ALGEIHEEN No. 1057. Zaturdag 10 Julij 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. VERKIEZING. LI—1- ABONNEMENT. VERSCHIJNT WOETSTSDAG KN ZATURDAG J. H. DHOIT te iWeuzeii. ADVERTENTIEN, Ongefrankeerde brieven worden niet aange- nomen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG, brengen ter open- bare kennis dat de verkiezing voor diic leden van den gemeenteraadnoodig tengevolge van de neriodieke aftreding der hepren L, VAN DIXHOORN Dz., M. VAN KERKVOORT Dz. en C. M. VAN DIXHOORN alhier zal piaats hebben op Dingsdag den 20ten Jdlij 1875. tusscben des morgens 9 en des namiddags 5 uren in het gemeentehuis dat de oproepings- brieveu daartoe op heden bij de kiezers zijn bezorgden dat de kiezer, die geen biljet ontvangen of het zijne mogt verloren hebben, een ander kan bekomen ter secretarie der gemeente op dep gewonen tijdwaarop zij geopend is. Gedaan te Zaaraslag den 9 Jalij 1875. De Burgerneester en Wethonders voornoemd L. VAN DIXHOORN. De Secretaris E. H. WORTMAN. Politiek Overzigt. Belangrijk staatkundig nieuws is er op d^t oogenblik niet, of 't moest zijn een per telegraaf medegedeeld en ook dadelijk weersproken beurs- gerucht van Parijs, dat er moeijelijkheden zou- den zijn gerezen tusschen Pruisen en Prankrijk, waardoor de eerste mogendheid zijn gezant ujt Parijs zou hebben terug geroepen. 't Is er verre vandaan, dat er geen grond voor conflicten aanwezig is, verre af, dat de bestaande rustige toestand op wederzijdsche genegenheid of wel- willendbeid zoude steunen; daartoe is Frankrijk te veel tot eene geisoleerde of lijdelijke rol ver- wezen in die Europesche zaken,' waarin 't vroeger ten eenenmale den boventoon voerde; daartoe zouden de handelingen van den exPruisischen ge zant te Parijs, de niet te ontkennen PranscHe ondersteuning van den Spaanschen opstand, g^- noeg stroo-vuur kunnen aanbrengen wij gelooven daarom enkel aan een beurs-canard, omdat de tijd zeker nog niet gekomen is, God geven aan het muiten geslagen, onder het aanheffen der kreten: „leve de vrede! leve Alp'nonsus XII! leve Cabrera!" Zij zijn vervolgens te Junguera binnengetrokken, waar zij met geestdrift werd ontvangen." Ziedaar in 't kort al de couleur de rose, die op dit oogenblik op den weg van Spanjes koning wordt uitgespreid. De tijd zal leeren, of al dan niet het begin van den ondergang van het droevige en langdurige treurspel is aangebroken. Het stoffelijk overschot van den onlangs over- leden Oostenrijkschen oud-keizer, Ferdinand, is te Weenen aangekomen en in plegtigen optogt naar de keizerlijke burgtkapel overgebragt. De bijna geheel vergetene of altbans zeer weinig geschatte man, schijnt bij zijn verscheiden met al den eerbied aan zijne vroegere waardigheid eigen, ter laatste rustplaats te zullen worden gelegd. Men meldt de aankomst van de Duitsche, Russische, Italiaansche en Beijersche kroonprinsen. nimmer zal komen, dat Frankrijk zijn ouden toon weer in de raadzaal der hoogere politiek zal doen hoorenwant zoodra tegen de nu vast aaneengeslotene phalanx der Europesche politiek eene andere coalitie over staat, zal ons werelddeel ook aan de zwaarste schokken bloot staan. Uit Spanje komen de gunstigste regerings- berigten overwinning op overwinning, oproer onder de Carlisten, overgang van voorname Carlisten tot de zaak des konings, wat wil men meer Men bedenke echter, dat al die tijdin- gen komen van regerings- en eene zoogenaamde Spaansche officiele zijde, en de laatste jaren hebben veelvuldig genoeg de overdrevenheid, daarvan aangetoond. Wij deelen echter hier- onder in 't kort de voornaamste der vermelde bijzonderheden mede „De generaal Jovellar heeft de Carlisten uit al hunne voordeelige stellingen verdreven ondanks de beftigste verdediging. Het Carlisti^che leger- hoofd Derregaray zit zeer in't naauw, aangezien hem de aftocht door de generaals Weyler en Campos is afgesneden. „Onderscheidene voorname Carlisten zijn ge- vangen genomen, waaronder de baron Ferraniz en de heer Marcel, bij wien belangrijke papieren betreffende den oorlog der Carlisten zijn bevonden. „De Carlistische hoofden Valles (vaders, zonen en neven) hebben zich te Vinarz in Catalonie aangemeld, om hunne onderwerping aan te bieden. Bij Bourg-Madame is eene bende arlisten Neuzen, 9 Julij. Gisteren avond omstreeks 7 ure brak boven deze piaats een onweder losdat, ofschoon wel niet onder de verschrikkelijkste behoorende, toch tengevolge bad dat de bliksem in den toren der R. C. kerk is geslagen daarin een gat maakte, waardoor verscheidene leijen waarmede die toren is gedekt, werden verbrijzeld doch verder geen brand veroorzaakte. Een hevige stortregen vergezelde het onweder. Binnen kort zal alhiernaar wij vernomen hebben, eeu wedstrijd om prijzen in het visschen met den bengel piaats hebben. Tot dat doel hebben zicb verscheidene Belgische maatschappijen doen inschiijven waardoor bet getal liefbebbers reeds dat van 300 te boven gaat. Door de koninklijke koormaatschappij te Gent wordt den 25 Julij a. s. een koorzang-festival ingerigt, zooals er aldaar nog niet vele hebben piaats gehad. Op dien dag zullen Z. M. de koning en H. M. de koningin van Belgie die stad bezoeken om bij de uitvoering tegenwoordig te zijn, Genoemde maatsebappij zal alsdan uitvoeren le.de Onvertnre J u b i 1 a i r e van Hans- sens. 2e. d e ontwaking van Gevaert. en 3e. Het geheel Groot oratorie van Hayden. Wat de aantrekkelijkheid van het oratorie nog zal vermeerderen isdat de solo's zullen gezongen worden door vermaarde artisten zooals mej. RamaeckerM M. Warot en Blau- waert. De koren znllen worden uitgevoerd door 500 zangers waaronder 125 dames. De heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet heeft tot de commissie en al!e onderteekenaars van het aan hem gerigte adres het volgende geautwoord ,.Ik ontving zoo even het schrijven dat gij naar aanleiding der stemming van 8 Junij jl, tot mij wildet rigten. „Dankbaar voor de vereerende uitdrnkking uwer welwillende gevoelensheaam ik gaarne nw wensch dat het mijin welke omstandig heden ook geplaatstgegeven moge worden werkzaam en nuttig te zijn voor land en gewest." (Get.) Tak van Poortvliet. „Den Haag 2 Julij 1875:" In eene te Rnurloo gehouden vergadering van besturen van kiesvereenigingen uit het district Zutphen en van eeuige invloedrijke mannen uit gemeenten uit dat districtwaar geene kiesvereenigingen zijn werd met alge- meene stemmen in deze talrijk bezochte verga deringbijeengeroepen tot bevordering van gemeen overleg bij de aanstaande verkiezing tot candidaat voor de tweede kamer gesteld mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. ,A_xel7 Julij. Tengevolge van het be danken door den heer W. H. J. Baart de la Faille predikant te Ridderkerk is alsnu bij de Hervormde gemeente alhier beroepen de heer B. van Schelven predikant te Oost- en West- Souburg. Zaamslag 7 Julij, Op de gisteren alhier gehouden jaarmarkt waren aangebragt 45 paarden en 23 runderen. Van wege hetge- meentebestuur werden uitgereikt de navolgende premien Voor het grootst getal paarden aan A Riemensvoor het grootst getal runderen en voor de schoonste baatgevende koe aan Arij de Mul, voor den schoonsten dekhengst aan P. Zegers, voor het schoonste ruin-of merrie-werk- paard van 47 jaar ond aan D. de Bruijne 7oor het schoonste 3 of 4 jarig paard aan A. Cornelissen voor het schoonste 1 of 2jarig paard aan E. Dekker en voor den vetsten os aan P. Dieleman alien landbouwers wonende alhier; laalstgenoemde landbouwer verkocht tweeosseu, te zamen ond ruim drie jaar aan C. Moens slagter te Hnlst, voor f 366.60. Mulst, 8 Julij. Aanstaande zondag den 11 dezer wordt alhier monsr. de bisschop ran Breda verwachtteneinde te komen vormen. Het zal de eerste maal zijndat deze streek de eer genietdoor ZHEerw. te worden bezocht, en, naar men verneemtworden das vele toe- bereidselen tot een plegtige ontvangst gemaakt. Nationale vlaggen pausselijke en bisschoppe- lijke zullen er gewis niet ontbreken, terwijl eene schitterende illuminatie waarvoor de Houtmarkt bijzonder is geschiktzal piaats hebben. Ossenisse 6 Julij. Vier schutters der albier bestaande handboogsocieteit St. Sebastiaan zijn eergisteren naar Mechelen geweest ter deel- neming aan de aldaar ter gelegenheid der groote feesten gehouden groote gaaischieting De oppervogelwaarop nitgeloofd waren 6 zilveren servies h filets werd afgeschoten door J. Seijlandbouwer alhier(die heden alhier bij de gewone jaarlijksche teering voor de tweede maal ook den koningsvogel schoot) voorts schoten onze schutters te Mechelen 1 kalle waarop 2 dito servies en 3 kleine gaaijen h fr. 18. Als eenige Nederlandsche societeit. aldaar tegenwoordig werd ter hunne eere de Neder landsche vlag geheschen en werden zij op eer- volle wijzemet ooderscheiding behandeld, De arrondissements regtbank te Goes.beeft op 3 Mei 1875 de navolgende vonnisseu uitge- sproken 1. J, F. R.40 jaar, katoenververte Hulst, defaillant, schuldig verklaard aan moedwilligemis- handeling, geene ziekte of beletsel van te werken hebbende veroorzaakt. Veroordeeld tot eene cellu- laire gevangenisstraf van 1 maand en eene geld- boete van 8 subsidiair cellulaire gevangenisstraf van 1 dag en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. G. d. S.zoon van Charles Louis, 11 jaar, te Koewachtdefaillantbeklaagd van diefstal bij nacht in een bewoond hnis, gepleegd zonder oordeel des onderscheidsdaarvan bij verstek vrijgesproken met bevel in een verbeterhuis te worden gebragt teneinde aldaar tot de volkomene bereiking van zijn achttiende jaar te worden opgevoed en in hechtenis gehouden. De kosten van dit regtsgeding znllen blijven ten laste van den staat. 3. C. S. zoon van Gilles sehipper geboren en wonende te Clinge (Zeeland)25 jaar schuldig verklaard aan laster. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en eene geldboete van f 25, subsidiair cellulaire gevangenisstraf an drie dagen en in de kosten van het regtsgeding. desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Jl. dingsdag avond is de zomervergadering der provinciale staten van Zeeland door den voorzitter in naam des konings geopend. Zij werd door 32 leden bij gewoond. Achtereenvolgens werden medegedeeld de ingekomen stukken voorstellen en adressen, die 6f voor kennisgeving aangenomen 6f naar de afdeellngen verzonden werden evenals een voorstel van den heer Vis tot het brengen van een uieuwen post onder hoofdstnk VIII der uit- gaven op de provinciale begrootingvan den volgeuden inhoud „Toelage aan onderwijzers bevoegd en bekwaam tot het geven van onderrigt iu de landbouwkundeen aan hen, die zieh verbinden openbare voorlezingen over den land- bouw te houden en znlks tot een bedrag van 1500." Volgens een berigt uit Vlissingen zal H. M. de koningin op 10 dezer met het ourlogsstoomschip de Valk uit Engeland de terugreis aanvaarden en is H. M voornemens zondagmorgen de gods- dienstoefenicg in de groote kerk te Vlissingen bij te wonen. Daarna zal de koningin per extra-trein naar Duitschland vertrekken. De vereeniging tot bevordering van den t uinbouw in de provincie Zeeland heeft aan dr. L. Mulder, als redacteur der Land bouw-conrant bij gelegenheid van haar 25jarig bestaande zilveren medaille toegekend. De juutitie te Middelburg houdt zich on- ledig met een onderzoek naar de omstandig- heden waardoor jl. donderdagvddr dat het toen gewoed hebbende onweder zich ontlastte onder Biggekerke brand is ontstaan in eene schnur van de wed. Benou in pacht bij haar schoonzoon Izak Schoutdie tijdens het ontstaan van den brand afwezig was. Door de spoedig aangewende bulp van vier br'andspuiten slaagde men er in het onmiddelijk aangrenzende woou- hnis te redden en het vuur te beperken tot de schuur. Deze is echtermet het zich dahrin bevindende grootendeels uit gereedschappen be staande geheel vernield. Een paar kalveren kwamen mede om doch twee andere werden op onbekende wijze gered. De schuur was tegen brandschade verzekerddoch de inboedel niet_ Naar men verneemtzou het voornemen bestaan de tweede kamer tegen half Augustus bijeen te rocpen en wel ter bebandeling van de kiestabel. Indien wij goed zijn ingeligt dan staat er een derde editie te verschijnen met Apeldoorn Loenen en Bergen op-Zoom als nieuwe kiesdistricten. De N. R. Ct. meldtdat de bijzondere school te Riliand, de eenige die in het oostelijke deel van Zuid Beveland gevonden wordtin Julij van het volgende jaar zal worden opgeheven. Naar men verneemt, zullen de miliciens van de ligting van 1874 die voor het blijvend gedeelte met 1 April onder de wapenen zijn gebleven den 31 n Augustus e. k. met groot verlof naar hnn haardsteden vertrekken. Een der vele stichtingendie we aan het initiatief of den krachtigen steun van den vor- stelijken beschermer en bevorderaar van handel, zeevaart en industrie Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden te danken hebben, het Neder- landsch-HStel te Port-Sal'd namelijk, zal deze week te 's Hage worden verpacht en dan spoedig in exploitatie worden gebragt. Een twist tusschen twee geliefden had deze week te Amsterdam piaats in een steeg die den veelbelovenden naam draagt van „'t Land van belofte." Uit wanhoop heeft de minnaar zich eerst aan overmatig gebrnik van sterken drank over- gegeven en vervolgens, altijd in 't Land van belofte zich met een mes eene zoo gevaarlijke wond in den hals foegebragt dat hij naar het gasthuis moest worden overgebragt. Per drie maanden binnen Neuzcn 1, franco door het geheele Eijk 1,10 geheel Belgie1,40 Enkele nommers0,10 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirecteuren en BrieTenbnshouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendan uiterlijk Dingsdag en Vrijdag namiddags DRIE ure. n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1