ALGEMEEN No. 1045. Zaturdag 29 Mei 1875. 15de Jaar^. Binnenlandsche Beri^ten. Wij raaken den lezer opmerkzaam op <le gewjjzigde uren van vertrek en aankomst van den spoorweg Neuzen— Mechelen. JRolitieli Overzigt. Dat tijden van ramp en tegenspoed niet alleen voor bijzondere personenmaar ook voor geheele volkeren hunne nuttige zijde kunnen hebben bewijst de toon, door een deel der Fransche pers aangenomen. 't Is vooral de talentvolle en populaire schrijver Karr, die der Fransche natie aan 't verstand brengt, hoe men eigenlijk de ondervondene vernedering geheel aan zich zelven te wijten heeft. Sedert, de gelukkige oorlogen van Lodevvijk XIV, zegt hij, heeft, uitgezonderd de regerings- jaren van Lodewijk Pliilips, het aangezigt Frankrijk van zich steeds grimmig tegen ons wereld- deel vertoond; men is er op uitgeweest, om steeds de grenzen des lan 's uit te breiden en den schepter zijner heersch/.ucht met onverbiddelijke gestrengheid te laten gevoelen; zoodat Pruisen in den jongsten oorlog Frankrijk vrij wat mil der behandeld heeft, dan dat land onder Napoleon I jaren lang van de Franschen had te lijden Weenen, Berlijn, Moskou, Rome, Napels, Madrid Milaan, Venetie, Amsterdam zijn door onze over winnende SQ.fi a ten bezet geweest en onze nmsea en openbare pleinep werden verrijkt met den roof, op andere volkeren behaald. En de gelukkigste oorlog, de volledigste e;i schitterendste overwinningen, zegt S., ze kunnen voor eenigen tijd voldoening geven aan de eer- en hebzucht, aan de ijdelheid van dezen of genen koning of minister, zij blijven toch nog eene ontzeltende ramp voor 't yolk, dat overwint. Hoe weet men, wat eene overwinding is? Na den slag, nadat eene menigte menschen, die. elkaar nooit gezien hebben, op elkaar zijn ingestormd met eene dolle woede, die zelfs bij verscbeurende dieren zeldzaam is; nadat ze elkaar seherpe dingen in de borst hebben gesto ken nadat ze elkaar de hoofden hebben ge- kloofd en de liersens ingeslagen; nadat ze gezamenlijk den oogst hebben vertrapt en de aarde hebben gedrenkt met hun bloed; maakt men twee hoopen van de dooden. Op den eenen hoop de blaauwbroekenop den ande- ren de roodbroekendie den grootsten hoop heeft, leed de nederlaag. Te deum, klokkengelui, feesten, verheuging voor den overwinnaar, aan welke feesten natuur- lijk niet wordt deelgenomen door de lui, die zoo roemrijk op den kleinsten hoop liggen noch ook door hunne vaders, moeders, vrouwen, kin- deren, bruiden, noch ook door de gevangenen en gewonden van het leger, wier broekenkleur de overwinning behaalde. De oorlog van 1870 moge misschien eene vreugde geweest zijn voor den koning van Pruisen en voor den heer v. Bismarck, voor het Duitsche volk was hij een ramp. Reken eens de dooden, de gekwetsten, de ver- miktende vaders en moeders zonder kinderen de kinderen zonder vaders; de vrouwen zonder man nen; de dochlers zonder broeders, zonder bruidegoms. Hoeveel Pruisen zullen thans gelukkiger zijn dan voor den oorlog? Hoevelen, wier leven gemakkelijker is geword.en Van het oorlogstooneel in Spanje verneemt men bij na geen nieuws. De Carlisten concen- treren hunne krachten rondom Renteria en heb ben hunne artillerie op den berg Marcos gepos- teerd. De forten bij Passages, Alzo en Lezo hebben versterking ontvangen. Volgens Car Carlisten in Castilie eenige voordeelen behalen. In de Gaceta is een brief opgenomen van Cabrera, gedateerd Parijs den 11 Mei. In dezen brief drukt Cabrera in warine woorden zijne ge- hechtlieid aan Alfonsns XII uit en hoopt hij, dat het den koning zal gelukken, aan Spanje zijn oude grootheid weder te geven. Het ant- woord van den koning, rnede opgenomen in de Gaceta, komt ougeveer hier op neder: ,,De constitutionele monarchie, waarvan ik de ver- tegenwoordiger ben, otnvat drie principes: God, vaderland, koning. Ik waardeer uwe hulp, om definitief de regering, die de meerdeiheid der natie aangenomen heeft, te vestigen. Een vreemde pnns doet stroomen bloeds vloeijen en verwoest Spanje. Hij heeft u van uwe titels beroofd; wraak zou nutteloos zijn, maar ik geef u alles, wat hij u ontiiam, terug. Ik ben overtuigd, dat wanneer ik de hulp van uwen degeu inriep, gij niet de laatste zoudt zijn, die tnij te hulp kwam. Wees dus welkom naast den troon, die met on- partijdigheid als eerlijke en getrouwe Spanjaarden beschermeu zal." Neazen, 28 Mei. Door het postkantoor alhier zjjoin de 2e helft van de maand April de navolgende brie ven verzonden waarvan de adressen onbekend z.iju v. Scbendel Hulst; Kleinenga, Nieuw Pekela. In de zittiug der 2e kamer van jl. don derdag is het wetsontwerp tot tijdelijke voor ziening in het muntstelsel aangenomen met 43 tegen 16 stemmed De verklaring der regering omtrent het crediet voor de Zuiderzee is gepraejudicieerd. Niets meer aan de orde zijnde is de kamer op reces gescheiden. Bij de tvveede kamer is iugekomen een wetsontwerp tot wijziging van hoofdstnk VI der staatsbegrooting voor 1874 en een tot het nemen van maatregelen van voorzieuing tegen den Colorado kever. De Iotelingen-verlofgangersdie in den loop van dit jaar in werkelijken dienst moeteu worden opgeroepen tot deelnemiug aan herba lings en andere militaire oefeningenbehoeven ditmaal niet aan de jaarlijksche inspectie te worden onderworpeu. Door den minister van oorlog zijn ten vervolge op de ministerieie aanschrijving van 12 Apriide tijdstippen voor de opkomst in werkelijke dienst van de verlofgangers der militie onder no. 2 van evengenoemde aanschrijving bedoeld vastgesteld Tegen 31 July, de miliciens der ligtingen van 1872 en 1873, behoorende tot het 2e en 5e eg. inf.. die der ligtirjg van 1871 behoorende tot het 2e reg. husaren en die der ligting van 1872 behoorende tot de comp hospitaalsoldateu; zullende zij met onbepaald verlof moeten worden gezondeu uiteriijk voor ultimo Augustus wijders van de ligting 1872 tegen 5 Julijde miliciens behoorende tot de lie comp. van het le reg. vesting-art.; tegen 19 July die behoorende tot de 9e comp: van dat reg. tegen 2 Aug die behoorende tot de 3e, 4e, 5e en 13e comp van it reg. en die behoorende tot de 8e comp van let 3e reg. vestingart tegen 16 Augustus, die behoorende tot de 3e comp. van laatstgenoemd reg. tegen 30 Augustus, die behoorende tot de tegen den 15 Julij, de miliciens behoorende tot het bat. mineurs en sappers. De miliciens van de reg. vesting art. en van het bat. mineurs en sappeursin voege voor sehreven opgekomenzullen in het genot van onbepaald verlof moeten worden hersteld, nadat zij gedurende uiteriijk 30 dagen onder de wapenen zijn gebouden. Het plan bestaat om te Scheveningen een gebonw op te rigten van vier verdiepingen hoogte en in negen deelen ofapartementen verdeeld t besteind voor een bazar. Al de apartementen zijn nu reeds verhuurdeen er vau, no. 7 aan eene Weecer firma voor de som van f 11000 voor de drie maandeu van het badsaisoen. Dingsdag avoud hebben in de Willems- kazerne te Utrecht twee onderofficierer. twist gekregen tengevolge waarvan de een den ander met een geweerschot in de borst zoodanig heeft gewond dat de kogel in den rug uiikwam.De getroffeue was dadelijk een lijkwaarop de dader trachtte door een schot op zicbzelven te lossen zich ook van het leven te berooven. Hij trof zich z66 dat hem bet schouderblad uit elkander gerukt is, maar de wonde is uiet doodelijk. Hij is voorloopig in het hospitaal opgenomen. Een 12jarige knaap uit Kampen is bij het uithalen vau vogelnestjes in een boogen boom zoodanig met zijn arm beklemd geraakt dat hij in den boom gevangen zat. Met bebulp van hamer, bijtel en zaag is hij bevrijd. 't Zal hopen we, eene goede les zijn voor hem en voor menig anderen baldadigen vogelnestberoover. Nabjj Wildervank heeft eeu landbouwer eene poging gedaan om zich door een spoortrein te laten overrijdeu. Hij verloor bij ijeze gelegen heid twee voeteu. Te Wageuingen vermindert bet aanta! vooral in de vermindering van het aantal larven (He rte Uiterwaarden telkens zoo teisterden de goede gevolgen van dec maatregel zullen duideluk worden. De proefom uit de meikevers olie of vet te verkrijgen, is nog niet gelukt. De door kokend water gedoode meikevers worden met kalk en bagger nit de stadsgraehten tot een zeervrucht- bare mest bewerktdie later zal worden verkocht Een ander deel der meikevers wordt gedrooo-d en zal gemalen als varkensvoeder worden beproefd. Integenstelling van het oude .spreekwoord als men oude booinen verplant, slerven ze, client' dat in I860 een 76jarige grijsaard ujt Genemuiden naar Amerika vertrok en dezer dagen in voimaakte gezondheul is ternggekomenom alhier zijue verdere levensdagen te slijten - De schoone stal vee - een 60tal koeijen - van den landbouwer Balsmale Haskerd'ijkefl is op hooger last algemaakt. Reeds waren 8 door de longziekte aangetast terwijl no<- ande ren sporen vau die ziekte vertooaden De gfe zonde koeijen zijn geslacht Het vleesch is te Heerenveen verkocht, tegen gemiddeld 27 cents de kilogram, Het meeste gaat naar Sneek en getolcn 1,Ui"en iS ee" gFrinS<! prij8 - De klerk J S-, ter secretarie van de sre meenten Kuiure en Blankenham tevens sub ontvanger der directe belastingen, beeft, volgens de Prov Over, en Zw. Ct„ die gemeenle ver laten. In zijn kas als ontvanger moet een aanmerkehjk tekort zijn, en zijn kantoor is in wanorde iievouden - Een Belg, die voor den kolouialen dienst was afgekeurdbevond zich zaturdag te Harder wijk in een winkel 0111 percussies te koonen voor een pistoo)hetwelk bij in de hand hield loen de winkelier hem een doosje met percussies bet zien, ginghetzij toevallig of voorbedachte- lijk, het p,stool af en werd de winkelier zoo getrofFen dat hij kort daarna een lijk was De dader is gevatdoch is oubewust' vau betgeen hi, gedaan heeft. Alleen onvoorzigtigheid is dan ook de oorzaak. - Het provinciaal geregtshof van Limburg heeft den notans H, van Wittem vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valscliheden i0 autbentieke gesehnften (testamsnten) doch hem ter zake van het in een oinlerbandsch geschrift' me bednegelijk oogmerk namaken eenerhand- teekenmg en het, desbewust daarvan gebruik maken, veroordeeld tot eene eenzame opsluitiug voor den tijd van een jaar en twee geldboeten' teder van oO, verder in de kosten van bet regta- geding. De eisch van het 0. M. was schukiig verklaring aan valschbeid in een onderhandsch en vijf autbentieke geschrifteu met veroordeeling tot tuchthuisstrafzes geldboeten van 50 en ontzetting uit bet notarisambt, iugevob'e' de 1842 6,1 VaD an 51 VaD de Wet ^au 9 JuliJ - Den 21 dezer had te Maastrichtin tegeu woordigheid van verscheidene officieren en belan-- stellende ingezeteneneen eerste proefnemin- plaats met een schootkanon (mitraleur) uit de labriek van deu heer P. Steveus: Het groote voordeel van dezen mitrailleur is, dat daarbij de gewoue loopen en patronen van het geweer Beaumont worden gebezigd. De proevendie compagnie zijn ingedeeld en tegen 21 Augustus, listische berigten zou Blanco van plan zijn, zijne J die behoorende tot de hiervoreu uiet genoemde liuies aan den Orio op te geven en zouden de comp. van het 3e reg. vestig-art en eindelijk 2e comp. van dat reg.tegen 24 Julij die be- meikevers zeer de vangst vau die insecten hoorende tot het 2e reg. vestingart.; tegeu 7 ofsehoon thans 2 per mud, door decommissie Augustus, die behoorende tot de hiervoren niet uitgeloofd is veel vermiuderd. Ongeveer 360 genoemde comp. van het le reg.vesting-art.mud zijn reeds bij de commissie ingeleverd en met uitzondering van die, welke bij de torpedo gedood ook zijn vele aan de overzijde van deu Rijn en door partieulieren gevangen. Het mad wordt gerekend op 38.000 kevers en dus is een groote menigte verdelgd. Men verwacht, dat oorloopig slechts de werking vau de afsluiting u ontstekiugsmethode betrofFen, slaagden uit stekend Het aantal treffers bedroeg; on 200 passeu bijua 100 pCt.300 passen ruim 94 nCt op 400 passen ruim 70 pCt. Men kan gemakkelijb 250 patronen per minuut versckieten De uit- vtnding is van den ingenieur der geweerfabriek en even degelijk als eenvondig. Gisteren zijn de proeven in legenwoordigbeid van het corns ofhcieren van het garnizoen herhaald. - Men schrijft uit Maastricht aan het Han nen aanhoudend ondersteund wordt. °En kan dit I van art. y aer wet van n k n ait 29 Juni] 18o4 vermeenen zal te hehooren. spaarpenningen. De spaarbanke^ zouden geheel vnj en ouafhankelijk baren tegen woordigen rj Men achrijft nit Middelburg, van 24 Mei: Het noodiot schijnt de lissingsche havenwerken te vervolgen. Rotterdam is weer voor met de vaart op Engeland, die uit Vlissingen wel lang is aangekondigd, maar nog niet begint, terwijl uit Rotterdam den cersten Julij een aanvaug wordt Kemaakt. Uaarenboven is vrijdag avond het stoomschip Friesland van de Rotterdamsche Lloyd te Vlissingen gekomen onder om- standigbeden, die op de belanghebbende personen een hoogst onguustigen iudruk hebben gemaakt. Niet dat de werken te Vlissingen niet uitstekend zouden zijn, maar de organisatie van het loodswezen moet zeer veel te wenscheu overlateu, en de geheele exploitatie der werken veel te reglementair zijn om te kunnen voldoen aan de eischen van handel en scheepvaart. tie Friesland kwam vrijdag avond half negen door het Oostgat voor Vlissingen, doch de gezagvoerder durfde de haven niet birmenloopen, zonder berigt of de voorhaven geheel veilig was en er door de aanwczigheid van baggermoleus, hoeijen enz. soms geen gevaar voor averij bestond, daar de zeeloods, die hij aan boord had, reeds 24 uren uit vlissingen was. De komst van het stoomschip was te Vlissingen bekend, doch er kwam geen berigt of sein naar boord dat alles veilig was. Gedurende ruim een unr liet de gezagvoerder de stoomfluit werken en kruiste op de reede voor den havenmond heen en weer, wach- tende op eenig berigt. Dit kwam echter niet en aan het fluiten stoorde zich niemand. De gezagvoerder, de heer A. Rik en de superintendent, de heer D, H. van der Heijde, een oud-zeekapi- tein waren het volkomen eens dat men in den avond een zoo kostbaar schip niet in de haven kon brengen zonder zekerheid dat er geen hindernisser. in de voorhaven waren, wat dikwijls het geval is, en daar geen berigt kwam werd besloten het anker te werpen en op de reede te overnachteu. Aangezien men nu tot den volgenden morgen stoom moest ophouden, werd hierdoor aan de maatschappij eene vrij belangrijke schade veroorzaakt en tevens een allerongunstigste dunk verkregen van de hulpvaar- digheid der Vlissingsche autoriteiten, die maar geen de rninste notitie namen van het aaahoudende fluiten, zoodat de bovenge- noemde heeren verzekerden, dat zij vurig wensehen, dat de nieuwe Rotterdamsche waterweg spoedig gereed zal zijn en zij nimmermeer te Vlissingen behoeven te komen. Zij schrijven echter alles toe aan de verkeerde organisatie van het loodswezen, daar een zeeloods die 24 nren afwezig is niet bekeud is met den oogenblikkelijken toestaud van den havenmond er een binnen- loods aan boord moest worden gezonden, of althans eenig sein moest worden gegeven. Hedan vertrekt de Friesland een in alle opzichten prachtig schip met voile lading, alle hutten met passagiers hezct en 125 man troepen naar Indie. voornp.p van rv.,'*..,.:i i P I'DDl'l AAm O nn bin 1 .^.c,„„ncu Cu teveuue swam ai zweminenae aan den kant- De verdronkenen zijn elk slechts zestien jaren oud.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1