ALGEMEEN H No. 1055. Zaturdag 3 Julij 1875. 15de Jaarg. )E Binnenlandsche Berigten. Ingezondene Stukken. Buitenlandsche Berigten. and S binne 315 zatne deu bij b euze re 8 intoi )xe! BUU o vooj eseil »sse :ent er. ats ed( Ei !N lag d 'At n itei red mij on me ziji in; :en it JPolitiek: Overzigt. Gelijk alles door den druk eener hoogere ijnagt verstomdzwijgt ook thans in Frankrijk, zij het dan ook slechts voor een oogenblik, de politiek voor de stem der natuur, die op zoo vreeselijke wijze hare magt in het midden-gedeelte van dat land heeft doen gevoelen. A1 de kreten voor en tegen de ontbindir.g, die voor weinige dagen nog door Frankrijks raadzaal weergalmden, zijn thans verstomd, om plaats te maken voor woorden van menschlievenden aard. Het ging daar even als in. andere landen; heden twist en strijdmorgen wanneer de vijand van buiten zich vertoont, staan alien weder als een man in 't gelid, om dien af te weren. Slechts eene stem verheft zich boven die velenhet is de stem der liefdedie gaven smeekt voor het tal van onge- lukkigendie door de overstroomingen hebben geledenen deze stem wordt ook verhoord. Was 100,000 franks niet genoeg, om in den oogen- blikkelijken nood te voorzien al ras verhief zich eene stem, om dit te veranderen in een millioen en zonder eenige tegenwerping waren alien bereid, om de urgentie van dat voorstel te ondersteunen. Slechts het volstrekt noodzakelijke wordt op politiek gebied verrigt. In de zitting der natio- nale vergadering van zaturdag was de spoorweg- wet aan de orde, doch men kwam tot geen resultaat en algemeen is men overtuigd, dat het debat over deze wet nog eenige dagen zal duren alvorens hiertoe te geraken. Mac-Mahon en met hem zijne ministers Buf fet en Gissy zijn naar het tooneel des onheils gesneld. Eene geopende inschrijvingslijst bedroeg meer dan 100,000 frs. De ministers teekenden ieder voor 1000- frs., gebiv Rotschild voor 80,Q0O, barones James de Rotschild voor 10,000, de zuidelijke spoorwegmaatschappij voor 5000 enz. De schade is echter zoo aanzienlijk, dat de volksvertegenwoordiging al dadelijk 2 millioen frs. heeft toegestaan om vooreerst in den groo- ten nood te voorzien. Dat geschiedt in het zuiden van Frankrijk, en, zetten wij, lezers! onzen togt voort, over de Pyreneen, daar vertoont zich een geheel ander tooneeldaar bombarderen de eigene Spaan- sche troepen de Cantabrische kust ter bestrijding der Carlisten. Het schijnt, dat de strijdt met meer hevigheid gevoerd wordt, dan sedert eeni- gen tijd en de regeringstroepen weer meer veld beginnen te winnen. Het stadje Eger, in Noord-Beijeren, is wederom het tooneel geweest eener keizersbijeenkomst. Daar hebben de keizers van Rusland en Oosten- rijk, zoo als men meldt, met de meeste harte- lijkheid elkander ontmoet. Duitschland is tegen- woordig wel het tooneel van dergelijke openlijke ontmoetingen. De koningen van Zweden, Sak- sen en Beijeren houden met de drie keizers drukke conversatie en als dit een bewijs van vredelievendheid is, dan is er zeker geen tijd van schooner vooruitzigt op dit punt geweest. Wat er van zij, dit is stellig, dat Bismarck op geen beter triumf mag bogen, dan dat hij Oostenrijk aan de zaak van Duitschland verbonden en van Frankrijk afkeerig of althans ten eenenmale los heeft gemaakt. Onze koningin heeft vrijdag middag 11. terug- keerende van een bezoek aan de koningin van Engeland te Windsor, den minister van buiten- landsche zaken, graaf Derby, met hare tegeu- woordigheid aan het diner te zijnen huize ver- eerd. Na het diner werd receptie gehouden, die druk bezocht was en waar onder anderen, behalve de sultan van Zanzibar, alle te Londen geaccrediteerde gezanten met hunne dames tegen- woordig waren. Zaturdag voormiddag ontving H. M. een aantal bezoeken en des avonds was zij de gast van den prins en prinses van Wales in Marlborough House. Zondag middag hebben de Nederlandsche ge- zant, de kommandant van de „Valk" en eenige andere personen het middagmaal bij de koningin gebruikt. Neuzen, 2 Julij. Z. M. heeft aan F. Nagtglasgewezen ijker der maten gewigten en weegwerktnigen verleend een pensioen ten laste van den staat van f 1013 'sjaars. Ointrent den stand van de onderscheidene vcldgewassen in deze omstreken wordt ons het volgende medegedeeld De tarwe staat middel- matigdoch hoewel niet te zwaar van stroo geeft de verwachting echter een redelijk beschot! De rogge als hebbende merkelijk door de lang- durige droogte geleden belooft een middelma- tigen opbrengst. Van gerst en haver kan men een goeden oogst verwachten. Door de droogte hebben ook de paarden'ooonen veel geleden hoe wel bij den bloei veel belovend hebben ze nu echter vee! door de luis te lijden zijnde kort van stroo, hetgeen ook met de erwten het geval is. Van koolzaad is dit jaar als het wareniets te zien na de zaajjing veel geleden is er nu in het voorjaar nog een vernielend insect bijge- komen tengevolge waarvan bijna alles is om- geploegd. Het vlas geeft slechts een half gewas, terwijl het zeer kort is gebleven ook ter oor- rf Van C'e drooSte er 's zeer Tee' gezaaid. De aardappelen staan nitmuntenden beloven een ruim beschot. Ook de suikerpeen staan goed. Aan de klaver-wei- en graslanden heeft de droogte natunrlijk ook veel schade berok- kend waardoor voornamelijk van hooi nog geen halveu opbrengst te verwachten is. Over het algemeen dus zijn in aanmerking genomen de min gunstige verwachting bij het gemis van j tegen in de jongste wekende voornitzigten j van de voornaamste voedingsmiddelen niet on- gunstig te noemen. Evloosterzande1 Julij. Onze zoo- I genoemde eerste kermis is goddank alweer voor bijonze kermis, met al haar lief en leed, j met al haar zoet en zuur, met al hare bachanalien en vuilaardigheden. Wat heeft zij opgeleverd Een klein getal kramen en kraampjes hetwelk I van jaar tot jaar kleiner wordt en eene massa tafels en kisten midden op den wegdie de passage van wandelaars en rijtuigen bemoeije- lijken onveilig en gevaarlijk maken; op eenige van die tafels en kisten in strijd met art. 475 no. 5 van ons wetboek van strafregt openbare j ioterijen en hazardspelenwaarvoor de politie geen oog schijnt te hebben en waar nogthans onze kinderen en zelfs volwassenen, de centen op de onbeschaamste wijze worden or.tfutseld een draaimolen voor de hinders maar waarop vooral in den avond ook paartjes plaats nemen, om daar ten aansehouwe van velen elkander betuigingen tc doen die daar ter plaatse niet passenin herbergen en langs de straten flaauwe (gelukkig niet altijd onzedelijke) lied- jesen ten slofte eene brasserij die den ganschen nacht door, voor enkelen tot den ochtend, voortduurt. Ziedaar wat onze kermis is van eene fraaije tent waarin eens iets goeds te zien, of in een goed commediestuk iets goeds te hooren isdaarvan is sedert lang geen sprake meer. Waarom, vraagt menig lezer welligt, zoodanige kermis, die toch over zes weken weer herhaald wordt, niet afgeschaf't Jageachte lezer! die afschaffing is in den loop dezes jaars naar ik vernomen heb, ook in eene vergadering van onzen achtbaren gemeenteraad ter sprake gekomen en ben ik wel ingeligt. dan raoet de afschaffing van alle eerste kermissen in deze gemeente, als bepaald voorstel ter tafel gebragt zijn en naar men mij heeft medegedeeldzou de meer- derheid van den raad tegen die afschaffing zijn gestemd geweest, ter wille van de neringdoende ingezetenen, casn quo eenig en alleen de herbergiers. Dat besluit heeft velen te meer bevreemd omdat, naai mij gezegd is, de voorstellers tevens op het oog haddendeu neringdoenden ingeze tenen door het in leven roepen eener commissie tot het organiseren van openbare vermakelijk- heden een voldoendmet de eischen des tijds meerstrookend equivalent te bezorgen. Langzaam gaat zeker, en Keulen en Aken zijn niet op 6euen dag gebouwd. Moge onze raad die reeds zooveel goeds in onze gemeente tot stand heeft gebragtde zaak onzer volksver- makelijkhedenter gelegenertijd eens op nieuw in ernstige overweging nemen Moge die overweging er toe leiden, dat het getai kermissen en kermisjens aanmerkelijk ver- minderd wordeen moge de lang gewenschte reorganisatie onzer volksvermaken aan de goede zeden bevorderlijk en den neringdoenden inge zetenen tot voordeel zijn. Dat kanen dat kome zoo ^as van Gent30 Junij. Aan de besmettelijke kiuderziekte (pokken) is heden overleden de echtgenoote van Petrus van Acker, genaamd Rosalia Dierickin den onderdom van 54 jaren. Vermoedelijk is de smetstof van Sel- zaete naar deze gemeente overgebragtdaar genoemde ziekte tot heden alhier nog onbekend was. Breskens 1 Julij. Bij de aanbesteding op 25 Junij 11. van te doene werken aan den polder Oud en Jong Breskens zijn inge- leverd de volgende billetten Remortel 28,784, J. v. Male f 27,678 en A. Rinders f 27,588welke laatste alzoo aanne- mer is geworden, Tot hulponderwijzer te Eede (prov. Zee- land) is benoemd de heer H. A. Carpreau thans hulponderwyzer te Breskens. Het emeritaatdoor den weleerw. heer G. Battek6predikant te Breskens, tegen 15 Augustus e. k. aangevraagd, is goedgekeurd. Beroepen bij de Luthersche gemeente te Groede de heer Bakker, predikant te Vlissingen. Te Biezelinge, hield de vrachtrijder Bosman, zich in zijn boomgaard bezig met het verdrijven van spreenwen door middel van schieten met een pistool. Bij 't aanstampen van 't kruit trof hem het ongeluk dat het pistool afging en het schot hem de linkerhand verbrijzelde. De hand is geamputeerd. Blijkens een bij de regering ontvangen telegram nit Atchinvan den 22 Junijwas de gezondheidstoestand stationair en de sterfte gering. Gevallen van cholera deden zich weinig voor en de koorts en bnikloop waren minder kwaadaardig. De in Katto Radja gegraven artesische put leverde ongeveer 60 kan goed water per minuutterwijl 140 kilo ijs per dag verkregen werden met eene van Batavia naar Atchin gezonden ijsmachine. Bij de gehoudene verkiezing van een lid der tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Breda is verkozen de heer mr. Des Amorie van der Hoeven. j De heer mr. J. Dam onlangs herkozen lid I der tweede kamer voor het kiesdistrict Zutpben j is te Neuenahr overleden. i Het provineiaal geregtshof te Amsterdam i heeft uiispraak gedaan in de bekende valsche munterszaak. De feiten aan de drie eerste be- schnidigden te laste gelegd achtte hethofwettig en overtuigend bewezen. Het hof was voorts van oordeei dat geen verzachteude omstandig- heden konden in aanmerking genomen worden. Djentengevolge is W-illem Bolboven veroordeeld j tot 10 jaren tuchthuisstraf en 136 geldtioeten j ieder van f 50; vronvv Bolhoven en de vveduwe Fophof ieder tot 5 jaren tuchthuisstraf, en de eerste tot 2, en de tweede tot 9 geldboeten ieder vau f 50 Mijodert Bolhoven werd, op grond van gebrek aan bewijs, vrijgesproken. Met zeker- heid wordt gemeld dat "van dit. arrest cassatie zal worden aangeteekend, Maandag namiddag stood te Amsterdam op de Martelaarsgracht eene jufvrouw te praten en zette onder het gesprek een spoormandje, dat zij bij zich had en waariu zich eene som van 120'bevond op een stoep. Toen ze naar het mandje omzag was het verdwenen. Men vond het later op een andere stoep terugmaar het geld was er uitgenomen. Het is der politie gelnkt de daders spoedig op het spoor te komen en hen in een nachthuis in de Pieterjacoh-straat te_ arresteren. Zij waren nog in het bezit van f 500 aan bankbilletten en contanten die zij voornemeus warenin gezelschap van eenige vrouwen op de Haarlemsche kermis te gaan verteren Het 29e landhuishoadkundig congres werd den 27 Junij te Heerenveen geopeud met toe- spraken van den burgemeester en den voorzitter. De sectie besturen werden als volgt zameoge- steld de hi), dr. Muldervoorzitter; Romelingh, vice voorzitterJongkindt, secretaris tweede sectie: de hb.Sloet, voorzitter; de Vries secre taris. Den 28 Junij had eene vergadering plaats der gecombineerde sectien welke bijgewoond werd door den minister van binnenlandsche zaken en den commissaris des konings. Onlangs werden bij adverteniie in de Gro ninger bladen de rt01thoffis, die hun naam met twee tf's schrijven opgeroepen om zaturdag den 26n eene vergadering te houden te Groningen over eene gewigtige familiezaak. Geruchten van kolossale erfenissen zweven in de luchter is iu dezeu tijd van onderzoek een markies de Bettenalatenschap Van der Hulst-nalatenschap en wie weet wat nog meer voor den dag gekomen. Bij 't lezen van de advertentie zullen dan ook de meeste reeds varmoed hebben dat het hier eene erfenis gold, En zoo zag men zaturdag een aantal Oltboffs van alle windstreken ver- zameld langs de Groninger „riepeu'' dwalen. En niet alleen Olthoffs Er waren onder deze personen van groote verwachtingdie slechts in de verte iets met de familie Olthoff hadden uit te staan. „Men kan nooit weten." Het was inderdaad om eene erfenis te doen. Door eene toevallige omstandigheid moet het geblekeu zijn dat de Olthoffs met ff aanspraak kunnen maken op een deel van de nalateuschap Teyier-Van-der-Hulst. Bigore worden aanzienlijk genoemd. Te Agen bereikte het water eene hoogte van 12 meters zoodat de heele stad onder water stond. loulonse was op een uitgestrektbeid van 3 kilometers overstroomd en het water bereikte in de voorstad St. Cyprien een hoogte van 8 meter. 2000 soldaten van het garnizoen zijn dag en nacht bezig met het opzoeken der lijken het redden van wat nog kan gered worden en het wegrnimen der puinhoopen die door het invallende water zijn zigtbaar geworden. Ook velen hunner hebben hunne menschlievende pogingen met den dood moeten bekoopen. Het getal slachtoffers wordt op 1000 begroot. Je schade is vooralsnog onberekenbaar. Ook andere streken worden zoo niet door overstroomingen, dan toch door zware stortregens geteisterd. Te Lourdes regende het sedert 4 dagen onafgebroken voort; de oogst is bedorven en het gemaaide gras is door den stroom wegge- voerd. oS De miiaculeuze grot staat geheel onder water en het is reeds tot het Mariabeeld geklommen. Abe wegen daarheen zijn onbegaanbaar en ook de spoorwegen zijn op vele plaatsen onderbroken of weggeslagen. De Garonne is thans binnen bare oevers teruggetreden doch de onheilen door de over- strooming veroorzaakt zijn buiten tal. Te Maissac zijn 170 huizen vernield, te Magi- stere 50. De verwoestingen te Bagndres-de Selzaete, 27 Juni 1875. Heer Opsteller Als antwoord op het schrijven uit Philippine in dato 15 Juni strekke het volgende: lo. dat de heer burgemeester van Haelst zich geheuge of niet, bij gelegenheid eener verkooping, onlangs op den Posthoorn bij Philippine, plaats gehad hebbendemaatregelen genomen zijn tot het geven van een feest ter gelegenheid der opening des steenwegs. Onnoodig de personen te noemen bij die onderhandeling tegenwoordig, alleen zullen wij hier bjjvoegen dat er raadsleden van Philippine zoo wel als leden onzer zang- maatschappij getuige van waren. 20. Of hot den heer burgemeester van Haelst vergeten heeft dat bij bovengemelde gelegenheid onzen voorzitter eene, wel niet o f f i c.i 6el e maai toch mondelinge nitnoodiging gedaan werd het ontworpen feest met onze maatschappi' bij te woneu. 30 Of de heer burgemeester van Haelst niet gedurende meer dan eene maand indeZondags- bode vau Gent gelezen heeft: Schieting te Philippine ter gelegenheid der opening des steenwegs. Deze drie punten zullen den heer van Haelst klaar doen inzien dat onze tegenwoordigheid te Philippine op 30 Mei 11 niet een eenvoudige rijtoer tot doel had maar wel het bijwonen van beraamd feest, en dat tevens de zoo door hem gelaakte X, wiens .meening wij overigens eenparig deelen geen lasteraar maar sehrijver der zuiverste waarheid is Het schrijven vau den heer van Haelst zou doen gelooven dat wij hoofdzakehjk naar Phi lippine gegaan waren om onzen voorzitter en niet hem o t z ij n e gemeentaren hujde te brengen terwijl ons hoofddoel was bij gele genheid van het bewuste feest uauwe banden van vriendschap met onze Nederlandsche broe ders aan te knoopen. Immers indien de Inst bij ons bestond onzen waardigen voorzitter te verheffen gelijk het de heer van Haelst doet gelooven moesten wij daarvoor niet naar Phi lippine gaan daar bij in ons midden zetelt. In hoever nu de Co u r t a i s i e van Philippine aan de onze beantwoord heeftmoge het volgende onlangs te Vlissingen voorgevalien tot vooi beeld strekken Een maand geleden deed de fanfarenmaatschap pij van Willebroeckvergezeld van eenige eere- ieden, een uitstapje naar gemelde stad. Ofschoon het hier geeu feest maar slechts een uitstapje gold hoorde men reeds van ver in zee welkomst- schoten afbranden. Bij het aanleggen der hoot hief het lissingsche muziek de „Braban§oune" aan waarop de illebroecksche fanfaren met. rWien Neerlandsch bloed" antwoordden. Van de haven begaf men zich stoetsgewijze door de stad tot bij de woning van den eersten magistraat waar eenige stukken uitgevoerd werden. (Dit was ook ons inzigt met Philippine's hoofdma- gistraatmaar gelijk de lasteraar X zegt „nie mand was te zien Deze heer wist dan ook met eene gepaste danktoespraak aan de vreemdeliugen te antwoordden. Gedurende de heele dag leefden Belgen en Hollanders in de grontste vreugde als broeders voort en bij het vertrek was de begeestering zoo grootde bravo's zoo menig- vuldig, de handdrnkken zoo warm en opregt dat menig gevoelvol hart zich een traan in het oog voelde perelen. Zoo handele men in Vlissingen en zoo zal men immer bij ons doen wanneer wij de eer OLT, m i )0l e!i ti

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1