ALGEMEEN No. 1066. Woensdag 11 Augustus 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. JPolitiel* Overzigt. Niet gering is de lof, van vele zijden den telegraaf, dat gevierde kind onzes tijds, toege- bragt. De onnavolgbare vlugheid, waarmede hij ons de gebeurtenissen van den dag overbrengt, trekt de bewondering van al, wat leeft. En toch gaat hem als alle wereldsche zaken, hij heeft zijne goede, maar ook zijne bepaalde kwade zijde. Voor wat al staatkundige intrigues is hij de dienaar geweest, tot wat al verkeerde en on- gelukkige beursspeculatien heeft hij aanleiding gegeven, lioe is zijn uitgebreide invloed mis- schien niet misbruikt, om tijdingen te verspreiden met geen ander doel, dan om op de ligtgeloo- vigheid der menigte te speculeren en aanzienlijke winsten te behalen. Wat hij den eenen dag met het gezag zijner stem, waurnaar zoo aandachtig geluisterd wordt, met ophef mededeelt, wordt niet zelden den anderen als onwaar weersproken. Zoo schijnt het sedert geruimen tijd met de Spaansche gebeurtenissen ook te gaan. Weken aaneen is dagelijks gewaagd van groote over- winningen, van 't op de vlugt drijven der Carlisten bier, van 't op Eranschen bodem drijven van den aan alle kanten benaauw- den vijand, van 't belegeren van die plaats of die vesting, van het overloopen van dit of dat legercorps, van de onderwerping van tal van hoogere en lagere officieren, dat men wel meent, dat de strijd spoedig zijn einde moet naderen, dat de zaak van don Carlos als voor goed be- ilist kon worden geacht. En toch duurt de strijd met onafgebrokene hevigheid voort, toch betwisten de Carlisten voet voor voet het door hen ingenomene terrein, toch leiden al die telegraphische mededeelingen nog tot geen beslissing. Dat het hier alles geen couleur de rose is, dit blijkt uit den aandrang der Spaansche bladen, om een nieuwe ligting op te roepen. De voorname strijd loopt thans om devesting Seo d'Urgel, eene stad van ongeveer 20,000 inwoners, die naar de laatste berigten even dapper verdedigd als belegerd wordt. Een der bekwaamste Carlistische aanvoerders, Lizarraga, roert binnen hare muren het bevel. De com mandant schijnt even goed met het zwaard der opwinding, als met dat van het staal te kunnen omgaan. Tot staving van dit eeiste, hieronder "de volgende door hem aan de Carlisten gerigte proclamatie: „Wij zijn hier, arme Spanjaardendus luidt h«t, „om het hoofd te bieden aan alle vrij- metselaars van Europa en het is noodig, dat wij vrijmetselaars zijn voor de zaak van God. Ieder onzer, die valt, zal onmiddellijk in de hemel- sche glorie opgenomen worden. God is met ons en de zaak waarvoor wij strijden, is zijne zaak. Zijt gij bereid, uw laatsten druppel bloed te storten en tegen geheel Europa de eer van uw land, zijne godsdienst en zijne vrijheid te ▼erdedigen?" Zoo ging hij nog een tijd lang voort en op iedere vraag antwoordden zijne sol- daten met geestdrift. Men hoorde de kreten viva Diosviva Jesusviva la VirgenvivaSanta Teresa viva Espana! viva iosEueros! viva Carlos VII Toer. de toejuichingen bedaard waren, maakte de generaal bekend, dat midden in de citadel een groot kruis zou opgerigt worden, opdat ieder man, die viel, daar zijn laatsten blik op zou kunnen vestigen. En werkelijk werd een groot kruis van ruw wit hout opgerigt. Wij leven in een tijd van feesten ,,'t Is," zoo hoort men menig kalm Nederlandsch bur ger zeggen, 't is, of men in onzen tijd van het leven e6n feest wil rnaken. Heele, halve, kwart, achtste eeuw-feesten zijn aan de orde van den dag. Volksfeesten onder allerlei vormen of leu- zen worden zonderophouden geconstitueerd, rijks, provinciale, plaatselijke, landbouw, nijvrrheids-con- gressen, vereenigingen van allerlei betrekkingen, rangen en standen wisselen elkander af. Dan is het feest in dezen, dan in genen hoek van Nederland." Ook uit het buitenland zijn we wekelijks in staat, onzen lezers feestelijk nieuws medetedee- lenIerland, dat anders als zoo verdrukt en verarmd geteekende aanhangsel van koningin Vic toria's gebied, viert thans den honderdjarigen geboortedag van zijn volks tribuun O'Connell, den man, die bij zijn leven de toenmalige rege- ring nog al wat te doen heeft gegeven. Maar men moet een tijd lang begraven zijn, om als genie of weldoener te worden erkend en ver- heven. Zoo wil men, dat O'Connell's eeuwfeest het meest in 't leven is geroepen juist door haar, wier grootste tegenstander hij bij zijn leven was, dat is de geestelijkheid. Veertig bisschoppen, vier aartsbisschoppen en 500 priesters waren bij de opening van 't feest tegenwoordig. Aartsbisschop Culler nam het presidium waar en de aartsbisschop van Cashel prak de feestrede uit. IVeuzen, 10 Augustus. die later door den staat voor de ontvangst wordt aangewezen. De erfpachter heeft het regt om de erfpacht met bet eind van het vijfde, tiendevijftiende, twintigste of vjjf en twintigste jaar na haar aanvang en vervolgens na elk verstreken tiental jaren te doen ophouden mits hij minstens 6en jaar te vorenbij deurwaarders-exploitopzeg- ging doe. De erfpachter is verpligtde gronden, het waterde gebouwen en al hetgeen vcrder in de erfpacht begrepen iste gebruiken voor het drijven van inrigtingen voor het bouwen en en berstellen van schepen het maken en her- stellen van stoomketels en stoomwerktuigen en de voorziening en daarmede in verband staande behoefteu der scheepvaart in den ruimsten zin. Hij mag echtergedurende de vijftien eerste erfpachtsjaren de gebouwen en terreinen waar aan tijdelijk geene behoefte is voor deze indus trieook bezigen voor opslag van goederen. Hij verbindt zich om binnen een jaar na de bekrachtiging dezer overeenkornst op den erf- pachtsgrond eene inrigting in weiking brengen voor het bouwen en herstellen van schepen het maken van stoomketels en het herstellen van stoomwerktuigen. Bij de tweede kamer is ingekomen het antwoord der regering op het afdeelingsverslag, De Harmonie Royale van Aalst (BelgiS) kwam betreffende het wetsontwerp op het hooger onder- hier jl. zondag morgen per spoortrein aan, om met de provinciale stoomboot Zeelandia een reisje naar Middelburg te doen en aldaar des avonds een concert te geven in het Schuttershof, ten voordeele der armenbij het uitvaren der haven speelde het gezelschap het „Wilhelmus." Gisteren middag keerde bovengenoemde Har monie alhier terugvoerde voor de woningen van den vice-consul en den burgemeester een paar stukken uit en vertrok ten 6,55 ure weder per spoortrein. Koevvaoht, 7 -Augustus. Bij het hevig onweder dat zich heden namiddag boven deze gemeente en omstrekeu ontlastte sloeg de blik - sera omstreeks 5 ure in een der schureu van den landbouwer B. Plasschaert alhier, gevuld met 14 voer hooi en ongeveer 80 zakken onge dorschen roggede brand sloeg terstona zeer hevig uit en met moeite werd het daarin zijnde vee gered. Hoewel wat laatkwam de brandspuit van Axel hulp verleenenwelke vooral daarin be- stond om de daar digt bijstaande schuur te beveiiigen. De schuur is geheel uit- en afgebrand doch alles was tegen brandschade verzekerd. Uit Oostburg schrijft men van 5 Aug. Gisteren middag is een man die het water de wijsmet een gewijzigd wetsontwerp. Daarin is da aansluiting tusschen gymnasia en boogere burgerscholen geregeld en worden de drie hoogescholen gebandbaafd. Dezelfstan- dige theologische faculteiten zonden ook volgens dat ontwerp worden opgeheven terwijl zeifs de bij het vroegere ontwerp voorgestelde afzonder- lijke faculteit voor godsdienstwetenschappen is geschrapt. Aan de hervormde kerk wordt een overgangstijdperk toegekend tot inrigting van een eigeri kerkelijke instelling, ter vervanging van de theologische faculteit. Blijkens een bij het departement van kolo nien ontvaugen telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsoh-Indie, heeft de kolonel Wiggers van Kerchem den 28 Julij jl. uit Atchin aan de Indische regering berigtdat de Willems- torec op Poeloe-Bras iugewijd en dat verder niets belaugrjjks was voorgevallen dat de gezondheids- toestand gunstiger was en slechts een enkel cholerageval voorkwam. Voorts is medegedeeld dat de 2e luitenaut der artillerie Schroder in Missigit Longbattah door een vijandelijk schot doodelijk getroffen is. In de maand November aaostaande zal in het lokaal van het departement van finantien een vergelijkeud onderzoek plaats hebben van adspi Liuis nabij Bakkendam wilde overstekeu door ranten voor ,je betrekking van surnumerair bij het kantelen van het vaartuig verdronken zijn bet va^ (*er posterijen, waartoe vijftien plaatsen lijk was heden middag nog niet gevonden' ter vervulling worden opengesteld. - In het Staatsblad komt voor het kon. besluit Det adfPirante° behooren zich vddr October tot vaststelling van een nieuw reglement op het fan8taandeby een op zegel geschreven request, bevisschen der Schelde en Zeeuwsche strooraeu. tot dea ,D10,ster van flDaut,eQ te wendea" Een inzender in de Vlis«. courant betoogt de wenschelijkheid dat de provinciale stoomboo- ten zullen blijven afvaren en aankomen in de Bierkade te Vlissingen en nietzooals aange- kondigd isin de Nieuwe Havenwaardoor al het vertier, dat die booten veroorzaken, buiten de stad verlegd wordt en de reizigers ook ge- dwongen worden in alle weer en wind eene wandeling naar buiten te maken. Ter bekrachtiging is bij de tweede kamer ingekomen een overeenkornst, waarbij aan den heer A. Smitte Ridderkerk voor 99 jaren in erfpacht wordt verstrekt het voorraalig marine- etablissement te Vlissingen. De voornaamste bepalingen zijn De erfpachtscanon bedraagt voor de vijf eerste jareu der erfpacht'sjaars 3000 Voor het 6e tot en met het lOe jaar 4000 20e 9000 25e 12000 26e en de volgende jaren 15000 De canon moet jaarlijks vddr of op den datum van de afkondiging der bekrachtigingswet en voor het eerst in 1876 worden voldaan ten kantore van den ontvanger der registratie en domeinen te Middelburg of van den ambtenaar, n n n n ^6e 21e De stoomboot Zuid Bevelanddie reeds eenigen tijd geleden in de Schelde tegen de kaai van het. Kranen Hoofd bij Antwerpen zonk, is eindelijk een weinige geiigt en van tegen de kaai weggetrokken. Men hoopt het vaartuig te redden. Naar het Dagbl. verneemt, zullen de mili- ciens der ligting 1873, dezer dagen van groot verlof bij de regimenten teruggekeerdden 1 September a. s. weder met onbepaald verlof huiswaarts worden gezonden. De N. R. Ct. meldt, dat de Rotterdam- sche diergaarde dezer dagen verrijkt werd door aankoop van een reusachtigen honderdjarigen aloe. Deze plant was gednrende 70 jaar het eigendom der familie Bosch, te's Hertogenboscb, en is het. grootste exemplaar dezer soort in Europa. De hoogte is 2,85 M., waarvan de plant ruim 2 M. bedraagtde langste bladeren zijn 1,60 m. lang; de ruimte die de plant be slaat is zeer aanzienlijk, daar zij 3,85 M. in doorsnede heeft. Het aantal bladeren bedraagt 35. waarvan 33 genoegzaam gaaf zijn. Ze is beschreven door den generaal von Jacobi onder den naam van agave expansa. Naar de inlichtingen, te's Hage ingewonnen betreffende de bekentenis door zekeren oud- grenadier te Samarang afgelegdnopens een moord door hem gepleegdmoet die bekentenis niet slaan op den moord van mevrouw van der Kouwen en haar dienstbode maar op een anderen moord zooals men zich herinneren zalkorten tijd daarna bedreven op een dienstmeisje nabij de Geestbrug. Dat meisje was met eenige kolo- nialen uitgegaan en gezien en sommigen hunner zijn destijds met den overleden grenadier door de justitie ondervraagd nadat het lijk deerlijk verminkt, uit de vaart nabij de Geestbrug was opgebaald. Bij het scbijfschieten door een detache- ment van het regiment grenadiers en jagers op de vlakte van Waalsdorpis een sergeant van dat regiment door het been geschoten. De wond is gelukkig niet gevaarlijk. In het Nieuws- en Advertentieblad van Leiden en omstreken lezen wij het volgende oor- deel over onze nieuwe gouden munt. „Maar is die munt dan werkelijk zoo leelijk Ja. Om er en gros slechts eenige stootendege- breken van aan te stippen onze koning heeft een oog waarmede hij ieder, wie het ook zij, durft aanziende munt heeft het oog van een molen hoeveel van die dwergoogjes zouden wel nog in de breedte tusschen dat eene en het oor geplaatst kunnen worden De spier langs neus en mond is onnatuurlijk gepronoceerd, waar door een holte in de wang geboren wordt die er niet zijn kan. Het neusgat is te groot, weinig minder dan de ruimte die het oog iunnerat. De onderlip is met baard begroeid. Uet oor zit op en niet ter zijde van de wang. De hals is te dikdaardoor is het achterhoofd geheel verioren geraakt, en hoe ellendig is het haar daarop uitgedrukt. Het omschrift van de beeldzijde zou doen ge- looven dat de munt gegoten en niet geslagen is geen enkele letter heeft toch een zuiver boven- vlak daarbij zijn nog in koning de beide n's ongelijkde laatste vooraiin Willem is de W onzuiver en schijnt te groot, de m te zwak; in de is de d te kleinin derde springt de eerste d naar binnen, enz.... eindeljjk van ons helt de s voorover." Z. M. de koning heeft afwijzend beschikt op het request, door den voormaligeu directeur der Overijselsche bank, Jacob Wolff, ingediend tot bekoming van gratie. Een metselaarsknecht te ArnhemDirk was bezig aan een put te metselen van Megen die zes meters diep was. Plotseling viel het bovenste gedeelte van den put in en werd van Megen geheel en al onder het zand bedolven. Honderden snelden naar de plaats des onheils, en al wat maar schop of spade banteereu kon toog aan het werk. Een ijverig inspecteur der politie zorgde, dat geen verwarring of opeen- hooping van menschen ontstondwaardoor het mogeljjk thans nog te redden leven zeer zeker verioren zou zijn gegaan. Wie moede werd legde de schop nederom aanstonds door anderen te worden vervangen. Men kan zich den toestand der menigte denkenelk oogenblik dat men vroeger of later met den arbeid gereed was en den kring van vijf meter tot een diepte van zes meter had uitgegraven kon over het leven van een mensch beslissen en men zeidedat het drie uur zou worden eer de taak was volbragt. Vooral de zeventigjarige moeder van den metse- laar, wiens eenige steunhijis, was wanhopend. Algeraeen verwachtte men slechts een lijk of minstens een deerlijk verminkte te voorschijn te zien lcomentot op eens eene hand zigtbaar werd. Thans werd dubbele voorzigtigheid ver- eischtbehoedzaarn werd het puin en zand weggernimd en Dirk van Megen kwam levend en ongedeard te voorschijn eene enge ruimte in den grond had bem de lucht verschaftdie hij behoefde. Een luid gejuich steeg uit de menigte op. De arbeiders wilden hun makker omhelzen. En de honderdendie zoo straks met sombere, gespannen aandacht het oogenblik hadden verbeidwaarop zij den ongelukkige levenloos zouden zien opdelvenwaren thans uitgelaten van vreugde. Tengevolge van het stilstaan van eenige fabrieken in Belgie worden dagelijks door Bel- gische wervers tusschen de 50 en 70 Belgen te n 6000

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1