ALGE No. 1036. Woensdag 28 April 1875. 15de Jaarg. Ill BEKEIDIAKIIG. f Binnenlandsche Berifften. Buitenlaiidsdie Berbten. o BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN maken bekeud, dat in die gemeente Voorjaars Paarden- en Vee- markt zal worden gehouden op Woens dag den 5 Mei a s. Neuzen, 26 April 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN B 0 V E N. De Secretaris J. DIELEMAN. tische plannen heeit beschermden vvijst aau, dat (lit land gevaar loopt, zonder die bescberming, nog yoor bet einde dezer eeuw zijne zelfstan- digheid te verliezen. De taa! der laatste nota van Pruisen is zegt men zeer bezadigd zeer kalruerend en nu reeds verklaart de toongevende Koln Zeit., dat Prui sen op Belgie geen pressie wi! uitoefenen en zelfs ingeval de Belgische regering de toestemming barer kamers voor een wetsontwerp in gewenseh ten geest niet zou knnnen verk; ijgen Dnitsch land zich met de poging daartoe reeds tevreden zon stellen. gedra verdiensten gedurende de eXpe" om naar Weenen tevvandelen Van Amster dam tot Munster lJolitielr Overzigt. Het beste, wat op dit oogenblik uit den stand der Europesche kwestieu valt op te maken is dat de Pruisische Belgische brieven geen ander gevolg zullen hebben, dan wat politiek geharre- war, waaraan dan in de laatste dagen ook druk wat is gedaan en waarbij zelfs lang verledene tijden bet midden en begin dezer eeuw vvorden opgebaald nl. Antouelli's houding voor25jaar, Napoleon I standpunt tegenover den toenmaligen paus Pius VIIwaarbij deze laatste Napoleon I betitelde met- den ordinairen maar weinig ver- eerenden naam van comediant. 't Moge vvaar zijn dat in die hoogere kringen oneindig veel comedie wordt gespeeld 't moge zelfs wenscbe lijk zijn, dat de volkeren over 'talgemeen een dieperen blik in dat tooneelspel konden werpen; waar blijftdat niemand zicb gaame den titel van comediant, van den vervuller eener oneer lijke of bedriegelijke rolziet toegevoegd. De overlevering zegt dan ook - dat Napoleou I bij een onderboud in 1804 met den toenmaligen pans gehouden in woede ontstak en eeue porce- leinen vaas in zijne verbolgenheid tegeu deu grond wierp maar ten slotte toen eindigde met in treurige stemming uit te roepen n Het is waar, treurspelen of blijspelen Treur- of blijspel wat is het, dat het uage- slacht eenmaal zal oogsten van al die immer en immer voortdringende spanning en twist in de huidige wereld Zal het droevige sehouwspel van een uieuwen godsdienstoorlog op nieuw opge voerd worden.of zal het blijken, datde toenemende ontwikkeiing der volkeren dat ellendige drijven vande grooten der aarde zal weten te verhiudereu Wie zal het zeggen maar zeker ware het ruim zoo goeddat men ook bij de tegenwcordig tegenover elkander staande politiek het daarbij gevolgde tooneelspel meer aan 't licht wist te brengen, zeker ware het te wensehen, dat aaG al die opzweping in naam van godsdienst of staat gevoerd door de stem der volkeren een onver- biddelijk zwijgen werd opgelegd. De welbekende Times sehijnt zich eenigzins van deze taak te kwijten waar zij zegt, met Disraeli en lord Derby van gevoelen te zijn dat in de Duitsche nota's geen regtstreeksche bedreigiug voor Belgie ligt opgesloten zij hoopt dan ook, dat alle verstandige menscheu zich thans niet langer ongerust zullen maken De toene mende bebbelijkheidzegt het blad om overal eeue onheilspeleude bedoeling, om achter ieder woord van een staatsman een oorlog of eeue om wenteling te zoeken is op het vaste land van Euro pa vrij algemeen gewovden en ook in Enge land niet gehee! vreemd. Op het vaste land is die gewoonte eenigzins te verontschuldigen wiji men daar zoo vele rampen heeft ondervonden en niemand de hoop kan voedeu dat alle be- proevingen van dien aard gewekeu zijn. Maar onze Britsche zenuwen moesten krachtiger en meer gehard zijn en 'f is onze pligtvan onze onaf hankelijke en veiiige stelling gebruik te maken om een kalm oordeel te velleu over de feiten welke wij in hunne ware gedaante zien, terwijl anderen die zien door een nevel van vooroordeelen en dwalingen. Het blad beschuldig! in 't cind de Duitsche pers dat ze door bare ligtgeraaktheid die op zwepiog in de hand werkt, Men begint dan ook reeds eene geheel andere taal in de Pruisische toongevende bladen aan te slaan Men beroept er zich op, hoe Pruisen nog in de verwikkelingen der laatste jaren de onaf hankelijkbeid van Belgie tegenover de Napoleon- Neuzen, 27 April. Heden voormiddag werd het stoffelijke over schot van den magazijnmeester der artillerie, den beer R. Pothoven met bizondere plechtigheid naar de rustplaats der dooden gebracht. Alle krijgseer werd bewezen ter nagedachtenis van den waardigen grijsaard die circa 53 jaren het vaderland getrouw heeft gediend, voorname lijk ook door de uiilitaire mnziekopzettelijk uit Vlissingen overgekomen om den laatsten maar treurigen plicht jegens deu afgestorvene te vervullen. Gedurende omstreeks 18 jaren was de over- ledene een waardig inwoner dezer gemeente en heeft hij zich aller achting en veler innige vriendschap verworven geen wonder dan ook, dat een talrijke stoet van burgers zijn lijk he langstellend grafwaarts vergezelde. Neuzens Mannenkoorwaarvan de overledene lid was verhoogde den indrnk der plechtigheid, door bij de groeve een zangstuk het Kerk- h o fuit te voeren. De weleerw. zeergel. beer ds. Krol en de beer J. L van IJsselsteiju spraken daarna een woord ter nagedachtenis van den man, die zijne taak zoo eervol heeft volbracht en wiens deugden en voortreffelijke hoedanigheden nog lang in de herinnenng zijner betrekkingen en vrienden zullen voortleven. Blijkens het door de regering iugediende wetsontwerp betrekkelijk de overeenkomst met Belgie, ten aanzien van het kanaal van Gent naar Neuzen wordeu aan de goedkeuring der staten generaal ondenvorpen de artikelen 2, 3, 8, en 9 van het tractaat. Die artikelen bevatten de omschrijving der op Nederlandsch grondgebied te verrigten werken, Aitikel 8 bevat de bepaliug dat de kosten voor deze werken zoomede die der noodzakelijke onteigeningenin bun geheel ten laste van Belgie komen. Art. 9 regelt de wijze van ver rekeniug tusscheri de beide regeringen. De tvveede zinsnede van artikel 8 luidt vertaaldals rolgtDe Nederlandsche regering zal echter geen schadeloosstellingkunnen vorderen voor de blijvende ot tijdelijke inbezitneming der domeingronden te Sas van Gfeut of elders gclegen, die het eigendora van den Nederlandsche staat zijn." De goedkeuring wordt door de Nederlandsche togering noodzakelijk geacht op grond der derde alinea van artikel 57 der groudwetluidende als volgt „Verdragen welke, hetzij afstand of railing van eenig grondgebied des rijks, hetzij eenige andere bepaliugvvettelijke regten betreffende, inhouden worden door den fkoning niet be- krachtigd dan nadat de staten generaal die bepa liug of verandering bebben goedgekenrd." De commissaris des koniugs in deprovin- cie Zeeland heeit bepaald dat de aflevering van de bij de nationale militie, voor de ligting van dit jaa: in te lijven manschappen uit de ge meenten, gelegen 'in Oostelijk Zeeuwsch Vlaan deren te Neuzen, in de affuitenloots op maan dag den 3 Mei 1875, des voormiddags ten 101/"1 uur zal plaats hebben. Op 19 Februarijter gelegenheid van 's konings verjaardag, is W. C. van den Eeckkout te Philippine te huis behoorende, bevorderd van sergeant-majoor tot adjudant onderofficier bij de 22e compagnie artillerie der expeditie tegen Atchin te Atjehvvegens beloouin2 Vati zijn Volgens het Handelsblad is vanwege den waterstaat een onderzoek ingesteld naar de middelen tot eene afdoende verbetering der haven te Breskens en zulks in verband tot de havenvverken te Vlissingen en de in het wets voorstel-kappeijne opgenomene regtstreeksche verbinding met Belgie. Men schnjft uit Middelburg 't volgende Een treurig sterfgevaldat iu het laatst der vorjge week alhier is voorgevallen verdient wel als waarschuwend voorbeeld ter algemeene kennis te worden gebragt. Een eenig vjjfjarig kind stierfnaar het sehijnt, tengevoige van vergifti ging door het gebruik van wilde selderijwaar- onder zicb dolle-kervel bevond. De wilde selderij komt tegenwoordig, teneinde eenigzins aan het gebrek aan groecte tegemoette komen, in den han- del voor, doch blijkens eene waarschu wing van het bureau voor scheikundige en microscopiscbe onderzoekingen aldaaris zij, vooral om dezen tijd van het jaar veel met dolle-kervel vermengd, zoodat^ het publiek voor het gebruik van (lie selderij wordt gewaarschuwd. - Vrijdagnamiddag jl. had te Goes op de Stoofweide een gelukkig zeldzaain voorkomend tooneel plaats, namelijk de geboorte van een kind in de open lucht. Naar het sehijnt was de moeder, eene gehuwde vronw, korte uren te voren zonder huisvesting geraakt. Moeder en kind werdon door de zorg der politie in overleg met den accoucheurdie zijne bulp verleend had opge- nomen in het op die weide zich bevindeude lokaat tot verpleging van lijders aan eene besmettelijke ziekte. Door vele hulpvaardigen werd het noodige aangebragt om in de behoeften van moeder en kind te voorzien. Men schrijft uit 's Heer Arendskerke [let sehijntdat het plan om elk jaar een Zuidcr of liever een Zeeuwsch zendingsfeest tehouden, niet is opgegeven. Althans den 23 dezer is eene eommis8ie albier gearriveerd om met een paar boeren uit deze gemeente te onderhandelen over den afstand van een paar stukken weiland, met bet doel daar op 30 Junij een dergelijk feest te houden als verleden jaar onder Kloetinge. Ter vervangiug van den onderwijzer D van de Linde, is tot brievengaarder te Wolfaarts. dijk benoemd de gemeente secretaris en ontvanger M, WeststrateMz. Naar ons nit 's Gravenbage wordt mede gedeeld is aan den minister van oorlog, den generaal-majoor A W. P. Weitzelop zijn ver- z°ek eervol ontslag verleend onder dankbetnigiag voor de als zoodanig bewezene diensten en met bevordering tot lnitenant generaal Tot minister van oorlog is benoemd de kolonel der genie H. J Enderleiu kommandant der nieuwe Holland sche waterlinie bezuiden de Lek, In een ingezonden stuk in de Zierikz, Nieuwsb.getiteld Restitntie-stelsel wordt gemeld dat de bewoners van de eilanden Schoti wen en Duiveland, als daar geen spoorweg komt van het rijk restitutie zullen vragen voor betgeen zij in de grond en andere belastingen aan de spoorwegen bijdragen volgens de rekening van Bartjes, Naar men verneemtheeft de graaf van Znylen van Nijevelt bepaald geweiger I eenige gunstige verklaring betrefFeude het z g. restitutie stelsel af te leggen. De vrouw van een hovenier te Zaandatn, beeft het leven geschonken aan drie kinderen waarvan een zes teenen aan de eeuen voetde tot Munster zal hem vergezeileu de heer M. 0. Hassoldt, van Munster tot Weenen de heer A. Kettner. De geheele reis is ODgeveer 270 nren gaaus die men denkt in 40 a 45 dagen. met 8 uren per dag af te leggen, te volbrengen, In voorname plaatsen, zooals te Munster en to Gasselwordt een dag vertoefd In het geheel zulien ruim bonderd plaatsen worden bezocht. Als iets vreemdsoortigs kau worden gecon- stateerd dat een jongmenseh te Heereveen bezitter van een diploma van deu 3jarigen curcus van de rijks hoogere burgersehool te Rotterdam, dezer dagen de acte van hulpouderwjjzer, speciaal om de rekenkunde is geweigerd en Voordrie dagen met gunstig gevolg examen heeft afgelegd voor de acte in de wiskunde „Een zeer oud en lang geheirn gehouden middel tegen de pokken der schapen dat zelfs ook dan wanneer die kwaal reeds de overhand had genomen, steeds als heilzaam werd bevonden, bestaat in het volgende voorschriftD/2 lood Johanneswortel8 lood bloem van zwavelI drachme duivelsdrek, f/2 drachme kamfer en lt/2 lood zwart komijnzaad dit een en ander mengt men tot een poeder eu geeft het de schapen eens per week in. Wanneer de pokken in de naburige kudden heerschen dan geeft men dit middel als voorbehoedmfddel de schapen twee- maal 'sjaars in. Ingeval de kudde bij v. 1500 stuks in getal mogt zijn, dan verdub'belt men de dosis kamfer." De Ledebergsche afdeeiing van hetWillems- Eonds, (Belgie) hare oprigting plegtig wiilende vieren en tevens een bevvijs wiilende geven harer gehecbtheid aan den bloei en de verheerlijking der moedertaalheeft besloteu eenen wedstrijd te openen voor Tooneelkunde en Uiterlijke We!- sprekendbeid, op 23 Mei en opvolgende zondagen, waarop alle tooneelliefhebbers van Noord- en' Zuid Nederland worden uitgenoodig. Comil de behendige dief, die reeds nit verscheidene gevangenissen is ontsnapt, heeft aan de overheid punt voor punt uitgelegd hoe bij de sloten der gevangenissen opendevoor deze mededeelingen had men Cornii eene vermin- dering van straf beloofd, en heden verneemt men, oat men zijne straf met drie jaren verminderd beeft, tot belooniug voor de diensten, welke hij I aan de geregtelijke overheden bewezen heeft, door hen te toonen in wel ken zin zij de sloten der gevangenissen moeten doen veran'deren. In bet Fransche dorp St. Maurice sur AvSron is voor eenige dagen door een krankzinnigen man een reeks moorden gepleegd. Het aantal gedooden beloopt zes, waaronder zijne vrouw; bovendien is van een andere vrouw de band' afgehouwen. De bloeddorst door dien krank- zinnige aan den dag gelegd gaat alle beschrijving te boveu. Later, toen hij gevangen geuoinen en in een krankzinnigengestieht gebragt was, heeft bij het grootste berouw over het gebeurde getoond. j Aapitein Boyton heeft het beslnit genomen eerstdaags aan de Fransche kust te water te gaan en in Engeland aau wal te komen of... „iu bet 1 kanaal te blijven." Door een handelshuis te Berlijn worden in ons land niet minder dan 25000 Chassepot- geweren te koop aangeboden deze geweren zijn afkorastig van den Fransch-Duitschen oorlog. Hij die aan eeuwigen vrede gelooftwordt wfirtivdu ecu zes teener; aan de eenen voet, de vreue geiooitwordt tweede zes vingers aan de eene hand heeftde 01' jl'eur'8e wijze uit den ciroom gewekt bij het derde heefr o-ppt.p hifrnn£)e Boeder Derigtdat den heer Krupp door derde heeft geene bjjzouderheden en kinderen zijn welvarend. Bij de hesturen der Chr. Geref. kerk beginnen stemmen op te gaan om de theologische school te Kampen naar Leiden te doen verplaatsen, teneinde de studerende in de gelegenheid te stellen met weinig kosten te kunnen profiteren van het bijwonen der lesseu in Oostersche talen, vooral het Maleisch voor den zendingsarbeid door professoreu van de Leidscbe boogescbool. De heer L. C. Dudok de Wit zal op 1 Mei a. s.s nacbts te 4 uren, Amsterdam verlaten berigtdat den beer Krupp door de Duftsche j regering is gelastvoortaaii elke maand 400 i stukken stalen veldgeschut te levereuterwijl een ander berigt meldt, dat het Duitsche mini- sterie van oorlog onlangs aan een Weener fabri- kaut 40 millioen patronen beeft besteld tegen einde Mei te leveren. Zou er werkelijk onw°eer broeijen. Uit het noorden van Schotland wordt getele- grafeerd dat aldaar groote warmte beerscht'. De I thermometer wees 85 gradeu in de 65 de schaduw. Twee personeu stierven tengevoige van zounestekeu. n zor in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1