A LGEMEEN No. 1023. Zaturdag 13 Maart 1875. 15de Jaarg. I 1 BEK EN DMA RING. Bnnenlandsche Berio-ten. Buitenlandsclie Berii^ten. -H5N! BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran NEUZEN maken bij deze bekend Aangezien in steeds toeneniende mate ver- schillende levensmiddeien worden lervalseht, heeft de Gent-eskundige Raad voor Zceland, te Middelburg opgerigt cen bureau, in werking ge- treden den le dezer. hetweik zicb onledig boodt met het onderzoek, tegen billijke sehadevergoe ding, tinar de vervalschitig van levensiniddelen, alsraeel, brood, gist, sniker, snikergoed, koffie, tbee, boter, melk, wijn, bier, a/.ijn, enz. De monsters behoeven slechts franco te wor den tongezonden aan den heer Secretaris van dien Groeeskundigen Raad Bingemeester en Wethouders vonrnoenid stel len zicb voor, in het beiang der gemeente, deze gelegenheid menigrnaa! en wel inzonderbeid met betrekking tot de melk te benntten, en brengen dit ter algenieene kennis opdat ieder een voorat voor eventneele onaangename gerolgen gewaarscbuwd zij. Neuzvn, den 11 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J A. VAN BOVEN De Secretaris, J. DIE LE MAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN brengen ter kennis van de ingezete nen, dat door JACOBUS DE POORTER, wonende albter, vergiioning is gevraagd tot de stichting ran eene broodbakkei ij in het perceel kadastraal seetie C no 752, bekend onder letter B no 242 op het Dijkje, binnen deze gemeente, en dat, naar aanleiding ran Z M. besluit van 31 Jan narij 1824, (Staatsblad no 19), betrekkelijk de oprigting van sonimige fabrieken en trafieken, op Woensdag, den 17e dezer. des avonds ten 7 nre, bij bet Bestnnr dezer gemeente de vereischte inlormatien de eommodo et in commodo met opzigt tot de voorgenomen sticbting zullen worden ge nomen Wordende mitsdien een ieder, die venneenen mogt daartegen eenige bezwaren te moeten ken baar maken, uitgenoidigd zieh ten Raadbuize dezer gemeente op den aangegeven tjjd daartoe aantemelden. Neczen den 11 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIELE'MAN. JPolitielz )verzigt. Men vraagt zicb af, welke wel de redenen kunnen zijn, dat, nu de republiek als vaste regeringsvorm is aangenoinen, een beginsel door de meerderheid des Franschen voiks aangekleefd, het llians zooveel moeite in heeft, mannen te bekomen die bet roer van staat. in hau- den nemen; men begrijpt niel, hoe Mac-Mahon, die zicb bij de laatste besli.-sing heeft neerge- legri, ja, haar misschien heeft bevorderd, nu nog kau transigeren met eenige andeve partij En tocli schijnt dit laatste wel bet geval te zijn, zoodat zij, die de tegenwoordige* orde ran zaken eerlijk zijn toegedaan, aarzelen, zijne dienaren te zijn En die aarzeliiig is maar al te gegrond. 't Gaat hier als met al le zaken, waarmee op twee gedachten woidt omgespiongen. Men moet of 't een of 't ander, niet half, niet driekwart, maar geheel Zal de republiek vast staan, dan moet len eenenmale de krachtige invloed van andere partij en gebroken wardendan moeten de Buona- partisten steeds inter geweerd worden uit m- vloedrijke betrekkingendan moeten aan legiti- misten en koningsgezinden de kansen benomen worden om den staat te ondennijnen door eene kerkelijk siaatkundige propaganda; dan moet vrij- heitl, om naar 't geweten te gelooven, zonder aan eenige moeijelijkheid te worden blootge- steld, ook in Frankrijk waarheid worden; dan moet de staat tegenover gansch Frankrijk zieh plaatsen op het verbevene voetstuk van besclier- ming van al le ordelijke vrijheid, maar ook van een krachtig aangrijpen van alles, wat die vrij heid in gevaar kan brengen. Die taak te volvoeren is waarlijk in Frankrijk niet gemakkelijk; en 't behoort geheel niet tot het onwaarschijnlijke dat hier meer dan eene mislukte proefneming zal worden gedaan. Men verdiept zieh nog altijd in gissingen, waarom Engeland geen dee! wil nemen aan de Russische conferentien over verzachtende midde- len in den oorlog en 't is waar, dit klinkt op den eersten aanblik vreemd bij eene regering, die zieh vooral den- rang van bevorderaarster van humaniteit en bescliaving toekent Welk oogenschijnlijk contrast, de ruwe Rus noodt en de beschaafde godsdienstige Engelschman weigert, aan eene bijeenkouist van zulk een weldadig oogmerk te voldoen. Men bedenke ecliter, dat Engelamls staatkunde zieh ten alien tijde de ineest mogelijke vrijheid bij al le opkomende ge- beurtenissen en oinstandigheden heeft voorbehou- den; eene vrijheid, waardoor 't niet alleen zijne zelfstandigheid heeft weten le bewaren, maar ook de gesehiedenis toout het op menige bladzijde, zijn eigen beiang 't meest heeft kunnen bevor deren. Door zieh te binden aan oorlogsforma- liteiten loopt men juist groot gevaar, in den oorlog betrokken te worden Uit Spanje berigt men, dat de voormalige presi dent der republiek, Serrano, thans ook zijne hulde aan den nienwen koning h' eft gebragt,. Trou- weus de gemakkelijkheid waarmee Serrano voor Alpbonsus heeft plaats geinaakt.ja, misschien die optreding als den eemg mogelijken uitweg heeft. bevorderd, liet dit openhare bewijs van hulde al spoedtg verwachten Overigeiis blijft alles bij 't onde en schijnt de horizon eener betere toe- komst nog verwijdert. De Zwee<ische minister Oxenstierna, in de vorige eeuw vele landen onzes werelddeels en daaronder ook Spanje bezoekende, zegt, dat, toen Adam eenige jaren geleden Frank rijk, Duitschland, Engeland, Nederland en andere landen bezocht, hij die landen niet meer herkeride en omlrent Spanje luidkeels verlilaarde: Ha! pour ce pays-ci, je le reconmtis, car on n'y a rien change depuis mon depart (0, dit land herken ik, want sedert raiju vertrek is er niets veranderrl. Een niet onbeteekenend berigt is, dat de jonge koning van Spanje v. Bismarck heeft benoemd tot ridder der orde van het Gulden vlies. Of- schoon de rijk«kanselier om een lintje meer of miu weinig zal geven, is dit een bewijs, dat de hangende conflicten tusschen Pruisen en Spanje wel zullen vereffend of op goeden voet gebragt zijn. o Nenzen 12 Maart. De gemeenteraad van Antwerpen heeft be- sloten. zieh en corps uaar den koning te be geven, om hem te verzoeken bet ininisterie uit te noodigen het contract met Nederland, betref fende het kanaal van Nenzen, in te trekken Z. M heeft pensioen verleend aan J. Seen, gewezen rijksveldwachter, 3e klasse, te El lew outs dijk, ten hedrage van 159 'sjaars. De ecrste kamer der staten generaal is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen den 30 dezer. In de zitting der tweede kamer van dings- dag zijn aangenoinen de wetsontwerpen tot. vc lenging van den terruijn ter herzieniog van den aanslag der beetwortelsuikerfabrikanten, tot ont- eigening van eenige stegen te Amsterdam, tot wijziging der wet op den loodsdienst ran zee scbepen. De hooge raad heeft arrest gewezen in de bekende zaak van H Salomons, die iudertijd gelmeid van Amsterdam naar 's Hertogenboscb is overgebragt en daar werd vrijgelaten, toen het lileek, dat men zicb, wegens gelijkheid van naatn, in deu persoon vergist had Het boogste regis collegie heett den eischer in zijne vordering om schadevergoedirig tegen den staat in het onge- lijk gesteld, en dat wel op grond, dat niet ge- hleken is dat de vergissing uit nalatigbeid van de politie en regterlijke ambteuaren is voort gesprotenzoodat niet eens de vraag beslist behoefde te worden of de staat aansprakcljjk was voor de nalatigheid zijner ambtenaren, Blijkens een bij de regering outvangen telegram uit Nederlandsch Indie is den 27 Fe bruarij j!. iu Kloempang Doea op de noordkust de Nederlandscbe vlag geheschen en de aete van onderwerping aan bet Nederlandsehe gezag ge- teekend. Op bet IJ is zoudag een werkman, die van Amsterdam over het ijs den stoombagger inolen traehtte te bereikenverdronken Den zelfden dag znkte in den Haariemmermeer een mandie met zijne vrouw van Amsterdam huiswaarts keerdedoor bet ijs en verdronk, Zijue vrouw is behouden gebleven. De veree.niging „het Nederlandscbe rund vee stamboek" heeft tbaus de modelleu voor dit stamboek ODtworpen. Te Coksdorpop Texelzijn zeven raenschen aangebragt, die gedurende meer dan veertien dagen met, hunne schuiten door het ijs ingesloten waren gevveest. In dien tijd is al wat brandbaar was opgestookten bestond bet voedsel ten slotte slechts in een weinig gortin zeewater gekookt De geredden bebben een onschrijfelijken dorst geleden. Onze lezers zullen zieh de vergiftig'-ngszaak van de farnilie H. te Haarlem berinneren en zeker met belangstelling iets omtreut den toestand van het gezin vernemen. De vader verkeert nog in een toestand, welke hem het gebrnik van de beenen ontzegt, docb overigens kan bij met de armen reeds iets ver rigten De vrouw is zoover herstelddat men het gevaar als geweken kan beschouwen terwjjl zij bet gebruik der ledematen terng verkregeu beett De zaak zelve zal niet verder vervolgd worden. De docbter, Sophie, bevindt zicb nog •teeds in bet geneeskundig gesticht voor krauk zinnigen Meerenberg Door bet verbod der Duitsche regering om paarden uit te voeren staat de leans voor onze paardenfokkers zeer schoon en is het zelfs te verwachten dat vele landbouwers zicb meer dan tot dusverre op de stoeterij zullen toeleggen. Ons land bezit genueg schoone en veelgezochte rassen, en evenmin ontbrcekt bet aan buitenlandsche koopers. Welk# prjjzen soms besteed en welke voordeeleu dns kunnen bebaald wordenhlijkt uit. een berigt nit Utrecht, volgens 't welk de paardenhaudelaar K abiaar, dezer dagen twee 5 jarige Isabelpaardeu verkocbt voor de aanzien lijke soul van /'3000. Door de arrondissemenfs regtbank te Almelo is eene vrouw van het naburige Vnezenvcen wegens het verkoopen van een stnk boter, dat van binnen mot eene boeveelheid zont gevuld was, veroordeeld tot eenzame gevangenisstraf van 45 dagen. De Noordbrabantsche beetwortelsnikerfabriek te Standaardbuiten, met inbegrip van den inventaris en de melassen heeft in veiling circa /I90 000 opgebragt. Het provineiaal geregtsbof van Overijsel heeft Isaak Wolff, van Kampen, veroordeeld tol drie maanden cellulaire gevangenisstraf en eene geldboete van 12,55 en in de kosten. Als bewijs hoe de volksgewoonten in bet zeilde land, op korten afstand, soms nog ver schillen, kan gelden het berigt uit Harlingen, dat men daar in de laatst verloopen koude dagen, bij gebrek aan turf en schaarscbte van cokes, zjjn toevlugt nam tot het stoken van steenkool Te Hilversum is dezer dagen en 73jarige grijsaard, die door ziekte en gebrekkigheid zicb reeds iang niet meer kon voortbevvegen, jam merlijk verbrand. Hij woonde in bij zijue doch ter en zat bij de kagebel toen zij hem verliet. Zij vond later het verscbroeide en niisvoruide lijk van haren vader bij de denr, waarbeen de ongelnkkige in radelooze angst was gekropen toen zijne kleederen vlain badden gevat. Men onderstelt, dat bet vunr nit een test, die op de kachel stood en op den grond werd gevonden hem op de kleederen i-- gevallen. Zekere heer E H Gorten heeft volgens het Nieuwsbl v d. Boekb.als eigen werk bij den uitgever Hansma te Cokkum doen druk- ken een bijna letterlijk afschrift van een boekje, in 1858 uitgegeven bij de firma Schetsberg te Goes, getitel „Versjes ontleend aan het dieren- rijkde natuur en de heilige schiift," door J J Feldbuijs te Tholen De titel van het nienwe boekje is „Beelden nit de natuur en de heilige schrift. Een leerboekje voor buis *en school." De uitgever Hansma is door den zoo- genaamden schrijver misleid en maakt in dat blad de zaak bekend In zijne voorrede schreef de vrome letterdief de volgende woorden „Ga dan m ij n e e e r- stelingen, de wijde vvereld in. Gods zegen vergezelle u Hijde heer, doe u een bescbeiden plaatsje vinden in menige school en menig huisen stelle de wenken en vermaniugen in u vervat, voor menig kinderhart ten zegen, opdat gij moogt mede dienstbaar zijn aan de uitbreiding van Gods koningrijk onder het opkomend geslaoht." De beer Edraond van der Straeten heeft in de Belgische staat-archieven het tot dusver onbekende sterfjaar ontdekt van Jean Tiuctoris, den grootste tbeoreticus op muzikaal gebied van de 15e eeuw, Hij overleed in 1511. Te Niveles (Nyvel) zal eerlang een hronzen standbeeld van Tinctoris opgerigt worden. Omstreeks 30 jaren geleden werd in Frank rijk een jong ineisje dood in haar bed gevondeu, door vergif om ;t leven gebragtze was verloofd met een jongmensch en men beweerde dat haar zuster op denzelfden persoon verliefd was. Er viel dus achterdocbt op deze en zij werd dadelijk gevangen genomenverhoord en toen ter dood veroordeeld zonder een enkele klagt te niten, beklom ze met vasten tred 'tscbavot. Ieder had medelijden met den vader, die aan de hevigste smart ten prooi was. Door den dood zijner dochters kreeg hij eenig vermogendat zijne kinderen geerfd haddendoch niets kon hem troosten. Veertien dagen geleden stief bij, maar beleed vooraf aan zijn biechtvader, dat... hij zelf de iiioordenaar zijner oudste doch ter was bij bad het verraoeden op zijn tweede kind laten vallenteneinde het geld meester te worden, De docbter had geweteu wie de moordeuaar was. maar liever dan baar vader aan bet wrekend geregt over te leveren had ze zicb opgeofferd. Te Toulon is eeu proef genomen met een Dieuwe soort van torpedo, en die proef is volko- men gelukt. Het fregat Eldorada, dat men aan de vernielende kracbt van deonderzeesche machine bad blootgesteldis iu erbarmelijken toestand in de haven gesleept. De torpedo was met 700 kilo cat schietkatoen geladen en sprung in duizend stukken niteen. Niet alleen de scbepen ter reedemaar ook in de bui/.en ver van hen verwijderdheeft men den schok gevoeld. Victor Hugo heeft een vlugschrift in het licht gezonden over de toepassing der doodstraf bij het leger. Hij vond daartoe aanleiding in de veroordeeling tot de doodstraf, dezer dagen nitgesproken tegen den soldaat Blancvan het. 112e lioieregimentwegens zware beleediging van een officier. De schrijver betoogt dat door de uitspraak in zake deu maarscbalk Bazaine de doodstraf bij bet leger moet afgeschaft wor den bescbouwd Men schoolzegt bij, den maarschalit van Frankrijk niet dood zal men den gewonen soldaat doodscbieten Ik herhaal dit is onmogeljjk Ik zou voor Bazaine in de bres spnngen ik doe bet voor Blanc Ik zou gesmeekt hebben om het leven van den ellen- deling, ik smeek om het leven van den onge- lukkige. Amerikaansche bladen verbalen, dat 80 of 90 jaar geleden een klein meisje, Magaretba genaamd in de dorpen langs den Hudson liep te bedelenj; later stal zij en zonk al dieper en dieper. Het getal harer nakomelingen heeft thans bet eijfer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1