ALGEMEEN No. 1048. VVoensdag 9 Junij 1875. !5de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Politiek Overzigt Leeringen wekken, maar voorbeelden trekken. Dit spreekwoord mag met alle regt toegepast worden op de gebeurtenissen, die we thans in Belgie zien plaats hebben. Die gebeurtenissen toch toonen zonneklaar aan, hoe verdeeld het Belgische volk onderling ishoe groot de kloof is, die daar tusschen burgers en burgers bestaat; zij toonen, dat er de laatste jaren zaad gezaaid is, waarvan nu de vrucht der verdeeldheid rijke- lijk begint geoogst te worden. En waarom en in welker naam is die ver deeldheid? In naam der godsdienst. Alsof de christelijke godsdienst geen liefde en onderlinge verdraagzaamheid predikte; alsof hetwoord: Een is uw vader, gij zijt alien broeders, te vergeefs over Palestina's velden geklonken heeft. Daarom, 't voorbeeld van Belgie leere, leere ook voor ons: Gaat niet verder, verdeelt niet meer, i maar zoekt vereemging, gij, christenen van wat naam gij zijt; respecteert elkanders gevoelens, maar behoudt eene guile hand, om die van uwen broeder en medemensch met warmte te drukken, al is het dan ook, dat hij in geloofspunten met u moge verschillen. Dat is de geest, die een vrij volk, als het Nederlandsche ook vooral, moet bezielen. Dat is de ware vooruitgang, dat wij, ziende de bekrom- penheid van een vroegeren tijd en de naamlooze ellenden daaruit voortgevloeid, als menschen en burgers zelfstaudig genoeg zijn, om alien den rug toe te keeren, die een anderen, heilloozen en ver- deelenden geest aankweeken. Keeds meermalen is de vraag geopperd: Is er dan in het zoo beschaafde geroemde Europa van dezen tijd geen magt, sterk genoeg, oin aan de bloedige tooneelen in Spanje en op Cuba i een einde te maken. Ten aanzien van Cuba 1 heeft zich thans bij de Engelsche regering eene deputatie aangemeld, met het verzoek om En- gelands vriendschappelijke tusschenkomst tot on- derdrukking van den opstand. Lord Derby heeft verklaard, dat de tijd voor de tusschenkomst nog niet daar is, doch de eerste de beste gelegen- heid zal worden aangegrepen, om tot verbetering van den toestand te komen. Zooals men weet, is door het Eransche volk eene belangrijke som bijeengebragt tot stichting van eene kerk op de hoogte van Montmartre te Parijs. Vreeselijk was de strijd daar tusschen Eransehen en Eranschen, in de communedagen gestreden. Deze kerk, die wegens hare hooge ^iggiug boven Parijs zal uitsteken, zal den Fran- schen steeds kunnen verkondigen, wat de droe- vige re*ultaten van opwindingen drijverij zijn, van welke zijde ook. Het leggen van den eersten steen van dit gebouw, gewijd aan 't „Heilige hart/' zal, naar men berigt, met de meeste plegtigheid worden gevierd. Bijna alle bisschoppen van Frankrijk zullen tegenwoordig zijn en uit alle oorden komen deputaties. Zelfs heeft de paus op den dag der eerste steenlegging in alle kerspelen kerkelijke pleg- tigheden voorgeschreven. Neuzen, 8 Junij. Zondag jl. zijn albier met den spoortrein welke des morgecs te 9 ure 15 minuten aankomt, omtrent een 150tal passagiers van Willebroeck aangekornen teneinde een reisje over de Schelde naar Vlissingen per provinciale stoomboot te maken, Ruim le 7 ure kwamen zij terug en vertrokken terstond weder met den gereed staan den spoortrein. Ook de door ons aangekondigde pleizierboot van Antwerpen kwarn des middags omstreeks 1 ure aan en vertrok weder te vier ure. Door de regtbank te Goes is benoemd tot deurwaarder in het kantori Axel ter standplaats Neuzen, de heer Pieter Dregnranscandidaat notaris albier. Door het postkantoor albier is, in de le helft van de maand Mei, den navolgenden brief ver- zondenwaarvan het adres onbekend isvan ErweldRaamsdonk. Vrijdag jl. heeft aan het gebouw van he gewestelijk bestuur te Middelburg, de aan be steding plaats gchad van: het aanleggen van een buitenberm aan de oostzijde van den oost havendijk en van steengloojjingen op de beloopen van den westhavendijk te Neuzen. Aangenomen door den heer J. Filis te Vlissingen voor 8145 In de laatste vergadering der maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, 12de afdeeling Hulst, is het voorstel van het Bestuur, o in op 18 J u n ij e. k. een re i s te doen met de leden dezer afdee ling naar den Wilhelminapolder, bij acclarnatie aangenomen. Deze reis zal plaats hebbeu per stoomboot die zal afvaren van Neuzen om 6 uur 's morgens en van Walzoorden om 8 uur's morgensde onkosten dezer reis zijn beraamd op twee gulden per hoof'd. Staande de vergadering meldde zich een tachtig tal leden daarvoor aan de overige leden die aan deze reis zouden willen deelnemen kunnen zich van af heden bij den secretaris der afdeeling de heer L. van WaesbergheJaussens te Hnlst aangeven hetzij in persoon of per brief of brief- kaart tot uiterlijk a. s. maandag voor mid- dag den 14 dezer, De heer M. Verstraetenvroeger hulpon derwijzer te St. Jan Steen is met het begin dezer maand als zoodanig geplaatst aan de open bare school voor meer uitgebreid lager on derwijs, te Vlissiugenop een tractement van /6 50. In deze week heeft Middelburg een be- I zoek te wachten van Z. K. H. prius Hendrik. j Het staat in verband met den weldra te openen dagelijkschen stooraraartdieust tusschen Vlissin gen en Engelacd. Reeds worden aldaar materialen aangevoerd en gelost voor het te bouwen droogdok voor de lirma van Zeylen Deckerzoodat met de werkzaamheden spoedig een begin kan wordeE gemaakt. In strijd met een vroeger verspreid gerucht. als zouden de onderhandelingen tusschen den staat en de firma Smit over den afstand van gronden te Vlissingen mislukt zijn wordt door Eagbl. a's zeker berigtdat het contract vrijdag jl, gesloten is Bij besluit van Z. M. den koning is bepaalddat de opening der bussen voor de verkiezing van een lid der kamer voor het kies district Goes eerst zal plaats hebben op donderdag 10 Junij. Door de regering is een wetsontwerp tot wijziging van het nog van kracht zijnde keizer lijk decreet van 1810 betreffende het bouwen langs dijken ingediend. Men schrjjft nit Wemeldinge Door de felle droogte ondervinden de meeste veldvruchten in het oostelijk gedeelte van Zuid Beveland groote vertraging in hare ontwikkeling. Suikerpeenland wordt voor het meerendeel opnieuw bezaaid vlas staat scbraal en is te kort van Stengel paardenbooneu en erwten evenzoo. Het voor- uitzigt op hooi is zeer slecht en klaver mede ongnnstig. Koolzaad is niet aanwezig. Tarwe, rogge en aardappelen zijn middelmatig; winter- gerst staat goeden een ruim beschot is te wachten van kersen en pruimen. In het wes telijk gedeelte van 't eilandmet name de Kraayersis het over 't geheel nog ongunstiger. Aan goed drinkwater is vee! gebrek. De beer Douwes Dekker kwam dezer dagen :n eer, winkel van gemaakte kleedingstukken te Rotterdam en vroeg naar een jas. Kleermaker. „Wil mijnheer een gesloten fan- tasiejasje „Dankje," was het autwoord „laat mijn fantasie vrij Ten gevolgc van de aanhondende droogte hebben de tuinderso. a. te Veur in Zuid Hollandduizende guldens schade aan het voege bloemkoolgewas, dat geheel mislukt is. In de Haarlemmermeer o. a is bederf ontstaan in het koren dat met verlies bedreigd wordt. 't Zelfde wordt gemeld uit Twenthe van de boekweit. Het Handc.'sblad meldt, dat de heeren DullertMaxwils, van der Linden en de Vries, leden der commissie voor het Thorbecke-stand- beeld Amsterdam hebben bezocht om eene keuze te doen^ in de plaats voor 't standbeelden is daartoe in overeenstemming met den heer burge- meester „het Kaasplein" gekozen. In de op 1 Junij te Amsterdam gehouden trekking van de leening voor het paleis voor volksvlijt 1869 zijn uitgekomen de volgende serien elk a 50 nummers en aflosbaar a f 3 per nun.mer: 810 1084 2156 2337 2362 2930 3lo4 3369 3702 3821 4052 4494 4602 4883 5796 6206 6404 6943 7021 en 7919. Ointrenf de voetreis van den heer Dudok de Witdie in 30 dagen van Amsterdam naar Weenen zou loopen verneeint men uader dat hij gedurende 231 uren geloopeu en op den 26n dag op de plaats zijner bestemrning aangekornen is gemiddeld liep hij dus 9 uren daags. Volgens den podorneter heeft hij gedurende dien tijd ougeveer 2 nrillioen schreden gedaan. De grootste dagmarsch was van Delbruck naar Warburg, een atstand van 12 uren. Hij droeg op den i ug een ranselwaarin enkele kleedingstukken en een botauiseerdoos waarin de topographische kaarten van de landeo die hij doorirok. Als manchetknoopen dienden hem een kompas en een barometer. In een diamantslijperij te Amsterdam is een knaap van 13 jaren door de machine mede- gesleept en letterljjk vaneen gereten. De onge- lukkige leefde nog slschts weinige minuten na dat hij uit de machine was bevrijd. t Blijkens het verslag der maatschappij tot Nut van 't Algemeendezer dagen aau de leden toegezondentelde de maatschappij in 323 de paitementen 573 honoraire en 15 620 gewone leden. Het getal leden was met 374 vermeer- derd. Aan 110 personen werden belooningen toege kend voor buiteugewone plichtsbetrachting en wel aan 8 onderwijzers voor veeljarigeu school- dienst aau 74 personen voor welbeproefde trouw en aan 28 personen voor het redden met levens- gevaar. de Zwolle werd door eene vrouw een diiejaiig meisje van de straat rnedegenomen. De vrouw had met het oudere zusjedat op het jongste moest passen een praatje gemaakt, haar drie ceuten gegeven om daarvoor bij een bakker een timpje (krentebroodje) te haleu en was midderwijl met het kind verawenen. Spoe dig was de zaak rugtbaar, de politie deed alle nasporingentot eindelijk het kind werd teruggevonden bij een turfschipper buiten de Dieverpoortdie het nadat de vrouw het had veriateu had opgenomen. Men meldt uit Wageningen aan hetVad.: In het geheel zijn tot hiertoe gevangen 430 hectoliters meikevers; volgens genomen proef gaan er ruim 45000 in een beet,, te zamen ruim detnaive 19 miilioen. Aan velen is alzoo de gelegenheid ontnomen om voor de vermeerde- ring hunoer soort te zorgen. Wanneer men weet, dat elk wijfje gemiddeld 40 eijeren legtdan kan men zich ecu denk beeld vormen hoeveel het aantal dezer insecten over vier jaar minder moet zijn dan wanneer men ze ongehinderd had laten' rondvliegen. Met alle kracht wordt aan den bonw der kolossale fabriek van onbreekbaar glas, te Leer- dam, geai beid, zoodat de heeren Jeeke!, Mijnssen en Co. zich voorsteileu, reeds met Augustus het nieuwe artikel in den handel te brengen Voort- durend wordt Leerdam door vele vrecmdelingen bezocht, om zich persoonlijk van de waarheid der berigten te overtuigen. De directie der fabnek stelt gedurende de drie eerste dagen der week, belangstellenden in de gelegenheid het nieuwe fabrikaat te bezigtigen, - Te Bleskensgraaf geraakten twee koeijen al vechtende, met de koornen in elkander ver- ward en tuimelden in het water. Eerst toen men aan iedere koe eeu gedeelte van een hoorn had afgezaagd kon men de dieren nit het water bevrijden. In het dorp Hemrik zijn eenige dagen geleden 4 koeijen12 biggen1 schaap en 1 paard in de weide plotseling gestorveu. Men houdt het er voor, dat de op het land gespreide inestdie uit den vreemde afkomstig was, als oorzaak is te beschouwen. 7" bm'gemeester van Hennaarderadeel (Friesland) is, wegens verregaande onregelmatig- heden in administratief beheergearresteerd en gevankelijk naar het huis van arrest te Sneek overgebragt. Hij is thans door den koning in zijne betrekking geschorst. - Lit het noorden des lands meldt men ons Ofschoon de weersgesteldheid door koude, schrale nachten en droogte wordt gekenmerk1 en niet gunstig voor den plantengroei mag heeten is de stand der gewassen over't geheel zeer gunstig te noemen. Rogge, weit, haver, zoomede boonen tieren welig en leggen bui- tengewone groeikracbt aan den dag. l)e aard appelen beloven een ruim beschotterwijl van de ooftboomeu appels peeren kersen, prui men mispels enz. een mime opbrengst mag worden te gemoet gezien De weide laat bier en daar te wenschen over. Koolzaad is trier en daar mislukt. Boekweit staat voorloopig gunstig. Jl. Vrijdag brak een hevig onweder boven Parijs uit. Op onderscheidene plaatsen in den 1 omtrek dier stad sloeg de bliksem in. Te Nogent had een verschrikkelijk ongeluk plaats. Eenige kioderen speelden op straat. Een zware vracht- wagen komt voorbij. Een joagentje van 5 jaar raakt onder de paarden. Half krankzinnig van schrik vliegt zijn vader een oppassend werkman, op zijn kind toe hij grijpt zijn jongen dieschier geen letsel had hekomenen loopf, met hem heen. Op dat oogenblik schiet eeu bliksemstraal neder en doodt het kind in de armen van zijnen vader die ongedeerd blijft. Men zal zich herinneren dat in Engelacd sedert jaar en dag de vrees heerschtedat er op een niet te ver verwijderd tijdstip gebrek aan steenkool zou komen, tengevoige van nitpntting der mijuen. Tegec die vrees werd met kracht te velde getrokken en betoogddat Engelands grond nog eeuwen steenkool zou produceeren. I bans meldt men dat er een nieuwe bedding ontdekt is van twee en dertig el diepte. De ader is twee voet dik ec loopt over duizecd acres. Men berekent, dat men er per dag twee duizend ton steenkool nit zal kunnen delven gedurende een tjjdvak van 200 jaren. Een Engelscbman heeft een vlugschrift in t licht doen komenin 't welk hij zegt dat sedert de predikingen van Moody en Sankey te bulfordPrestwich en Liverpooltalrijke gevallen van zelfmoord en godsdienstwaanzin plaats vinden en wel tengevoige van geest be- roering, In 't gekkenhuis te Edinburg bedraagt bet getal nieuw opgeuomenen 70 pet. meer dan het ge middeld getal in de laatste 5 jaar. Een exemplaar van den Bijbelgedrnkt door Guttenberg te Mainz, tusschen 1450 en 56, werd 11. berfst in de consistoriekamer der kerk te Klein-Bautsen (Saksen) ontdekt. Het is deels op papier, deels op perkament gedrukt. ^n 1677 werd bet aan de kerk geschonken en is nagenoeg 200 jaar lang voor een manuscript gehouden. Een Engelscbman heeft het thans voor ongeveer foi00 aangekocht. In de vorige week is de predikant Reich, te Doberlein Pruisisch Silezie, des avonds van een bezoek terugkeerende, in zijn tniu vermoord. Zijn zuster en zijd moeder een gil hooreude snelden naar buiten, doch werden tegengehouden door eeu man, die de zuster met een bijl eene diepe wonde aan het hoofd toebragt, en terwijl hij haar in de kamer terugdrong, de moeder een slag gaf dat zij wezeuloos nederviel, vervolgens een commode openbrak en zich van het daarin aanwezige geld meester maakte. Dit alles ge- beurde aau de achterzijde van het huis. Onder- wijl was de dienstmeiddie reeds te bed lag, opgestaan en naar de voordeur gesneld om de buren te hulp te roepen. Daarop werd achter bet huis een seiu gegeven aan den man, die met de inbraak bezig was en onmiddellijk de vlugt nam. Na eeuig zoeken vond men in den tnin

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1