ALGEMEEN No. 1050. Woensdag 16 Junij 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsche Beri&ten. jpolifcieic Overzigt. Er komt kalmte in de politiek. Von Bismarck is reeds naar zijn lieveiings-rustoord Varzin op reis en de keizers van Rusland, Duitschland, andere vorsten en liooge personen maken het zich regt aangenaam te Ems. Algemeen bereidt men in liooge kringen zicli voor om 't proza der kabinetten te verwisselen met de poezie vaii een schilderachtig landschap en een genoegelijke rust in de armen van moeder natuur, die daar hare kinderen spreekt van vrede bij strijd, van terugkeer liarer zachte en liefelijke dagen, ook na den vervelendsten en ruwsten herfst- en winter- tijd, die daar spreekt van een onbezweken voortgang van 't uurglas des tijds, ondanks de onrust van een trotsch en heerschzuchtig menschengemoed, die zorgvolle beschermster, die alien uitnoodt bij haar het stof der wereldsche beslommeringen af te schudden en bij haren rustigen aanblik ook kalmte te vinden voor het eigen gemoed. Een anderen blik van den onbezweken gang des tijds leverde den 7 dezer Parijs, waar den veel geachten Charles de Resumat, den getrouwen nevenknie van Thiers in de jongst moeitevolle jaren, de laatste tol der vereering, door mrer dan 2000 personen, aan zijn ligchamelijk omhulsel werd toegebragt, waaronder 400 afgevaardigden, tal van notabiliteiten van Parijs, een groot deel van het corps diplomatique, o. a. prins Hohenlohe, prins Orloff, de ridder de Nigra en graaf Apponyi, verder de prins van Joinville, de hertog van Montpensier, vele leden der Eransche academie en van de academie van zede- en staatkundige wetenschappen. Ook Thiers zelf was bij de uitvaart van zijnen vriend en raede-arbeider tegenwoordig, naar men sclirijft, met een treurig en terneer geslagen voorkomen. Dacht misschien deze nestor der Pransche diplomatie dat ook de tijd van zijn aftreden niet meer verre kon zijn, herinnerde hij zich de jaren van inoeite en inspanning met dezen afgestreden getrouwe door- leefd? Wat wonder dat, hoe hoog geplaatst, ook de tolken der menschelijkheid hare kracht op dit anders onverzaagde gemoed lieten gelden En als om den drceven vriend aan zijne treurige inijmering te ontrukken, klonken daar bij zijn terugkeer uit de kerk de luide toonen vive-Thiers! Het was zelfs een oogenblik als wilde men de paarden voor zijn rijtuig wegspan- nen, om hem eene ovatie te brengen. Zoo ver- mengt zich het menschelijke met het sterfelijke Of die huldebetooningen den hoog bejaarden staatsman in die oogenblikken aangenaam zullen geweest zijn, laat zich bezwaarlijk denken. En naast die plegtigheid .ontrolt zich een geheel ander tooneel en wel iiet schitlerende huwelijk van den zoon van den herlog de Broglie, roomsch catholiek, met de schatrijke protestante, mil. Say. De zwarte kleuren der lijkbezorging zijn hier vervangen door al wat het weelderige Parijs voor den toekomstigen millionair kan uit- spreiden Zelfs Mac-Mahon en zijne gade zijn hier tegenwoordig en de inzegenende priester kan zich zelfs niet weerhouden zijne hooge ingenomenheid te betuigen met deze gebeurte- nis, omdat zooveel protestansch vertnogen aan roomsch catholieke familie wordt zainengehuwd. Hier begin, daar einde. Hier berekening, 15 Junij. Hedea morgeu overkwam een knecht van den aodbouwer J. de Jonge, woonacbtigin degemeente Axel, met ecu geladen wagen aan den hoek bij het raadhuis aihier de straat willende inkeeren, waarbij het paard steigerde en hij van den wagen sprung, het ongeluk van het paard een sing te ontvangen, tengevolge waar van zijn regterbeen werd gebroken Na onmiddelijk bij den geneesheer J. van Pienbroek ingebragt en'door dien heer het verband te zijn gelegdis de lijder naar zijne woning vervoerd. Ji. Zaturdag middag is aihier jier stoomboot aangekomen het muziekgezelsehap „0;is Ge noegen van Vlissingen, onder directie van den neer C. J Gey.sen teneinde het festival te Capelle (Belgie) bij te wonen Des avonds te acht ure gaf bovengenoemd gezelscbap een concert in het locaal der societeit „Gezelligheid" bij den heer Standaert aihier. Door bet postkantoor aihier zijn in de 2e hellt van de maand Meidc navolgende brieven verzondcnwaarvan de adressen onbekend zijn J. Dooms te Delft, A. Harle te Delft. A xel 14 Junij, De kerkeraad der her vormde gemeente aihier, schijnt met 5 tegen 2 stenmieu besloten te hebben aan de toezegging van beroep, tegen het einde der maand Junij den weleerwaarden heer C. Diehl predikant te Chaam gedaangeen gevolg te zullen geven ter oorzake van inlichtingen ontvangen nit WiHemstad waarin zaken vermeld staan die gelukkig zijn eerwaarde niet tot oneer knnneu aangerekend worden. Aile welgezinde leden dei gemeente zijnnaar wij verneinen zeer gebelgd over het besluit van den verlichten kerkeraad. van acht gulden snbsidiair een dag cellulaire gevangenisstraf voor iedere boete en in de kosten van 't regtsgedingdesuoods icvorderbaar bij lijfsdwang. 6. a J v, d. B.zoon van Johannes, 46 jaar, timmermangeboren en wonende te Nenzen b. A. v. d. B zoon van Josephus, 20 jaar tim merman, geboren en wonende te Neuzen, schuldig verklaard aan het moedwillig iemand toebrengen van slagen Waardoor geenerlei ziekte of heletsel van werken is ontstaan, gepleegd onder verzach- tende omstandigheden, Veroordeeld ieder tot eene geldboete van tien gulden, snbsidiair ge vangenisstraf van drie dagen en in de kosten van 't regtsgedingdesuoods op hen lioofdelijK bij lijfsdwaug te verhalen. 7. P. A. M.zoon van Frederikus21 jaar, dienstkneebtgelioren te Koewacht, wonende te Graauvvscbuldig verklaard aan het moed willig aan iemand toebrengen van slagen stooten en verwondinggeenerlei ziekte of heletsel om te werken van meer dan 20 dagen kebbende veroorzaakt Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en eene geld boete van acht guldensubsidiair cellulaire gevangenisstraf van een dag eu in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. elders verkondiging dat ondanks alles wisselval- lig is en blijft. Opmerking verdient dat geen enkele Buona- partist van naam, met Mac-Mahon incluis, een enkel bewijs van deelneming heeft geloond bij den dood van Resumat, van dezen getrouwen zoon van Frankrijk. Alsof dit door het volk gevoeld werd, schrijft men, Mac-Mahon ontving integendeel van Thiers geen enkel hulde- of vreugdebewijs bij zijne verschijning. Uit Spanje luiden de berigten ongunstig. De kracht van het Carlisme schijnt niet te breken en zelfs schijnt het vertrouwen, dat de tegenwoor- dige regering de zaak tot een goed einde zal brengen, ook weer meer en meer te dalen. Eervol ontslagen als 2e luitenant bij de scherpschuttersvereeniging Frederik Heudrik te Houteoisse de heer Pi F. Fruijtier en als zooda nig benoemil de heer M Eijke. - De arrondissements regtbank te Goes heeft den 12 April 1875 de navolgende vounissea uitge- sproken 1. J. M. V.zoon van Gilles 23 jaar, dienst kneebtgeboren en wonende te St. Jansteen schuldig verklaard aan beleediging met woorden van een agent der gewapende magt, in de waar ueming van zijn dienst. Veroordeeld tot eene geldboete van tien gulden, snbsidiair gevangenis straf van drie dagen en in de kosten van het regtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang 2. C. L. W.zoon van Mattheus 52 jaar" visschergeboren en wonende te Philippine schuldig verklaard aan beleediging met woorden van een bedieuend beambte ter geiegenheid van de waarneming van zijn dienst. Veroordeeld tot eene geldboete van acht gulden, snbsidiair ge- vangenisstraf van drie dagen en in de kosten van 't regtsgedingdesuoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. J. V., 59 jaar, herbergierster en winkelier ster geboren en wonende te Axel, schuldig verklaard aan het tegen iemand uiten van scheld woorden, zonder daartoe uitgetergd te zijn. Ver oordeeld tot eene geldboete van twee gulden vijltig cent., subsidiair gevangenisstraf van een dag en in de kosten vau het regtsgedingdes noods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. a. P. S zoon van Willem, 23 jaar, schipper geboren en wonende te Graauw W, S zoon van Willem, 21 jaar, schipper, geboren eu wonende te Graauvv, bekiaagd van hoon de eerste beklaagde daaraan scbuldig verklaard eu veroordeeld let dene geldboete van drie gulden-, subsidiair een dag gevangenisstraf, eu in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwaug. De tweede beklaagde daarvan vrijge,sproken 5. W J. A.zoon van Petrns Johannes, 23 jaar, hoei'smidsknechtgeboren te Sas van Gent, wonende te Huist, scbuldig verklaard aan bet moedwillig aan iemand toebrengen van slagen of stooten en verwondingenwaardoor geenerlei ziekte of beletse! om te werken van meer dao 20 dagen is teweeggebragtdrie malen gepleegd. Veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van vijt en veertig dagen en drie geldboeteu ieder Men schrijft ons uit Middelburg: In de vorige week zijn de werkzaambeden aau het dok aihier begonnen welke zich voor alsnog niet verder bepalendan tot bet. weg- breken van plankielen en dekzerken ferwijl zij vdor een paar dagen aan bet graven zijn gegaan, tot nogtoe slechts met een twintigtal werklieden. Het bezoek van den prins heeft albier nog al levendige dagen teweeg gebragt. Het pracbtige stoomscbip voor de maildienst j heelf ook hier onder een talrijk bezoek van nieuwsgierigen aan de ioskade gelegen. Tijdens het bezoek van den prins is ook de beer Tak van Poortvliet, die op de scliande- ltjkste eri laagste wijze is verbannen van de plantsdie hij meer dan iemand anders met eerv in namin de stad geweest. i Schande, drievverf schande voor de kiezers, die te huis zijn gebleven waardoor zijue her- kiezing is mislukt Zeker beett ook die nederlaag op u eene groote verslagenheid te weeg gebragtdaar elk bet. voor zeker waande, dat hij zon herkozen worden. Ook bier geldt„ondanks is 's werelds loon," i voor al hetgeen die achtingswaardige man "gedaan heeft. Z, M. heeft aan L. H. Cadetgevvezen adjunct-commies le kl. ter pruvinciale griffie van Zeeiandverleend een pensioen ten laste van den staat, ten bed rage van f 931 'sjaars. Het stoomscbip Stad Middelburg heeft op zijn eerste reis vau Vlissingen naar Sbeerness tengevolge van het stormvveder, twee nren opont houd gehad maar is in negen nren ter plaatse van bestemriling aangekomen zoodat bet traject in zeven trreD tijd afgelegd is. Als eene curiositeit meldt de Midd. Ct.dat op bet oogenblik van vertrek een bakkersknecht aau boord kvvam om brood te bezorgeu. Juist werden eebter de trossen losgeworpen zoodat de man genoodzaakt was den proeftogt rnede te maken. -■ De directeur der registratie te Vlissingen, heeft officiee! bekend gemaakt, dat de contracten nopens den afstand der voormalige rijks marine- werf aldaar geteekend zijn. Zaterdag jl. heeft de justitie van Goes zich naar Heinkenszand hegeven teneinde onder- zoek te doen naar het verduisteren van goederen, waarvan J. Courtin koopman aldaar en onlangs door de regtbank in staat van f'aillissemeut verklaardverdacht werd. Het gevolg vau dit onderzeek is geweestdat drie groote kisten met mamifacturen zijn gevonden in de Schuur van zekeren Walraven aldaar, alwaar zij onder het hooi in den grond verborgen waren eu dat J. Courtin in het buis van arrest te Goes is overgebragt. De hooge raad heeft gistereu het beroep in cassatie van M. Geetrsen c. s.te St. Phiiipsland, tegea een vouuis van het prov. geregtshof in Zeeiand waar bij zij wegens rebellie veroordeeld zijn tot gevangenisstraf, verworpen. Te Alkmaar, waar de stembus eerst vrijdag is geopend is het liberale lid herkozen en in plants van wjjlen Jkr C. v. Foreest (conserva- tief) gekozen Mr. W. van der Kaay (liberaal). Buiten de berstemmingen hebben deliberalen dus bij deze verkieziDgen e6n lid gewonnen. In de woensdag te 's Hage gehouden ver- gadering der vereeoiging van en voor Nederland- scbe industrieelenis van verschillende zijden (de in ons oog bespottelijk) aanmerking gemaakt op de karigheid der regering in bet toekennen van ridderordes aan verdienstelijke industrieelen eu kunstbeoefenaars. Men noemde dit outstaat- kundig en vreesde, dat. die omstandigheid de deelneming aau de Philadelphia-teutoonstelling niet bevorderen zon. (Wij koesteren die vrees al zeer weinig, daar de man van ware verdien- ste die lintjes op hare werkelijke nietige waarde weet te schatten.) Verschillende bladen gaan voort bijzonder- heden mede te deeleu omtrent den berbergier Jut eu diens vrouw die uit den aard der zaak alien grond missen. De Schoonb Ct. yerhaalt uu weder dat de politie hen ongemerkt heeft doen bewaken zelfs z66, dat zij eene dienstbode in buis badden die, zonder dat het ecbtpaar het eenigszins verraoedde, met de politie in betrek- king stond. Men verhaalt verder, dat verschil lende voorwerpen van mevr. v, d Kon wen afkomstig, te hunnen huize zijn gevonded zoo zou 0. a een kisfje met effecten of kostbaar- heden onder den vloer, op de plaats van het biljart. zijn opgegraven. Cnrieus is het, dat Jut onlangs bekeurd was, wegens het nietaangeven voor de belasting van de dienstbodedie hem door de politie onlangs was in buis gespeeld. Volgens het proces-verbaal van opening der I stembriefjes in den Haarlemmermeerzijn de volgende bezvvaren ingebragt door den heer H. F. Buitman dat, bij het steramen op den 8 Jnuij 1875, in het district Haarlemmermeer naast de busvd6r de plaats van den heer G. B. 'tHoofl, Het Huisgezin lag, waarin eene groote advertentie met dikke blaauwe strepen aange- baald bevattende eene aanbeveling van baron van Heemstradat dit blad gezien is door de mede gelijkertijd stemmende heeren S. Vis en Kofoed dat verder ingekomen zijn twee bussen van Sloten dat een en ander van invloed heeft kunnen zijn op de verkiezing, en hij, op grond van gepleegde onregelmatigheden te Haarlem mermeer en te Sloten vraagt vernietiging van de stemming. In de Koningstraat te Amsterdam heeft zich een persoondie pas was ondertronwd opgehangen iu bet buis, dat hem tot echtehjke woning zou dienen. De smart en de schrik van de bruid die, ongerust over bet wegblijven van haar brnidegom, naar de Koningstraat "was gegaan om hem op te zoekenkan men "zich voorstellen. -- Jl. Vrijdag heeft op verschillende plaatsen van ons land een hevige storm gewoed. Te Zwolle werd de weekmarkt, door den wind geheel in wanorden gebragt en aau den Moerdjjk zijn eenige vaartuigen van hun ankers geslagen waardoor er twee in botsing kwamen en een daarvan is gezonken. Toen men te Gorinchem 11. woensdag de stembus openmaakte, kwaui er onder de stem briefjes ook een brief te voorschijn aaD het adres vau mejafvrouvv de Looij te Dordrecht- Later veruam men dat de heer C. S te Gorinchem abusievelijk dien brief in de stembus geworpen en zijn stembiljet op het postkantoor bezorgd had Te Deventer gingen de vorige week een man met zijne vrouw naar de kermis en lieten huune drie kinderenvan welke het oudste 2 jaren en het jongste eenige maaoden telden alleen aan hun lot over. Het oudste kind viel in slaap en een der andere kinderen had het ongeluk de petrolenmlamp omver te werpen waardoor de brandende petroleum de kleederen van het slapende kind bereikte, die terstond in laaije vlam stonden. Op bet angstge.schreeuw snelden de buren terhulpdie de vlammen IU1JUJU

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1