ALGEMEEN SCHUTTER SJ. No. 1040. Woensdag 12 Mei 1875. 15de Jaarg. GEBOUWDE EIGEMIOMEX. BEK EN DM A KING. BEKERDIAKING. Binnenlandsche Berigten. i i M B B ID B 0Bs BDEGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN berinneren de belangbebbenden dat zij zieh ter iuschrijving voor de schntterij moe ten vervoegen ter gemeente-secretarietusscben den 15n en den 31 n dezer, moetende zij anders ambtshalve ingesehreven zonder loting ingelijfd en tot eene geldboete verwezen worden. Neuzen, den 8 Mei 1875. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIE LE MAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN rnaken bekeud dat, iugevolge bet bepaalde bij art. 21 der verordening op de brandweer in deze gemeente, van wege het bestuur over de braudweer eene brandschouwing aan de hnizen der ingezetenen zal plaats hebben in den loop der volgende week. Neuzen, 11 Mei 1875. Burgemeester en Wethonders voornoemd J. A. VAN BOVEN, De Secretaris, J. DIELEMAN. De BURGEMEESTER van HENGSTDIJK gelet op art. 21, le lid in verband met art. 17, 2e I'd der wet van den 22 Juljj 1873 (Staatsblad no 116); brengt ter openbare kennis dat de opgaat bevattende de uitkomsten der berziening vau de belastbare opbrengst der gebouwde eigen domnien in deze gemeenteaangevuld met de wijzigingen bedoeld in art. 20 der voormeide wetdoor hem op beden ter secretarie der gemeente gednrende 30 dagen ter inzage van een ieder is nedergelegd Hengstdijk, den 6 xMei 1875. De Burgemeester voornoemd G. VAN TRAPPEN. De BURGEMEESTER van HONTENISSE maakt bekend dat gedurende 30 dagen te rekenen van beden ten raadhuize dezer gemeente voor ieder ter inzage zal liggen de opgaafvande nitkomsten der herziening van de belastbare op brengst der gebonwde eigendommen in deze ge meente voor zooveel daarin teD gevolge vad in^e- komen reclamen verandering is gebracbt. Hontenxsse, den 7 Mei 1875. De Bargemeester voornoemd COLLOT d'ESCURY. en te verliinderen, wat van nadeeligen invioed op de binnenlandsche aangelegenheden van naburige of andere staten mag worden geacht, en het I Pruisische bewind meent, dat de publieke opinie in alle beschaafde landen dit beginsel van weder- keerige ondersteuning der binnenlandsche rust volkomen huldigt. Van zijnen kant verklaart het Pruisische gouvernement zich volkomen be- reid, al datgene uit zijne wetgeving te willen verwijderen, wat nog geacht moet worden, aan dat beginsel schadelijk te kunnen zijn. Ten slotte komt nog de belangrijke verklaring, dat de Duitsche regering ten dezen handelt met volkomen medeweten van andere regeringen. V ie das eenigermate den geest van dit stuk opneemt, hij ziet daarin niet alleen een Prui- sisch woord aan Belgie, maareen Europeesch beroep en aandrang bij alle betrokkene regeringen, otn te verhinderen, dat hun land de zaai- en kweek- plaats van verdeeldheden in andere lande worde. In die ornstandigheid is het geen wonder, dat het Belgische gouvernement de noodzakelijkheid heeft ingezien, den indrak zijner vroegere nota W"g te nemen en het zegt, dat de bewering te ver gaat, dat Belgie geweigtrd zou hebben, aan de wenschen, in ae nota van 3 Februarij uitgespro- hen, gehoor te geven. Integendeel toont het zich bereid, waar noodig, zijne wetgeving in dit opzigt te herzien, in overeenstemrning met de zeden en tradities van Belgie. IVouwens het verzoek van Duitschland, om de iaal der bisschoppen in te toomen en moord- plannen, als die van Duchesne, strengelijk te ver- volgen en des noodig de wetgeving te verbeteren, wanneer het blijkt, dat zij te kort sehiet, laat zich op meer dan een gcond verdedigen in elk land van Europa vindt men wetsbepalingen, die op zulke gevallen kunnen toepasselijk gemaakt worden, maar men hoort er nooit van. Men heeft zich in de zoogenaamde groote pers en op de beurs erg zenuwachtig gemaakt over dit incident, alsof daaruit oorlogsverwikkelingen zouden voortvloeijen. Wij integendeel hebben de zaak van den beginnen af voor minder be- teekenend gehouden en gelooven, dat ze, behalve misschien nog wat knal-effect in de Belgische kamers, we,dra onder 't stof der gouvernements- archieven begraven zal worden. Omtrent 's pausen gezondheidstoestand komen verontrustende berigten. Men heeft geneeskun- dige hulp ingeroepen. Dat het leven van den hoog bejaarden Pius IX onder zulke omstandig- heden aan een zijden draad hangt, is zeker ontwij- felbaaiinaar dat dit merkwaardige leveu in Euro- pa s tegen woordigen toestand nog van het hoogste gewigt is, zeker niet minder. namiddag van zijne gemeente afscbeid, met de woorden uit Matthens 28: 20. De BURGEMEESTER van OSSENISSE, maakt bekenddat gedurende 30 dagen te rekenen van beden ter secretarie dezer gemeente ander- maal ter inzage zal liggen de opgaaf van de nit komsten der berziening van de belastbareopbrengst der gebouwde eigendommen in deze gemeente. Ossenisse, den 8 Mei 1875. De Burgemeester voornoemd, F. NEVE. I'olitit-k Overzigt. Door het Belgische ministerie is thans de in- houd der laatste Pruisische nota aan de volks- vertegenwoordiging medegedeeld. Daarin wordt het leedwezen uitgedrukt over den afwijzenden toon, in het antwoord van Belgie op de vorige nota aangenomen, en nu bij herhaling er op aan- gedrongen, dat in de tegenwoordige tijdsomstandig heden het de pligt vau Belgie, als van iedere regering, is, datgene in zijn laud weg te nemen Neuzen, 11 Mei. Prov. blad van Zceland no. 40 bevat bet besluit van 4 Mei jl. regelende het onderzoek van de veriofgaugers der nationale militie te land in dit jaar. Het onderzoek betreft hen die behooren tot de ligtingen van 18711872 1873 en 1874, voor zoover zij v66r den In' April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Het zal plaats hebben te Hulst op maandag 21 Junijte Axel op dingsdag 22 Junij, te IJzendijke op donderdag 24 Junijen te Sluis op zaturdag 26 Junijin ieder' dier plaatsen voor de gewoonlijk daarbij betrokken gemeenten. De minister van oorlog, ontvangen heb bende een aantal requesten waarbij' door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstel ling woidt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te bouden najaars- oeieningen brengt ter kennis vau de Adressanten dat de belangen van den dienst niet toelaten in gun verzoek te bewilligen. x«=»l10 Mei. De beer J. Enderld Tz. na albier een jaar als predikant bij de bervormde gemeente dienst te hebben gedaan en thans veitiekkende naar Wemeldinge, nam gisteren Tot predikant bij de christelijk gerefor- meerde gemeente albier is beroepen de beer P. J, Wesselsvan Zierikzee. .°'e hJ8t der 59 boogstaangeslagenen in sujks directe belastingen in de provincie Zee- land komen o. m. voor: DesiiA Francois Philippus Sejjdlitz, te Hulst: f ±914,38/2; Adriaan vau den Broecke, te Aar- d en burg f 1241781 /-2Alphonse Guillaume Vic tor Hombach, te Hulst: f 1147,63; jbr. Charles de Maere, te Axel: f 1102,92; Jacobus Maria Hennequm, te Sluis 1040,78 Abrh, Johau nes Risseeuw te Zuidzande 951,66. Men schrijft ons nit Sluis Alhier circu leert een adres aan den gemeenteraad, dat reeds van ruim 60 bandteekeningen voorzien is. De bnrgerjj verzoekt in dat adres het salaris van den beer J. J. Breveehoofdonderwijzer aan de open bate school albier vroeger hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Gorincbem, te verboogen met /'400, ten einde dien verdienstelijken onderwijzer voor Sluis te behouden de heer Brevde had namelijk zijn voornemen te kennen gegeven naar de beter bezolaigde betrekking te Bommel te solliciteren. Tartelijk bopen wij, in het belang onzer kinderen, dat de finantien der gemeente den raad in staat zullen stellen het verzoek in te willigen. Naar ons wordt medegedeeld zal de algemeene vergadering der maatschappij tot bevordering vau landbouw en veeteeit in Zeeland dit jaar gehouden worden te Kruiningen op woensdag 11 Augustus a. s.en zal de algemeene tentoonstelling van paarden rundvee enz, plaats hebben in diezellde gemeente op donderdag 12 Augustus,^ legelijk zal, tenzij het rijpen der tar we wijziging van bet tijds'tip nooiizakelijk maakteen wedstrijd gehouden worden van zelf harkende en scbovenmakende graanmaai werktuigen (self raking reapers)waarvoor worden uitgeloofd als eerste prijs f 300, als tweede prijs f 150 en als derde prijs een zil- veren medaille. Heeren magazijnbouders zullen voor zoover zij bij bet hoofdbestuur bekend zijn,' worden nitgenoodigd voor 1 Julij op te geven of en met hoeveel werktuigen door hen zal worden medegedongen. Te Goes werdonlangs door de gezond heidscommissie het water onderzocht van een putgrenzende aan de begraat'plaals der gemeente waar men mag aannemen dat gedurende 30 jaren vijf a zes duizeud lijken ter aarde besteld zijn. Het water bleek echter geen schadelijk bestand deelen te bevatten. Uit I bolen wordtals een nieuw bewijs hoe het gebrek aan hulppersoneel algemeen is gemeldtdat een hulponderwijzer, die vbbr 20 jaai zijn eervol octslag heeft moeteu aanvragec, dezer dagen we§rals hulponderwijzer op de open- bare school is toegelaten. De man is om en bij de 601 J In de zitting der tweede kamer van gisteren is dooi den beer Kuyper verlof gevraagd en bekotneu om op nader te bepalen dag aau de legering eeuige vragen te rigten ten opzigte van bare voornemens tot wijziging der wet op't lager onderwijs, waarvan in de troonrede sprake is, Blijkens een bjj het departement van kolo men ontvangen telegram van den gouvernenr- geueraal van Nederiandsch-Indie, is den 30 April door den generaal-majoor Pel bet navolgende aan de Indische regering geseind Den 25 April zijn de vijandelijke stellingen in Lohong (tusschen Mandarsa Poeti euLongbatta) door ons genomen met een verlies van 1 gesneu- velde en 12 gewonden, De gezondbeidstoestand is bevredigend de sterf'te gering. Soengei Raija op de oostkust heeft de Neder- laudsche vlag gebescben. Bet plan bestaat een adres aan den koning in te dienen om op afschaffing van de dienstver vanging aan te dringen Allen die daartoe willen medewerkenworden nitgenoodigd zieh vobr den 10 Mei per briefkaart te wendeu lot bet bureau van het weekblad Pro Patria, te Utrecht. De hooge raad beeft, bij arrest vau heden, bet beroep van den proc. gen. bij het prov. hof in Overijsel in zake Wolff en ook het door dezen ingestelde beroep verworpen. Den 1 Mei jl. werd in een der lokalec van het gebouw der maatschappij tot Nut van t algemeen te Rotterdam, onder voorzitterschap van den heer president-commissaris J. L. A. Blankenbjjl eD in tegenwoordigheid van heeren commissarissen en 29 persoonlijk tegenwoordige of bij volmagt vertegenwoordigde aandeelhonders, de tweede jaarlijksche vergadering gehouden van aaudeelhouders der algemeene maatschappij van geldelijke uitkeering, gevestigd te Oversciiie. Nadat door den directeur de rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar was overgelegdgaf de president namens het collegie van commissarissen verslag over den toestand der maatschappij. Hieruit bleek dat deze maatsebappij die tot I nu toe uitsluitend gewone kapitaalsverzekeringen voor klein bedrag had gesloten 3475 contracten had aangenomen voor f 205.315. Aan premien we'd geboekt 8112.60. De maatschappij be taalde in 1874 aan sterfgevailen f 1435. In genoemde vergadering werd een nienw bestuur en drie commissarissen benoemd en twee aftredende herbenoemd. Daarna werden eenige wijzigingen in de statuten gemaakt en beslotendat de zetel zal worden verplaatst naar Rotterdam. Voorts werd een commissie tot onderzoek der rekening en verantwoording en der balans be noemd benevens de plaatsvervangende leden dier commissie. Het dividend werd bepaald op 5o/o voor de op aandeelen gedane storting Nadat de voorzitter der directie en een der vennooten aan heeren commissarissen dank bad gebragt voor de goede zorgen aan de maatschappij besteed, werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Een jongraensch machinist-stoker op een stoomboot is te Doesburgwaarschijnlijk in een aanval van slaapwandelenuit zijn bed gcstapt in 't water geraakt en verdronken. Vroeger was hjj stoker op een locomotief; hij was bij bet ongeluk te Warmond tegenwoordig en redde zich door van de locomotief af te springenhij had daardoor echter zoodanigen schrik gekregendat hij den spoordienst verliet en op een stoomboot werk zocht. Te Zevenaar overleed in den nacht van dingsdag op woensdag jbr. van Nispen tot Sevenaerlid van de tweede kamer. Dezer dagen legde de „Standaard" aan de conscientie der natie de vraag voor „Is het regt, is het goed, kan het billijk genaamd worden, dat de gemeentekas, die alleris, profijt trekke uit de offerpenningen der ouders voor de godsdienstige opvoeding van hun kroost Op die vraag antwoordt thans prof. Brummel- kamp, redacteur van de „Bazuin," insgelijks een orgaan der anti-revolutionairen „Wel neen het is afschuwelijk. „Maar wij stellen er de vraag tegenover ,.Is het regt, is het goed, kan bet billijk ge naamd worden, dat de gemeentekas, die alter isnadeel lijde door het onderhond van eods- dienstig onderwijsdat velen het verderf der natie rekenen Op een dergelijk antwoord van een geestver- want heeft de „Standaard" waarschijnlijk uiet gerekend. De vierjarige meikeverplaag is voor Wage- ningen en omstreken weer begonnen. Des avonds ziet het letterlijk zwart van de tallooze meikevers, die er vliegen Door de bemoeijingen der hier opgerigte commissie tot veruie'tiging van die insecten zijn door de ingezetenen ruim negen- honderd gulden bijeengebragtwelke som voor- namelijk besteed wordtomde verzameldemeikevers in te koopen te dooden en tot mest te laten verwerken. Men ontvangt 1 per HL en een 200tal HL. zijn reeds aangebragt Als men nu weet. dat er ongeveer 480 meikevers in een liter gaan d. i. 48 000 in eeu hectoliter, dan kan men zich er eenigzins een denkbeeld van makenhoevele milliarden diertjes hier des avonds rondvliegen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1