ALGEMEEN No. 1070. Woendag 25 Augustus 1875. 15de Jaarg. PUBLIC A TIE. Binnenlandsche Berigten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG, znllen opDiNGS- dag den 31 Augustus 1875des voor- middags te 9 urenin het openbaar by eukele ioschrijving AANBESTEDEN: De StraatTerllchting binnen de kom der gemeente, gednrcnde bet verlichttngs- salsocn 187 5/76, daaronder begrepen de levering van petroleum en katoen, het schoonhouden der lantaarns enz. De voorwaarden Iiggen ter lezing ter secretarie der gemeente; zullende de inschryvingsbiljetten, behoorlijk gesloten voor den aanvaug der be stedingter secretarie voornoemdmoeten zijn bezorgd. Zaamslag, den 20 Angnstus 1875. L. VAN DIXHOORNBurgemeester. E. H, WORTMAN. Secretaris. Politick Overzigt. hebben bijgedragen, uit den weg te hebben ge- ruimd. De Fransche regering heeft geweigerd, Spaan- sche troepen over haar grondgebied itoe te laten. Als men in aanmerking neemt, hoeveel onder- steuning de Carhsten in de Fransche grensge- westen geruimen tijd ondervonden, pleit dit niet voor neutraliteit van de zijde van't Fransche bewind. het voormalig 4e district; minste inschrijver de beer PMouj6 te Breskensvoor 368. 2e perceelI: in het voormalig 5e district; minste inschrijver ue heer W. Ringhout te Hontenisse voor /940. meesters-strandvonders nitgenoodigdbij elke onder hun ressort voorkoraende stranding, daar- Het is moeijelijk, omtrent den waren stand van zaken in de Turksche noordelijke landen van Herze- gowina en Bosnie bepaalde berigten te verzamelen. Wei luiden de tijdingen, meestal van de opstande- lingen zelven afkomstig, van eene geduchte uitbrei- dingdes opstands, maar men verneemt toch nog niet, dat ze een cpntraal punt, hebben aangenomen en be paalde opperhoofden zich hunne zaak aangetrokken of er hunne namen aan geleend hebben. Dat men in dit opzigt zeer op den vorst van Servie heeft gerekend, is stellig, maar nog zekerder is 'took, dat deze laatste voor de eer van eersten kamp, vechter in den strijd iieeft bedankt. Ook laten de Montenegrijnsche grooten het vooralsnog bij bijvals-betuigingen blijven. Daarmee is men echter weinig geholpen. Vrij zeker, dat de Oostenrijksche invloed zich beijvert, om het vuur des opstands op deze wijze te dooven, waartoe Ruslands lijdelijke houding alle gelegenheid verschaft. Ook de houding der Turksche regering doet vermoeden, dat men de hoop koestert, dat de opstand wegens gebrek aan voldoende ondersteuning van buiten, in zich zelven zal versmoren. Het belang, dat Europa altijd in deze grens- anden van Rusland en Oostenrijk gesteld heeft, als bepaalde brandpunten, waaraan eenmaal een geduchte Europesche strijd zoo worden ont- stoken, doet misschien den opstand rneer aan- dachi, schenken, dan hij werkelijk verdient; voor- eerst althans kan niet gezegd worden, dat er eenig Europeesch gevaar in dreigt, of't moest zijn, dat het reeds wankele Turkije er te meer door ondermijnd wordt. De val der vesting Seo d'Urgel wordt nog maar niet vermeld, hoeveel krachten daarvoor ook door de Alphonsisten worden ingespannen. Men heeft hier, evenals indertijd bij de belege- ring van Carthagena, te doen met hoog gelegene vooruitstekende forten, die den geheelen driehoek, »aarin de stad gelegen is, met hun geschut be- strijkenterwijl de Carlislen-benden van alle zijden de belegeraars bestoken en hun afbreuk zoe- ten te doen. Tot nog toe afgeslagen, hebben de Carlisten, naar de jongste telegraphische berigten, zich meester gemaakt van een convooi van 42 wagens met mondbehoeften. Ook zou het den bekenden aanvoerder Sabals gelukt zijn, bet tooneel van den strijd te naderen en zouden andere benden op bet bedreigde punt aanrukken. De strijd om deze p'laats is dus wel hevig. Men berigt den terugkeer van den bertog de Montpensier in Spanje, in hoedanigheid van kapitein-generaal van 't Spaansche leger. De jeugdige vorst schijnt dus de oude veeten, tij- dens de regering zijner moeder bestaande, en die zooveel tot den val van Isabella's troon Neuzen, 24 Augustus. Gedurende de maand Jnlij jl„ zijn door het postkantoor albier de volgende brieven verzon- den waarvan de geadresseerden ter plaatse van bestemming onbekend zijn. F. van Vlierbergen te Vronwenhoek Tak Jever te Middelburg; P. J. van Stringen te IJzendijke: C. van Scbjjndel te Breskens; mej. P. Meijer te Zntphen. Axel23 Angustns. Bij de christelijk ge- reformeerde gemeente albier is beroepen de heer J. A. Goedbloed, cacdidaat aan de theologiscbe school te Kampen. In de zitting der tweede kamer van den 16 dezer is o. a. ter griffie nedergelegd ter in- zage voor de leden een adres van mr. J. G. van Deinse, advocaat te Hulst, hondende be- zwaren tegen het wetsontwerpwaarbij de vijf zuidelijkste gemeenten van Zeeland met eenige der noordeljjkste gevoegd worden bij Bergen op Zoomals nieuw kiesdistrict. De adressant wijst op de groote bezwaren van bet verkeer tusschen de gemeenten van het nieuw te vormen kiesdistrict onderlingop bet gemis van alle ccnnexie der bedoelde znidelijke gemeenten met de andereterwijl zij daarentegen in geheel andere en betere verbouding staan ten opzigte der kiesdistricten Middelburg en Goes. Aan dr. J. Ritsema Bos zjjn nit de omstreken van Hnlst (men herinnert zich het in de dag- bladen van de eerste dagen van Angustns gemelde berigt van een vijand dien men in de suikerbieten had aangetroffen) eenige kevertjes gezonden. Bij onderzoek bleek het hem dat zij behoorden tot de schildpadtorretjes, geslacht Cassida, soort nebulosa. Dit dier leeft gewoonlijk op de melde, maar bij groot aantal gaat het op andere gewas sen over; in 1857 o. a. was dit het geval bij mangelwortels en 't kan bij de naauwe verwant schap tnsschen deze en suikerbieten geen ver- wondering baren dat de Cassida nebnlosa nu ook deze laatste planten aantastte. De hr. Ritsema Bos schrijft dat 't, naar zijne meening, moeijelijk zal zijn, afdoende maatregelen te nemen om deze schilpadtorretjes die hij nader beschryft te bestrijden. Men zij op zijne hoede als de wildgroeijende melde veel'in de'buurt van suiker- of mangelwortels groeit, en lette er vooral in het voorjaar op, of zich de kevertjes of bunne larve soms in menigte op de melde bevinden. Het is dan geraden, ze wegtezoeken, voordateen nieuw geslacht zich kan ontwikkelen, dat voor suiker- en mangelwortels schadelijk zou kunnen worden. De arrondissements regtbank te Goes beeft dd. 7 July 1875 de navolgende vonnissen uit- geRproken 1. J. H. S.zoon van Henri, 33 jaarpar- ticuliergeboren te Maastrichtwonende te Sas van Gent, schuldig verklaard aan lo. monde- linge bedreiging van manslag met bevel2o. bet dragen van een verboden wapen. Veroor- deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en twee geldboeten: eene van 12.50 en eene van 8.subsidiair cellulaire gevan genisstraf van een dag voor iedere boete eu in de kosten van het regtsgeding, desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. 2. a. F. L.zoon van Engenins28 jaar visschergeboren en wonende te Philippine b. J. d. H.zoon van Johannes, 21jaarscbipper, geboren en wonende te Philippine; c. J. d. V., zoon van Johannes, 27 jaar, arbeidergeboren te Biervliet, wonende te Philippine, de eerste en tweede beklaagde schuldig verklaard aan beleediging met woorden en dreigeraenten van een agent der gewapende magt in l'uuctie. Ver oordeeld ieder tot eene geldboete van acht gulden, subsidiair drie dagen gevangenisstraf en in de kosten van 't regtsgeding voor zoover hen betreft op hen hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalende derde beklaagde daarvan vrjjge sproken de kosten ten zijneu aanzien gevallen te dragen door den staat. 3. B. M.18 jaar, wonende te Bouchaute (Belgie) defaillant. schuldig verklaard aan het raoedwillig iemand toebrengen van slagen en verwonding, waardoor geenerlei ziekte ofwerk- beletsel is ontstaan. Veroordeeld bij verstek tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en een geldboete van f 8.—subsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag en in de kosten van bet regtsgedingdesnoods invorderbaar bij lijfswa ng. 4. a. P. d. J., zoon van Marinus, 27 jaar, werkmau geboren en wouende te Zaamslagsche' veer; b. L. d. P., zoon van Michiel22 jaar, boerenarbeidergeboren cu wonende te Zaamslag! schuldig verklaard aan het moedwillig elkander toebrengen van slagen en stooten geenerlei ziekte of werkbeletsel veroorzaakt hebbende, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld ieder tot eene geldboete van acht gulden subsidiair gevangenisstraf van drie dagen voor ieder, en ieder voor de helft in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 5. K. R., zoon van Jan, 24 jaar, werkman geboren en wonende te Axelschuldig verklaard aan het iemand moedwillig toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of werkbeletsel hebbende veroorzaakt, gepleegd onder verzach tecde omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van drie golden subsidiair een dag gevangenisstraf en in de kosten van het regts gedingdesnoods invorderbaar bij lijfsdwang. i 6. C. J. M., 21 jaar, dochter van Jan, werk- vrouwgeboren en wonende te Zaamslag, be- klaagd van boondaarvan vrijgesprokende kosten te dragen door den staat. Jl. vrijdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed lo. de uitvoering van eenige werken tot her- stelling van de Zwarte brng in den Canisvliet polderbehoorende tot de werken van het kanaal van Neuzen; minste inschrijver de heer C. F. van Fraeijenhoven te Neuzen", voor f 1399; 2o. het aanleggen ran verdedigingswerken'aan een gedeelte duin ten oosten van de suatiegeul van bet uitwateringskanaal in het voormalige 4e district van Zeeland minste inschrijver de^heer A. Rinders te Breskens voor f 3548; ,3o. het voortzetten der verlenging en verzwa- ring van den westelijken bavendam te Breskens minste inscbrjjver de heer A. Rinders te Bres kens voor f5269 en 4o. de beplaniing van een gedeelte der pro- vinciale wegen in de voormalige 4e en 5e districten van Zeeland in twee perceelen. le perceelin De minister van fiuantien verwittigt in de Staats-courant van II. maandag de belanghebben den, dat, te rekenen van den 25 dezer, eene nieuwe regtstreeksche verzending van brieven- malen naar Engeland zal plaats hebben, door middel der stoomschepen tusschen Vlissingen en Sbeerness, van de stoomvaartmaatschappij „Zee land welke dageljjksmet uitzondering van den zonaagte 10.45 'a av. uit Vlissingen ver- trekken en in verbinding staan met een spoortrein, die te 8 45 's m. in Londen aankomt. De correspondence voor Engeland bestemd om in de vorenbedoelde brievenmaal te worden begrepen wordt o. a. uit Amsterdam te 4 50 's av., uit 's Gravenhage te 5 's av. en uit Rot terdam te 6 15 's av. verzonden. Door den minister van binn. zaken zijn door tusschenkomst van de commissarissen des konings in de verschillende provincien burge- van aanteekening te honden ter voldoeniug aan gestelde vragen. Het doel dezer maatregel is, in navolging van Engelandeen naauwkenrig overzigt te verkrijgen over de aan onze knsten voorkornende strandiDgen. Het le reg. buzaren zal op verzoek der bnrgers eerlang uit Haarlem naar's Bosch worden verplaatst. De burgers badden vooral in den laatsten tijd nog al onaangenaamheden met de huzaren, waarvan er 17 voor den krijgsraad en 3 voor den burgerljjken regter geroepen zijn. Bij dit regiment raelden zich onophoudelijk veel vrijwilligers aan. In het anders soo rustige Doesbnrg geeft een conflict tusschen den gemeenteraad en do bedienaren van den godsdienst veel stof tot disconrs. De pastoor en de kapefaan en de domin6s ontvingen dezer dagen een missive van bet stadhuiswaarbij hun werd medegedoeld dat zij tot de vereerende betrekking van water dragers bij de brandspnit" waren benoemd. Met die eer waren zij echter volstrekt niet ingenomen en eenstemmig gaven zij den raad in overweging! om toch die betrekking aan anderen op te dragen! De pastoor en de kapelaan protesteerden tegen hun benoeming in zeer gepaste bewoordingen te kennen gevendedat naar ban meening een bedienaar van den godsdienst moeilijk bedieuaar van de brandspnit kon zijn maar de predikaut der herv. gemeente, de beer dr. Fanra, was zoo verontwaardigddat bij aan den gemeenteraad schreefdat hijzoolang de commune van Parijs nog niet naar Doesburg was overgcbragtgeen waterdrager verkoos te worden, en dat de hem gedane opdragt in strijd was met zijn privilegi© en regten. In de eerstvolgende raadsvergadering gaf dat conflict tot uitvoerige besprekipgaanleiding. Do voorzitter wildeom alle verdere onaangenaam heden te voorkornende bedienaren van den godsdienst maar vrijstellen maar anderen waren daartegen eu meenden, dat dan ook de wnardi<»- heid van een lid van den gemeenteraad bet waterdragen niet toeliet. Nog anderen waren van meening, dat er van vrijstelling in het ge heel geen sprake mogt zijn. De quaestie is no» niet uitgemaakt. Vele veebouders in Friesland treffen tegen. woordig een rampwaarvan men vroeger nooit heeft gehoord. In de wol der scbapen en vooral der lammeren ontdekt men een soort van witte madedie door bet vel heendringt en tot in de ingewanden voortwoekert. Daarvan is de dood natuurlijk een zeker gevolg. Een zwart schaap met petroleum begoten zijnde, geleek volkomen wit, zoo vol zat het van maden. Een landbouwer onder Goutum heeft reeds vier scbapen op deze wijze verloren en nog steeds blijf't het kwaad zich uitbreiden. Ook rneent men betzelfde diertje bij enkele varkens waargenomen te hebben. Somraigen meenen dat het voorkomt nit de eitjes eener blaanwe mng, die men op de dieren waarneemt. Multapatior heeft dezer dagen een vergade- ring met dames beiegdten eiude over zijne plannen ook met haar te spreken. De eitslag is geweestdat er een vronwenafdeeling van Mnltapatior's bond tot stand gekomen is, die voornamelijk ten doel zal hebben de matigheid in het gezin in toepassing te brengen, huiselijke" opvoeding te bevorderen enz. Zoowel gebuwde als ongebuwde vrouwen kunnen tot dat bond toetreden. In het Java Hbl. leest men het volgende „De fuselier Vosvan het 12e bat., te Bata- via in garnizoenis naar Djokja opgezonden om het lijk van Lagerman te zien. „Vos heeft gediend bij bet reg. greuadiers en jagers, en was te 's Hage in garnizoen tjjdens den moordop mevr. van der Kouwen en haar dienstmaagd gepleegd. fly was oppasser van een officierdie een kwartier bewoonde, eenige buizen van de woning van mevr. van der Konweu verwijderd. „Vo8. die pi. m. 18 jaren bij het regiment grenadiers en jagers heeft gestaan, moet verklaard hebbendat hij geen grenadier of jager kende, die Lagerman heettemaar wel een grenadier wiens naam was Lageren deze was op bet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1