4LGEMGEN No. 1034. Woensdag 21 April 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsche Berii>;ten. Buitenlandsche Berigten. Jzn. Jfolitiek Overzigt. zijn paard weder in bezit wezen nernen dat hem geheel kosteloos is afgegeven, en waarschijnlijk De geschiedenis dezer dagen leert weer, dat j van den eersten kooper door hem nog schade- vergoeding zal kunnen worden gevorderd. I Wij vernemen met zekerheiddat de miliciens der ligting 1874 bij de verschillende korpsen infanterie, welke thans nog in werkelijken dienst zijn den 1 Julij a. s. in bet genot van de wegen der politiek, ja, wel hun open terrein hebben; dat men, als op 't schouwtooneel, wel de verschillende personen hunne rollen ziet vervullen; maar ook, dat er achter de schermen nog veel verborgen blijft, hetweik tot regt verstand van het opgevoerde drama zou kunnen leiden. Zoo ver nemen wij thans, dat de beruchte Pruisische nota aan Belgie voor 't Engelsche gouvernement volstrekt geen verrassing was, maar dat meer dan een jaar geleden Engeland door Pruisen was aangezocht, om gezamenlijk het Belgische gouver nement te bewegen, paal en perk te stellen aan de woelingen der Belgische geestelijkheid. Yerder weet men, dat de eigenlijke nota reeds voor twee maanden is ingeleverd, dat ze toen echter geheel geen sensatie heeft gemaakt, maar iu- tegendeel haar vriendschappelijke toon op even vriendschappelijke wijze door 't Belgische gou vernement is beantwoord. Wat is dan, vraagt men, de oorzaak, dat aan dat staatsstuk nu zulk een voor de rust onzes werelddeels beteekenend karakter werd gegeven, dat daardoor de klank van een nieuwen oorlog door gansch Europa klonk. De miniatuurstorm is, gelijk wij verwachtten, spoedig weer gaan liggen; maar ;t blijft er, jammer genoeg, verre vandaan, dat met zijn stilzwijgen de atmospheer waaruit hij is opgekomen, gezuiverd isintegen- deel blijft het heerschende gevoelen, dat hij tot uitbarsting zal komen. Dat de journalistiek en vooral Duitsche bladen zich met dit onderwerp ernstig bezig houden, is geen wonder. De Nordd. Algem. Ztg., een blad, zoo wat onder den invloed der regering, zoo men wil, komt tegen het oorlogsdreigement op en zegt, dat er vooralsnog geen vrees voor oorlog behoeft te bestaan. In Frankrijk blijft men kalm, voor Erankrijk zoo oneigenaardig rustig, dat men haast zou vreezen, dat die kalme oppervlakte een meer bedenkelijken bodem had. Het schijnt toch waarheid, dat onder de hoofdlie- den der Buonapartische partij oneehigheden gerezen zijn. De geslepene, doordrijvende, brutale, en laat men er billijkheidshalve bijvoegen, talentvolle Bou- her, is, schrijft men, bij de ex-keizerlijke familie in ongenade gevallen. Onder de hand noemt men het eene kwestie van dubbeltjes, daar de keizerin niet genegen schijnt, haar vermogen voor de altijd zeer wisselvallige herstelling des keizerrijks te wagen. Zoo falen de berekeningen der scherp- zinnigsten en vallen vaak de fijnst berekenden in hun voor een ander gedolven kuil. Uit Spanje weinig tijding. Yan het einde des Carlistenstrijds nog geen sprake. De scher- mutselingen, die plaats hebben, zijn met afwisse- lend geluk, doch over 't algemeeii weinig be teekenend. Neuzen, 20 April. Naar wij vernemen heeft de raad dezer ge- meeutein zijne vergadering van gisteren besloten tot aankoop van het gebouw waarin te Sluiskil wordt school gehouden en welk gebouw tot dus verre aan een particulier toebehoerde. In den nacht van den 30 Sept. op den 1 Oct. 11 werd er uit de weide van J. Riemens, in de gemeente Hoek een paard ontvreemd vermoe dende men alstoen dat het naar Belgie was vervoerdterwijl de vermoedelijke dader tot heden nog niet is opgespoord. Thans is dit paarddoor de ijverige bemoeijiugeu van den brigadier der rijksveldwacht albier, le Gent opgespoordalwaar het door den ontvreemden daags na den diefstal was verkocht en nu reeds voor de derde maal in andere handen was over- gegaan. Met medewerking van de regterlijke rnagt te Gentheeft Riemensvergezeld van boveugenoemden brigadier, jl, dingsdag teGent J groot verlof zullen worden gesteld. j Dit jaar zullen gedurende 6ene maand onder de wapenen geroepen wordeu tot het houden van herhalingsoefeningen respectivelijk tegen 2 Julij eu 3 Augustus, de milicien verlofgangers 1872 en 1873 van de grenadiers en jagers en van het le, 3e, 4e, 6e, 7e eu 8e regiment infan terietegen 15 Mei de miliciens van 1873 der vestiug artiilerie; tegen 16 Julij de verlofgangers van 1872 van de pontonniers. Voor oefeningen en troepenvereenigingen op j nader vast te stellen tijdstip de miliciens van 1872 en 1873 van het 2e en 5eregimentinfan terie de miliciens van 1871 van het 2e regiment huzarende miliciens van 1872 der vesting- artillerie en van het batailjon mineurs en sappeurs. De vddr 1 Junij gehuwde verlofgangers van 1871 blijven buiten oproeping. Bij de tweede kamer van de statec-generaal heeft den minister van justitie ingediend een wetsontwerp regelende de persoonhjkheid der cooperatieve vereenigingen als voorloopige maat- regel onder afwachting der nadere ontwikkeling van het cooperatie stelsel bij wijze van over- gangsmaatregel omvattende de regeling der voorbereiding. Het wetsontwerp omvat alzoo de uitdrukkelijke erkenning der cooperatieve vereenigingen als bijzondere soort van maatscbap. In verband daarmede de wijze van handelend optreden tegenover derden. Voorts bepalingen ten behoeve van derdeals waarborg tegen bedrieglijke handelingen der vereenigingen. De gemeenteraad van Middelburg heeft de door de firma van Zeijlen en Decker over- gelegde plaunen en teekeningen voor het door haar te maken droogdok met algemeene stem- men goedgekeurd. In het arrondissement Middelburg zijn ontvreemd of vermist1 certificaat Rusland Hamburg 1820, 6e serie no. 449709 links, 72709 regts3 oblig. Victor Emmanuel van 500 frs.no. 355300, 200489 en 65676; 5 loten Madrid, ad 100 fr, elk, no 53820—53823 en 53758; 8 loten Paleis voor Volksvlijt en 4 boekjes Amsterd. spaarbas vereeniging. De officier van justitie te Middelburg ver zoekt opsporing, aanhouding en berigt. Men schrijft uit Kats van 15 dezer Gisteren werd aan den heer J. Sturm Jz. hoofdonderwijzer alhier na eene hartelijke toe- spraak van den heer burgerneesterin eene openbare raadsvergadering een fraaije kamerstoel geschonkenals blijk van erkentelijkheid voor de belangrijke diensten door hem in 't vorige jaar bij t heerschen eener besmettelijke ziekte in de gemeente, bewezen. Aan het geschenk was door het hoofd der gemeentezoowe! als door den secretaris en al de voornaatnste inge- zetenen bijgedragen. De minister van marine brengt ter kennis, dat bij de marine kunnen geplaatst worden zes sergeant-schrijvers. Aan die betrekking is boven het genot der gewone scheepsvoeding een maan- delijksche soldi] van /30 verbonden en bij het tot stand kt.men der verbintenis voor vijfjaren, geniet de belanghebbende een voorschot van drie maanden soldij. Zij die genegen mogten zijn naar die betrekking mede te dingenzenden daartoe vo6r den laatsten dezer een verzoek- schrift in aan den minister van marine. De Haagsche correspondent der N. M. Ct. betwijfeld, of het restitutie stelsel voor billijke toepassing vatbaar is en zou liever een ander middel zien aanvvenden om de „zeer regtvaar- dige" grieven vau de voorstanders van het bij zonder ondervvjjs wegtenemen. Dat de minister Heemskerk het plan zou hebben om de iuvoe ring van het restitutie-stelsel voor te dragen noemt de corresp, een verzinsel. Hij meent te wetendat de minister Heemskerk nog in het geheel geene beslissing heeft genomen omtrent de wijzewaarcp hij bij eene herziening der wet van 1857aan de schoolwetbezwaren zal trachten tegemoet te komen. Ook heeft de corresp. vernomen, dat de minister volhardt. bij zijne vroegere verklaring om niets aan de zaak van het lager ouderwijs te doen voordat de wet op het hooger onderwijs van de parlemeutaire baan zal wezen. Volgens het U, D heeft de aanwerving van vreemdelingen voor het Ind. leger in de laatste dagen slechts 47 bedragen zoodatals dit zoo voortgaatweldra geen detachementen meer naar Indie zullen kunnen gaan. Het verzoek om gratie van J. Wolff te Kampeu is door Z, M. den koning van de hand gewezen. Boven de deur van het Bijbelhotel te Amsterdam is een Bijbel als uithangteeken. De bijbel is opengeslagen bij 1 Timotheus V 23 Drink niet langer water, maar gebruik een weinig wijn om uw maag en uw menigvuldige zwakheden." Te Oudewater heeft een oud-strijder van Waterloo, A. de Bock, verleden week zijn gouden bruiloftsfeest gevierd. Hij diende tijdens den slag van Waterloo bij het 8e regiment huzaren. Later maakte hij deel uit van het geleidedat de kunstschatten enz. uit Parijs weder herwaarts bragten behoorde bij de doopplegtigheid te Brussei vau den erfprins, thans Z. M. koning Willem de derde, tot het escorte. In de woensdag gehouden vergadering van het koninklijk instituut voor ingenieurs is door den heer Jeekel van Leerdam het woord gevoerd over de uitvinding van onbreekbaar glas. In Augustus zal er in Nederland een fabriek voor verrijzen. De spreker legdeden leden een aan- tal monsters van dit glas voor. Verschillend wit dof en gekleurd glas werd krachtig op den grond geworpen en brak niet. Voorts bezit het een slecht warmtegeleidend vermogen, zoodat in een daarvan vervaardigd ontbijtbordje een ommelet kon worden gebakken terwijl het in de hand zonder de minste omwoeling vastgehouden kon worden. Spreker meent dus, dat de gemakken, die dit preparaat aanbied, tot bezniniging in het aanschaffen voor 't hnishouden zal leiden, en dat binnenkort zal kunnen worden geanonceerd „Geen breekbaar vensterglas meer." Onder Elst bij Nijmegen heeft zich ver leden week iemaud verdronkenwiens eene broeder zich een jaar te voren door ophanging van het leven had beroofd, terwijl een andere broederdaags nadat de eerstbedoelde zich het leven had benomen een poging aanwendde om zich door een messteek in den hals te dooden. Hoewel zwaar gewond is hij nog nier overleden. Betreffende de arrestatie van Roelin, die te Deventer een valschen wissel heeft geincas- seerd meldt de Groninger Ct., dat hij in heck- tenis werd genomen juist op het oogenblik, dat hij op het punt stond te Liverpool scheep te gaan naar Noord Amerika. Eene goede som van den hem te Deventer uitbetaalden wissel was nog in zijn bezit. Ingevolge het onlangs met Engeland gesloten tractaat kan nu zijn uit - levering gevraagd worden, De man had het zeer slim overlegdmaar toch bij de voorbereiding van zijne misdaad een kleine vergissing begaandie tot de spoedige ontdekking en de tijdige aangif'te bij de justitie heeft aanleiding gegeven. In een door zijnen chef geteekenden adviesbrief aan het hoofdkan- toor der maatschappij te Anthemhad Roulin de zinsnede gevoegd, dat ook nog een wissel ten bedrage van /"8000 op het kantoor der maat schappij te Deventer zou worden getrokken, maar in den haast geschreven „8 Maart". De chef der maatschappij te Arnhem schreef dade- lijk aan den heer Feith te Groningen terugdat gij order gegeven had tot uitbetaling te Deventer, maar dat waarschijnlijk in plaats van 8 Maart werd bedoeld 8 April. Door dit schrijven werd de heer Feith eerder dan waarschijnlijk anders het geval zou zijn geweest op het spoor van de misdaad gebragt en kon de justitie, dank zij de tusschenkomst van de telegraaf, nog bij tijds hare maatregelen nemen en met succes zien be kroonen. Te Deventer worden in den laatsten tijd voor buitenlandsche huizen de huiden van nuchtere geiten opgekocht, tegen 35 k 40 cent ter vervaar- diging van glacd handschoenen. Te Deuteren nabij 's Bosch is eene koe die door een dollen hond was gebeten razend geworden. Na onderzoek door een veearts is het dier afgemaakt. De nieuwe steenkolenlaagdezer dagen weder onder de gemeente Heerlen gevonden is zeer aauzienlijk de hoofdingenieur Bogaert constateerde een dikte van 1,40 meter znivere kool, Een rijke Groninger boer zag bij zijn buur- man een fraai meubelstuk staan, dat de pianino genoemd werd. Dekselsdacht hij, zoo'n ding moet 'k ook hebben en bestelde het dadelijk in de stadde prijs kwam er niet op aanals 't maar een mooi stuk was. De pianino kwam en werd in de pronkkamer gezet. Een paar dageu later bragt „de raeester" een bezoek aan den boer. „Nou zal ik je eens wat laten kijken" sprak de gelukkige eigenaar van het mooije meubei en troonde den onderwijzer mee naar de pronkkamer. De meester vond het stuk prachtig, opende het en speelde enkele noten. „Wat donderdag meester," riep de boer uit, geeft dat ding nog geluid ook Gedurende de afgeloopen maand Maart zijn te Brussei 6610 brieven ten gevolge hunner slechte adressen niet kunnen besteld worden van dit getal heeft men erna ze geopend te hebben4644 aan hunne bestemming of aan hunne afzenders kunnen bestellen 1966 werden in de scheurmand geworden. Woensdagochtend om half negen heeft te Parijs een jonge vrouw door gebrek tot wan- hoop gebragteen poging gedaan om zich van 't leven te berooven. Zij is naar de brug de la Concorde gegaan, met haar kind van tien maan den in den arm en wierp zich van daar met haar zuigeling in 't water. Men heeft eveiiwel beiden nog levend opgevischt. In't politiehureel verklaarde Marie Talbotdat haar man haar en vier kinderen verlaten had en zij niet langer zoo kon leven. Zij hadvoegde zij er aan toe, die zij 't liefste had uitverkoren om met haar te sterven. Te Rennesin Frankrijk stond iemand teregt voor het hof van appel. Zijn straf van 2 jaren gevangenis werd door den regter ver- anderd in 4 jaar. De veroordeelda geraakte daarover zoozeer in woededat hij den regter eerst een steen en daarna een inktkoker naar het hoofd slingerde. Hij miste echter, sproug over de balie en trachtte door de gangen van het gebouw te ontvlugten. Hij werd echter gegrepen en kreeg nu behalve zijn 4 jaar nog 8 jaar bovendien. Vooraf had hij zjjn spijt te ken- nen gegevendat hij den regter niet geraakt had. Te Londen is een melkboer tot eene boete van 240 gulden veroordeeldomdat hij zijn koopwaar met 46 pCt water had vervalscht. Aan bestedingen. Op donderdag 22 April 1875, des voormiddags ten elf ureop het bureel van den garnizoens- kommandant aan den Oostschutkolk te Neuzen het eenjarig onderhoud van 1. de Kazernegebouwen enz. te Neuzen; 2. de Werken te Neuzen en te Ellewoutsdijk en 3. de Zeeweringen te Neuzen alle onder het beheer der Genie te Vlissingen. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN. van 12 tot IS April. Gebooeten. 14 April. Francoise Levina, d. v. Johannes Reigel en van Maria Proos. Overlijden. 13 April. Cornelia Frederiksen, oud 49 j., echtgenoot van Neeltje den Beer. 14 April. Christina Suzanna 't Gilde, oud 4 ra., d. v. Pieter en van Magrietha Adriana Riemens. 17 April. Krijn Pladdet, oud 59 j., z. v. Jau en van Pieternella Hamelink. Janneke Klaassen, ond 33 j., weduwe van Jacobus Roda.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1