ALGEMEEN No. 1044. Woensdag 26 Mei 1875. Binnenlandsche Berigten. 15de Jaar^. 1 JPolitiel* Overzigft. De verwikkelingen der laatste weken schijneii althans dit resultaat te hebben opgeleverd, dat over bet geheel eeo meer gematigde toon nit Rome en van de geestelijkheid tegenover Piuisen wondt waargenome'n. De gezamenlijke Pruisische bisschoppen zeggei: in een schrijven san de Pr. regering, „dat de H. Stoel niuuner ongenegen zal wezen, om alle billijke aanspraken der koninklijke regering te beantwoorden." Imniddels heeft ook de eerste katner of het Prui&jsche lieereiihuis, met groote meerderheid', M tegen 16 steminen, de wet tot wijziging der grondwet aangenomen; terwijl ook die op het beheer van kerkelijke goederen en op geestelijke orden en vereenigii^gen aan de orde gesteld zijn. Uit de jongste berigten uit Spanje valt op te maken, dat de kracht der Carlisten meer en meer gebroken wordt, zoo door afval der paitij- gangers, als door nederlagen, welke hunne benden lijden. Aan den anderen kant schijnt de politieke strijd het land op nieuw in beweging te zullen brengen en znlks te meer, wijl de regering de openbare bladen van hunne boei heeftontslagen en deze nu weder, uitgezonderd over den constitu- tionelen staatsvormover alle zaken mogen politiseren. Dit laatste echter is misscjiieu eene middeltje,. om op de aanstaande verkiezingen te vverken. Men weet, dat de journalistiek in Spanje gewoon- i,lijk de opgaande zon aanbidt en men dus van die zijde op ondersteuning kan rekenen. In de vorige week had te Madrid een groote vergadering plaats van oud-senatoren, oud-volks- vertegenwoordigers, oud-ministers, enz., zoo men mededeelde met het doel, om uit vele partijen eene groote nationale wereeniging te vormen. Of dit doel gelukt is, wordt niet gemeld, inaar nu reeds begint zich een strijd te ontwikkelen over hetgeen in de laatste jaren is voorgevallen waarbij onderscheidene toongevers in gansch geen vriendelijk licht worden geplaatst. De Franschen arbeiden nog maar altijd aan de bepaalde vestiging van bun staatsgebouw maar er zijn bij voortduring zooveel bouwmeesters, dat men niet dan met groote moeite iets voor- waarts komt. Om dit euvel weg te nemen, had men indertijd eene commissie van 30 leden uit onderscheidene partijen zamengesteld, welke na veel snkkelens in de afgeloopen week is bezweken. Wij hebben in ons vorig nummer op het op- merkelijke gewezen, dat Frankrijk bij de bespre- king der Europesche vraagstukken zoo geheel op den achtergrond is geschoven. Al draagt Mac-Mahon geen keizers- of konings- kroon, hij is toch evengoed gebieder van een magtig volk als eenig ander vorst. Thans heet het, 'at Frankrijks president te veel onder den iuvloed van het ultramonisme staat en daarorn nu met Thiers wordt onderhandeld. flet is best mogelijk, dat de zamenkomst van Thiers met den keizer van Rusland werkelijk plaats heeft; maar dan waarborgt de houding van Thiers tegenover zijn opvolger op den presi- dentalen stoel, dat hierin niets buiten medewerking en tegen den wil van Frankrijks regering zal worden gedaan. Integendeel, het gezonde verstand van Thiers, in memg kritiek oogenblik aan den dag gelegd, waarborgt, dat hij veeleer als bemiddelaar zijner regering en de Europesche magthebbers zal optredeu. rVeuzen, 25 Mei. Gisterer. was het voor onzen geaehten hoofd- onderwijzer C. van Dijken diens echigenoote een dag vol zoete berinnering. ;t Was den 24n van bloeimaand, toen zij vbdr 30 jaar in 't huweljjk traden. Hadden de jube- laiissen gedacht het schoone feest in den stillen kring der huisgenoteu te vieren vele vrienden, aan wie het blijde berigt laatdoch niet te laat ter oore kwarn, dachten er anders over. Ook de zangverecniging „Neuzen's Maimenkoor" was van dit denkbeeld en bragt haren beminden voorzitter eene serenade als blijk van acbting en deeluemir.g in zijn feest. Wordt de wensch van den vice-voorzitter, den heer A. 0. N. G r e n u (die hem in naam der vereeniging geiukwenschte) vervnld, dan beleve het ecbtpaar nog inenig blijden dag, dan blijve het nog laugzeer lang gespaard voor de zijnen en voor alle Neuze- naren, die hun een warm .dankbaar hart toedragen In deu nacht van den 19 op 20 dezer heeft eene kwaaddoeude hand op den ijzerenweg Mecheleu-Neuzen onder de gemeente Puers op eene lengte van 600 meters, kareelsteeuen op de riggels gelegd, welke op 2 meters afstands van elkauder wareu geplaatst. De bureehvachter Aerts die iu den vroegeu morgen het f'eit outdekte gaf hiervan onmiduehjk aau de vrouvv van deu tiureelwachter Polfliet keDuis en, geholpen door deze vrouw gelukte het hem den weg van alle deze hinderuissen te zuiveren vbor de aaukomst van den eersteu trein. Men huivert bij de gedachteu dat zoo het gevaar niet iu tijds ware geweerd geworden, welke rampeu men zoude beblieu te betreuren gehad. Er is een ouderzoek daargesteld. In de Rott. Courant van 23 dezer leest men ftiixs van Cwxsnv, 18 Mei. Naauvv.lijks is de nieuwe hoofdonderwijzerde heer van den Hurk van 's iiertogenbosch acht dageu aau het hoofd der school geweestof het onderwijs moet weer gestaakt worden. De uutslagen hoofdou- derwijzer Julius Heurich Schnebbelie is name- lijk uit Goes, vvaar hij een celstraf van vijl'tieu dageu ondergaan beeftteruggekeerd en heeft aanstonds wecr bezit genomen van school en onderwijzerswoning. Bj zijne aankomst sloeg hij een glasruit van het schoollocaal stuk opende het raam en klom daardoor binnen, In school en huis was gedurende zijn afvvezigheid veel veranderd zijne meubelen waren door een deurwaarde'r naar een ander huis overgebragt en de nieuwe onderwijzer had er zich op last van het bestuur reeds geinstalleerd. Schnebbelie be weert regt te hebben zich tegen het bestuur dezer gemeente te verzettenomdat het tijds- bestek in het deurwaarders-exploit bepaald tot ontruiming der vvoning niet verstreken is. Het is te hopen dat het onderwijs weder spoedig voortgezet zal kunnen worden 20 Mei. Scbne'liib&lie beeft -de onderwijzers- iwoning weer v&rJftteju en Jogeert thans -Jbij v;an Laaie te Axel, jlier kan hj ir. geen logement logies bckomen. De school wordt nu geregeld gehouden, doch altjd nog onder bescherming der pofitie, De wachtmeester der marechaussee beeft aan Schnebbelie doen weteu dat hem kracbteus vonnis van de regtbank te Goeseen requisitoir is tor haed gesteldom hem (Schneb belie) uit school en woBiing, des noods met ge weld te keeren Hue noodig bet iutuyschen is dat die lastage jpersoou scherp in het oog wordt gehouden, blijkt nit het feit dat bij de ontrui ming van de wooing door den deurwaarder ver- scheidene pakjes krniten kogcls werden gevonden. Zaiddorpe, 14 Mei Op de gister nlhier gehouden jaarmarkt werden aangebragt16 paar- den en 67 stuks hoornvee. Er werden geene paarden doch 30 stuks hoornvee verkocht. De premien werden toegewezen als volgtvoor het schoonste werkpaard aan deu heer F. B. Terraote te Zuiddorpe. Voor de schoonste koe aan mejufvr. de weduwe J. F. Wuijtack te Koewacht. Voor de vetste os of vaars aan den beer P. F. Dierick te Koewacht. Voor het grootste geta! ter inarkt gebragt hoornvee aan Leopold de Ziete te Overslag Voor het grootste getal gekocbt hoornvee aan Ch. Baecke te Assenede. Het uitreiken der prijzen had plaats onder het spelen der harmonic. Op den 29 Mei a. s zal voor het pro v. geregt.shof in Zeeland teregtstaan Johannes Mathijs Welters ond 32 jaren bonwkundige, wonende te Neuzen thans gedetineerd te Middelburg ter zake van s'rafbare poging tot nioedwilligen manslag, welke poging door niterljjk bedrijf gebleken en tot een begin van uitvoering over gestagenniet dan door tocvallige omstandig keden hare nitwerking heeft gomist. In deze zaak zijn 7 getuigen door deu procu- reur-generaal opgeroepen terwijl de procureur mi', A. J van Deinse ambtshalve aan den beschuldigde als verdediger is toegevoegd In den avond van zatnrdag 15 dezer omstreeks 5'/, uur hrak er in den Heikant (gem. St. Jan Steen) een brand nitdie zoo spoedig toenamdat er binnen een half uur tijdsvan zeven arbeiders-woningen niets dan eeu smenlende asehboop overhlecf Men begroot de schade op ongcveer 2000. Niets was verzekerd. Zeven huisgezinnennit. een 20tal personeu hestaandezijn door dit onheil zonder dak zonder huisraad zonder kleederen zonder werk- gereedsehap Hijna had men nog drie menschen- levens te betreuren, zonder de edele zelfsopoffering van de bewoonster van ecu dier huisjes. In plaats van hare eigen bezittingen in veiligheid te brengen hetgeen haar hoogst waarsehijnlijk zou gelukt zijn liet zij alles ten prooi aan het vernielend element, om zich ter redding te spoeden van de kinderen harer buren die alien j aan den veldarheid waren. Verregaande onvoorzichtigheid eener reeds bejaarde vrouwdie naast twee zakken zooge noemde rapelingcn d. i rogge- en tarwearen welke gedurende den oogst gezocht worden eenige nog glimmende asch geplaatst bad schijnt de oorzaak der ramp te zij'a. Om die zoovee mogeljk te leeningeu beeft zich. met den burge- meester en den pastoor der gemeente aan het hoofd eeue commissie gevormd die alom een gunstig onthaal moge vindeu want de nood is zeer groot. Op de kermis te Breda had een ongeluk plaats. Een groote carrousel was overvol geladen en bevatte meer dan hondenl en vijftig personen. Juist toen het paard dat er inliep, zich iu bewe ging begon te stellcn brak de ring boven aan den top en stortte het. heele gevaarte in elkander Het is bijna ougelooflijk dat, terwijl alle personen, waaronder vele kinderen onder zei! en dakhout bedolven warenniemand eenig ernstig letsel heeft bekomen. Naar men verneerat omvat de ontwerp regeling tot aanleg-spoorwegen bij deu raad van state aanhangig, de volgende lijnen om van staatswege aan te leggen HarlingenHeeren- veen ZwolleAimeloDordrecht—ElstEnk- hnjzen HoornZaandam Breda—Til burg door de Langstraat naar 's-Boscb Al/oo vervalt in het regeeringsvoorstel delijn over een gedeelte van Zeelandopgenornen in het bekende voorstel der liberate kamerleden. Bij kon. besluit van 12 dezer is bepaald, dat.met wijziging van art. 5 van het kon. beslnit van 5 Dec. 1873, te rekenen van 1 Junij a. s. bier te lande op de naar Belgie door middel van postwissels over te maken sommen een recht wordt geheven van !2'/'2 cent voor elke f 12 50 of gedeelte daarvau. De postwissels naar en uit Belgie kunnen aangeteekend worden verzonden met bevoegd- heid op den afzender om te verlangen, dat hem voor die wissels een berigt van de ontvangst wordt uitgerei'kt. Het aanteekengeld voor de wissels en het port voor de berigten van ontvaugst wordt geheven volgens het tarief, voor brieven en andere stukken bestaande. Amsteulam is een soldaatzieken oppassei in het hospiiaal aldaarua zich met I een mes eene diepe wonde in den hais te hebben lOegebiagt, in het water gesprongen waaruit hij echter dadeljjk werd opgehaald. Eenige oogenhlikkeu daarna overleed hij. Betreffende den diefstalbij den heer Piek onder Oudshoorn gepleegd blijkt nader dat de dief of dieveu met de grootste hehehdigheid zijn te weik gegaan De bestolene had de gewoonte ilen sleutcl van de in een kluis geinetselde biand- kist weg te ulniten in een lessenaar op hetzelfde kautoor waar inbraak gepleegd is. Die lessenaar is open gebioken en met den zich daarin hevin- denden sleutel de braudkist opengemaakt. Toen kon fie trommel met de papieren nog niet worden bereiktwant daartoe moest eene sluitiug worden geopend die met een zoogenaamd letterslot was gesloten. Zulk een letterslot nu kan eerst dan worden geopend, als men den schakel van ringeD, waaruit het bestaat en waarop allerlei letters staan gegriftzoo heeft gezet dat er een zeker woord uit kan gelezen worden AVie dit woord niet weet. kan zulk een slot niet opeumakeu. Dat letterslot is opengemaaktzonder dat cr een spoor van geweld aan is te bespeureo. Volgens da Tw. Ct. is men aan het Mons ter te Oldenzaal eerstdaags wachtende al de zusters uit Frenken'horst (Duitschland) van de orde der Franciskanenmet haar pensionaires Reeds wordt het gesticht tot haar huisvesting ingerigt. Men schrijft nit Beverwijk van 20 dezer „De aardbezien staan thans in vollen bloei de oogst belooft zoo overvloedig te zijn, dat vele tuinders een nachtvorstje wem-chen 'om de al te groote productie te matigen Men schrijft uit MeppelIu geen jaren is alhter op een publieke iuzate van boerderijen en land zbdveel geboden alszulksjl. donderdag 'tgeval was. 0. a. is een boenenplaats (betrek" kelijk kleinvoor p. m 8 koeijen bestemd gelegen in het naburige gehucht Oostenboertot deze stad behoorendeingezet op een som van p. m 20.000, ougetwijfeld de dubbele prijs van voor eenige jaren terwijl als de grootste zeldzaamheid hj; den verkoop van landerijen zijnde puik weidelaud kan worden vermeld, dat 2stukken, te zamen pm, 3'/2 bunder, in verhoo- nen aanhoudend ondersteund wordt. "En kan dit I 29* Jnnij I en ren. vrg en ouafhankehjk baren tegen woordigen vciu.u.mcu cu uc zeven lie swam at zweminende aan den kant- De verdronkenen zijn elk slechts zestien jaren oud. -.*«—■mm De nieuwe wet ter voorzieninf; tegen hondadolheid is thans zeer onbeduidend geworden. Indien een dier verdacht wordt van dolheid, doet een veearts onderzoek. Nu bepaalt art. 3- Wordt bij dit onderzoek de bond of de kat dol of door een dol dier gebeten bevonden, of wordt deswege door den veearts twijfel uitgedrukt, dan wordt het dier terstond op bevel en door de zorg van den burgemeester of van den eommissaris van politie afgemaakt. Bovendien beveelt de burgemeester bij een bevelschrift, dat hij onverwijld doet afkondigen, dat gedurende vier maan'den te rekenen van den dag, waarop het onderzoek heeft plaats gehad, alle hoi.den die zich buiten woningen of vaartuiuen (geeue openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden moeten voorzien zijn van een inuilkorf, volgens een model', door onzep. minister van binnenlandsche zaken vast te stellen! Van dit bevel geeft de burgemeester onverwijld kennis aan de burgemeesters van alle aangrenzende gemeenten, die dan onmiddehjk gelijk bevel voor hunne gemeenten kunnen uitvaar- digen. Ook aan onzen eommissaris in iedere provincie in welke de betrokken gemeenten liggen wordt afschrift van het bevel- schrift gezonden. Deze kan gelijk bevelschrift uitvaardigen en terstond doen afkondigen voor de geheele provincie of een deel daarvan. Art. 7 houdt in: Het moedwillig kwellen, pijnigen of mishandelen van een hond of eene kat wordt gestraft met geldboete van f 5 tot f "5 en gevangenisstraf van 1 tot 5 dagen, te zamen of afzonderliik Honden en katten, die, zonder opzigt rond loopende, zich op een vreeind erf bevinden, mogen straffeloos door of van wege den bewoner of bruiker worden gedood.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1