ALGEMEEN No. 1062. Woensdag 28 Julij 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. 8 ora t»lij a op Ro- Politiek Overzigrt. Zeeuwsche en 3 Belgische muziekgezelschappen. Het feest gaat bepaald door op maandag 9 Augustus Men heeft meermalen beweerd, dat dadelijk na den volkomen afloop van het vredesverdrag tusschen Frankrijk en Duitschland, eerstgenoemd land eenig en alleen bedacht zoude zijn de ge- leden schade en schande op Duitschland te ver- halen, dat alles zich in dien eenen zucht zoude oplossen. Anderen, en het is gebleken dat ze Frankrijk beter kenden, beweerden, dat de Franschen door verschillende staatkundige inzigten of euto- pien, door strijdlust en baatzucht, voor langen tijd te verdeeld zouden blijven, dan dat ze met kracht aan dat lievelings-idee zouden kunnen werkzaam blijven. Vijf jaren zijn verloopen, een tweede president zetelt op den troon, een koningkeuze is ver- ijdeld. De republikeinen, Chambordisten, Orle- anisten en Buonapartisten, ze staan als vijande- lijke legers tegen elkander over en immer blijft het staatsgebouw aan zulke slingeringen blootgesteld, dat men met eenige zekerheid niet zeggen kan wat de naaste toekomst zal opleveren. De Buonapartisten openlijk en met overtui- ging beschuldigd eene omkeering van zaken te bewerken, zijn trots dat alles door de nationale vergadering voor onschuldig verklaard en men verdenkt zelfs den eersten minister Buffet, met deze onversaagde, ijverige en magtige partij- gangers in verbinding te staan. De afgevaardigden des lands, in het oogen- blik der schromelijkste verwarring in den nood gekozen, hechten nu reeds vier jaren lang kramp- achtig aan hunne zetels en schijnen niet geneigd ze langs wettigen weg te verlaten. Zoo duurt. een aanhoudenden strijd voort, zoo zweven de wezenlijke belangen des lands steeds in de lucht zoo wordt iedere krachtige en stellige werkzaam- heid verijdeld en als ware 't een zaak van uiterste aanbelang, zoo meldt de telegraaf, dat na een angdurigen parlementairen strijd de kamer van Augustus tot 4 November vacantie zal nemen! Gewigtig besluit voorwaar, na zoo langen (ge- wigtigen?) strijd. De berigten uit Spanje luiden, wat de oorlogs- zaken betreft, minder rooskleurig. Dorregaray, de ziel van den opstand, is niet op Franschen bodem gevlugt noch gevangen genomen en staat, naar de Carlisten beweren, nog aan het hoofd van zijn corps. Wat niet oneigenaardig is, is dit, dat de Carlistische legeraanvoerders hunne respectieve ega's zoo 't schijnt bij zich hebben. Zoo had de gewezen neef des pretendents, de thans in Duitschland verblijf houdende don Carlos, zijne schoone jonge gade bij zich, die dapper meevocht en commandeerde als de beste snor-generaal en men moet haast denken dat mevrouw Dorregaray zich ook aan dit voorbeeld van heldhaftige emancipatie heeft overgegeven, want zij is gevangen genomen. Of nu 't gevaar waarin zijne dappere wederhelft verkeert Dorre garay tot vredelievendheid zal stemmen, de amazone vrijgekocht of weer uitgewisseld zal worden, wordt nog niet gemeld. Een berigt van meer beteekenis is dat de godsdienstvrijheid in Spanje gehuldigd en de jeugdige koning daarvan een groot. voorstander is. Indien er toch een land is dat de rampen van godsdienst-vervolging heeft ondervonden, dan is het de met bloed doorweekte grond van Spanje; indien er een land is ten toonbeeld van dom- heid en bijgeloof, dan is 't het Europesche ge- slacht van ruwheid en barbaarschheid dat zich vooral in de thans opgestane Baskische provin- cien bevindt en indien er een volk is dat door zijn weinige zelfstandigheid ten speelbal, ja vaak medewerker blijft van allerlei gewetenloos gespuis en daardoor zijn eigen ondergang bewerkt, dan is 't wel dit traditionele land der volksberoering en men zou alien, die nu nog ontwikkeling en zelfstandigheid willen tegengaan, daarheen kunnen wijzen. Neuzen, 27 Julij. Kracbtens magtiging van zijne majesteitden koning, dd. 13 Julij 1875, no. 30, is de heer H. C. E. van IJsselsteijn erkend en toegelaten als Brilscb consulair agent te Neuzenop den voet van Nederlandsch onderdaan. Bjj de heden gehouden aanbestediDg van het bouwen van eene woning voor den waterbouw- kundigen ambtenaar met vergaderkaraertendienste van het bestuur en de leden van den dijkraad, aan de vvaterkeering van den calamiteusen polder Nieuvve Neuzen, is de minste inschrjjving gedaan door J. L Koole te Neuzen, voor eene som van 4590. De arrondissements-regtbank te Goes heeft dd. 14 Mei 1875 de navolgende vonnissen uitge- sprokenals 1. P. v. L.zoon van Jacobus Bellaminus 23 jaar geboren en woneude te Hontenisse, bakkers- knecht, thans particulier, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van venvondingen, geen werkbeletsel van meer dan 20 dagen ver- oorzaakt hebbeude. Veroordeeld tot eene cellu- laire gevangenisstraf van drie maanden en eene geldboete van acht gulden subsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfs- dvvang. 2. C d. P.zoon van Anton 49 jaarcomrais- sionairgeboren en wonende te Axelschuldig verklaard aau het moedwillig toebrengen van slagen of stooten, geenerlei ziekte of werkbeletsel veroorzaakt bebbendegepleegd onder verzach- tende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geld boete van tien gulden, subsidiair gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het regtsge ding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. F. S.zoon van Clement, 58 jaar, gebo ren te Boschkapelle vletschipper te Hontenisse schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal onder verzachtende omstandigheden gepleegd. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het regts geding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4 A. P., 29 jaar, zonder beroepte Axel defaillante. R. v. H.dochter van Lambert, 23 jaardienstmeidgeboren en wonende te Neuzenschuldig verklaard aan diefstal door meer dan een persoon op eene plaatsdie niet als bewoond huis aangemerkt of daarmee ge- lijk gesteld wordtgepleegdjonder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld, de eerste be klaagde bij verstektot eene cellulaire gevan genisstraf van 45 dagen en de tweede beklaagde tot eene cellulaire gevangenisstraf van een maand en in de kosten van het regtsgeding hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen. - Voor het eerste natuurkundig staatsexamen, in deze maand gehouden, zijn van de80candi-.' daten 24 toegelaten o. a. 'den 16 dezer, J. J. Quadekkergeboren te Axel. - Dezer dagen werden te Sluis voor oud goud getaxeerd en verkoeht voor 5 gulden eeu paar ouderwetsche oorbellen waarin groene steenen zaten. Eenige dagen daarna werden deze voor werpen door den nieuwen bezitter voor een klein winstje verkoeht aan een paar Israglieten die deu volgenden dag verklaarden dat zij echte sinaragden hadden gekochtdie ongeveer /500 waard zijn. In den omRtrek van Sluis en in het Over- maasche heeft zich de aardappelziekte vertoond. De beer J. Bakker, predikant bjj de Evan- gelisch Luthersche gemeente te Vlissingen heeft voor het beroep naar Groede bedankt. Bij den raad van stateafdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. aanhangig ge- maakt een beroep door den gemeenteraad van IJzendijkevan een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland dd. 12 Maart jl. tot vermeer- dering van het getal open bare lagere scbolen met eene tweede aan de Klakbaan. Voor deelname aan het te Goes te houden muziekfestival bobben zich bereid verklaard 6 Bij arrest van het provinciaal geregtsbof in Zeeland van den 24 Julij 1875 is Hecdrik Ringelberg, oud 47 jaren, gewoond bebbende te Brouwershaven en aldaar het bedrijf van vrachtrjjder bebbende uitgeoefend thans gedeti- neerd te Msddelburg, schuldig verklaard aan diefstal gepleegd door een voerman ten aanzien van goederen die hem als zoodanig waren toe- vertrouwden onder aanneming van verzach tende omstandighedenveroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van een jaar in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten der procedure. Op Schouwen-Duiveland en elders liep sedert eenigen tijd zekere J. van Dongen rondbij beweerde bloedverwanten van Leendert van der Lissein leven stadhouder van Oosterland. Hij gaf voor hen in bet bezit van diens nalatenschap te zullen stellenen wist zich daarvoor vrij aanzienlijke sommen te doen geven. Hij is nu gevankelijk naar Zierikzee gebragt. Z. M, de koning zalnaar men wil, voor zijn terugkeer in ons land ook Parijs bezoeken, Prins Hendrik heeft 2000 frcs doen toeko- men aan de Haagsche commissie voor de nood- lijdenden in Frankrijk. Het berigtdat de kon. koormaatschappij te Gent van hare zjjde eene gouden medaille zou geschonken hebben aan de mannen zangvereeni- ging Cecilia te's Hage en daarmede eene demon- stratie bedoelde tegen de uitspraak der jury, welke aan Rotte'sMannenkoor den eersten prijs toekende, wordt door het bestuur der koormaat- schappij tegengesproken, die echter niet vermeidt, waarom zij dan de tweemaal geweigerde medaille heeft opgedrongen aan Cecilia die haar einde- lijk heeft aangenomen. De heer J. Andriessen lid 7an het Haag sche schaakgenootschap Descendo discimus die ten vorigen jare Blaeburne overwon heeft eene party met prof. Andersen gespeeld die door den wereldberoemden schaakspeler werd geaban- donneerd. Het U. D. noemt het berigt van het Vad. omtrent de gouden tientjes geheel bezijden de waarheid. Uit goeden bron verneemt zij, dat de aanmunting van het nieuwe gouden muntstuk in voilen gang is. Den 21 dezer is het stooraschip Groningen toebehoorende aan de Rotterdamscbe Lloyd en 3000 ton groot, direct van Batavia zonder voor- afgegane ligting en dus met voile lading langs den nieuwen Rotterdamschen waterweg binneu- gekomen. Zaturdag-avond was de tent van den beer Carre te Utrecht stampvol, toen plotseling een hevig onvveder losbrak en alle toeschouwers de vlugt namen. De voorstelling ging dus niet door. De heer Carre heeft daarop besloten de recette van dien avona in de armenkas te storten. Naar men verneemt zal dr. A. Knyper herkozen lid voor de tweede kamer voor bet district Gouda zijne betrekking bij den kerke- raad als ouderliug bij de Nederduitsch hervormde gemeente te Amsterdam nederleggen en zich voor goed metterwoou te's Gravenhage vestigen< Onder de stembriefjes voor de verkiezing van vijf leden voor den gemeenteraad te Breda, vvaarvan de opening 21 dezer plaats had bevond zich een van den volgenden inhoud Ten einde den raad met een liberaal te versterken Kies ik in d'eerste plaats Lambert van Kakerken. Den brouwer aan de haven kies ik ten tweede: Ik bedoel hiermede den heer J. E. Vreede. Dan volgt als liberaal nummer drie: Frangois of Franciscns of Frans de Cottignies. I Ten vierde zou in den raad bijzonder goed passen j De gunstig bekende advocaat A. M. Sassen. Mijn vijfde man iB d'industrieele fabrikant de Booy. j Wat dunkt u. mijn beeren! lapik hem datniet mooi Te Arnhem heeft een op post staande infanterist een artillerist doodgescboten. Volgens het berigt van de Aruhemsche cour. bevond de artillerist zich met een kruiwagen op het artillerie park aan den Zijpschen wegen gelastte de infanterist hemdaar de toegang verboden was, tot driemaal toe zich te verwijderen. Toen do artillerist niet gehoorzaamdeschoot de schild- wacht hem neer. De kogel ging den ongelukkige dwars door het ligchaam en legde toen nog een aanzienlijken afstand af zonder verder onheil te stichten, De schildwacht is onder militair geleide naar de kazerne gebragt Een vreemd verschijnsel heeft zich te Cil laarshoek voorgedaan. Dingsdagmorgen kwam de bakker A. Schuller in zijn schuur en voud daar, tot zijn niet geringe verbaziag, eeu jonge rnaar toch reeds tamelijk groote rat die gezoogd werd door eene kat. Daar deze een paar dagen geleden van haar jongen was beroofd schijnt zij haar instinctmatige vijandschap tegen 't ratten en muizeugeslacht te hebben afgelegd om zich althans eenigszins schadeloos te stellen voor 't verloren eigen kroost. Jammer maar, dat de goede bedoeiingen van poes zoo spoedigver- jjdeld werden, daar de rat, uit zijn veilige lig- plaats opgeschrikt, door een andere, zeker minder vijandlievende kat gegrepen en opgegeten werd. Volgens de fitoile Beige heeft de baron van Zuyien, bekerid onder den naam van „de kleine baron," een liefhebber van wedrennen en van paardenop noodlottige wijze het leven verloren Hij had zich verleden zondag te Londen aan boord begeven van het Belgisch stoomschip Baron Osykapitein van Gulicknaar Antwerpen be- stemd. Het weer was zoo slecht. dat de kapi tein al de reizigers verzocht naar beneden te gaanuitgezonderd baron van Zuyien, dien bij van nabij kende. Eensklaps te vier uren 's mor- gensverdween de barondoor een over het vaartuig slaande golf medegesleept, op de hoogte van Blankenbergh. Onmiddellijk liet de kapitein de boot stoppenmaar door de onstuimigbeid der zee was het niet mogelijk bij te draaijen en den drenkeling te hulp te komen, te meer daar het schip zich juist op een zeer gevaarlijke plaats bevond zoodat men den baron moest laten ver- drinken. Na een kwartieruurs oponthoud zette het schip zijn koers naar Vlissingen voort. Zekeren S. B., die met den spoortrein van Zuidhorn te Groningen was aangekomen, ontdekte. zooals hij later zeide, toen bij naauwelijks den trein had verlaten dat hij geen reisgeld meer had. Niet onaardig had hij zich evenwel uit zijn ver- legenheid weten te redden. Ecu vreemdeling die door geen gebruik te maken van een nrinoir, in overtreding handelde met het politie-reglemeut^ onderhield hij daarover, zeide dat hij agent van politie was en dat bij tegen hem proces verbaal moest opmaken. Bedoelde vreemdeling vroeg hierop daar bij geen tijd te verliezen had, ol' het zaakje niet afgeraaalit kon wordenwaarop de quasi agent liet volgendat volgens tariefde zaak met 1 80 afgedaan waswaarmede de vreemdeling genoegen nam. Buiten den waard was echter gerekeud De vreemdeling, wien de zaak niet zuiver toescheensprak een agent van politie aandeelde deze het gebeurde mede, en weinige minuten later zag men den quasi-agent overbrengen naar het politie bureau. Gedurende de jongst verloopene week zjjn door Duitsche commissionairs ruim 3 millio'en stuks bloemkool naar Duitschland vervoerd. Het vervoer duurt altijd nog voort. De zomer gaat voorbijzonder dat in den slappen handel en in de prijzen van aardappel- fabricaten eenige veranderiug is gekomen. Wat anders om dezen tijd des jaars nooit gebeurt heeft thans plaats gehad namelijk, dat de Duit sche siroopfabrikanten tot eene prijsverlaging gesloten hebbenwaardoor reeds aa'nleiding is gegeven tot een levendiger handel. Uit Charleroi wordt gemeld. Het ijzerfa- bricaat heeft in Belgie een grooten en Snellen vooruitgang gedaan. In 1848 verkoehtcn de Belgen slechts ijzer aan hunne naburen in Frank rijk, Holland en Duitschland; in 1868 waren zij reeds in concurrentie met Engeland op al de markten der wereld en drougen zelfs met kun nen ijzerhandel tot in het hartje van Engeland, door. Zjj voerden op eens niet minder dan (W

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1