A L G E M E E A No. 1027. Zaturdag 27 Maart 1875. 15de Jaar«:. Binnenlandsche Berigten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN niaken hekend dat bun besluit van 23 Febrnarij jl.waarbij het laten losloopen van honden op de publieke vvegen werd verboden beden door hen is inpetrokken. Neuzkn, den 25 Maart *1875. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J DIELEMAN. JL'olitiels Overzigt. 3 Na de vestiging van den regeringsvorm heeft de nationale vergadering voor een paar maanden vacantie genomen, na alvorens nog te hebben vastgesteld, dat haar zetel te Versailles zal geves- tigd blijven Het blijkt uit dezen maatregel, genomen na de gruwelijke commune-dagen, dat men de lucht van Parijs nog niet goed vertrouwt. Versailles ligt uren ten zuid-westen der hoofdstad en de ver gadering aclit zich daar beter beveiligd tegen over- rompeling of uiteenjaging, zooals meerraalen haar lot was. Een andere maatregel is, de ambtenaren des keizerrijks door het schenken van pensioenen te "•emoet te komen en voor armoedo en ellende te bewaren. Maar waarora, vraagt de geestige en falentvolle schrijver Lemoine in 't Journal des Debats, roept de regering de mannen, die de oorzaak der groole nederlaag van 1870 zijn geweest, niet ter ver- antwoording. Na de revolutie van 1830 werden de ministers van Karel X gevangen genomen en ter dood veroordeeld. En thans komen de be- werkers van ons geluk, die zich gelukkig mogten achten, de straf te ontkomen, nog loon vragen voor het schandelijke bedrijf, hun vaderland aan- gedaan. Wij hebben tien miRiarden verloren welker gewigt eeuwig zal drukken op de tegen- woordige en al de komende geslachtenwij gaan gebukt onder de belastingen en de schatkist is gedwongen, alle broilnen van arbeid uit te putten en te doen opdroogen het nijvere en bescheidene maar tevens zoo ontzaggelijke deel der bevolking ziet dagelijks die gedrukte billetten komen, die steeds stijgende lasten daarvan heffen, en tot troost zal men dan zeggen, dat die vermeerdering van belastingen beslemd is, om de belangwekkende invaliden van het ineengestorte keizerrijk te onder- steunen. En hoe handelt men met de talrijke invaliden uit den oorlog van 1870 Frankrijks presidents-tractement, dat tot dusver 200,000 francs bedroeg, wil men thans tot I milhoen opvoeren. Nu, Napoleon III genoot 18 a 20 millioen frs.behalve nog de aanzien- lijke sommen, voor de prinsen van den bloede en zijne schitterende hofhouding benoodigd. Over het geheel genomen, heeft het karakter van de t.egenwoordige fransche staathuishouding meer dat van den bedaarden, gemagtigd voort- levenden, tiaauwkeurig rekening houdenden man terwijl die van het keizerrijk al de natuur had van den wilden, ongeregelden en onbezorgd han- delenden persooii, die, waar het maar pas geeft he! goud met miide hand, soms zelfs geheel roekeloos, wegwerpt. De Spaansche regering schijnt den moed niet op te geven, om eindelijk don Carlos te nood- zaken, den strijd te staken. Op beslist ver- langen des konings is generaal Moriones bij vernieuwing met de opperleiding der krijgsaan- gelegenheden belast. Men is thans te Madrid bezig met een nieuw leger van 75,000 reciuten zamen te stellen. Volgens de berigten ging deze recru- tering nog al in de gewesten der regering; maar iri vele Carlistische streken was ze ondoenlijk. Het jammerlijkst waren die streken er aan toe, waar beurtelings regeringstroepen, beurtelings Carlisten verschenen. De laatsten eischten on- verbiddelijk eene som van 1000 voor iederen conscrit, die bij de regering in dienst was gegaan, van de familie betrekkingen of bewoners der omstreek. Daarentegen heeft de bevelhebber van het leger bepaald, dat voor ieder, die in Carlis- tischen dienst gaat, van hem of zijne familie f 1000 zal worden opgeeischt, zoodat de arme bewoners dus tusschen twee vuren zitten. De schermutselingen duren voort, waarbij de Carlisten meestal de aanvallende partij zijn. Men berigt, dat de bemiddelingspartij aanwint en te Estella Carlisten zich tegen hunne aanvoerders verzet hebben. Intusschen heeft de arme staatskas veel te verduren. Naauw heeft Amerika 80,000 dollars sehadevergoeding ontvangen, of de zaak der Gastav is aan de beurt. Eene voorloopige ver- goeding is toegezegd, terwijl eene commissie is zaraengesteld om eene gedetailleerde begrooting op te makcn. De Spaansche bevolking sehijnt dus ook nog aansprakelijk voor het bedrijf harer vijanden, de Carlisten. De Duitsche keizer heeft, gelijk men weet, Zondag zijn 78e verjaardag gevierd. Wegens de „stille week" hebben de meeste feesteiijkheden tot viering van dien dag reeds Zaturdag plaats sehad. 's Keizers gezondheidstoestand wordt ge- zegd, niets te wenschen over te laten. Geheel Duitschland heeft dien dag feestelijk herdacht. De kouing van Beijeren zond per telegraal' een in warme bewoordingen gestelden gelukwensch naar Berlijn. In den loop van den morgen ontving de keizer den gelukwensch van den kroonprins, de kroonprinses en de overige leden der koninklijke familie, alsmede die van de te Berlijn aanwezige Duitsche en buitenland- sche vorstelijke personen, hoofdofficieren, enz. enz. Voor het paleis had zich eene groote menigte verzameld, die luide juichkreten aanhief, toen de monarch zich, nevens den kroonprins en de kroonprinses voor het venster vertoonde. In het keizcrlijke paleis is een groot familie-diner ge- houden, waaraan de buitenlandsche vorsten deel namen; ook hun gevolg en hofstoet werden feeste lijk onthaald. iVeiizen, 26 Maart. Donderdagmorgen jl. te 8 ure is in het naauwe ran Bath op de Westerschelde door de Zweedsche stoomboot Phonixkapitein Mollerup, overvaren de alhier te huis bchoorende ijalk De drie Gebroeders, schipper Machiel ile Bruin, komende van Rnpelmonde beladen met steen en bestemd naar Sas van Gent. De ijalk zonk dadelijk in de dieptezoodat. de schipper, kuechtvrouw en vjjf aan boord zijnde kinderen zich haast.cn moesten in de sloep te komen teneinde hun leven te redden ter wijl men nietszelfs geen kleedingsluk kon medenemen. Aan boord der stoomboot opge nomen en van alles verzorgd zijnde heeft men hen alhier aangebragt. Gednrende de 2e helft der maand Febrnarij jl. is door het postkantoor alhier een brief ver- zonden aan F. Sikkelaar te Amsterdam, en door het hulpkantoor te Overslag een brief aan B. Brnijn te Alkemadedeze brieveu zijn bcide or.bestelhaar. 25 Maart. Naar wij rernemen is door den kerkeraad der hervormde gemeente toezegging van beroep gedaau aan ds Cs. Diehl, thans te van Chaaui Woensdag, den 24 Maart ontstond alhier brand in het woonvertrek van Cornells Verplanke, gelegen in de Lange Weststraat. De bewoner zich niet te hnis bevir.deude was men genoodzaakt de deur der vvoning open te loopenals wanneer men ontdektedat bijna de gansche inboedel door de vlaminen was verteerd. Enkele 7oorwerpen als het bed en tafeltje heeft men nog kunnen redden. Geluk kig, dat men door spoedig aangebragte bulp den brand meester werd die echter tot ergere gevolgen had kimnen overslaan. De oorzaak is onbekend. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft den lGjarigen koewacbter uit Waterlandkerkje, die zijn nieesters scbunr in brand had gestoken, tot 4 jaren correctioneele gevangenisstrafveroor deeld. De knaap was uit wraakzucbt tot die daad gebragt. Hij moest nl van den boer l'/s ft' hebben voor verkochte beesten. De verkoop was vijf weken voor dat de misdaad begaao is gesloten. De boer wees er opdat het geen gewoonte is dergelijke scbulden direct te voldoen en dat de veroordeelde hern nooit om dat geld gevraagd had. De ijkkring Zierikzee wordt met ingang van 15 April a s.vereenigd met den ijkkring Middelburg en de standplaats van het ijkkantoor der vcreenigde kringen gevestigd te Middelburg. Tot ijkers ter standplaats Middelburg zijn benoemd de beeren C. J. van Kerkwijk te Zierikzee. als chef van dienst. en dr. B. J. C. Hazelhoff Roelfzema te Arnbem. Vier der veroordeelde ingezetenen uit St Philipsland zullen zich van het arrest van het prov. hof' in Zeeiand in cassatie begeven. Voor de aanstaande voorjaars examens heb ben zich in Zeeland aangemsld 5 candidaten voor hoofdonderwijzer20 mannelijke en 4 vrou welijke voor bulponderwijzer3 voor wiskunde II mannelijke en 3 vrouwelijke voor Fransch 3 manneljjke en 2 vrouwelijke voor Engelsch, 1 mannelijke voor Duitsch 2 mannelijke en 1 vrouwelijke voor teekenen 8 voor handwerken, 4 vrouwelijke voor bnisonderwijs in schrijven en 1 vroawelijke voor schrijven en rekeuen. Aan de Arnbemsche courant wordt getneld dat de tweede kamer op den tweeden woensdag na pascben weder bijeen zal komen dat zij dadelijk bet wetsontwerp tot wijziging der kies tabel in behandeling zal nemen en dat ook de wet tot regeling van bet hooger onderwijs nog in beraadslaging komen zal. Blijkens een bij de regerie.g ontvangen telegram is de beer Van Lausbergenienw benoemd gouvernenrgeneraal van Indie den 22 dezer met bet stoomschip Voorwaarts te Padang aangekomen. Blijkens een bij de regering ontvangen telegram nit Atchin is de oosteljjke rand van Lemboeng met geringen tegenstaud door onze troepen hezetwaarbij lnitenant Dan/on gewond werd. Ons gezag werd door den oieuwen radja van Pasengan erkend Op Klein-Edie was de Nederlandscbe vlag geheschen. De gezondbeids- toesland was belangrijk verbeterd en de cholera veel verminderd. Men scbrijft aan het U. D. „In de laatste drie maanden zijn ruim 2000 paarden van de besle rassen nit ons land naar Frankrijk ver voerd en bet is te vreezen dat wanneer dit zoo voort,gaat, bet klein gedeelte remontepaarden, dat nit inlandscbe paarden moest bestaan, mag nit bet buitenland worden ingevoerd) met meer door de aannemers geleverd zal kunnen worden." Naar het Vad verneemt heeft Z. M den koning, voor het aanstaande zomersaizoen een prachtig villa te Moetreux in orde laten brengen. In Berlijnsche bofkringen spreekt men volgens de Wes. Zeit van een verloving tusschen prins Alexander der Nederlanden en de oudste dochter vau prins Fredrik Karelprinces Marie. Uit vrees dat de bekende hoofdonderwijzer H. Camstra te Langedijkeelders zal benoemd worden, waartoe veel kans bestaat, gaat er nu een adres rond aan den gemeenteraad om zijn jaarwedde van f 450 op 550 te brengen en dus gelijk te stellen met die der hulponderwijzers. Aisot die verhooging hem niet even goed- toekwam wanneer bij nu niet stond verplaatst te worden. Als iets bijzonders wordt gemeld dat de vrouw van den landbouvver M. L.iu de buurt- scbap Velswijk onder Zelhem vvoonachtigvoor de vierde maal achtereen van tweelingen is bevallen. Uit Apeldoorn wordt het volgende ge- gcbreven Zoowel bier ais in de omstreken heeft zekere vischboer, Jan Bot in de wandeling genaamd eene algemeene bekendheiden die bekendbeid is er te pikanter op geworden sedert een bezoek dat bij den koning op zijn bnitenverblijf „Het Loo" gebragt heeft. Ziehier wat er is voorge vallen. Evenals te Amsterdam is ook eenigeu tijd geleden le Apeldoorn de lokaie bepaling door bet gemeentebestuur uitgevaardigd dat voortaan geen honden als trekhonden mogen gebezigd worden. Een der slagtoffers van dien maatregel was Jan Bot. Jaar iu jaar uit bad hij met een bond voor zijn rragentje zijne waar aan den man gebragten 't laat zich begrijpendat, het den man wel bard moest vallen. als bij hal verwege de plaats zijner inwoning en Apeldoorn zijn bond moest uitspannenom zelf zijn last voort te trekken. Op zekeren dag door den portier van het Loo onder banden genomen dat hij zoo slecht voor visch zorgdeoordeelde Jan het lang genoeg en vroeg of er geen mogelijkbeid zou bestaan om den koning te spreken. De porlier decide dien wensch aan ecu der adjndanten des konings mede en deze verteide op zijne beurt deu vorst wat er gaande was. Met zijne gewoue goed- hartigheid gaf Willeui III ten antwoord „Welnu laat den man maar binuenkomen. Eerbiedig docb ougedwongenstapte Jan cenige oogen- blikken later in de zaalen bepleitte zijne zaak ongeveer aldus n Dag Sire! Ik heb bier altijd goeije visch ge bragtmaar zoo je niet maken kuntSire, dat iic mijn bond weer voor raijn wageu mag spannen, dan kan ik je niks meer brengen. Ze zingen wel in den llaagdaar kan de koning niks aan doen, maar ik deuk dat je met een goed woordje hier wel wat aan doen knnt Sire.' „Hoor eens man gaf de koning glitnlachend ten antwoord ik zal maken dat jij er voor taan je bond weer gerust voor knnt spaunen Met een „dank'je sirenou zal ik zorgen dat je gaauw een lekkeren scbelvisch bebtging Jan vry wat ligter van hart dan bij gekomen was weder been. Welke stappen Z. M. bij het gemeentebestuur heeft nangewend weten wij nietdocb zooveel is zeker, dat de bepaling sedert dien tijd schijnt iugetrokkeu te zijn ten minste allerwege ziet meu weer trekhonden. Uit Dcventer wordt gemeld Tengevolge vau bet steeds heerschendc scbrale voorjaarsweder hebben de prijzen vau het booi een buit.engewone heog'.e hereikt Men besteedt 30 a f 35 per 500 K. G. Het guste vee is hierdoor laag in prijs. Men meldt nit Heereuveen Dat de land- bonwers nls hunne sehapen in de weide jongen werpenop hunne boede moeteu zijn voor de ravenbleek dezer dagen opnieow. Het bad de aandacht getrokkeu van den landbouwer J. Zwaagstra, in bet nabij gelegen dorp Knijpe dat een menigte dezer vogels otn een zijner sehapen been en weder vlogen. Al dadelijk c vermoedde bij, dat bet dier iammeren had ge- worpen. bij loopt er naar toe en vindt de reuering, schrijft 't Journ. des Debats. Voor de tweede maal ziet in ons land een De jongste berigten uit Spanje doen de hoop Japansch boek bet licht. Bij de firma E. J. de verdwijniug der 39.000 fr. ten nadeeie der nationale bank. Dit voorval blijft met het opera eene 22jarige prima donna optredeu Etena Varesi(dochter van den vermaarden baryton (J1 n 1 in iiuiuii uvg ?uui HIUIGUU gCS|JtUIVCii uvcr ic Aiuuucn jart1 iu uc iiaiiirau-icuc

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1