ALGEMEEN ii BEKRNDMAKING. No. 1052. Woensdag 23 Junij 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. n De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG, provincie Zeeland, maken bekend: 10. dat de gewone JAARLIJKSCHE PAARDEN en VEEMARKT alliier zal worden gehouden op DinMday: den 0Jen Juli 1175aanvan- gende des voonniddags te 9 uren en eindigende des namiddags te 3 ure. Van wege de gemeente, worden, te dier gele genheid, even als ten vorigen jare, uitgeloofd tien verschillende premier., naar welke geene inededir.ging wordt toegelaten, aan de eigenaren van bet grootste getal paarden en vee, die, te dezer zake, in het vorige jaar, zijn bekroond, alsraede voor de paarden en het vee, wegens welke alliier reeds vroeger eene premie als uitmuntende, is toegekend, of die na 11 ure worden aangebragt. Geen liedjeszangers, orgeldraaijers en dergelij- ken worden, gedurende den tijd der paarden en veetnarkt toegelaten. 2o. dat de KERMIS of JAARMARKT in deze gemeente zal plaats hebben op SHiisdag- den Ijden Juli 1873 tot en met Donderdag; den 8sten dier niaand. Zaamslag, den 18Jen Juni 1875. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. VAN DIXHOORN, Voorzitter. E. II. WORTMAN, Secretaris. I'olitielt Overzigt. Even als de natuur ons tegenwoordig tot kaimte stemt, zoo heerscht ook op politiek ge- bied eene meer dan gewone bedaardheid, men kan haast zeggen onderlinge welwillendheid. 't Oos- ten, het zoo ontvlambare punt van Europesche verwikkelingen, baart, zoo het schijnt, thans heel weinig zorg. Hoe gespannen de zaken in Griekenland staan en de tusschenkomst ten be- hoeve van den koning noodzakelijlc kan worden, schijnt men het reeds vooraf ondertihg eens te zijn, welke gedragslijn zal worden gevolgd. En- geland en Ruslandvoorheen op dit gebied de ernstigste tegenstanders, zijn het thans volkomen eens; en Frankrijk het heeft te veel met zijne eigene zaken te doen, om in het verre Oosten op zijne oude toongevende, ja trotsche en heerschzuchtige manier te spreken. Ook Oostenrijk houdt zich ingetogen. Het heeft er 't aanzien van, dat men tot het inzigt is gekomen, dat, daar eene vreedzame ver- deeling van den buit onmogelijk is, het maar best ishem stil en ongehinderd te laten liggen. Het spreekwoord: veel honden is der hazen dood, is dus hier in omgekeerden zin van toepassiug; want 't zelfstaijdig bestaan der Oos- tersche landen vloeit voort uit, of blijft te dan ken aan de wederkeerige wangunst der verschillende begeerige handen, die zich daar naar uitstrekken. Zouden er ook meer zulke landjes in ons werelddeel zijn? Ook het Belgisch-Pruisische incident, onlangs nog zoo dreigend, schijnt nu door onderlinge welwillendheid en tegemoetkoming tinaal te zullen afdrijven en het is zeker, dat Engeland hierin de eer eener zeer welwillende, vredelievende tusschen komst toekomt. Het Belgische staatsbewind, hoe ant-i Pruisisch in zijn karakter ook, geeft toe aan de vertoogen van de Pruisische kanselarij, en noch openbare aansporihg of aanbieding tot moord, noch verregaande opstokerij tegen eene naburige regering, zal na de. aannetniig der bevredigingswet, meer mogen plaats hebben. Of daarorn in het geheirn minder gestookt zal worden, is eene andere vraag. Engeland zendt zijne legers naar verwijderde uerelddeelen, het treedt op tot vernietiging van den slavenhandel bij de ineest ruwe volkeren; wijNederlanders, wij zeggen, het roofnest Atchin te willen uitroeijen Ruslan 1 dringt door in de diepste wouden van Azie, om, zoo het heet, aan kanibalen menschelijkheid te leeren; maar wie treedt op voor het land in Europa, waar't broe- dermoordend staal nu reeds zoo lang duizenden en duizenden slagtoffers heeft gekost, waar 't Eu ropesche geslacht dikwerf niets te kort doet aan het zoo diep verafschuwde beulenwerk in andere werelddeelen. Madden, sprak de ijverige en opregte repu- blikein Castelar, de Europesche mogendheden ons slechts hunne zedelijke ondersteuning, ons slechts hunne officiele erkenning geschonken, zeker liadden wij ons vaderland van den afgrond gered; en wat zal nog, ondanks die erkenning, het lot van den tegenwoordig regerenden jongeling zijn, onmagtig als hij is, om den vijand van zijn troon, de verdeeldheid der menigvuldige partijen in zijn land te beheerschen? Naar de jongste berigten zouden de Carlisten weer bezig zijn met het stadje Guetaria, aan de golf van Biscaje en tusschen de twee en drie duizend inwoners tellende, te bombarderen. Het nieuws uit Frankrijk bepaalt zich hoofd- zakelijk bij de eerste steenlegging der kerk op Mont-Martre. De aartsbisschop van Parijs was de hoofdpersoon der gebeurtenis en sprak bij deze gelegenheid eene rede uit. Men heeft er voor gezorgd, zooveel mogelijk alle politiek karakter aan de feestelijkheid te ontnemen en hoezeer door eene groote menigte bijgewoond, alles binnen besloten terrein te houden, zoodat aan anders of vrijer denkende personen volstrekt geen ergernis werd gegeven. IXeuzen, 22 Junij. Z. M. heeft benoemd tot kapitein bjj het 4e bat., der rustende schuiterjj in ZeelandC. A. Carpreau, thans le luitenant. tot le lmtenant F. F. Carpreau, thans 2e luitenant en tot 2e luitenant J, J. Pateer. De minister van ooriogontvangen heb- bende een aantal requester)waarbij door of ten beboeve van miiicien-verlofgangers vrijsteliing wordt verzocht van het opkoiuen onder dewapenen voor de eerlaug te houden najaarsoefeningen brengt bij deze ter kennis van de adressanten dat de belaugen van de dienst niet toelaten in hnn verzoek te bewiiligen. Te dezer gelegenheid worden de betrokken miliciens herinnerd dat zij die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen opkomen, overeenkomstig de daaromtrent bestaan- de voorschril'ten zich na hunne herstelliug bij ban corps moeten veffoegen ten einde gedurende zes weken in den wapenhaudel te worden ge- oefeud. St. Jan S8teen„ 14 Junij. Deberuchte opligter J. F. de Nejjs, arbeider te Hoefkeus- dijk (Hoctenisse) die dezer dagen bij verschil lende landbomvers onder St. Jan Steen opligte- rijen heeft gepleegd, is door den wachtmeester P. de le Ljjs en den matechanssee A. J. van Her turn der brigade Hulst te Hontenisse opge spoord. Er is ten zijnen laste proces-verbaal opgeinaakt. De arrondissemen ts-regtbank te Goes heeft, den 19 April 1875 de navolgende vonnissen uitgesproken 1. D. V.24 jaar, arbeider te Clinge, defail- lactbeklaagd van moedwillige misbandeling daarvan bij verstek vrjjgesproken de kosten te dragen door den staat. 2. P. A. E.dochter van Pieter24 jaar werkvrouwgeboren eu wonende te Hulst, schuldig verklaard aan diefstal door een loon- bediende ten nadeele van haren meester, gepleegd onder verzachtende ouistandigheden. Veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van eene maand en in de kosten van het regtsgedingdesnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. J P. v. d. V., 25 jaar, metselaarsknecht wonende te Axel, defailiant, schuldig verklaard aan nachtelijk burengerucht en zulks in hooger beroep. Veroordeeld bij verstek tot eene geld boete van zeven gulden vijftig cent, subsidiair drie dagen gevangenisstraf en in de kosten van bet regtsgeding, ook op dit hooger beroep geval- len desnoods invorderbaar bjj lijfsdwang. 4. J. d. P., zoon van Cornelis, 15 jaar, koewachter, geboren en wonende te Axel, defail iant, schuld'g verklaard aan het veroorzaken van kwetsnur aan eene anders slachtbeest door het werpen met een hard ligchaarn en zulks in hooger beroep. Veroordeeld bij verstek tot eene geldboete van zeven gulden vijftig cent, subsidiair drie dagen gevangenisstraf en in de kosten ook op dit hooger beroep gevalleu desnoods invor derbaar bij lijfsdwang. Door dezelfde regtbank zijn den 26 April cog de navolgende vonnissen uitgesproken I. P. M. G, zoon van Jan, 20 jaar. bakkers- knecht geboren te Hontenisse, wonende te Neuzen, schuldig verklaard aau het rnoedwillig aan iemand toebrengen van slagen en stooten, geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dau 20 dagen hebbende veroorzaakt, gepleegd onder verzachtende omstandigbeden. Veroordeeld tot eene geldboete van twaalf gulden subsidiair in eene gevange nisstraf van zeven dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfs dwang. 2 E. D.30 jaar, voermau te Waes-Munster Munster (Belgie) defailiant, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van honderd drie en tachtig dagen en in de kosten van het regtsge dingdesnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. a. J. d. F.zoon van Anthonie, 50 jaar werkmangeboren en wonende te Hontenisse (Walsoorden)b. A. M dochter van Cornelis, 46 jaargeboren te Colijnsplaatwonende te Hontenisse. Schuldig verklaard aan het moed willig aan iemand toebrengen van slagen en stooten geenerlei ziekte of beletsel om te werken veroorzaakt hebbendevoor de eerste beklaagde tweemaal gepleegd en voor beide onder verzaeh tende omstandigbeden. Veroordeeld de eerste beklaagde tot 2 geldboeten ieder van 10 gulden, de tweede beklaagde tot eeue geldboete van tieu gulden subsidiair 3 dagen gevangenisstraf voor iedere boete en verder beide in de kosten van het regtsgeding op hen hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhaien 4. J. v. M. zoon van Willem, 19 jaar koopman, geboreu en wonende te Groenendjjk, (Hontenisse), schuldig verklaard aan lastergepleegd na vroe- gere veroordeeling tot cellulaire gevangenisstraf van langer dan 6 maanden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een maanden tot eene geldboete van vijf en twintig gulden, subsidiair cellulaire gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van bet regb-gediug, des noods invorderbaar bij lijfsdwang. 5. J. H. S. 32 jaar, particulier, te Sas van Gent, defailiant. Schuldig verklaard aan 1. beleediging met woorden van twee ageuten der gewapende magt in de vvaarneming van hunuen dienst; 2. beleediging met woorden van magi- straatspersonen ter gelegenheid van de waarne" ming hunner bedieniug, strekkendeom hunne eer of kiescbbeid aau te fasten. Veroordeeld bjj verstek tot eene cellulaire gevangenisstraf van vjjftien dagen en twee geldboeten ieder van acht gulden subsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag voor iedere boete en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Uit Zeeland wordt het volgende geschreven „Toen Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden vrjjdagmorgen 11 dezer, Middelburg verliet en reeds had plaats genomen in de voor hem bestemde wagen van den spoortrein, moet. bjj hebben ge- vraagd of de heer Tak van Poortvliet er ook was. Het antwoord luidde, dat die heer in een andere wagec zat, waarop de prins moet hebben gezegd verzoek t dan den heer Tak bij mjj te komen zitten." Dat is een staaltje van vorste- ljjke hulde en waardering tegenover den ondank en raiskenning door de bevolkiug van een man, aan wieu zij zooveel verpligt is en van wien zij zooveel te wachten hadals de Zeenwen van den heer Tak van Poortvliet. Het gerncht als zoude H. M. onze geeer- biedigde koningiu de scbrjjfster zijn van de hoogst. belangrjjke studie de laatste der Stuarts, in de Revue des deux Mondeswordt van zeer geloofwaardige zijde bevestigd. De alg. verg. van de broederschap der notarissen in Nederiand zal 5 Aug. te Utrecht gehouden wordende dag was vroeger op 3 Aug. bepaald. De oudste hoofdonderwijzer in Nederiand is W. J. Coopmans, te Broek in Doniawerstal. Hij is sedert 1813 hoofdonderwijzer. Zijn ligchaams gestel en geestvermogen zijn nog onverzwakt. Verleden woensdag is onder de gemeente Wouw een woonhuis afgebrandwaarbij een kind van tien maanden in de vlantmen is om gekomen Een doofstoin jongentje van vier jaren had door het speleu met lucifers den brand veroorzaakt. Een boerenzoon, dezer dagen iu de ge meente Noordsiuis ter zake van dronkenschap en het plegen van ongeregeldhedenonder in den kerktoreu de gewone dorps-bewaarplaats opgesloten heeft zich door verbreking van eenige planken den toegang tot het kerkorgel vveten te verschafFen en is vandaar verderuagenoe" tot de spits van den toren opgeklomrnen van waar hjj na uren zoeken door deu aldaa'r ge- stationeerden rjjksveldwachter met levensgevaar naar ondaag en in veiligheid gebragt is. Volgens het U. D. is ook ten aanzien van het „hardglas al weer bevestigd dat er „niets nieuws onder de zon" is. Een Rouieinsch acteur nit de eerste eeuw onzer jaartelling verhaalt nl. dat er in den Romeinschen staat eeu werkman wasdie glazen vazen maakteeven sterk als die van goud of zilver waren gemaakt Een fraai exemplaar bood hjj Cesar aan doch wierp vooraf het voorwerp ter aardewaardoor er een deuk inkwana die hjj er met een hamertje weer uit- dreef. De man meende nn 's keizers gunst te hebben gewonnen doch hjj vergiste zich. Cesar vroeg of er nog andere personen warendie zulk glas konden makenen toen bierop ont- kennend werd geantwoord liet hij deu werkman outhoofden, want, zeide hjj, als die kunst algemeen bekend werd zou het good eu zilver alle waarde verliezen. De heer Jeekel is er bjj zijn bezoek op het Loo beter afgekomen. Met den Kleefschen trein zijn den 17 dezer te Elten aangekomen negen kranjangs oogen- schjjnlijk beladen met groenten, Na onderzoek door de beambte, werd bevonden dat in iedere kranjang verborgen was een baal koffij te zamen wegende 1125 pondeu koffij. De waarden en de boete op dezeu frauduleusen invoer bedraagt ongeveer f 1700. rr~* Nenzen, 25 Junij. m-I mciage oon roi uuoreiainir (It ij verwijzen onze lezcrs naar achterstaanue bibliotheken mogen worden aangeweud in net ze scrrouiu.su icitui uc eu,icu gcr.gi adres strekkende dat de onder no. 15bedoelde provinciate toelage ook tot uitbreiding der school een dSorTn I De eene celstraf van zes maanden, wegens verre- sterfte gering. ^evredigend en de gaande roekelooze haudelwijze bij de bevalling In de dertig staten van Atchin, die de sou-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1