ALGEMEEN No. 1032. Woensdag 14 April 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Bepifften. Van alle zijden worden pogingen in het werk gesteld tot het verleeneu van spoedige hulp aan een groot deel van Java's nijvere bevolking, hetwelk door watersnood ontzettend is geteisterd. En vermit8 de belangen van Nederland zoo na zijn betrokken bij die van zijne overzeesehe be zittiogen, vertronwen Burgemeester en Wethou- ders van Nenzen dat ook in deze gemeente tot het aangegeven doel mildelijk zal worden bijge dragen Neuzen den 13 April 1875. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. VAN BOVEN Burgemeester. J. D1ELEMAN Secretaris. Door bevige overstroomingen zijn iu Neder- lands Oost Indische bezittingen geheele dorpen met have en goed weggevaagd, talrijke kndden vee gedooduitgestrekte bouwgronden voor tal van jaren tot onvruchtbaarheid gedoemd, en in het algemeen onberekenbare stoffelijke verliezen veroorzaakt. Ter voorziening in dien grooten nood aldaar wordt niede beroep gedaan op den liefdadigheids- zin in Nederland. Burgemeester en Wethouders van Hoek ver- trouwendat ook in deze gemeente aan die nitnoodiging naar wensch zal worden voldaan. Hoek, den 13 April 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN Secretaris. Politiek Overzigt. De keizer van Oostenrijk is verleden woens dag uit Italie vertrokken. Men weet, dat der gelijke open bare vdrsten bezoeken in den regel hoofdzakelijk pligtplegingenzijn, Etiquette, door de t'ormen der vorstelijke huishouding en positie voorgeschreven. Victor Emanuel te Weenen en Berlijn, dat is de Oostenrijksche keizer te Rome neen, in Venetie. 't Spreekt, dat de ont.var.gst hartelijk, de toasten warm en de betuigingeu van bijzondere tevredenheid overvloedig waren. De Italiaanscbe kroonprins ontving de orde van 't Gulden Vlies, de Oostenrijksche minister An- drassy ontving het portret van Victor Emanuel met eigen geschrevene opdragt ten geschenke. Over de politiek wordt gemeld, dat de minis ters van Oostenrijk en Italib van oordeel zijn dat in de kerkeiijke quaestie elke staat zijne eigene gedragsiijn behoort te kennen en te volgen, en er geen sprake mag zijn van gemeenschap pelyke of internationale bestrijding der hande- lingen van den paus De keuze van een nieu- wen pausbij het eventueel overlijden van Pius IX wordt voorgesteld, als voor Italie van ondergfischikt belang. (A1 weer een staaltje, dat een gewoon menschenverstand van de hoogere politiek niets weet of begrijpt 'tis maar waar hoe kracbtig keizer Wilhelm voor zijne jaren moge zijn, de overmagt des ouder doms spaart ook den hoogsten en magtigsten der stervelingen niet, en al klinkt het vorstelijke woord voor millioenenal beslist het in naam des keizers over 't lot van duizenden van hooge ren en lageren stand die magtige zelf, bij is onderworpen aan den invloed des tijdelijken levens als de geringste zljner onderdanen. Reeds 't vorigejaar was, gelijk bekend is, het voornemen door keizer Wilhelm opgevat, om zijn Italiaanschen collega de verpligte contra- visite brengen. Het. bleef er bij en de reis was nu vast in dit voorjaar bepaald. Maar, daar treedt een eenvoudig burgerlijk man op iemand zonder zwaard of degen, iemand die in zaken der politiek niets te zeggen heeft en hij spreekt neen, magtige keizer! gij kuut en zult niet gaan, ik verbied u die krachtsinspanning. De magt van uw woord moge staten aaneen rijgen, gij, die eenmaal het. magtigste rijk van ons werelddeel, der wereld bijna hebt onderworpen en in uwe hand gehadik uw geneesheer, ik zeg u dat uwe kracbt maar gering is en dat ge het wei nigje levenssap, dat u is overgebleveu niet dan uiterst spaarzaam niet dan met kleine teugjes moogt genieten. Daarom zal nu de Pruisische kroonprins zijn vader vervangen. Hij zal met groot gevolg reizen en zelfs vrouw en kinderen schijnen mee te zullen gaan. Is zulk een geheel familie- bezoek in een gewoon burgergezin een om slachtige en vermoeijende gebeurteniszoodat na het vertrek wel eens de verzuchting van't hart gaatgoed, dat ze maar weer weg zijn wat zal 't een drukte aan 't Italiaanscbe hof geven, als al die hooge gasten met al den hoofschen omslag moeten worden gehuisvestmet al de etiquette, aan znlke hooge personen toekomende geheel hun verblijf moeten worden hejegend- Maar lintjes en ordes en met het minst de splinter nieuw gemaakte Duitsche gouden mar ken zullen voor den talrijken stoet Italiaanscbe beambten met al die moeiten belast,veel kun- nen doen. Uit Spanje berigt men, dat het voornemen be staat, om de Oarlisten door kleine aanvallen te ver- moeijen en dat gerenommeerde guerilla opperhoof den door de regering zjjn aangesteld. 't Is bekend, dat dergelijke strijd jaren kan aanhouden. Frankrijk, stilletjes, als aleer op 't gebied der legerorganisatie. Daar heerscht. leven en beweging, en, waar men ook karig is, de minister van oorlog heeft haast bianco crediet en wordt in niets beknibbeld. Neuzen, 9 April. JI. zaturdagmiddag toen de spoortrein uit Gent naar Neuzen vertrok, had eene ontriggeiing plaatsdie betrekkelijk goed afliep, ofschoon het zich zeer ernstig liet aanzien. De volgende inlichtingen ontvangen wij daar- omtrent De ontriggeiing had plaats op ongeveer 360 meters van het station te Gent. De schok was zoo geweldigdat de reisgoe deren wagon door den tender is gevlogen en eenen anderen wagon doorboorde. Gelukkig dat de reizigers plaats genomen hadden in die rijtuigen welke achter aan den trein bevestigd waren. Ware zulks het geval niet geweest dan zou men den dood van ver seheidenen bunner of ten minste erge gewonden hebben te betreuren gehad. Op het oogenblik der ontriggeiing bevond de chef garde van den Drieschen zich in den reis- goederenwagon en bet is een wonderdat hij op het oogenblik aiet is gedood. De oorzaak is niet bekend. Het parket heeft zich ter plaatse des onheils begeven en onderzoek gedurende twee uren ingesteld. Den 7 dezer werd in de openbare vergade- rering van den raad van stateafdeeling voor gescbillen van bestuur. een koninkljjk besluit medegedeeld waar bij ongegrond wordt verklaard het beroepingesteld door het bestuur van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen tegen een besluit van ged. staten van Zeeland van 24/31 Julij 11., de som bepalende welke, ingevolge art. 3 der wet van 19 Julij 1870. van de inkomsten uit. de hezittingen van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen ter beschikkiag behoort gesteld te worden van bet bestuur der waterkeering van genoemdeu polder. Axel, 12 April. De beer C. Diehl pre- dikant te Chaam, heeft de toezegging van be roep naar de Ned. hervormde gemeente alhier aangenomen. Ilulst12 April, Gisteren was het voor ons muziekgezelschap Harmonieeen warefeestdag. Het nieuw aangekochte vaandel zou komen en werd dan ook volgens programma met muziek ten circa 12'/-> are van het station afgehaald en bij den heer burgemeester tevens voorzitter der Harmonie gebragt en door deze in ontvangst genomen. Des middags ten 5 ure vereenigden zich de werkende en eenige honoraire leden zich en begon de optogt door de stad. De daarop gevolgde tentoonstelling in de concert zaal werd wat de dames betreftzeer slecht bezocht. 's Avonds vereenigden zich de directie, de kapelmeester en de vervaardiger van het vaandel aan een vriendschappelijk souper. Bij eenige werkende leden en aan de concertzaal had men de nationale vlag uitgestoken De voor deze gelegenbeid vervaardigde muziekstuk- ken werden flink afgespeeld en toonde onze Harmonie steeds vooruitgang. Wat het vaandel betreft^ lof aan den vervaardiger, uitstekende teekening alles goed gevuld en toch nietteveel geborduurd en versierd. Maar ook vooral komt lof toe aan de cominissie uit de directie, belast met de nitvoering van de vervaardiging dezer, voor hunne ijver en goede zorgen om de Harmonie een niet alleen keurig net maar ook voor weinig geld een kostelijk vaandel te bezorgen. Genoemde cominissie bestond uit de heeren L. J. F. van Waesberghe, H. T. J Fassaert en F. E. v. d Heijden. De vervaardiger van het vaandel is de heer Louis van Moock te AntwerpenLange Clarastraat no. 33. Aan de Leidsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de regten de heer E. F. M, Mathon geb. te Hulst; met stelliogen, Was van GJ-ent, 8 April In de ver gadering vaD den gemeenteraad van heden is benoeind tot hoofdonder»vijzeraan de openbare school alhierde heer W. A. P. van der Hurck, hulponderwijzer te 's Hertogenbosch. Gisteren werd alhier des avonds ten acht ure door de veieeniging Ons Genoegen ouder de I zinspreuk, „Liefdadigheid en Vermaak de Kin deren des volks, van het volk, door het volk," ten huize van den heer C. de Bock aan hunnen president den heer P L Nolson. ter gelegenheid van zijn vertrek uit deze gemeente een afscheids- soup6 aangeboden. Guile vreugde heerschte bij die gelegenheid. Was van GJ-ent, 13 April Gisteren is alhier het onderwijs in de gemeente school door den heer de Vos weer gestaakt, als gevolg der ongeregeldheden door den ontslagen boofdonder- wijzer Schnebbelie gepleegd die door inbraak zoo men zegt zich op nieuw van het bezit van het scboollokaal heeft gesteld, en de deuren van binnen heeft gebarikadeenl, onder bedreigingen, en schelden aan elk den toegaGg weigerende tot I groote ergernis aan het publiek. Hoofdplaat8 April Bij de aanhe stedingop heden alhier gehoudenvan het maken van verdedigingswerken aan den onder zeeschen oever van den calamiteusen polder Hoofdplaat, in den val van 23 Januarij jl., is daaivan aannemer gewordeo de heer I. van Male, te Breskens, voor f 24,945 De gemeenteraad van Biervliet heeft tot hoofdonderwijzer-aan de openbare school te Drie- wegen benoeind den heer P. Verhage. De gemeenteraad van IJzendijke zal in hooger beroep komen tegen het besluit van gede puteerde staten van Zeeland om in de bunrt de Klakbaan eene openbare lagere school op te rigten j De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende circulaire gerigt aan de commissa rissen des koniugs in de provincien „Gaarne zal ik zoodra mogelijk een opgave ontvangen van of eren zoo jain welke gemeente van uwe provincie thans maatregelen tot weeriug van hondsdolheidkrachtens plaatselijke veror deningen worden toegepast. Ook zal ik gaarne vernemen of en hoevele personen in het vorige jaar en hoevele in dit jaar aan de gevolgen van den beet van een dpllen hond zijn gestorven." In de maand Junij e. k, zal gelegenbeid worden gegeven tot het afleggen der examen ter verkrijging van diplomata voor het eerste en het tweede natuurkundig examen en het natunr kundige examen voor hulp apothekers of van akten van hevoegdheid als arts of hulp apotheker, in artikel 16 vermeld. Vrijdagavond is met den laatsten spoor trein de minister vau financien te, Middelburg aangekomen. Z. E nam zijn intrek bij den commissaris des koniugs en begaf zich zatur- dagmorgen door dezen vergezeld naar Vlissin- gen. Na aldaar de haven- en kanaalwerken en speciaal de aanwezige bouwterreinen bezigtigd te hebben waarbij ook de directeur der regis- tratie en domeinen in Zeeland tegenwoordig was keerden de bezoekers weder naar Mid delburg terug. Men leest in het Vaderland Heden wordt door de Opregte Haarlemsche Ct. medogedeeld dat de politie t,e Utrecht er in geslaagd is om zekeren Theodorus van der Meeruit 's Gravenhage te arresteeren die ten stelligste beweert dat hij de moordenaars van mevrouw van der Kouwen kan aanwijzen en i dat deze zich te Antwerpen bevinden. Op goede gronden kunnen wij echter verzekerendat de beweringen van bovengenoemdeu van der Meer, van wiens preventieve diiemaandelijksche gevan- genstraf hier niets bekend isniet meer zijn dan dronkemanspraatjes. I In zake de Moerdijksche kwestie sellrijft j de Bazuin Wij zijn in staat, aangaande bet vonnis van het provinciaal geregtshof in Noord-Brabant tegen ds. Kocken nader mede te deelen dat ZEerw. het vonnis bij deurwaarders-exploit van den 6 April is beteekend „om binnen twee dagen aan de requiranter te betalen de som van f 161.59 in voldoening der kosten van hooger beroep „bij gebreke van betaling zal worden overge- gaan tot beslagook op ziju onroerende goede- ren Ds. Kocken zal zich echter daardoor niet laten noodzakeu om het archief over te geven. Naar men verzekert hebben de verschil- lende Duitsche staten plan deu invoer vau vee uit Nederland in Dnitschland te verbiedeu, wegens het voortdurend voorkomen der long-' ziekte onder het rundvee. Door den bonwman A. v. d. Kooijte Vrijeubanis den 5 April de eerste grasboter voor dit saisoen aau Z. M. den koning aange boden, Naar men verneemt, zullen door derege- riug nadere bepalingen gemaakt worden omtrent den uitvoer van paarden een onderzoek naar het getal paarden in het geheele land is reeds bevolen. Er is verbazend veel haring in de Zuider zee aanwezig. Zij worden door visschers bij millioenen gevangen. Volgens de Rott. Ct. zal na de voltooijing van de spits van den Nieuwekerkstoren te Delft 120 meters, dus 10 meters hooger zijn dan de dom van Utrechten bij gevolg de hoogste toren in ons land. Als iets zeer zeidzaam is zeker een brand midden op een straatweg te vermelden. Dit is voor een paar dagen voorgekomen Een kar met hooi beladen reed van Oisterwjjk naar Berkel. Onderweg sloegen eensklaps de vlammen uit het hooi en kar en lading werden totaal tot asch verbrand. 't Paard kon nog. docb met inoeite gered worden. Waarschijnlijk is daarin de oor zaak gelegendat. de voerman rooker.de langs den wagen gegaan is, en toen vuur uit de pijp iu het hooi is gevlogen. Ais eene zeldzaamheid kan worden gemeld, dat onlangs de zeug van den landbouwer II. Nijhoving Sr. te Meppen twintig biggen beeft geworpen waarvan zestien door bet dier wordeu gezoogd, Te Gent zijn tegenwoordig tentoongesteld eenige schilderijrjes van den Belgischeu tienjarigen van de Kerkhove waarover reeds veel geschreven is. De voogd van den overledeu knaap beeft thans bekend gemaaktdat deze idioot was, en een schildervriend van den huizede beer van Hove, zegt dat hij den vader van den knaap aan de miniatuur-landschappen heeft zien werken. De gravin van Vlaanderen is verleden week bevallen van eenen zoon die de namen van Albrecht CI6ment Maria Mainraad zal ontvangen. Naar de Nord beiigt, heeft de dezer dagen te Brnssel overleden beroemde pianiste. mevr. Pleyelin haar testament 10 000 fr gelegateerd aan de aldaar hestaande Vereeniging voor Toonknnstenareu Bovendieu beeft zij gelast, dat de opbrengst van den verkoop barer juweelen moet worden aangewend tot de uiikeeringeener vaste rente aan behoeftige kunsienaars. Deze week is in Belgie een vierling ge- boren al die kinderen zijn meisjes die reeds gedoopt en thans nog in ieven zijn. (A

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1