ALGEMEEN No. 1021. Zaturdag 6 Maart 1875. 15de Jaarg. B.nnenlandsclie Berigten. Bnitenlandsche Beri»*ten. Ingezondene Stakken. JPolitieU verziiit. zich veeleer over de tegenwoordige jaren en daden zijns vaderlands bedroeven, dan erzich opberoemen. Dat het Fransche stautsschip voor goed de republikeinsche vlag zal dragen, verwekt voor het tegenwoordige wel eenige tevredenheid, maar het geloof is nog met sterk, dat die viag lang en vrij zal blijven wapperen. Men weet, hoe vele en sterke vijanden dage- lijks loeren, om het thans uitwaaijende dundoek weer van zijn top te halen en men kan waarlijk ook niet beter doen, dan bij aanhoudendheid op die groote gevaren te wijzen. Zoo is ook de vorige week aan 't licht gebragt, wat al uitgebreide middelen door de Buomipar- tisten worilen aangewend, otn het laud weer in de armen des keizerrijks te voeren. Er bestaat een coinite, zich noemende „Het beroep op het volk," dat in Parijs zijn hoofdzetel en zijne vertakkingen in he. gansche land heeft. Aan het hoofd daarvan staan de voornaamste aanhan- gers van Napoleon 111: de onverzaagde, wel- sprekende, echt diplomatische Koulier, de ge- trouwescherpzinnige jageslepene Pietri en vele and ere wel bekende en invloedr,:ke vnenden van het ineengezakte keizerrijk; dagbladen wor- den be/.oldigd, vlugschriften ter verheerlijking van 't keizerrijk alom verspreidhet portret van den jeugdigen Lou-Lou, den in 't vuur gedoopte bij Spicheren, den knappeu leerling van Wool wich, worden bij duizenden en duizenden het volk in handen gespeeld. Ook dbor het vieren van verjaardagen en godsdieiistplegtigheden in de kerk wordt de propagande bevorderd, ter- wijl men de ambtenaren toL ongehoorzaamheid aan de bevelen der regering tracht te verleiden. Zelfs ontzien de agenten dezer zoo krachtig werkende partij zich niet, den president Mac- Mahon in een ongunstig daglicht te plaatsen terwijl in de burgerlijke maatschappij, in 't leger, in gestichten, in gevam;eiiisseii, haast overal, de agenten werkzaam zijn. Zelfs wil men, dat tus- schen deze drijvers en de voormalige helden der commune bondgenootschap bestaat. Een zekere Jules Amiges, een socialistisch journalist, moet voor dit laatste ijverig werken. Ook zijn brie ve u ontdekt, waardoor die verstandhoudmg hel- der aan 't licht is gekomen. In een woord, wat gedaan kan worden, om Napoleon IV op den troon te brengen, wordt beproefd en in werking gebragt. Voor het tegen woordige echter heeft dit wroeten dier partij, de grondslag dezer regering, die niets andefs isgevveest dan de vrees voor die woelingen, zeker geen al te best fundament. Door haar hebbeu zich de Chambordisten en Orleanisten eindelijk met- de republikeinen vereenigd, en ziedaar de oorzaak van de bekeering der Fransche volksvertegen- woordiging. Of die bekeering lang zal duren? vraagt inis- schien deze ol gene. Wie zal het zeggen Dit blijkt althans klaar, dat, wat later moge gebeuren, vooralsnog het keizerrijk niet gewild wordt en met een man als Mac-Mahon aan 't hoofd, vooreerst een nieuwe coup d'etat voor de Buo- liapartisten bijna, zoo niet totaal onuitvoerbaar is. Het blijft nog onzeker, wie zich met de leiding der regering zulleu belasten, daar Buffet tot nogtoe schijnt te aarzelen, die opdracht te aan- vaarden. Van het Spaansche oorlogstooneel meldt men, dat Puycerda van alle kanten ingesloten is. De Carlisten ht'bben verklaard, dat zij de stad zullen innemen of in brand schieten. Ovcrige s krijgcn de regeringstroepen als bij de week nieuwe opperbevelhebbers, Morioues, La- zenio en andere goed bekende grootheden, heb ben het woelige oorlogstooneel verlaten, om zich te koesteren in de schaduw van den koninklijken troon en in de donzige anti-chambres te Madrid huin'Q lieldendgden te herdenken, of ze misschien voor de nakomelingschap te vereeuwigen in geschrifte. Als echter eens de. tijd geboren mogt warden, dat het land een vrij, tier en verstaudig geslacht op zijn bodem mag dragen, dan zal dat geslacht Neuzen 5 Maart. Hontenisse, 4 Maart. Een paar weken geleden werd in deze gemeente eene groote partij spek ontvreeiud, en jl. dingsdag liachtstal men binnen een besloten erf door iubraak in bet goed gesloten hok elf kippen en een haan, en dit nog wel io de kom der gemeente zoovvel de eene als de andere diefstal wordt als vrij assurant beschouwd. (iraauw, 4 Maart Jl dingsdag had de aanbesteding plaats voor de levering van 1*. de henoodigde kejjen en kantsteeueD 2°. bet henoodigde zand ten behoeve der ver betering van den weg van de Paal tot den ruolen te -.uivenskoek en 3». bet bestraten en gedurende zes niaanden ondeihouden van dien weg. Aannemers waren de minste inschriivers voor perceel een J. van Eck te Hardinxveld voor 5534voor perceel twee J F. van Denderen te Graanw voor f 153.en voor perceel drie P. J. van Remortel te Hontenisse voor 492 Ureskens 4 Maart Den 2n dezer bield de mannen zangvereeniging de „Harpe Davids" van Scboondijke in bet Hof van Holland albier ten voordeele der algemeene annen eene zang nitvoeringafgewisseld door voordragten Het programma. nit 12 zangnuniuiers bestaande werd met veel succes ten geboore gebragt en de nitvoering met iuiden bijval begroet. Ook de voordragten werden met het meeste genoegen aangehoord. We wenschen dat de vereeniging die nog van zeer jeugdige dagteekeuing isop den ingeslagen weg moge voortgaanen de leden zich in de edele zangknnstwaarin zij hereids zulkegoede vorderingen gemaakt hebben, verder mogen bekwamen Moge het „vaarwel tot weerziens" den Bressianen toegeroepen ver wezenlijkt worden en zjj nog velen opwekken tot bevorderiug van al wat waarschoou en goed is. - De commissaris des konings in Zeeland heeft in het Provinciaal blad no 22 bekend ge maakt dat volgens beslnit van gedepnteerde staten Io de jagt op boutsnippen en watervvild op den 15 Maart en die op watersnippen op den 1 April van .di t jaar zal gesloten zijn 2o dat bet weispel van kwartelen alleen van den 1 Mei tot en met den 15 Jnlij dezes jaars zal geoorloofd zijn3o. dat de visscherij van den 15 Maart tot en met 15 April aanstaande zal gesloten zijn doeh dat het visschen in het Nederlundsch ge deelte van het kanaal van Neuzen uaar Gent en in de Axelsche vlakte, ook gedurende den gesloten visebtijd zal geoorloofd zijn; 4o. dat, gedurende den gesloten vischtijd in de waterer: waarop de slutting der visscherij toepasselijk is, bet visschen van paling, doch'alleen met aal korven van vvisschen of teenen gevlochteu zal mogen plaats hebben - De cominissie in Zeeland, voor het afnemen der vooi jaars examens aan candidaten voor lager en meer uitgebVeid lager onderwjjs, is zainengesteld als volgtC. M van Visvliet, in specteur voorzitter, mr. C J. Pick6, mr J. W A Schneiders van GreyfTeriswerth, jhr. mr. G L Schorer en H Q Jansgen, 8ehoolo])7,ieaer in het le, 2e, 3e en 5e district leden. mr J H de Laat. de Kanter en H. A. A baron Collot d'Escury, scboolopziener in 4e en 6e district, plaatsver vangers De minister van finantidn inaakt bekend dat de bij aktc van 16 Maart 1870, bekraehtigd bij de wef van 20 Jnlij (Staatsblad no. 126 met D. Dronkers te Middelbnrggesloten erfpacht vau duinen en vroonen enz in bet noorden van Walcberen ontbonden is en dat de in die uitgifte begrepen aan den staat toebehoorende perceelen derhalve weder voor uitgifte in erfpacht bescbik- baar zijn. In de Gazette van Eeeloo wordt het vol- gende geschreven „De Gazette heeft in haar jongste uumrner over het bestaan geklaagd van de hatelijke ver- bodsbepalingen op den invoer in Nederland van veehooistroo en mest. „Zonder bijznndere rnagtiging van den beer commissaris in Zeeland is het niemand toege laten mest in te voeren of zijne grasbeesten uit Bel gie ter weide te drijven over de grens. Menigeen onzer landbouwers gebrnikt ook lande- rijen op Hollandscben bodem gelegen of heeft daar graslanc'.en in pacht ten behoeve zijner 8taldieren „En dit is nog niet genoegop het bees- tiaal uit Belgie vrij over de grens zou mogen komen dient het alle twee niaanden te worden gekeurd door een Hollandschen veearts die zich voor zijne moeite door onze landbouwers laat hetalen „A1 deze boerenplagerijen blijven op de grens bestaan onder voorwendsel den Hollandschen veestapel tegen den iuval van de runderpest te behoeden Eenige landbouwers bebben voorgenoraen in deputatie te gaan bij den heer de Baetsvolks vertegen woordiger voor Gent, teneiude bem vertoog van dezen toestand te doen en hem te verzoeken door zijne tusschenkornst bij den heer minister van bnitenlandsche zaken daaraan een einde te ruaken." De Haagscbe correspondent der Zutfensehe courant verzekert uit gewoonlijk goed ingelichte brondat de kansen op aanneming van het spoorweg voorstel Kappeyne in de 2e kamer niet gering zijn. Het onlwerp, zegt bij, is niet maar in een paar dagen zamengeflanst maar was reeds weken in voorbereidiDsr. Een bij de regering ontvangen telegram uit Indie van den 25 Februarij bevat een berigt van generaal majoor Peldat de cholera te Atcbin vermiuderde. In ons vorig nommer uatnen wij een berigt op, dat de milieiens der ligting 1875een rnaand vroeger dan gewoonlijk onder de wapenen zouden moeten komeu Art. 112 der militievvet ecbter bepaalt uit - drnkkelijk dat de aflevering der milieiens jaarlijks „tusscl.en den 1 en den 15 Mei" plaats beeft Van deze bepaling kan natnurlijk niet worden afgewekenzoodat bet berigt gebeel ongegrond is De minister van binneulandsche zaken heeft woensdag in de 2e kamer medegedeeld dat op zijn voordragt bij koninklijk beslnit be- paald is dat het loopen vau spoorwegconductears op de loopplauken der treineu terwijl die in beweging zijn onder de verboden handeliugen behoort In bet Vaderland wordt'de gcgronde op merking gemaakt, dat men te 'silage dezer dagen des avonds drie uren lang monschen muziek heeft laten maken in de open lucht in een mnziektempelwaar zij aan den scherpen N.-oostenwind waren blootgesteldterwijl de Vereeniging tot bescberming van dieren op de markt tentjes plaatstom de dierendie ten verkoop worden aangeboden tegen regen en wind te bescbermen. Zaturdagavond jl omstreeks 8 nur, be- gaven zich 9 nacht arbeiders van Zaandam uaar aan de overzijde der Zaan staande oliemoleus in een sehuitje door het daartoe in het ijs aan- wezige slop. Het zwaar beladen vaarluigje kreeg nalverwege de Zaan een belaugrijk lek, waardoor bet begou te zinken. Op het bulpgescbrei gingenniettegenstaande duisternis en harden windterstoud 4 wakkere mannen scheep en haddeu het geluk 5 personen aan een anders wissen dood te omrukken Van de 4 overige ontkwameu 2 over het ijsdoch 1 man die°3 onferzorgde kinderen achterlaat, en een jonge- ling vau 21 jaren verdronken Een paar jouge echteliedeu uit den armen stand te Muuteudam hebben bun zuig ding van p. m. 10 weken oud, voor 12 000 aangeboden aan een rijken boer uit het Wald Oldambt (Groningeu.) De poging is eveuwe! mislukt. In de Werken buiten de St. Janspoort te 's Bosch vie! een zekere P. van B. door het ijs. Een jongon die hem ter hulp wilde snelleu sprak hij aidus toe: „Uoe geen moeite anders zult gij zelfs verdrinken ik zal er wel nitkomen en anders, 'tis beter een dan twee menschen- levens Met veel krachtsinspanning gelukte bet. hem het ijs voor zich weg te slaan zoodat hij na omstreeks 5 minuten in het water te zijn geweestnaar den kant kon zwemmen. Dat hij nu spoedig" thuis was, zelfs zijn schaatsen iu deu steek latende, behoeft niet gezegd worden De vliegraachinewaarmede de Groof te Londen „doodgevlogen" is zegt het EI. v Antw. iszoo men zegt aan een Brusselaar verkocbt voor de som van 50 fr. Dezer dagen is aan de bank 1' Union da Credit, een valscben wissel van 14,000 fr aan geboden en betaald. llet bedrog is eerst eenigen tijd na het vertrek van den bedrieger ontdekt en men bezit geen enkele inligtiug, waarmede men den vervalscher op het spoor zou kunueu komen. Het Engelsche stoomschip Honkong, van Londen naar Japan, heeft. bij Abdel Kari op een blinde klip gestooten, en is gezonken. De tweede stuurman en achttien man zijn gered een boot, waarin de kapitein met zeventien man wordt vermisttwaalf personenonder welke eene passagieres met vijf kinderen zijn verdronken. De lading wordt gescbat op 90 000 pd. st terwijl het scbip eene waarde vertegenwoordigd van 60.000 pd. st. Wf.stdorpe, 2 Maart. Den 19 Februarij jl werd in deze gemeente behalve 's konings jaardag ook het feest van de inhuldigjng van het nieuwe en doelmatige sehool- gebouw gevierd Om half acht ure verzamelden zich de school kinderen, ten getale van omstreeks 200. in de ouds school om na dezelve een afscheidslied te hebben toegezongen van daar stoetsgewijze, onder leiding banner onderwijzers en gevoigd van het gemeentebestuur, zich naar de kerk te begeven, alwaar eene plegtige mis werd gehoord, om Godes zegen over het ouderwijs af te smeeken. Deze kerkelijke plegtigheid getiindigd zijnde verzamelden de schoolkinderen voor het gemeente- huis, zongen aldaar een lie 1 toepasselijk op den jaardag vau Z M. onzen geeerbiedigden koning, en begaven zich toen weder stoetsgewijze naar de nieuwe school, die, met vlaggenwimpels en doek versierd en waaronder op bet feest toe- passelijke versjes cn jaarschrii'ten te lezen waren, eeu mooi gezigt opleverde. Nadat de kinderen alien gezeten waren, kwam de gemeenteraad met de weleerwaarde heeren pastoor en kapellaan den heer aaunemer, Plas- schaerten opzigterde Jonghe alsmede een talrijk publiek de school binnen en na gebed en toepasselijk gezang droeg de heer burge- meesterridder, Kerckbaert, in eene tref- feude en opwekkende rede de nieuwe school aan den hoofdouderwijzer op die in evengepaste als bartelijke bewoording zijn dank rigtte aan alien, welke die plegtigheid met hunne tegen- woordigheid vereerden, de ouders verzocbthunne kinders tronw ter school le zenden en niinmer in bet btjzijn bunner kinderen de handelingen des onderwijzers te beknibbelende kiuderen aanzette tot trouw schoolbezoektot vlijt en gehoorzaamheid welke toespraak met aandacht werd aangehoord Daarna rigtte de heer Kie boom secretaris dezer gemeenteeveueens het woord tot de kinderen om hen aan te sporen tot ijverige pligtsbetrachting en bad Godes zegen af, opdat het zaaddoor bet onderwjjs gelegd goede vruchten zou dragen welke toespraak met een danklied. door de kiuderen aangeheven, werd beantwoord. Na afloop van dat alles werd aan den hoofd- onderwijzer het woord gevraagd door deu can didaat hulpocderwijzer R. Harnerliuck die in hoeijeude en gevoelvolle bewoording in naam der kinderen hem dank zegde voor de moeite en zorgen heilrijke lessen en vermaningen die hij bun dagelijks gaf Daarom bood hij den hoofd- onderwijzer, zijude als een tweede vader der i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1