leiding van den ingenieur Leemans te Kanapeu gereed gemaakt en zullen binnen een paar maanden aan de regering worden aan geboden. Op grond der gedane opsporingen enz. bestaat er alle kans van slagen. Naar men verneemt zou de som van 50,000 die verleden jaar door den heer H. Pierson ge vraagd werd om te 's Hertogenbosch eene Chris- telijke school op te rigtenreeds voltallig zijnt Onlangs ontving een boerenknecht bevel i van zijn meester om van een land, op een afstand van vijf kwartier gaans gelegen eenige kool- plantjes te halen en die in zijn grond te plaatsen. De knechtdie niet veel zin had in den verren togtvond het gemakkelijker die koolplantjes bij zijn buurman weg te nemen en in den grond van zijn baas over te planteu, 't Waren 5 stuks, die gezamenlijk een waarde vertegenwoordigen van een halve cent. De zaak kwarn nit en werd, zonderling genoeg in alle ernst vervolgd, en de ongelukkige knecht werd door het prov. geregtshof van Noordholland voor zijne gemakzucht veroordeeld tot drie maan den cellulaire gevangenisstraf. Tusschen den minister van buitenlandsche zaken en den vertegenwoordiger van Venuzuela aan ons bof worden conferentien gehouden over de verwikkelingen dier republiek met het eiland Curasaowaarbij ook de klagt van den kapitein Schoonewolf, over mishandeling van zijn scheep- volkmoet ter sprake komen. Het Dagblad verneemtdat tegen het einde dezer maand een Nederlandsch eskader van vijf schepennaar de wateren van Curasao zal stevenen om ons geschokt gezag in die wateren te doen herleven ea van de Venezuliaansche regering genoegdoening te vragen voor de mis handeling welke de bemanning van den Neder- landschen schoener Midas van de autoriteiten aldaar ondervonden heeft. Het eskader zal zich vervolgens naar de kust van Noord Amerika begeven om de Nederlandsche marine te verte genwoordigen bij gelegenheid van het in April 1876 te vieren eeuwfeest van Amerika's onaf- hankelijk volksbestaan. Volgens de Neue Freie Presse heeft de prius van Oranje die zich nog te Parijs beviudt, daar de ontevredenheid zoowel van het korps diplomatique als van de openbare meening gaande gemaakt door het maken van propaganda voor een Bonapartistische restauratie- Dientengevolge zou de prins van den Nederlandsehen gezant te parijs „eerbiedige vertoogen" hebben moeten aanhooren over zijn verkeer met de fine fleur der imperialisten. De Amst. cour. deelt het buitengewone telegr. berigt mede dat Z K. H, prins Hendrik tot erfelijk groot hertog van Luxemburg zoude worden geproclameerd terwijl iedere zelfs de persoonlijke bandmet het Nederlandsche ko- ningshuis daardoor zou ophouden te bestaau. Het HB. zegt van dit gewigtig feit niets te hebben vernomen en dat noch de Haagsche bladen noch de N. R. C. er van|spreken. Ook aan het Luxemburgsche consulaat wist men er nog niets van. Zeker dat deze schikking voor Nederland en Luxemburg beide niet ocwenscbelijk is, maar 'tis een andere vraag of de verschillende mo gendheden die Luxemburgs neutraliteit onder 't bestuur van koning Wiilem III als groothertog hebben gewaarborgd daarin niet zouden moeten worden gekend. In alien gevalle zou hiermed de laatste schakel verbroken zijn die Nederland nog altijd aan de beschikkingen van 't zoogenaamde H. verbond van 1815 hechtte. Daar echter prins Hendrik geene opvolgers heeftzou de vraag moeten gelden wie na hem de kroon van Luxemburg zou moeten dragen. Bij gelegenheid van 'tjubelfeest van het vijf- en twintigjarig stadhonderscbap heeft de prins eene schitterende intogt in de stad Luxemburg gedaan en was de geestdrift daarbij buitenge- woon groot. Duitschland had tot zijn vertegenwoordiger graaf von Arnim, adjudant des keizers, Frankrijk en Belgie hadden mede afgevaardigden gezondeu De maatschappijen NederlandZeeland en de kon. Ned. stoombootmaatschappij zonden als vertegenwoordigers de hh. RamannTak ran Poortvliet, Wibaut, Sprenger en A. van Lennep, de Nederlandsche maatschappij van nijverheid, de heeren dr. E. II. von Baumbauer te Haarlem, P. Smidt van Gelder te Amsterdamdr. L. Muller te Arnhem en mr. J. H. Schrober te Utrecht. De dochter des burgemeesters zou den eere- wijn aanbieden en Z. H. daarbij volgender wijze toespreken ,.Het geheele land vereenigt zich heden om nwe koninklijke hoogheidom hem met geest drift toe te juichen en hem geluk te wenschen met zijn heuchelijk jubile. „De Luxemburgsche jeugd is gelukkigheden op de grens onzer antieke stad en in uaam hare getrouwe inwoners, uwe koninklijke hoogheid het welkom toe te roepen en u den wijn aan te biedenden wijnhet product van onzen dierbaren vaderlandschen bodetn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1