ALGEMEEN No. 1072. Woensdag 1 September 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. BURGEMEESTER en WETBOU DERS van Neuzen zulien op WOENSDAG, den 8 SEPTEMBER 1875, des avonds ten 7 ure, op het gomeenteraadhuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inscbrijving, onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad, AANBESTEDEN: 1°. Hct riolercn van gcdcclte watcrlei- dingen in de kom dcr gcmccntc. 2o. Hct boiinru van eenc kaincr bij het Gemccntccaadhuis. De inscbrijving nioet geschieden voor ieder werk af'zonderlijk. Bestekken dier werken liggen ter inzage op de gemeente-secretarie en in de logementen van A. Batenbukg en de wed. Schf.ele te Nenzen. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op MA AN DAG, den 6 SEPTEMBER 1875, des namiddags tusschen 3 en 5 urendoor het Gemeentebestuur, terwijl overigens verdere inlich tingen en inzage der teekeningen van die werken te bekomen zjjn ter secretarie voornoemd. Neuzen, den 27 Augustus 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIE EE MAN. J?olitieLc Overzigt. Stellig zou in het midden onzes werelddeels een bloedige strijd uitbarsten, zoo niet de tus- schenkomst der verschillende dusgenaamde groote mogendheden dien met alle kracht zocht te onderdrukken. Het protectoraat over Turkije is weer in voile werking gekomen, en de oude doctoren zijn bezig hun permanenten patient op nieuw op de been te houden. Een eerste middel tot bevrediging schijnt men gevonden te liebben in de opoffering van den tegenwoordigen rijksbestuurder of groot-vizier. Een ander is de persoonlijke tusschenkomst van verschillende gezanten om het vuur voorloopig te dempen en de opstandelingen voorshands door goede beloften te bevredigen. Dat dit laatste nog niet zoo gemakkelijk zal vallen, moge blijken uit het volgende door de Herzegowiners uit- gevaardigde manifest: „Wie de Turksche barbaarschheid niet door eigene aanschouwing heeft leeren kenneuwie niet de verdrukking en den jammer der christen- bevolking in Turkije met eigene oogen aanschouwd heeft, die kan zich in de verte geen denkbeeld maken, wat de rajah is: een sfom schepsel, in rang beneden het dier, of eene soort inensch die, tot eeuwige slavernij geboren, met den vloek een rajah te worden, in de wereld gekomen is! Dit volk is een tak van het groote en talrijke Slavische volk; maar de ongelukkigste tak, de Servo-Bulgaarsche, die zijn jamrnervol bestaan tot schande voor onze verlichte eeuw, voortsleept, terwijl de broedervolken bloeijen en ten deele reeds eene schitterende ontwikkelmg verkregen hebben. Het is zonderling en verschrikkelijk welk somber noodlot dit deel van het Servische volk vervolgt. En ook onverbiddelijk is dit harde lot, want zelfs door bloed en geloof ver- wante vol ken keeren zich van den in den ban verklaarden rajah af, in plaats van hem de helpende, reddende hand te biedenterwijl zij intusschen andere vreetnde volken in bescher- ining nemen. Men kan zeggen, dat onze klagten, ons weegeschrei niet tot de ooren van onze ge- lukkiger breeders doordringendat zij de ellende niet kennen, waarin wij versmachten, en dat zij daarom zich om ons niet bekommeren. „Docli hierover is reeds zooveel gesproken, boeken zijn geschreven over ons lijden en ons hartebloed heeft rijkelijk gestroomd. Aan zich zelven overgi laten, hebben de rajah's besloten, voor hunne bevrijding tot den laatsten man te kampen of, tot den laatsten man te vallen. Daarom vaardigen wij, aanvoerders van het strijdende volk, eene oproeping uit, in de eerste plaats aan al onze breeders in de Turksche landen, die, even- als W'J» iJ1 °ndragelijke slavernij smachten, dat zij opstaan en met hunne wapenen zich bij ons aansluiten opdat wij bereiken, wat God en ons heldengeluk ons inogen schenken. Voor ieder onzer is het waarlijk beter te sterven, dan langer te leven, zooals wij tot nog toe gedaan hebben. W lj smeeken Servie en Montenegro, ons te onder- steunen. M at zij voor oris doen, doen zij voor zich zelven en hunne toekomst. Verder smeeken' wij de overige Slaven, alien en waar zij ook wonen, ons te helpen; opdat men weldra kunne zeggen; de Turksche rajah bestaat niet meer. Eindelijk smeeken wij iedereen, zonder onderscheid van geloof of nationaliteit, die een eerlijk man is, de vrijheid waardeert en het regt eert, om hulp. „In de hoop, dat ons smeeken niet vruchteloos blijve en ons van eeilijke lieden uit de geheele wereld voldoende ondersteuning geworde, ver- wachlen wij spoedig hulp op het bloedige slag- veld. „I" de Herzegowina 31 (19) Julij 1875. In naam van het cent.rale cornite voor de bevrijding der rajahs: Sofronije Spremo, Igumen van het klooster Zavala; Diordie Radulovics van Mostar; \ucko Vuketics; Disko Diurtovics, uit het ber<r- land van Trebinje; Michael Gutics; Tripko Gru- baeics van Nevesinje; Mujo Brestina," uit het district Stolac." Uit deze taal blijkt voldoende, dat de taak der bemiddelaars niet zoo heel gemakkelijk zoude zijn, ware het niet, dat geinis aan alle onder steuning van buiten en daarbij de oude onder- linge veten der geweslen onderling de opstan- delingen zal dwingen, het hoofd in den sclioot die onder hen wemeldentoegejuicht werden. Eindelijk steeg de ballonmet zich drie per- sonen voerende, in voile vrijheid door de lucht en ligtte zich, door eenen gunstigen wiud ge- dievcn, naar Antwerpen, waar hij door duizende personeu is opgeinerkt en kvvani hij tegen den avond gelukkig tusschen Borsbeek en Wijuegem te leggen. Rusland wil geen oorlog, zegt het HB.; doch kan het geioovigen der orthodoxe Grieksche kerk niet 1 gelieel aan hun lot overlaten, zonder dat de kerkelijke dweepzuchtdie in Rusland de alleen- heerschappij tempert, zich zou doen gelden. Oostenrijk wil geen oorlog, doch het kan de breeders van zijne slavische bevolking niet laten uitroeijen door de Turken, zonder een derrassen, die de zamengestelde Oostemijks-FIongaarsche monar- cliie vormen, onherstelbaar te beleedigen. Rusland en Oostenrijk wenschen daarom, dat zoo spoedig mogelijk, eer de beweging te groote evenredigheid verkrijgt, aan den opstand een einde worde gemaakt. Engeland ondersteunt met alle kracht Ruslands en Oostenrijks pogingen in deze, en het blijkt, 1 dat het aan ernstige vertoogen, die de Engelsche gezant te Konstantinopel persoonlijk tot den Sultan liield, te danken is, dat deze het verzoe- nend optreden der buitenlandsclie consuls goed- keurde. Men hoopt nu, dat Bosnie en Herzego- I wina de half erkende onafhankelijkheid van Servie en de Donauvorstendominen mogen verkrijgen, en dat de opstandelingen niet bij hun verzet 'vol- harden zullen. Luisteren zij echter in het gelieel niet naar raad, dan zullen de, mogendheden eene vrij moeijelijke beslissing te nemen hebben. Neuzen, 27 Augustus. Donderdag 11. is door de beer Dartois de aangekondigde luchtrejs te St. Nicolaas ouder- liomenna eerst verscbeidene malen den lucht- ballon die aan stevige koordeu werd vastge- uouden tot eene groote hoogte te hebben laten klimmen. Deze pleizierreizen in ballon-captif vonden giooteu bijval. Ook hebben verscbeidene inwo- nert van St. Nicolaas, zoo dames als heeren van deze gelegeuheid gebruik gemaakt, om het heer.ijke panorama der uitgestrekte landerijen van het land van Waas te zien. De laatste niaaldat de ballon eeue captieve opstijging deed, zaten in de boot, benevens de kapitein verscbeidene muzikanten, cie tusschen neinel en aarde de beste stukken van hun reper- torium speelden on luidruchtig door degeuen teregt ^an eer> particulier schrjjven ontleent de N. G. Ct. het volgende aangaande het garnizoen te Neuzen. „Wjj gingen niaandag 16 Auguslus, na vooraf een weinig soep gebruikt te hebben, ten 7'/4tuir op marsch. De zon deed bare stralen reeds I duchtig gevoelen. Lang verbeiden wij het uur der rust; drie waren reeds uit de gelederen geyallenwaarvan 66n de bulp van den arts behoefde en na eene herhaalde aderlatiug, met de andere twee per spoor naar bun garnizoens- plaats zijn getransporteerd. Afgemat en slepende kwamen wij te Axel, alvvaar wij te 12'A, 3 kwartier rust kregen. Wij gebmikien daar ook ouzeu levepsvoorraad, te weten een stuk gedroogde worst, die onder digt geknepen neus goed smaakte voeg daarbij een kop koifie die door de zon den geheeleu marscli warm gehouden is en vormt u een denkbeeld van ouzen maaltjjd. Met angst zagen wij tegen het vervolg van onze wandeling op, want er was nog iets voor de band. Hoeveel zullen er vallen? Hefgeen gevreesd werd bleek waarbeid. Reeds in 't begin van den marsch vielen reeds eenigen als muizen tegen den grond. Te midden van bet vuur van ouzen vijand die zijne stralen als bet ware ioodregt op ons nederzondwerdeu velen achtergelatcnsomniigen van ernstigen anderen van minder ernstigen aard. Het was smoorheet de thermometer teekende 83o in de schaduvv. Het was aardig te zien hoedezieken en zwakken door zwakken en ziekeu werden ondersteund en zjj gezameulijk bij partijtjes in de garnizoensplaats kwamen aanhurken. De troep arriveerde tegen den avond te Neuzen. Zij die in bet hospitaa! werden opgenomen wachten nog steeds naar hunne bevrijding, en het is welligt mogelijk dat er zjju die van de 30 dagen oefening, 15 dagen oefening in bet hospitaal zullen genietenl Die oefecingen zijn ieder bekend. ^„Het getal acbtergeblevenen was naar men zegt 15—20, en dat van eene bezetting als Neuzen." Wij nemeu dit berigt over zooals liet is, maar meenen er te moeten laten opvolgen; dat de particuliere sclirijver waarsehijnlijk door een zounestraal is getroffen. De bewegiDg in Belgie tegen de conventie betreffende het kanaal van Neuzen naar Geut boudt nog aan. De burgemeesters van Brussel, B'tigge Leuven en Mecbelen hebben thaus aan de senatoren en afgevaardigden van bunne arron- dissementen het protest gezonden, dat door hunne gemeenteraden tegen de couventie is aangenomen. In dit document wordt verzocht de verwerping van art. 11 der overeenkomst, eu aangedrougen op bet maken voor elke der genoemde steden van een scheepvaartkauaal dat Gent en Brugge regtstreeks met de Noordzee, Brussel, Mechelen en Leuven regtstreeks met de Schelde verbindt. Gelukt deze poging, dau zal, volgens de ver zoekeis het kanaal GentNeuzen daarom niet verioren zjjn, want, zeggen zij, „op den da^, waar- op wij een regtstreckscben afvoer over Belgisch grondgebied naar zee zullen hebben, zullen wij niet meer overgegeven zjjn aan wi'llekeur van Nederland welk land zelf zich beijveren zal op zijn grondgebied nieuwe debouches' voor de vaart naar de haven van Gent te openen." De beer J. G. Schujjt die den 30 Novem ber 1835 als hoofdonderwij/.er te Zuiddorpe zijne betrekking aanvaardde, gaat alzoo bet lijdstip te gemoet, waarop hij zijne 40jarige dien'stver- vulling hoopt te gedenken. Iu het register van den burgerlijken stand te Hulst staau dd. 30 Januarij 1849, drie ge boorte-aangiften waarvan 2 juist op Seiie blad- zijde opgeteekendbij no. 6 Joseph Paulus Janssens en onmiddelijk onder deze bij no. 7, Angelina Maria Voetbeiden den vorigen dag (29 Jan.) geboren. Wie zou toen vermoed heb° ben dat zij later nog eeus maar op een heel ander register bij elkaar zouden ingesckreven worden: op den 26 Aug. 1875 namelijk als - echtpaarEven opmerkelijk is hetdat eer.st- geuoemde den 29 Januarij 1863, juist op zijn gebooi tedagdoor deu dood zjjn vader Ema nuel Jiiussens verloor. Eerstgenoemde was reeds gebuwd geweest en sedert ruim zes maauden weduwnaar. Den 23 Augustus, bij het vervoeren van een wagen tanve van den lamlbouwer E. D. te Nieuwland, bij Bierviiet, waarop drie kinderen gezeten waren waarvan bet jongste 15 maanden on we'tlen de leidseis door zijn dieust- maagd, die bad helpen vorken, in haridengeno- men doch daar deze onervaren was in bet mennen stortte de wagen met de voile lading op de drie kinderen welke gelukkig spoedig ougedeerd te voorschiju werden gehaald. ,..,^e Vlissingen is verledene week cen huwelijk voltrokken van een 73jaiige hruidegom en een omstreeks 20jarige bruid. Het volk was voornemens geWecst de „jongelni" een ovatie te brengcu maar de politic beeft zich de zaak aan- getiokken en t is bjj wat gescbreeaw gebleven. Het blijkt, dat de circnlaire van den minister van biunenl. zakenbetreffende de bemoejjing van burgem. enz. met de verkiezingenniet algemeen verzonden is. Waarscbijnljjk heeft zich de verspreiding bepaald tot Zeeiand en Gelder- land. Z. M heeft bepaald Art. 1. geldswaarde Het hoogste van de bedrag der aangegeven ,ail aangeteekende brieven, waarvan ingevolge art 2 van het kouiukl. besiuit dd. 30 Nov 1870, no. 183. de magtigiug tot inontvangstneming door uen geadresseerde ook kan worden verstrekt door middel van hct formulier van lastgevin-' voorkomende op het stuk waarhij hem van de aamvezigheid van deu brief op bet postkantoor wordt kenms gegeven wordt nader vastgesteld op 500. Art. 2. Het hoogste bedrag van de aaugegeven geldswaarde der aaugeteekende brie ven, die overeeukomstig de bepalingen van art. 5 van roormeld besiuit door tussehenkomst van de bulpkantoren der posterijen worden verzonden en ontvangen wordt nader bepaald op f 500. Art 3. De bepalingen van dit besiuit komen iu werking den 1 Sept. 1875. Naar wjj vernemen is door den minister van binuenlandsclie zaken bepaald dat voortaan de zomerdienst-regelingen voor de spoorwegen zullen aan van gen met 15 Mei en de winterdieust- regeling met 15 October. Voor de aanstaaude winterdienst zal reeds de nieuwe bepaling moe ten in werking treden. In verschillende plaatsen van ons land zal thans het eerste bardglas, dat. op de fabriek van de heeren JeekelMjjnssen Co. te Leerdam vervaardigd wordt, verkrjjgbaar zijn. Door den heer J. M. van Kempen isbij gelegenheid van het 40jarig bestaan der fabriek, aan bet opgerigte fonds tot uitkeering aan wedu- wen vau zijn werklieden, een gift vail f 1000 geschonkeneu de toezegging gedaan, dat door de firtua J. M. van Kempen Zoneu jaailijks nog een gift van f 100 zal gegeven worden. Bij bet tirailleeren in de Bioemendaalsche duinen, is een treurig ongeluk voorgevallen. Een soldaat van bet 4e regiment infanterie, te Haarlem in garnizoen, werd bjj ongeluk dood- gesehoteo. Een broodbakker te Assen heeft de brood- prijzen zoodanig verlaagddat bjj al de consu- meuteii tot zich trckt. Waarsehijnlijk zullen zijn vakgeuooten door de concurrentie gedwon- gen zijn voorbeeld spoedig volgen. De iuge- zetenen spelen er dus de beste kaart bij. Bij een koopmau in kruidenierswaren enz. te Franeker is dezer dagen een brutale diefstal met inbraak bjj nacbt gepleegdofschocn het ontvreemde niet van groote waarde washeeft de bestolene toch een niet onbelangrijk nadeel geleden. De dief heeft de geldlade nagezien die echter slechts eenige centen bevatfe en een kistje sigaren meegenomenmaar tevens de baldadigheid gehad de kranen der vaatjes met sterken diauk open te zetten zoodat de vvinkel den volgenden morgen onder jenever eu brande- wjjn stond, De vermoedelijke dader is reeds iu verzekerde bewaring. tflrnof

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1