A LGGHEEN No. 1073. Zaturdag 4 September 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. ■m KERMIS te BURGEMEESTER en WETHOUDERS van INeuzen maken bekenddat de aldaar dit jaar zal plaats hebben van afltlaan- dag, den %On tot en met Zaturdag, den 2S" September a. s. Het verrigten van gymnastische toeren met kinderen op straathet vertoonen van gevaar lijk gedierte en alle bedelarij, vermomd of open lijkzal daarbij worden geweerd. Neuzen den 3 September 1875. Bargemeesler en Wethouders voornoerad, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIELEMAN. Politiek Overzigt. Wat kanonnen, bommen en granaten vooreerst niet zouden hebben kunnen uitwerken, dat is door het water gedaan. Terwijl de 800 man Spaansche bezetting der belangrijke vesting Seo d'Urgel zicli nog sterk waande, zich nog altijd vleide met de hoop, dat een der Carlisten leger- hoofden hen zou te hulp komen, isslechts de behoefte aan een zeer eenvoudig en dagelijksch levensmiddel, het gebrek aan drinkwater, de oorzaak van hun val geworden. Zoo belieerscht vaak het kleine en geringe, het groote en hoog geschatte en wan- neer, naar men vermoedt, deze zegepraal der Alphonsisten het begin van bet eind des vreeselijken broederstrijds is, dan heeft inderdaad dat gebrek, waar anders nog zoo groote voorraad van oorlogsmaterieel en levensmiddelen in het bijkans onneembare hoofdkasteel aanwezig was, voor Spanje grootsehe gevolgen gehad. Het terrein van den opstand is thans beperkt tot bergengten. Men zal nog lang een guerille- oorlog kunnen volhouden maar 't is ook niet ondenkbaar, dat don Carlos 't liopelooze van den strijd inziende, dien eindelijk geheel zal opge- ven. Een telegram uit Rome meldt reeds, dat hij zijne benden uit zijn dienst zal ontslaan. Die ontslagene benden echter zijn bet, welke de noordelijke streken nog lang onveilig zullen kun nen maken door hunne gedurige strooptogten, zoo als in vroeger tijd dergelijke opstanden hebben geleerd. Dat Spanje thans echter de regte man'tien op de regte plaats heeft, blijkt hieruit, dat de krijgs- toerustingen onverzwakt worden voortgezet en de vijand tot, in zijne schuilhoeken vervolgd wordt. De berigten uit de opgestane Turksche Ian- den toonen aan, dat die opstand zich nog steeds uitbreidt en ecnige duizenden Serviers zich bij de Herzegowiners hebben aangesloten. 't Ver- wekt bevreemding, dat de vorst van Servie, die gezegd wordt onzijdig !e willen blijven en een goed leger van 75,000 man bezit, deze aansluiting zijner ond' rdaden niet heeft kunnen verhinderen. Aan den anderen kant blijkt, dat, waar gere- gelde Turksche troepen verschijnen, de opstande- lingen spoedig het onderspit delven. Men berigt dat de stad Trebinge, welks bezetting zoo boo werd opgeheven, bij de nadering van een lOOOtal soldaten zonder een enkel sch'ot doer de Turkeu werd binnen gerukt. Wa4r echter is het, dat de onvergenoegdheid over het Turksche bestuur algemeen is en dat het niet ontbreekt aan de noodige opztveepiti'g, dit blijkt uit een Montenegrijnsch blad, waariir de volgende ontboezeming voorkomt: ,,De opstand krijgt een reusachtigen omvang Servie en Montenegro kunnen niet langer'onver- schillig blijven toezien. De bevolking haakt naar den oorlog. De diplomatic kan dien niet beletterr. Op beloften alleen legt niemand de wapenen neder. De opstand leidt gewis tot bevrijding. Niet de vorsten, de volken beslissen. Wanneer alles in opstand is, blijven de Serviers en Mon- tenegrijnen geen toeschouwers. Nu of Nooit!" Over den staat der onderhandelingen kan worden medegedeeld, dat tot dusverre nog niets is ge- bleken, waaruit eenig verschil bij de Europesche magten zou doorschemeren, althans voor het oog der wereld. Wat achter de coulissen geschiedt, wat intri gues gebruikt worden en of ook niet hier de taal wordt gebezigd om gedachten en bedoelingen te verbergen, zal de toekomst moeten leeren. Stellig zeker, dat het gezag van den sultan zwaar bedreigd wordt en dat, bestond er geen onder- linge naijver over den buit, de dagen der zelf- standigheid van het Turksche rijk geteld zouden zijn. Uit Servie berigt men, dat bij efine nieuwe verkiezing van lands afgevaardigden, de groote meerderheid der gekozenen tot de oorlogspartij behoort en het dus voor de nieuw opgetredene regering hoogst moeijelijk zal worden, zich van alle meer of minder openlijke ondersteuning van den opstand te outhouden. Neuzen, 3 September. Bij de bersfemming voor twee leden van den raad der gemeente Hoek op 31 Aug. 11. zijn geko- zee de heeren M de Regt en W. de Feijter. Axel 2 September. Tot predikant bij de Nederd. bervornide gemeente alhier is beroepen de heer E. A. Lazonder, te Oldebroek. llontenisse, 29 Augustas. Heden bad alhier de aangekondigde schietwedstrijd plaats voor de werkende en contrihueerende leden der Koniuklijke Scherpschntters-vereeniging Prins Frederik Hendrik Eene daartoe benoemde feest- commissie had under voorzitterschap van den heer W. Hamstra uitinnnteod zorg gedragen voor de eenvondig-smaakvolle versieriug der schiet- baan en der daarop opgeslagen tent, alsmede voor den aankoop van prachtige prij/.en Deze commissie mogt zich verheugen in krachtigen steun van de zijde despublieks. Dubbe! jammer was bet daaromtoen zware wind- eu regen- vlagen in den nacht van zaturdag en gedeelte- lijk ook nog in den morgen van bet feest vele der aangebragte versieriugen beschadigden. Spoe dig en flink werd echter alles hersteld en tegen half twaalf werd ernadat de voorzitter der feestcoinmissic de feestviereude leden der ver- eeniging op zinrijke, sieilijke wijze had toege sproken een aauvang gemaakt met bet scbieten. Kanonschoten kondigden het heinde en verre aandat het eerste peloton gereed stond. Er werd gescboten op 200 pas. Voor de werkende leden 60 in getal was de uitslag van de wedstrijd als volgt 2e luitenant J A Pateer Ez.43 punten een zilveren remontoirscherpschutter Jos. Aar- sen, 42 pn een hanglamp sergeant J. Sorber 41 pn., een spiegel met vergulden Ijjstscherp schutter FranQ. Weesepoel, 40 pn.een servies met blad; sergeant P. A- Neeteson31 pn. eene lamp; scherpschutter Jac. Hermans, 30 pu. een sigarenstel van verzilverd glasscherpschut ter P. de Dalie, 29 pn., sigarenkoker met zil veren beslag. De wedstrijd der contribueerende leden waar- aan 22 personen deelnamen werd ingeleid door eene korte kraehtige toespraak van den kapitein - kommandaiit van het corps baron Collot d'Escury eu had den volgenden uitslag: Jac. Dueriuck25 pnnten eene. pendule Jacr. Waterschoot (Lamswaarde24 pn.een set vies met blad M. J. van Arenthals, Pz 24 pn.een petroleum-kooktoestel met toebehoo reu P. de Maat22 pn. een spiegel. Hoewel de hemel den ganscben dag betrokken bleef en eerst in den avond ophelderde, heerschte er op het feestterrein eene vroiijke stemming under al de aanwezigen, die niet weinig klom tben; de dames der officieren en der leden van de feestcommissie zich tegen den avond bij de feestvierenden voegden. De uitreikhig der prij zen gesehiedde door den voorzitter der feestcom missie, die blijken gaf van een wakkeren geest door aan iederen prijs eene zeer gepaste toe spruak te paren. In de steenen schiettent vereenigden zich daarna de boveugenoemde heeren met hunne dames aan een eenvoudig souper, waar de lange rij der toasteu werd geopend door den kapitein kora maudant met een dronk op ZM. den koning en de gulste vreugde heerschte, terwjjl deman- schappeu zich in de buitentent uitstekend ver- maakteu met spel en dans. Het was laat in den avond toen men huiswaarts keerdezeker met den wensch dat nog menig jaar zoodanig feest in onze gemeente mogt worden gevierd. Ik zou mijn kort berigt onvolledig laten in dien ik vergat te melden, dat zich in de namid- dag een zestal oud-strijders van 1830 op het feestterrein lieten zien die regt feesteiijk ont- haald door den kapitein kommandant kartelijk toegesproken en verder geheel den avond onder de ieestviereuden broeder 1 ijk opgenomen werdeo. Op voorstel van den heer J Kroon wetbouder der gemeente werd er besloten hen aan den wedstrijd te laten deelnemenwaarvoor ge- noemde wethonder, de kapitein kommandant en eenige anderen terstond de noodige prijzen uit- ioofden. Daar er echter geen tijd genoeg overbleef om de oudjes nog dien avond te laten kampschieten, kwarn men overeen dat zulks ep den volgenden zondag geschieden zou. Wat daarvan de uit slag zijn zalmeld ik later. Bontenisse3 September. Als een bijzonderheid kan worden gernelddat alhier in den tuin van den heer v. d. Beekrijks- ontvanger, de frambozenstruiken voor de tweede maal bloeijen en zelfs reeds rijpe vrucbten dragen. Bij de plaats gehad bebbende aanbesteding van het onderhond der gemeente-haven te Wal- soorden is aannemer geworden de heer W. Ringhoutvoor de som van f 715. Grauuw, 3 September. De keiweg van de bavenplaats de Paal tot aan den molen te Duivenshoek hjj het begin van den grindweg door den Kruispolder nadert zijne voltooijing zoodat het te voorzien is dat binuen een 14tal dagen deze zoo wenscbclijke verbinding zal zijn tot stand gebragten die reeds jaren reikhal zend te gemoet was gezien De minister van finantien maakt bekend, dat te rekenen vau 1 Sept. er gelegenbeid bestaat om brieven met aangegeven geldswaarde tot een bedrag van 500 in plaats van f 100, gelijk tot dusverredoor tusschenkomst van de hulp- kantoren der posterijeo plaats had. De krijgsraad heeft vonnis geveld in zake de oneerlijke tamboers te Vlissingen. Een ban ner, de hoof'daanlegger, is veroordeeld tot twee jaien celstraf wegeus diefstalpoging tot diefstal opligting; poging tot opligtingvalschheid in geschrifte ec het desbewust. gebruik maken er vau het maken van valscbe bandteekening; mis- bruik van vertrouwen. Twee audere jeugdige tamboers zijn wegens medepligtigheid aau die misdrijven tot 18 maanden celstraf veroordeeld De buffetten, aan boord van de stoombooten der maildienst VlissingenSbeerness zijn voor den tijd van drie jaren verpacht aan een Engelsch man. Dingsdagavond is, met uitzondering der machinistenhet geheele personeel der machine- kamer van de mailboot, Stad Middelburg van boord geloopen maar, op verzoek van den kom mandant, door de politie le Vlissingen opgespoord en ternggebragt. Naar men zegt is ontevredenheid over het voedsel oorzaak van het voorgevallene. Aan het departement van binneniandscbe zaken is heden aanbesteed het maken van een jjzeren knstlichttoren en het stellen van dien op den zeedijk bij VVestkapelle, in Zeeland, met den aankleve van dien. Twee billetten waren inge komen; de minste inschrijver was de heeren J. L. Nering Bogel Co. te Deventer voor/'8774. De 38e algemeene vergadering der Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal op 29 en 30 Sept e. k. te Utrecht gehouden worden onder leiding vau den voor zitter jbr J, L. de Jonge, van Zierikzee. Be halve met de gewone periodieke werkzaamheden, zal de vergadering voornamelijk zich bezig honden met de beraadslaging over de artikelen van een nieuw coucept. reglementter vervaDging van dat hetvvelk sinds de oprigting der vereeniging gevigeerd heeft. Naar wij vernemen sullen in de volgende maand naar het kerkhof te Ginneken worden overgebragt de overblijfselen der onderofficieren en soldaten gesneuveid op de citadel van Ant- werpen. Op verlangen der Nederlandsebe regering zou deze overbrenging evenwel zonder eenig plegtig ceremenieel plaats bebbec. Volgens den gewoonlijk goed ingeligten Haagschen correspondent van de Zutpliensebe contact zal de minister van binneniandscbe zaken bij de aanstaande begrooting aanmerkelijk meer voor oncierwijs aanvragen. i In de volgende maand zal de prachtige verzameling muziekwerken van wijlen den heer Job. Bastiaans te Haarlem verkocht worden. Onder de mnziekwerkendie geveiid zullen worden, behoort o. a zijn gunstig bekend koraal- boek voor vier stemmen, met begeleiding van orgelmet het kopieregt. Te Rijswijk is een meisje van 12 jaren dat voor ODgeveer 10 dagen door een dolle bond in het oor gebeten was overleden. Hoewel de wondo door den beet veroorzaakt in eeu paar dagen geheeld wasvertoonden zich reeds den In dag aanvalien van razernij, tengevolge waar- van het kind onder de hevigste smart is overleden. Men verneemt, dat de geregtelijiie instructie in de bekeode zaak van den bakker de Laat te Utrecht in vollen gang is. Donderdagjl hebben verscbiilende personen als getuigen voor den regter-commissaris moeten verschijnenzooals de bnrende vroegere knecbt, de tegen woordige knechts, twee nacbtwachtenwelker hulp bij de nachtelijke vervoering is ingeroepenenz. Naar men verder verneemt, is zaturdag de doch- ter voor genoemde regtercommissaris moeten verschijnen. 1 it den loop der zaak mag men afleideD dat deze ingeval van verdere vervol- ging, van belangrjjken omvang kan worden. Den 21 Julij II gebeurde het ontzettende feit te Arnhem dat door een op wacht staanden ruilicien aan het artillerie-park aldaar, nahjj Sonsbeekeen artillerist uit Rotterdam werd dood geschoten. Die milicien, Gonlag uit Rotterdam, zit deswege nog steeds gevangen als bescbnldigd van man- slag, en met ongeduld wordt door'diet publiek de beslissing in deze zaak te gemoet gezien. Het is ons daarom aangenaam te kunnen berig ten dat met de behandeliog eerstdaags een aan vang zal kunnen worden gemaakt. Wij vernemen nog, dat de door den krjjgsraad benoemde deskundigen om een onderzoek in te stellen naar den toestand der geestvermogens van dezen beschuldigdezich bezig honden "met het oprnaken van^ bun berigt van bevinding en dit eerstdaags ter beschikking zullen stellen van den krijgsraad. Ook te Deventer is bij het (irailleeren der infanterie een tamboer door een kogel gctroflfen en onmiddeiijk overleden. Dr. Coolhaas te Atnerongen waarschnwt zijne raedehurgers tegen het gebruik van garnalen, daar in zijne praktijk verscbeideue personen na het matig gebruik van scbijnbaar goede garnalen ongesield werden alien leden aan dezelf'de ver- schijnselennamelijk krimpingen, braking en doorloop. De aangekomen berigten uit Oost Indie loopen tot 17 Julij en behelzen weinig belang- rijks, bebalve het treurige cieuws dat bij een storm in Atchindoor bet omvalleu van een rensacbtige boom te Kotta Radja, een 9tal per sonen werden gedoodwaaronder de 2e luit. Micbaelis, de serg. stafnocrob. Rhee, desergean- ten ElunesScbotburg en Legervisse, benevens de sergeant ziekenvader Veenstra, twee oppassers en twee vrouwen de' four, der art ill. de Blij werd. zwaar gekwetst. Het Bat. Hbld. spreekt het berigt van het overlijden van generaal de Brabant bepaald tegen. Ten gevolge van het ongunstig weer heeft zondag te Antwerpen de opstijging van de heer Godard met zijnen ballon I' Univers, niet plaats

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1