T ALGEMEEN No. 1074. Woensdag 8 September 1875. 15de Jaar^. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Beri^ten, JPolitieLr Overzigt. Het laat zich aanzien, dat Turkije met het oproerige deel zijner volksstammen nog al wat te doen zal krijgen en het zwaard, inplaats van raad- geving en bemiddeling, zal moeten beslissen. Wat het beteekent, dat Turkije den ruwen arm gebruikt, dat hebben vroegere wreedheid en on- menschelijkheid geleerd. Inderdaad, de bergbe- woners dezer Slavische gewesten wagen zich aan een zwaren strijd, en die strijd zal, naar't zich laat aanzien, worden aanvaard. Wat het eigenlijke oogmerk dezer insurrectie is, of de afzonderlijke staten enkel en alleen zich van Turkije onafhankelijk willen maken, of de vestiging van een rijk uit de verschillende staten, onder het opperbestuur van Servie bedoeld wordt, is nog onzeker. Stellig, dat laatstgenoeind land- schap in deze gebeurtenis eene groote rol speelt en verder spelen zal. De vorst van Servie heeft reeds 't masker afgeworpen en een bewind aan 'i hoofd zijns lands geplaatst, dat beslist de zaak des opstaud is toegcdaan. Uit Turkije berigt men, dat daar, waar gere- gelde Turksche troepen optreden, de opstandelin- gen spoedig de wijk nemen. Dit zal echter zeer waarschijnljjk weldra veranderen, daar de geregelde troepen van Servie, naar men rneent 70 a 80 duizend man sterk, bij eene openlijke oorlogsverklaring in 't strijdperk zullen treden. Dan zal Europa in zijne binnenlanden een hevige strijd zien ontbranden. Welken invloed deze gebeurtenissen op ons werelddeel hebben en welke hare gevolgen zul len zijnp Laat er ons voorshands geen al te donker tafereel van voor oogen stellen. Hoe jammer ook voor de gewesten zelven, een- maal moest, dit was zeker, deze botsing kornen. Turkije lieeft zich te bang aan willekeur schuldig gemaakt, te lang de gewesten als melkgevende koeijen behandeld, dan dat niet dit verzet moest broeijen. Thins zal het te bezien staan, of het de gouden hen niet voor altijd geslacht heeft. Vijf jaren geleden, hoe vliegt de tijd, en we herinneren het ons als den dag van gisteren, de groote gebeurtenis, die over het toekomstige lot onzes werelddeels besliste. Napoleon zelf moge van 't tooneel der wereld zijn verdwenen, de gevolgen zijner daden, het feit van Sedan, het leeft in de wereldgeschiedenis voort. Duitschland vierde den 2 dezer bijkansalom den gedenkdag dezer overwinning. Kerken en scholen, daar binnen en daar buiten, alles ge- tuigde van defeestelijkestemmiugder bevolking; der gansche bevolking? Helaas! neen. Een ander deel dier bevolking schpidt zich van de vaderlandsche herinnering en wend het oog naar den verslagen vijand, om daar sytn- pathie te vinden, sympathien om wie weet, het gedane ongedaan te maken, om te herhalen, wat geschied is en eene andere uitkomst te erlangen. Jammerlijke verbinding. Indien 2 September 1870 eens eene gelieel andere uitkomst had op- geleverd. Indien Berlijn, inplaats van Sedan eens het tooneel van de nederlaag geweest ware; wie weet, of ondanks Napoleon zelven, het laatste dezer eeuw niet het evenbeeld had opgeleverd van 't geen in haar eerste vijftiental jaren is door- leefd. Wei mag Duitschland en mogen ook andere volkeren, zich in die, al is 't dan ook duur gekochte beslissing, verheugen. kwamen. De pogingen, welke terstond werden aangewend om den drenkeling te reddeD, waren vruehteloos. Later word zijn lijk als ook het doode paard dat mede was verdronken onge haald. 1 i Ook te Zaamslag had men jl. zondag middag een treffend ongeluk te betreuren. Zekere Jozs. Meertens, oud 17 jaar, en in. dienst bij den landhonwer J. Verpoorte wilde met diens zoontje in een vischbak varen, doch sloeg acbter over en verdronk. Door het postkantoor alhier zijn gedurende i de eerste helft der maand Augustus, jl de volgende brieven verzonden waarvan de geadres- seerden ter plaatse van bestemmiug onbekend zijn te weteu G. Platjouw te Donkerhoven C. van der Boon, te Zierikzee. -A.x«-»1, 4 September. Door den heer J. A. Goedbloed, candidaat van de theologische school te Kampen is het beroep naar de cbristeljjk I gereformeerde gemeente alhier aangenomen. 1 Nenzen, 7 September. Jl. zondag avond omstreeks 9 ure had op het gehucht Sluiskil een trenrig ongeval plaats dp landhonwer L. de Mels van Hoek keerde met zijne tilbury en paard van de Sassche kermis en verwijlde eenige oogenblikken te Sluiskil bij bet vvegrijden steigerde bet paard met bet ongelukkig gevolg, dat zoowel de landbouwer als de tilbury met paard in bet kanaal teregt Als derde poging is bij de hervormde ge- 1 meente te SInis beroepen den heer ds. Hendrik Willem van Loon pred, te Voorthuizen die te gelijk een beroep ontving naar Joure. Wij vernernen dat er slechts 11 passagiers gebruik gemaakt hebben van de goedkoope reis- gelegenheid van Engeland naar Nederland met de mailboot Stad-Vlissihgen. De N. R. Ct. meldt dat de heer Smit van Ridderkerkvoornemens iszoodra het daartoe betrekkelijkekoninklijkebesluitgeteekend zal zijn de hem in erfpacht afgestane voorma* lige marinewerf ie Viissingen in exploitatie te nemen. Ook zou hij reeds plan gemaakt hebben otu aldaar een nieuw schip den driemaster Noach V, to doen bouwen. Voor het prov. hof in Zeeland stund vrijdag i de 17jarige M. teregt, vroeger volontair bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen station Goes. Iiij was beschuldigd van bet oponen van een pakje uit bet bagagebureau j doch is wegens gebrek aan bewijs door het hof vrijgesproken Mr. E. F. M. Mathon was de hem toevertrouwde verdediger Het openbaar mini sterie had eene tnchtbuisstraf van 5 tot 15jaren j geeiscbt. In een verleden week te Middelburg ge Doudeno vergadering van vennooten der Zeeiuv scbe spoorbootmaatschappij is het voorstel tot aankoop eener tweede boot van plus minus 50 paardenkracht vervvorpen. Dientengevolge is ook het voorneinen tot uitbreiding van den dienst j tot Viissingen (in verband met den stodmboot- dienst Viissingen—Sheerness) vervailen. Het door de koninklijke handboogschutterij 1 „Jacoba van Betjeren" te Goes uitgeschreven conconrs bad op 2 dezer plaats, waaraau o. m. de volgende gezelscliappendeelnamen de Vi ie- zen van Graanvv Willem Tell van Kloosterzande, "endracbt van Boschkapellede Batavieren van Hulst Ongeveer te 2 men des namiddags nam de wedstrijd na een optogt met de vaan- dels en insignes der verschillende gezelschappen j een aanvang. De hoofdmedaille voor 't afscbieten van de meeste klepvogels werd behaald door den beer j H. Jansen lid van „de Batavieren" te Hulst. I De medaille voor de verst afgelegen societeit werd mede toegewezen aan „de Batavieren" van Hulst. Dat de neus een trouwe wekker is, bleek jl. zondag in de kerk te Wolfaartsdijk. Een persoou die aandachtig naar den spreker zat te luistereuwerd ten langen leste overmeesterd door eene soporatieve (slaapverwekkende) kracht zijn hoofd verliet de regtstandige Ijjn van bet evenwicht en belde voorover op de borstgebeel in de bonding van eene mediteerende ziel Maar aldra begon de neus te ronken en te knorren. De man schrikte op uit zijne sluimering; zijn nens had hem gewela, om alzoo hem „de pligten van een toehoorder" te herinneren. Met zekerheid verneemt het Vad,, dat de heer Dunkler teruggekomen is op zijn besluit om te verzoeken op non aciiviteit gesteld te worden, en tbans zijn pen ioen heeft aangevraagd. Een der Engelsche gasteu van H. M. de koningin op de matinee in het Huis ten Bosch schrijft daaromtrent aan de Londensche Echo het volgende „Heden ontving H. M. de koningiu der Neder landen de leden van de Vereenigingtot Hervorming en Codificatie van het Volkenregt inhaarzomer j)aleis:n het Haagsche Bosch bet woud be- roeind om zijn heeriijke boomen en zijn prachtige vijvers. Het getal gasten was zeer aanzieuhjk^ De koningin is zeer popnlair, en het voorregt haar receptien bij te wonen wordt steeds op boogen prjjs gesteld. Maardaargelaten haar populariteitis zij ;n werkelijkhcid eene vrouw van buitengewone gaven. Men zegtdat zij baar gasten vloejjend in elke taaldie in Eu ropa wordt gesprokenkan onderhoudenen toen H. M. eens de afgevaardigden van een ge- ieerde Hongaari-che vtreeniging ontvingsprak zij die beeren in bet Latijn toeverscbooniug vrageude dat zij geen Hongaarsch kende. Haar taalkennis werd heden op de proef gesteld. Ik bad bet gcluk mij in de nabijheid van H. M. te^ bevinden en merkfe niet genoegen ophoe zij zich gemakkeljjk in de verschillende talen onderhield met Duitsche, Frausche Engelsche Deeusche Italiaansche SpaanscheRussische eu Zweedscbe afgevaardigdeu. „De koningin sprak met ieder barer gasten, zich daarbij bet langst onderhoudende met hen die in het intellectneel leven bet hoogst zijn geplaatst. n Haar geheelc bonding teekende ingenomen- heid met de bijeenkomst. Zij was dameen bovenal de koningin. legen vier uur vertrokken de gasten hoogst voldaau over de guile receptie." De zaak van den gewezen sergeant Kleian, beschuldigd van moord op een wapeubroeder, zal den 21en dezer voor het hoog rnilitair geregts- hof behandeld worden. Men meldt, dat. in de provincie Utrecht het booi bij groote massa's wordt opgekocbt met bestemming voor bet iiuitenland bet meeste booi wordt naar Rotterdam gebragt en van daar, naar Engeland men betaalt zelfs tot /'40 de 500 kilo's. Verleden week bad op de Oranjegracht te Leiden het volgende plaats Eenige jongens waren op een hoop pain aan bet spelen. Een van ben wierp een groote,n steen te water, die een hevigen plomp veroorzaakte. De jongens gingen nu aan bet schreenwen, dat er een kind in de gracbt was gevallen. Ineeuoogwenk waren honderden personcn toegeschoten, waaronder vele viouwen die niet anders deden dan kermeu en klagenvan wie het kind mogt zijneen der vrouwen viel zelfs in onraagt. Drie personen droogen door de menigte been en begaven zich te water oui den drenkeling te zoekeu. Imniddels was bij onderzoek gebleken dat alle kinderen in die bnurt woonachtig present waren zoodat zijdie zich zoo moedig ie water hadden begeven, na tien minuten gezocht te hebben, zich weder' door en door natop bet drooge konden bege ven. De jongens hadden zich natuurlijk nit'de voeten gemaakt. Te Amsterdam heerscht een muilkorven- nood. De minister zond een model naar Amsterdam, dat ongeveer 9000 (zegge negen duizend) be- heerde hondec bevat. De fabrikanten van inuil- korven zijn eerst in de laatste dagen begon nen met het vervaardigen der voorgeschreven modellenzoodat op dit oogenblik een muil- korven nood heerscht, die voor de politie zeer onaangeuaam is, omdat zjj bij bekeuringen ten antwoord krijgt, dat er geen muilkorf te ver- krijgen was. \Vat de onbeheerae honden aangaatin de laatste zes weken zijn ongeveer 400 gevangen waarvan 100 sedert vrijdag laatstleden. -- De gemeenteraad van Doesburg heeft bij rneerderheid van stemmen in de zitting van maandag jl. besloten de bedienaren van den godsdienst vrij te stellen van den brandspuit- dieust. Klefkens, de man die jaren lang de vlug op de spits van den Utrechtsehe dom plantte, wordt iu die betrekking de boogste in ons land door zijn zoon opgevolgd. De wedstrijd met aardappelrooijers uitge schreven door de landbonwvereeniging te Veen- dam za! op den 28en dezer op bet land van den beer Venerea aan de Langeleegteplaats hebben Voor den prijs van 1000 zijn zes mededingers. Mcu schrijft uit Deventer van 31 Aug. Aangaande het gebeurde bjj de maandag ge- bouden exercitieu bestaat het vermoedendat aan moedwil rnoet gedacht wordenen dat bet niet de bedoeling kan geweest zijn den tamboer, maar wel den majoor te treffen die zich vlak bij den tamboer bevoDd. Een slreng onderzoek werd gisteren bier gedaanterwijl heden eenige manschap voor het lijkhetwelk in een kist geplaatst was, een eed moesten afleggen. Noch het een noch het ander heeft tot eenig resultant geleid. De opbrengst tier pruimeboomen i3 in den omtrek van Deventer zoo grootdat sommige laudbouwers wegens den geringen prijs, dien zij er voor bediugen kunnen, het niet de rnoeite waard aebteu ze te plukken en aan de markt te brengen. Zij laten die vruchten van de boomen schudden of wacbten tot zij afgevalien zijn, waarna zij die in den grond begraven. Als een zelclzaamheid kan worden gemeld dat J. v. a. B. te Groot Ammers tot zijn niet geringe verba/,ing bij het doorsnjjden van een groote kaas ontdekte, dat er een nest in lag met zeveu jonge muizen die zoo vlug wareu" dat hij ze niet dan met veei rnoeite heef't kuuneu vangen. Uit Aarlanderveen is dd 11 Augustus ge meld gelijk men leest iu de Eukh. Ct. van 25 Augustus Dezer dagen is door den minister van binuen- Iandsehe zaken op voordragt van den' cornmis saris des konings in Zuitl Holland aan een vee- houder alhier, als schadeloosstelling voor; het verlies van eeu tengevolge van verpligfe inentin" gestorven rund de voile waarde van dat rund uit '.s rijks kas nitgekeerd. Het treginscl dat aan de/.e dispositie ten grondsiag ligt en in bet ver- loopcn voorjaar ook door dc Holiandsche maat schappij van landbouw bij de regering is hepleit, verdient, meent men, goedkeuring, omdat daardoor eeu der meest onbillijke gevolgen van de wet tot regeiing van bet veeaitsenijkuridig staatstoe- zigt wordt weggenomeu." Als iets buitengewoon zeldzaarns decit de „Pr Gr. Ct." mede dat te Groningen een witte zwaluw is uitgebroeid. De ovetigein helzelfde nest uitgebroeide gewone zwaluwen scbijnen echter met baar vreernd znsje niet veel op te hebt>en. Uit Venlo wordt van 2 Sept. aan bet Vader- land gemeld: in het Cafe Klerkx had heden een trearig voorvai plaats Eenige bezoekers, iu beschonken toestand jenever verlangende, werd hun dit door de dochter des kasteleins geweigerd, hetgeen hevige woordenwisselingeu en eindelijk een vechtpartij ten gevoige had. Een der be zoekers zekere Tillemanseen bekend mauvais sujet, gaf daarbij eeuige stooten op de borst, die een paar uren later den dood teu gevoige hadden. De versiagene was een hoogst zwakkc en in zwangeren toestand verkeerende vrouw, vvier man op dat oogenblik afwezig wasterwijl eenige leden der familie ter bedevaart waren uaar Kevelaar. De dader is in hecbtenis genomen. De Vlaamsche letterkuudigeNapoleon Des- iarburg, is in 46jarigen ouderdom te Gent o verleden, Iu July 1876 zal te Gent eene groote landbouwten.toonstelling plaats hebben vanwege de maatscbappijen van landbouw in Oost- en West Vlaanderen. Door het provinciaal bestuur dier beide gewesten is reeds eene subsidie van 10.000 franken toegestaan terwijl venvackt wordt dat ook de stad Gent en bet rijk zich niet aan geidelijke ondersteuning zullen onttrekken. Zekere heer G Pellete Brussel is er in geslaagdmuurschilderiugen op bet doek over te brengen. Hij heeft met zijne bewerking m a i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1