ALGEMEEN No. 1029. Zaturdag 3 April 1875. 15de Jaarg. PUBLIC ATIE. Binnenlandsche Berigten. SCHOUWING over de BUURTWEGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG, provincie Zeeland, Gelet op art. 76 van het Reglement op het beheer en onderhoud en de politie der buurt- wegen in deze provincie, van den 6den Juli 1838; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat op D I N G S D A G DEN 20*ten APRIL 1875, door hen eene scliouwing zal worden gehonden over de in deze gemeente gelegen buurtwegen en noodigen de onderhoudspligtigen nit om te zorgen dat de wegenwaarover deze schonwing plaats heeftbehoorlijk zijn geeffend. Gedaan ten gemeentehuize van Zaamslag dec 2den April 1875. De Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, L. VAN DIXHOORN Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. IF*olitielr Overzisft. Indien, nadat wegens de feestdagen de persen voor een enkelen dag hebben gerast, men ver waeht had, dat nieuwe gezigtspnnten, nieuwe positien, nienwe bandelingen te vermelden zou den zijn, dan moet de journalistiek zeker in het algemeen zijne lezers te leur stellen. Zoo, b. v., zijn de zaken in Spanje nog rrij wel op dezelfde hoogte. Geiijk wij in ons vorig nummer hebben meegedeeld, heeft het alien sckijn, dat de afval van Cabrera van de Carlis tische zaak, de eerste belangrijke bres in den opstand zal zijn, die door gedurig toenemende uitbreiding de zaak van don Carlos verloren zal doeu gaan. De pretendent zeJf schijnt tot dit gevoelen over te hellen, daar hij reeds den weg der onderhandelingen moet hebben ingeslagen, die echter wegens te hooge eischen Tan zijn kant moeten zijn afgesprongen. Na het land jaren lang ten prooi te hebben van oproer en geweld, van moord en plundering, van verarming en verlaging, moet dit er nu nog bijkomen, dat zoo'n avontarier in 'teind nog gaat strijken met een goeden buit geld, bezit- tingen en titels misscbien, terwijl intusschen het Spaansche volk zijne bezittingen, zijne welvaart en kinderen in den gapenden mail des opstands gedwongen of ODgedwongen, heeft moeten op offeren. Dat is het loon des volks in zijnen strijd met de grooten der aarde dat zijn de wrange vruchten van zijne dwaze geestdrift voor een zoogenoemd staatkundig of godsdienstig beginsel. En daarna daarnaja, dan komen de geduldige, of althans berustende schuldeischers aan de beurt. Reeds zoo vele maanden weder is hnn een vriendelijk lachje van Spanje's financie ministers toegeworpenmaar men weet haast nog niet regt, of't een welgemeend of een zoo wat knipoogend spotlachje is geweest. Zelfs de beloofde betaling der achterstallige coupons in nieuw duchtig Spaansch papier blijft nog altijd uit en zooals de zaken nu nog staan, zal men, om dit nieuwe papier te bekomen het oude naar Madrid moeten zenden. Ook al niet pleizierig, zegt of denkt menig schuldeischer misschiennu nog onko>4en en risico bovendien maar van een onmagtigen en daarbij veelal onwilligen en hoogbartigen sehulde naar moet men zicb al wat laten welgevallen. Dat stelt dan aan den regtmatigen eischer de wetalsof hij integendeel de mindere partij was. Nu, andere schuldeischers, als juist de Spaan sche, znllen hier ook wel iets van weten, En CubaDie gondader van het onder zijne schuldenvracht bedolvene Spanje. 't Is of men 't er op toelegt, voor iinmer dat rijfce en schoone eiland te verwoesten. Moorden en branden worden met echte kanibaleu wreedheid dagelijks volbragt. De opstandelingen zwerven door 't laud, al plunderende en roovende. In twee maanden tijds zijn veertig rijke plantages en schoone dorpen totaal verwoest, Waar is thans Amerika met zijne stem der menschlievendheidnu de wreedheid tot een toppunt is geklommen, zooals ze immertevoren bereikte Of steunt men ook in het geheim, wat men open- lijk verklaart met den beschaafden toestand onvereenigbaar te zijn. Het republikeinsche wil in Frankrijk maar moeijelijk vatten. Men is, nu de beslissingge vallen isja, wel wat kalmermen beseft, dat men de dingen, die komen zullen, moet afwach ten maar blijft toch ongeduldig en onbestemd op de zaken neerzien. Hierbij komt, dat de nieuwe president-minister wel verzoening met alle bestaande partijen gepredikt heeftmaar ook overigens weinig haast met de organieke wetten maakt. Een eerste vereischte blijft natuurlijk de ontbinding der nationale vergadering en het is bekend, dat deze niet graag heengaat. Mis schien dat Buffet ze langzamerhand aan het idee wil gewennen. Het laat zich trouwens verwachten, dat onderscheidene nieuwe leden niet zouden gekozen wordendaar de omstaudig- heden in de laatste 4 jaren een geheel ander aanzien hebben verkregen, Naar men uit Hannover meldt, heeft aldaar het verbod tot uitvoer ran paarden uit het Duitsche rijkniet weinig kwaad bloed onder den landbouwstand gezet. De prjjzen der paarden zijn tengevolge van dit verbod wel 25 pet, gedaald. Daar er volgens de veetelling in 1873, in Dnitichland 2 274 533 paarden voorhanden warenwaaronder rainstens 400.000 die de vereischte hoedanigheden voor militair gebruik bezaten ziet men ook het nut van den maat regel niet in. Er konden toch zeker wel 10 000 paarden gemist worden zonder dat de weer- baarheid van het Duitsche vaderland zoude benadeeld zijn geworden Voor het overige hoort men daardat vele paarden voor de Fransche vrienden over de Nederlandsche grenzen gesmok keld worden. Het is zoo geheel onwaarschijnlijk, dat deze omstandigheid een militair cordon of eene bezetting der Nederlandsche grenzen zal tengevolge hebben. Neuzen, 1 April. Hit het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot herziezing der kiestabel blijkt, dat door de groote meerderheid bezwaren zijn ingebragt tegen het voorstel om aan Amster dam toe te voegen 16 buitengemeenten met veel lageren census. Daartegen had men over 't algemeen vrede met de vorming ran een nieuw district Bergen op Zoom, doch de wijze van zamenstelling gaf tot onderscheidene bedenkin- gen aanleiding. Zeelacd werd, meende men, over 't geheel bij NoordBrabant achtergesteld. De verschik- king strekte zich te rer uit. De ingezetenen der drie gemeenter. vau den oosthoek van Staats- Vlaanderen hebben met de overige gedeelten van het district weinig gemeenschap. In plaats van deze gemeenten (Graauw, Hulst en Clinge) zou oostelijk Zuid Beveland, van het Zuid beve landsche kanaal af, bij het nieuwe district kun nen worden gevoegd, Daaronder zouden dan reasorteren de gemeenten Rilland, Bath, Krab bendijke, Kruiningen en Yerseke. Het district Goes kon door de toevoeging van het geheele kanton Hulst worden schadeloos gesteld. Het regeringsdenkbeeld om alleen Ossenisse cn Hon tenisse naar Goes te doen overgaan en dus een zeer klein deel van Staats Vlaanderen af te nemen, scheen mindar gelukkig. Ware 't mogelijk van Goes een dubbel district te maken met de gemeenten, die het nieuwe district Bergen op Zoom znllen vormen Of een afzonderlijk kiesdistrict van het voormalig Staats-Vlaanderen of 4» en 5« district ran Zeeland? Dit laatste rond echter tegenspraak, omdat de bedoelde landstreek geen homogeen geheel vormt SSas van Grent30 Maart. Onder de leiding van den heer Emil Ergo gaf het zang- gezelschap „Oefening kweekt Kunst:' alhier gisteren haar tweede openbaar concert. De uit - voering zoowel van de koorenals van de komieke voordragten en romances werd algemeen toegejuichten leverde wederom het bewijs van de goede vorderingen welke de jeugdige zang- maatschappij heeft gemaakt. De bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Hulst J. B. Kriellaarstot dusrerre professor aan het seminarie le afdeeling te Ouden bosch. ESier-vliet, 31 Maart, Gister avond woonde ik eene tooneelvoorstelling bij gegeven door het alhier gerestigde kindergezelschap, onder de zin spreuk „Aldoende leert men." Was de verwachting, die ik koesterde, gering, na de opvoering van twee blijspelen, De gevolgen eener preek en „De gierigaard" (fragment uit een blijspelnaar Moli^re) was ik reeds meer dan te vreden. De voordrachten welke nu volgden, vermin- derden die tevreden stemming nieten 't was vooral bij de voordragt van „Het kleine meisje met de zwavelhontjes dat ik menigeen onder de vele toehoorders een traan zag wegpinken en ook ik een oogenblik bewogen was. Dat de kleine acteurdie naauwelijks den leeftijd van 10 jaren heeft bereikt, deklameerde met een ge voel, eene juistheid van toon, zelfs hier en daar met een poidsals men zulks maar zelden van oudere jongelingen hoort, wekte mijne verbazing. Al de overige kleine acteurs deden hunnen pligt en gaven blijk van naauwgezette studie. Ieder kende flink zijn rol, niemand haperde, ook maar zelfs 66n oogenblik. Ik wist niet wie 't meest te bewonderen of den volijverigen onderwijzer, de heer Elfrink of de vlugge knapenwier aanleg en talent zooveel goeds voor de toekomst beloven. De opkomst van het pu'oliek was talrijk, zooals men dat kon verwachten in eene gemeente als B.... waar zdoveel wordt gedaan ter bevorde ring van de kunst der welsprekendheid. Aan orde en stilte ontbrak niets. Ik eindig dit kort berigt met den wensch dat Biervlietsjeugd, onder de leidiugharerbekwameonderwijzers, moge voortgaan op de baan van ontwikkeling en kennis en dat hnn voorbeeld aaderen wekke tot navolging j Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongeregt te Sluis, S. G. van Welderen baron Rengers, te Vlissingen. Men schrijft uit Haamstede, 28 Maart Door de verschilleude grondeigenaren, zoo in deze als in de naburige gemeenten Burgh en Noordwelle, zijn dezer dagen nageno^g al de tienden, van wege het kroondomein op hunne landerijen, onder genoemde gemeenten gelegen, drukkende, maar den maatstaf der wet afge- kocht. Daarmede heeft een last opgehouden die, vooral in den laatsten tijd door zoovele landbonwers met weerzin werd gedragen. De afd Rotterdam Schiedam eu omstreken van de Hollandsche maatschappij van landbouw heeft eergisteren beraadslaagd over het verzoek van den minister van binnenlandsche zakenom inlichting naar aanleiding van den wensch door de afd. Alphen uitgedrnkttot opheffing vau het verbod om vee te weiden op stukken land belendende aan besmet verklaarde stukken. De gedachtenwisselingen leidden tot deze uitkomst, dat men bedoeld verbod evenmin als de afzonde ring van gezonddoch van longziekte verdacht veeonder den bestaanden stand der ziektein deze afdeeling voor uitvoering vatbaar achtte. Naar het oordeel der vergaderden was het tot bestrijding van de longziekte in den tegenwoor- digen toestand voldoende, en inenting op doeltref tende wijze te bevorderen en het aangetaste vee volgens de bepalingen der wet te doen onteigeuen en afmaken. Maandagmorgen is in de wachtkamer 3e klasse van bet station van den Hollandsche spoorweg te 's Hage een kindje van 4 maanden dat door de moeder op den arm gedragen werdt doodgedrongen. De Tijd houdt het berigt omtrent de ont vangst van Jan Bot bij Z. M. vol en meent, niettegenstaande de tegenspraak der N R. Ct aan de waarheidsliefde van zijn correspondent niet te mogen twijfelen. De Voorwaarts is na een bijzonder voor- spoedige reis van 39 dagen van Nieuwediep en 30 dagen van Napels (met inbegrip van alle oponthoudt) te Batavia aangekomen. Te Amsterdam is met het beste gevolg een proef genomen met de drijvende stoomspnit de Jan van der Heide. In negen minnten tijds had de spuit, die voor de hoofdwacht op de Prinsengracht lag, stoom op, en twee minuten later voer het fraaije bootje door de Leliegracht naar de Westermarkt Behalve met de zestien stralen worden ook proeven genomen met vier, acht en twaalf te gelijken telkenmale bleek hetdatals men bij een grooten brand de van der Heide laat aanrukken geen vrees voor groote vernieling zal behoeven te bestaan. In de vorige week werd door den rijks- veearts, te Haarlemmermeer, een paard behandeld van een landbouwer aan den Sloterweg. De middeleo tot genezing verstrekt (een likkepot,) bestonden uit vergiftdeelenen wel uit een zoodanige hoeveelheidals voldoende kon zijn om 10 menschen te vergiftigen. Op het etiket stond „vergift." Voor en al eer echter de boer de raiddelen toediende moest hij er eerst eens van proeven. De smaak bekoorde hem zoo dat hij nog een paar keeren proefde maar toen begon hij eerst zijne dwaling te bemerken. Hij werd dan ook zoo ongesteld dat onmiddeljjk genees- kundige hulp moest worden ingeroepen. Gelukkig werd die hulp vroegtijdig genoeg aaugewend, zoodat het gevaar geweken is en de man geen ernstige gevolgen van zijn onbegrijpelijke onvoor- zigtigheid te dragen heeft. Dat een paard ook weet waar het goed behandeld wordt, kan nit het volgende blijken Dirk van der Doelen, wonende op de Duinsche Hoef te Rosmalen, verkocht 14 dagen a 3 weken geleden op de markt te Osseen oud bruin merriepaard met grijs doorstoken aan een zooge- naamden roskammer uit Beusichem, In deu nacht van 25 op 26 Maart kwam dit paard bij hem terng liet zich ginnikende kooren en scheen zeer te vreden weer in zijn ouden stal te zijn. De oudste inwoner van GroningenA. L. van Leer, heeft zondag zijn lOOen verjaardag gevierd ofliever beleefd ran vieren was weinig sprake want de man is doodarm en heeft nooit anders dan gebrek gekend. Gelukkig hebben eenige menschenvrienden hem nu bedacht. Een bij de regering ontvangen telegram meldt dat te Atchin niets bijzonders voorgevallen is. Da gezondheidstoestaud is niet verbeterd alleen is de cholera zeer vermiuderd. Te Pedawa- besaar, op de noordoostkust, is de Nederlandsche vlag geheschen. De Javasche Courant van 16 Feb. bevat een telegram ran Atchin, van den 6 Feb., waarnit blijkt dat onze troepen steeds voortdrin gen. Den 4 dezer waren weder 5 versterkingen genomen en Lamprit. beoosten Langkroek bezet. Tegenstand schijnt eigenlijk niet te zijn geboden, want onze troepen talde slechts twee ligt ge- wonden. Volgens berigt zou Iuiau Pagger Ajer gesneuveld zijn. Het getal bentings in Atchin schijnt legio te zijn en de vijand is niet uit eene stelling verdreven of hij legt terstond weder nieuwe versterkingen aan. Kolonel Pel laat hem intusschen thans weinig rusten. Hetkrack- tiger optreden schijnt effect te hebben. Men heeft thans meer bepaalde rapporten ontvangen omtrent de verwoestingendie de modder bandjir in Kedirie heeft veroorzaakt. De zuidwestelijke kraterrand van de Kloeteen brokdat op ongeveer 300 ellen begroot wordt is ingestort. De scbade voor de inlandsche bevolking is hoogst aanzienlijk men spreekt van millioenen. De ellende is groot. Voor het eerste oogenblik wordt de bevolking eenigermate geholpen door inschrijvingen eene krachtige poging om beteekenende hulp te verleenen is echter niet aangewend en het zal de middelen vau particulieren verre te boven gaau de bevol king eenigermate de geleden verliezen te ver- goeden, De commissie voor den watersnood te Batavia die nog foudsen in kas hadheeft daarvan f 10.000 voor Kedirie ter beschikking gesteld. De bandjirs in andere residentien hebben mede belangrijke schade aangerigt De residentie Samarang heeft veel geleden. In verschillende districten heeft men op de groote wegen tot 9 A 3 voet water ontmoet. Solo en Ngawie hebbe" het meest door de overstroomingen geleden. He(. water is intusschen bijna overal snel gezakt. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1