4LGENGEK No. 1063. Zaturdag 31 Julij 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsche Berigien. Buitenlandsche Beri^ten. o ten Qt" )aar van te er. Ir'olitiek: Overzi« t Engeland, zoo is meennalen gezegd, is het meest menschlievende land ter wereld. Waar een land, zoo beroept zich de zoon van Albion waar meer voor de beschaving, nieer voor den irede, meer voor het welzijn der gausohe menscli- leid wordt gedaan. Toon een plek in de gansch lekende aardbol, waar niet Engeland den invloed zijner verzachtende zeden laat gelden, waar is een land, waar niet Engeland krachtig is opge- g> ireden tegen het gruwelijk en menscli onteerend re spel der slavernij. S; Les extremes se touehent, is een Fransch ipreekwoord en als ooit de uiterste tegenstrijdig- heid in de behandeling van zaken is gebleken, lan zien wij dat in 't laatst der vorige week in het Engelsche parleinent voorgevallene. Gruwelijk vvreed is het spel dat daar met de levens van duizenden zeevarenden wordt gespeeld bedriegelijk in de ergste mate de wijze waarop men zich van assurantie-penningen zoekt meester te maken. Menig schip verlaat de Engelsche havens, waar- van met iiaast wiskundige zekerheid kan worden verklaard, dat het bij het rninste tegenweer moet vergaan. -Jaren lang is door edeldenkende menschen vrienden tegen dat onzalig spel gestreden, onmo- n gelijke pogingen zijn gedaan dit beulenwerk te doen eindigen. d De apostel dezer gewigtige zaak, het parle- mentslid Ptimsoll, dat zijn geheele leven tegen dit wanbedrijf gestreden, men zegt zelfs zijn gansche vermogen er aan heeft opgeotferd, deze vriend der talrijke zeevarende bevolking, hij meende eindelijk zijn ideaal vervuld, eindelijk strenge wetten tegen deze gewetenlooze misdadigers, waaronder hooggeplaatsten in den lande, te zul- len verkrijgen. Hij had eindelijk de regering zoo in de engte gebragt dat eene wet in het parlement zou worden voorgedragen, die, hoewel niet aan Plimsolls doel beantwoordende, toch eene schrede nader bragt aan het beoogde menschlie vende doel. De dag der indiening breekt aan en daar ver- zekert de minister Disraeli dood bedaard, als ware het de eenvoudigste en onbeduidendste zaak der wereld, dat de wet nu niet zal worden voor gedragen, inaar plaats zal maken voor andere weinig noodzakelijke en dringende wetjes. Een minder opbruischend gestel dan van dezen afgevaafdigde zou met diepe verontwaardiging vervuld tegen zulk een trouwlooze, zulk een min- achtende behandeling zijn opgetreden; is het wonder dat deze vurige apostel zich zelve vergeet en met gtbalden vuist naar den zetel der regering treedt en het woord „schurken" aan zijn verontwaar- digde lippen ontvloeit. Dat zoo iemand onparlementair gehandeld en gesproken heeft, dat hij uit de vergaderzaal wordt verwijderd, geen wonder, maar wat te zeggen van hen, die, zich opwerpende tot beschavers, tot be- schermers der verdrukte onschuld, door hunne handelingen tot zulk een tooneel aanleiding geven. De gang der zaken in Spanje is wel het gewigtigste dat ons werelddeel in deze dagen betreft, maar wie in waarheid een eenigzins ge- gronden en wezenlijken blik op den loop der gebeurtenissen in 't noorden des schiereilands weet te geven, hij mag haast wel onder de duizend- kunstenaars gerekend worden. Naar alle berigten van overwinningen toch zou de zaak van don Carlos reeds als beslist verloren moeten worden beschouwd en dat schijnt toch nog niet'tgeval te zijn. Met zekerheid te berigteu of Dorregaray nog op Spanjes grondgebied of in Fraukrijk verblijf houdt, kan men nog nietmaar wel dat het commando van dien generaal aan een anderis opge- dragen en hij dus in alle gevalle tot werkeloos- heid is gedoemd. Tusschen de regeringen van Spanje en Frauk rijk hebben besprekingen over den persoon van Dorregaray plaats gehad en T is al weer de in dezen beruchte prefect Nadaillac, de onverholen voorstander der Spaansche revolutie, aan wicn hier de surveillance is opgedragen. Fraukrijk zal zich bezwaarlijk van den blaam der partijdigheid in dit Spaansche conflict kunnen zuiveren. N'euzen, 30 Julij. ;\.xel30 Julij. Voor het beroep naar de Ned hervormde gemeente alhier is door den heer B. van Scbelven, predikant te Oost-Souburg bedankt. Ossenisso, 30 Julij. Door het hestuur vau het waterschap de Vereenigde polders van Ossenisse is 11. woensdag in twee perceelen aanbesteed het doen van verschillende vverkeu en leverantien ten dieuste van de waterkeering vau genoemde polders, waarvan het perceel zinkvverk enz. is aangenomen door den heer D. Tholens, te Neuzenvoor 0835; en het perceel steenglooijing enz. door den heer P. J. van de Remortelte Hontenisse, voor 22.768, De Stad Middelburgwelke maaudag voor het eerst den geregeideu dienst vau Sheeruess op Vlissingen vervulde, vertrok te 10,45's avonds en kvvam 'sochtends te hall zeveu aau. Het schip had dus 7s/t uren reis. - Bij bekendmaking van den 27 Julij 1875, A. no. 3297/1, 2e afdeeling, (Provinciaai blad no. 62) heeft de commissaris des konings burge- meesters verwittigddatten gevolge van het werk tot verbetering van de voormalige marine- sluis te Vlissingen, de voormalige marine-haven aldaarna 31 Julij aanstaande, voor de scheep vaart gesloten zal ziju. Even als aan den Helder heeft de Viiesing- sche Jongelings-vereeniging zich ten doel gesteld om aau de vertrekkende kolonialen bijbel- en christelijk lectuur te verstrekken. Hiervoor out ving zij reeds uit de provincie Utrecht twee giften van 60 en 10. Uit Middelburg wordt in het Dagbl. ge melddat de gerucbteu omtrent den hoogge plaatsten badgastdie te Domburg werd ver- wachtoverdreven schijnen. Vermoedelijk zegt het berigt hadden deze bun oorsprong in de a. s. komst van den hoofdingenieur der fabiiek vau den heer Krupp Bij bevelschrift der arrondissements-regtbank te Goesis naar den procureur-geueraal bij het provinciaal-geregtsbof in Zeeland verwezeu A. R. oud 66 jaren, ontslagen brievengaarder, wonendc te E., ter zakeals zoude de beklaagde, zijnde destijds brievengaarder, van 2 brieven die op 9 en 10 April 11. ten zijneu kantore te Ellewouts- dijk in de brievenbus waren bezorgd en ieder van een postzegel van 5 cents waren voorzien, omstreeks dien zelfden tijd die postzegels hebben afgenomen en vervangen door postzegels die reeds eenmaai hadden gediend, en alzoo eerstgeuoemde postzegels bebben verdnisterd. Een bij bet department van kolonien ontvangen telegram nit Atchin van den 22n dezer rneldtdat Toeankoe Daoed nog niet tot sultan verheveu wasdat de Schouwen bij Samalagan hevig beschoten is geworden en de kampong van dien naam daarop door drie oor Iogscbepen getuchtigd isdat de gezoudheids toestand in Kot'a Radja niet, maar daarbuiten wel gunstig watterwijl slechts enkele cholera- gevallen voorkwamen en de sterfte gering was. Twee broeders te Bergen op Zoom moeten, door concurentiegeest gedreveueen derden broederdie evenals zij haudel dreef in aarde- werk, zoozeer mishandeid hebben, dat hij spoedig daarop overleed. Uit mededeelingen van dr. H. C. v. Wall directeur van het R. K.. gasthuis te Bergen op Zoomblijkt het volgende -. Een ongehuwd rneisje was reeds sedert 8 maandeu vruchteloos in genoemd gasthuis verpleegd. Zij leed aau zenuwachtige zameutrekking van de bovensle en benedenste ledematenzoodat zij met kromge- trokken beenen en arraec reeds al dien tijd hulpeloos had gelegen. Dr. A.Schutz, uit Bonn, toevallig dit gasthuis bezoekeudeuitte de meeningdat hij haar welligt spoedig zou genezen. De proef werd toegestaan. Dr. Schutz pastte nu de kuijpkuur toe (methodische massage,) met het gunstig gevolg, dat reeds deuzeifden dag de patient kon uitgaan en haudelen. De genezing Heeft zich tot hiertoe gehandhaafd. Even gelukkig was dr. Schutz nog met een auder lijder. Te Breda begon zatnrdaguacht eensklaps de brandkiok te iuidende torenwaehter te blazeu en het carrilion te speleu. De brand- autoriteiten suelden alien toedoch zonder noodzaak. Er was iets in het uurwerk gebroken dit begon daarop te spelen terwijlwaarschiju! lijk door het afgebroken stuk vau 't carillon ook de brandkiok in bewegiug was gekomeu, De torenwaehter had toeu in de venvarriag maar mede geblazen. - Wij waren in de gelegenbeid zegt 'tU. D. een proefstuk van de nieuwe gouden tientjes te zien. Op de eene zijde vindt men de beeldteuis des konings, goed gelijkend, gemaakt naar een nieuw portret van Z. M. hetzelfde dat ook gediend heeft voor de medailie, geslagen ter gelegenbeid van het feest van 12 Mei 1874, met het out schrift„God zij met ons: Koning Willeiu de Derde." Op de keerzjjde vindt men eeu fraai Nederlandsch wapen met deaanduidiugder waarde 1U G.ter wederzijdeen het omschrift 1875. Kouingrijk der Nederlaudeu." Het stuk heeft een gekarteldeu rand. De vervaardiger der voorzijde is de heer J. P. M. Menger. Sedert 19 dezer wordt er met het slaan der stukken geregeld voortgegaan. Bij het voederen vau de slangen in „Natura Artis Magistra" te Amsterdam, had de oppasser naauwelijks de glazeu alscheiding opgesehoveu om een konijutje in het hok (e zetten of de slaug sprong vooruit en beet een der persoueu, die vlak voor het hok stondennaar het scheen een vreemdelingin de pink, zoodat het bloed roudspatte. De slang trok dadelijk na den beet den kop terug, zoodat het hok kon worden gesloten. De oppasser hielp den gekwetste dadelijk met compressen van water en aziju en kon gelukkig de verzekering gevendat de slaug niet tot de gifsoorten behoorde. Artis trouwens bezit geen enkele gifslang. De uitslag der geboudeu Paardeuloterij te Haarlem is geweestdat prijzen no. 1 tot 20 in volgorde zijn gevallen op nommers 21228, 16204, 9065, 23967, 23554, 15677, 2041, 21996, 11155, 20098, 5839, 11930,8861,15462, 16363. 4332, 12553, 6453, 13033 en 22183. De eerste prijs in de Haarlemsche paar- denloterijeene clarence met twee paarden is ten deel gevallen aan een eerzaam courant- ombrenger te Haarlem. Jl. zoudag reden omstreeks den middag drie bescbouken hnzaren van bet te Haarlem in garnizoen liggende regiment in dolle vaart over den straatweg te Bloemendaalmet het treurig gevolgdat door een hunner twee uit de kerk komeude vrouwen werden overreden. De eene bekwam daarbij belangrijke knenzin- gende andere die op het punt stond haar 2ojarig huwelijksfeest te vierei: overfeed kort daarna aan de bekomen vervrairdiflgeu. der huzaren nam de vlpgt, terwijl de twee anderen werden aangehouden en naar de kazcrne overgebragt. De Olddnbiirger heugst, onlang aangekocbt. voor p. hi. f 1150 door den heer Rosen burg te Zevenaarvan de vereeniging tot bevordering van de paardenfokkerij te Nijmegen, is verleden week voor 248 Louis d'or (p. rn. f 2500) ver- kocht aau eene vereeniging in Beijereu. Uit Deventer wordt geinelddat sedert de jongst gevallen regens het grasgevvas aan- merkelijk is bijgekomen. Reeds nu zijnde prijzen van het vee aanrnerkelijk gestegen en men ziet verdere rijzing tegeruoetdaar er ook weder vraag voor het buitenland komt. Te Asperen is iemand tot lid van den raad gekozen die reeds sedert 1817 als lid-assessor en wetbouder zitting had namelijk de heer van So in ere n. TeAlmelo hebben eeuige speiende kinderen eene sum van f 170 aan geld gevondeu, dat in een doekje onder den grond verborgen was, men weet niet aan wien het behoort of hoe het er kwam. Door den beer R. J. C. Vermeulen, te Venlo is een veiligheidshrander uitgevonden voor petro- lenmlampen waardoor het groote gevaar, waar mede het gebruik dezer lampen steeds gepaanl gaat, schijnt vveggenoineo. De brander toch is zoodanig ingerigtdat zoodra de lamp bij even- tueel oravallen onverschillig in welke rigting onder zekere helling is gekomen of wel als zij een schok ontvangt de vlaru plotseling wordt uitgedoofd. Ook bij de staande lamp kan men de inrigting tot uitdooven doen werken, waardoor het steeds gevaarlijke uithlazeu der vlam ofom- laag draaijeu der pit vermeden wordt. In het Bijblad van de Landb. Ct. no. 16 komt voor een verslag van de werkzaamhedec der commissie tot verdelging van meikevers, te Wageningen. Er blijkt o. a. uit, dat 22'/2 miilioen stuks gevangen ziju, waardoor, volgeus een matige berekening, het ontstaan van 315 miili oen engerlingen moet voorkomen zijn. Waar- schijnlijk is het getal nog grooter. De wereldberoetnde oude boekdrukkerij van Plantin te Antwerpen, eeu waar kunstmtt- seum is met al hare schatten verkoeht. geworden aan den staat voor fr. 1.200.000. Het schijnt dat de eigenaarde heer Moretus, die vijf of zes miilioen had kunnen krijgen in het bu'iten- laudzijne drukkerij voor minder prijs heeft afgestaan op voorwaarde dat de collectie in haar geheel in Antwerpen blijve. De Noorder-spoorwegmaatschappij heeft aan de kamer van koophandel van Calais eea voor- schot gedaan van 71/2 miilioen voor de verbete- riugs-werken aan de haver, dier stad met het oog op de aanstaande bouwiug van een ontfer- zeeschen tunnel tusschen Fraukrijk en Engeland. Een agent van verkoopingen heeft niet minder dan 14 prinsen en princessen behoorende tot de familie Radzuvilvoor de regtbank ge- daagd. Het geldt de verkooping van het paleis dezer familie bestemd om te dienen tot hotel der rijks-kanselarij. De koopprijsloopende tot 8 miilioen 500.000 fr, is aan de familie nitbetaald, De agent beweert zijne tusschenkomst verleend te hebben en eischt eene commissie. De heer von Bismarck is als getuige gedagvaard hij zal echter niet in persoon verschijnen maar e'r zal lezing gedaan worden vau zijne geschrevene verklariug. De sultan van Zanzibar heeft bij het ver- laten van Parijs aan maarschalk Mac Mabon een 1 1 neaevoeruigeii oi loai-tcii van ucii nmm vi-.cmi- schappelijken aard wierden gehonden, waarbij 't, als spreekt, niet aan vleijende betuigingen ontbrak. teit te vereeuigen in de uitspanningsplaats van van den Berg; daarbij is trou gebleec- k e d doordien geen der elders woonachtigeu tenlandsche scbuldbrieven van Spanje te begin- 1 was men den brand meester. Persoonfijke on<»e- nen met 2 Augustus a 8,zullen worden verhan- lukken ziju niet te betreurcn. De schade wordt en genof-eerd zonder de drie achterstallige voorloopig op 350.000 franken geschatwaarvan am i. t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1