No. 1022. 15de Jaarg. Binnenlandsclie Berigten. Buitenlandsche Berigten. JPolitiek Overzi«ft. Een vergeten burger, een gerust leven. Men kan, vooral in deze dagen, dit persoonlijke spreek- woord gerust overbrengen op den toestand der verschillende landen onzes werelddeels. De minst. besprokene landen, als Portugal, Nederland, Z.wit- serland, enz. zijn er waarlijk niet het onge- lukkigst aan toe. Prankrijk met zijn eeuwig- durend politiek onweer, Spanje met zijn, zoo 't sehijnt, nimmer eindigende Carlisten-strijd Duitscliland met zijn steeds dreigend kerkelijk- staatkundig probleem, zij zijn waarlijk niet te benijden door die landen, die, vrij van dergelijke onzalige en te kwade uur opgezweepte verdeeld- heden, tot nog toe, tot hun groot geluk, zijn vrij gebleven. Al mogen dan ook de zooda- liigen wat lager toon slaan in de hooge raad- zalen der politiek, al is 't ook, dat de toonge- vers daarin ietwat scbouderophalend neerzien op dat weinig beteekenende land of landje, bet blijft hier maar al te waareen vergeten land, een rustig land. En al wederom vangen wij ons kort overzigt aan, met onzen lezers uiede te deelen, dat de thans op wettelijke grondslagen gevestigde Eran- sche republiek, na oneindig veel moeite, nu toch bijkans een ministerie heeft zamengesteld uit verschillende aanliangers der tegenwoordige orde van zakenmannen, die met Buffet het ernstig meenen op de thans gelegde grondsla gen voort te bouwen. Wie echter meenen mogt, dat de Buonapar- tistische partij thans bet hoofd in den schoot zal leggen, kent die partij niet en nog minder de kaart van Prankrijk. Men heeft met het oog op de woeligen dier partij het noodig geacht, een der bezettings-regi- menten van Parijs te verleggen. Ook uit een ander oogpunt behoeven de klei- nere weinig invloedrijke landen, hunnen grooteren toongevendeii geen wangunstigen blik toe te werpen. Immers daar geldt steeds het begin- sel: „wapent u! want te avond of morgen staat gij zeker weer voor eene geduchte legermagt uwer naburen." Dat dit geloof in Erankr'k boven drijft, bewijst genoegzaam de aaneengesloten ijver, waarmee men, ondanks alle verschillen, de leger-herstelling op groote schaal is begonnen, en onafgebroken heeft voortgezet. Thans weer worden uitgebreide kooporders van paarden voor 't Fransche leger uitgevoerd, waarvan, naar men berigt, alleen tienduizend in Duitschland. De Pruisische regering heeft echter dezen uitvoer op groote schaal verboden, zoo 't heet om land- bouw en industrie niet te zeer van deze on- misbare kracht te berooven. Koning Alfonsus, dus wordt berigt, trekt meer en meer terug van het door hem hoog opge- hevtne vaandel van godsdienstvrijlieid. Enge- lands gezant, namens zijne koningin aangedron- gen hebbende op eene verlichte en verdraagzame constitutionele regering, moet daarop weinig of geen antwoord ontvangen hebben. Ook gewaagt men meer en meer van rege- rings-raaatregelen, die aantoonen, dat de tradi tion van 's konings moeder nog niet geheel ver geten zijn. Bij sommige verlichte Spanjaarden bestaat de vrees, dat Alfonsus tot redding van zijnen troon zich gansch en al in de armen van een streng clericalisme zal werpen; want hoe weinig tijdingen van 't oorlogstooneel komen, sehijnt het toch maar waar, dat de Carlisten van aange- vallene partij, thans zelf aanvallers zijn geworden en zij op een vrij uitgestrekt terrein naar wil- lekeur brandschatten en de arine bewoners uit- plunderen. Neuzen 9 Maart. In 1874 heeft bet Belgisch gouvernement met Nederland een tractaai gesloteu met het doel de noodige werken tot bet verbreeden en ver- diepen van het kanaal van Neuzen naar Gent op bet Nederlaudsch gedeelte te verkrijgen. In dat tractaat komt een artikel voorhetwelk op de goedereu die te Neuzen aangevoerd wor den het voordeeligste tarief toepastwelke het bestuur der Belgiscbe spoorwegen had vastgesteld alleen voor de zes voornaamste havens van Belgie. Dit voordeel nn aan de haven van Neuzen toegewezen heeft eene hevige oppositie te Ant werpen doen ontstaan en tot een adres aan de Belgiscbe kamers aanleiding gegeven. In dat adres komen adressanten na eene wijdloopige niteenzetting hunner grieventot deze conclusie „lo. De regering heeft met de spoorwegmaat schappij MechelenNenzen een onwettige tarief overeeukomst geslotendoor aan deze maat schappij de voordeelen toe te kennen van 't tarief mixte aan gene zijde der grenzen en door de tarievennitsluitend voor Belgiscbe havens vast gesteldook op een Nederlandsche haven toe te passen. „2° Door op deze wijze de maatschappij te bevoordeelen doet de regering het geheele laud een groot verlies ondergaan, volgens de bereke uingen van bet hoofd van bet kabinet zelven, een verlies dat minstens verdubbeld is sedert het tijdstip waarop deze berekeningen gemaakt werden. „3». Deze maatregelen hebben slecbts ten doel de begunstiging eener spoorwegmaatschappij ten koste van de nationale spoorwegen, en ontnemen aan de Belgische havens een deel van 't transito- verkeerwaarop zij aanspraak hebbenom 't geheel zonder reden aan een Nederlandsche haven te geven. „40. Door de conventie van 24 Junij 1874 heeft de regering offieieel er in toegestemd dat de nationale belangen prjjsgegeven worden ten bate van eenige aandeelhouders van een spoorwegen wel zonder eenige compensate en dat in 't vervolg door bet land de verliezen znllen gedrageu worden, welke die aandeelhou ders op de exploitatie hunner ljjn Mecheleu Neuzen leden Het slot van 't adres lnidt: „De ondergeteekenden brengen daaror:,, mijne heeren de opmerkingen boven door ben in 't midden gebragtonder nwe welwillende aan dachtin bet vertrouwen dat de kamer daaraan regt zal laten wedervaren door aan art. 11 der conventie van 24 Juuij 1874 hare goedkeuring te onthouden." Trachten de Antwerpeuaren door bovenstaand adres de kamers te bewegen het tractaat niet aan te nemen, de Gentsche handelaren hebben zich de zaak ook aangetrokken. De bandels en njjverheidskring van de eene en de handelskamer van de andere zijde hebben met eenparigheid de beslissing gestemd het gou vernement te vragen bet tractaat van 1874 wel goed te kenren De handelskamer van Gent bespreekt in een uitgehreid adres die kwestie en doet opmerken, dat de voordeelen, welke het tiactaat toestaat vocr de ijzeren we gen van Neuzen naar Gent en Mechelen, reeds zijn toegestaan in het trac taat van den ijzeren weg van Antwerpen naar Glad bach, welke eerste stad er een groot voor deel in vinden moet Wanneer, zegt5 het adres, het tractaat door de kamers moest verworpen worden, zal znlks de voltrekking van het kanaal van Neuzen on mogelijk maken, een werk, waaraan Belgie reeds 8 millioen heeft besteed, en waardoor men Gent geheel zou opofferen, namelijk de eerste nijverheidsstad des lands, en dit zonder voordeel voor de belangen, welke men sehijnt te willen verdedigen, wijl Nederland het regt heeft kraebtens het tractaat van 9 November 1867, de toepassing der bijzondere tarieven te reclameren, zoo, dat de verwerpiug van het tractaat van 24 Junij 1874 Nederland niet zou rerhinderen gebruik te maken van de zooge naamde voordeelen, welke in het tractaat voor komen en die verwerping geen voordeel aan iemand zou geven. En, indien het tractaat aan Antwerpen moest schaden, zoo zou het volgens bekentenis der Antwerpenaren zelven, slechts het tvvintigste gedeelte van de geheele beweging hunner haven zijn, en het zou voor die kleiuigheid wezen, dat men de internationale overeeukomst zou moeten verwerpen, waarbij geheel Belgie belang heeft en die aan de eerste nijverheids-stad van het rijk een zeekanaal verzekert, hetwelk hoogst noodzakelijk voor een groot gedeelte van Belgie is, en ook medewerken zou om de beide Vlaan deren en Henegouwen aan den geesel der over stroomingen te onttrekken. De Gentsche handel, welke nog meer de mededinging zoude moeten vreezen van de haven van Neuzen, daar zij zich nader aan het grond gebied bevindt, wacht integendeel met vertrouwen de voltrekking van het kanaal af en ook de mededinging, die de verschillende havens elkander zullen doen, om te wedijveren in bedrijvigheid en goedkoopen prijs. Lainswaarde, 5 Maart Heden mor gen omstreeks zeven ure had albier een treffend feit plaats. Zekere Jacobus Valk dienstknecht bij Jaco bus Lemsenlandbouwer in de Kruispolder, had bet ongeluk bij het afrijden van den Bau delodijk in eene sloot onder zjjnen wagen be spannen met twee paarden te gerakenwaar door hij zoodanig werd gewond dat hij binnen weinige oogenblikken overleed De wagen en paarden zijn ongeschonden nit de sloot gekomen. Zuiddorpe, 8 Maart. Als eene buiien - gewone zeldzaamheid kan worden gemeld, dat door den heer Caraille van Haelst alhier, laatst- leden zatnrdag op het grondgebied dezer gemeente is gesehoten Een onder den naarn van outorde (otis tarda) bekende vogelmetende in lengte 1 meter ,10 centimetersen hebbende een grijs blaauwachtige halsroodachtige borst en bruin met zwart gespikkelde rug en vleugelen Deze vogel de grootste der in Europa bekende soorten verblijft in de koude streken van Europa, Azie en Afrika. Het is niet de eerste maal dat de heer vau Haelst zeldzame vogelen heeft getroffeneen bewijs dus dat hij niet onder de onervaren schutters kan geteld worden. - Het provinciaalhlad van Zeelaud no 21 bevat het besluit van gedeputeerde staten van 26 b ebruarij jl. houdende bepaling van het aandeel der gemeente in de ligting voor de nationale militie voor het jaar 1875 Axel 8 Boschkapelle 2. Clinge 3 Graauw 3 Mengstdijk 3 Hoek 4. Hontenisse 15. Hulst 6 Koewacht 5. Neuzen 9. Ossenisse 1. Over.slag 2. Philippine 2. Sas van Geut 4 Sint Jan Steen 8 Stoppeldijk 3. West- dorpe 3. Zaamslag 6 en Zuiddorpe 2. In de Staats Courant van jl. vrjjdag is opgenomen een staat van nalatenschappen,°die in den loop van het jaar 1873, tengevolge van bet overlijden van macschappen, behoort hebbende tot de koniuklijke Nederlandsche marinezijn opengevallen enals niet opgeeiscbt door de erfgenamen, in bewaring bij het departement van marine en bij het korps mariniers zijn gebleven. Als in Zeeiand geboren komen daarop o. a. voor: A. Lippens, uit Overslag, marinier 2e klasse; A. Louweretuit Groedematroos 3e klasseen E. Verberkmoes, uit Zuiddorpe, marinier 2e klasse. B1 ijkens het verslag van het nader onder' zoek omtrent het wetsontwerp houdende voor ziening tegen bondsdolbeid heeft de overgroote meerderheid der ledendie aan het tweede onderzoek deelnamen bezwaar gemaakt tegen het nieuwe voorschriftdat honden zich buiten woningen of andere gebouwenvaartnigen en afgesloten erven bevindendemoeten voorzien zijn van een behoorlijk bevestigden muilkorf. Tairijke audere denkbeelden werden geopperd. Men verlangde van de reg een overzigt van de resnltaten die zoowel hier te lande als in het buitenland het verpligt dragen van een muilkorf heeft gehad. Ointrent Berlijn waar de honden ten alien tijden van eeu muilkorf voorzien moeten zijn wist men mede te deelen dat in de 9 jaren voor de invoering van den maatregelvan 1845 —53 jaarljjks 28 gevallen van hondsdolheid voorkwamen na de voorzieningin 1854, 4 gevallen in 1855 2 gevallen in 1856 1 geval van 185761 geen enkel geval. Het stoomschip Princessvan Antwerpen naar Londen met maisis in de Noordzee ge- zonken zeven personen zijn daarbij verdronken en tien gered. Gerekend van den 1 Januarij 1875, wordt eene toelage van vijf en zeventig gulden (f 75) toegekend aan commiezen voor de actieve dienst der dir. bel.in- en uitg. regten en accijnsen die in het eerste jaar na hunne aanstelling worden aangewezen voor bet toezigt aan de laudgrenzen. Naar het D. v. Z. H. verneemtheeft het hoofdeomite van de vereeniging „het Roode Kruis" van het comit6 dier vereeniging te Berlijn een aanzienlijke som ontvangenals bijdrage voor de verpleging van zieken en gewonden te Atchin. Als een bewijs, dat het reevervoer uit het noorden enorm groot is, diene, dat de vorige week niet minder dan 60 geladen wagens van Zwolle langs den centraalspoorweg zijn verzonden, meest bestemd voor Belgie en Frankrijk. Een landbouwer te Beekbergen is krank- zinnig geworden door het verlies van een proces, dat over de 100 liep, terwijl hij na den afloop f 500 aan proceskosten te betalen had. De heer P. A. Meeter, oud hoofdonderwij- zer te Huizuru en aldaar woonachtig, mogt jl. zondag met zijne eveneens hoog bejaarde echt- genoote het voorregt genieten voor de 67. maal zijn trouwdag te herdeuken. Wel een zeldzaam voorregt. De commissie voor den watersnood op Java heeft het noodig geoordeeld per telegraaf eenige bijzonderheden omtrent de uitgebreidheid van de ramp in te winnen alvorens met de inzameling van gelden hier te lande voort te gaar,. De waarnemingen en berekeningen der sterreknndigen van Venus transit leveren heel wat anders op dan men verwacbte. De parallax (plaatsverandering) rekent mengemiddeldop 924 secondenin de rigting der aarde naar de zon. Enkele professoren zeggen dat, aangenomen dat de zon niet allengskens sterker gaat aantrek- ken de aarde over 1440 jaar in de zon zal storten. Het Belgische gouvernemeut en de Gentsche gemeenteraad laten beide geregtelijk onderzoeken, of het St. Jorisgild te Gent het regt had den zilveren beker te verkoopen en of er termen bestaaudit kunstvoorwerp van den heer von Rothschild te Parijs terug te eischen. De Brusselsche bank 1'Union du Credit is voor veertienduizend francs opgelicht. Een briefje (cheque) van dit bedragmen weet niet op welke wijze uit een cheque boek in handen der vervalschers gekomenwerd voorzien van de handteekening van een rekeuinghouder en van den geemployeerde die met zijn visa de briefjes moet voorzien, aan de kas ter betaling aangeboden en betaald Geen spoor is van den falsaris te ontdekken. Vee! stof tot spreken geeft de ontvlngting van den berucbten die! Louis Cornil uit den kerker. Vijfmaal is hij veroordeeld en viermaal wist hij te ontsnappen Dezen keer had men hem opgesloten iu de cellulaire gevangenis van Doornik, een der hechtst gebonwde gcvangecissen van het laud. Elken avoud dat men hem bezocht. werden hem al zijne kleederen afgeno- men alleen hemd en broek werden hem gelateu. Hoe heeft hij zich haken sleutels, ladders enz. kunnen verscbaffen om te vlngten Niemand weet het. Cornil zal dnsdoende een volksheld worden. Een paar stemmen doen zich reeds hoorendie hem tot chef der geheime polilie willen benoemd hebben. Voor den vrederegter te Parijs verscheen een paar echtgenootenmet verzoek om echt- scheidiug. Tien jaren waren ze gehuwd en ze hadden ergenoegvan. Wettelijke scheiding was echter noodzakelijk, omdat er drie kinderen uit het huwelijk waren gesproten en do regter dus had te bepaleu of de vrouw dan wel de man de kinderen bij zich zoude behouden. De man wilde twee bij zich hebben eD de vrouw ook. De rnr* m gry.g^inrrar"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1