ALGEMEEN No. 101T. Zaturdag 20 February 1875. 15de Jaarg. Binnenlandsche Beriirten. Buitenlandsche Berigten. il 1 F'olitielr Overzigt. De strijd over de organisatie der Fransche republiek duurt nog voort en het is best moge- lijk, dat van het geheele werk, waartnee men voor enkele vveken meende, zoo goed o]) weg te zijn, bij slot van rebelling niets komt. Zoo sukkelt de republiek, vol gevaar, oin elken dag ineen te stor- ten, en voor goed onder het eene of andere des- potisme te worden begraven. Het groote oinler- scheid tusschen de republiek van Amerika en meest alle diergelijke Europesche proefnemingen ligt hierin, dat de stichters aan de overzijde van den grooten oceaan het. eerlijk en opregt met hun vaderland meenden, terwijl hier de eersten en grootsten des land trouweloos aan den onder- gang arbeiden. De eerste president van Amerika kon het. werk der bevrijding zijns lands vol- tooijen en het eene groote toekomst bereiden omdat hij omringd was door mannen, die met hem slechts een doel uastreefden, nl. door vaste grondslagen de. kroon op het groote werk te zetten en dit is de vloek der Europesche, en vooral der Fransche republieken, dat de grooten des lands alles doen, om het werk der voltooijiug. zooals deze dageti weer leeren, af te breken. Men beroepe zicli niet op de wuftheid der Fransche natie, op den revolutie-geest die haar zoo gedurig heeft geteisterd; nooit zouden de stormen der omwenteling zoo hevig over het rijke en schoone, maar toeh ongelukkige Frankrijk hebben gewoed, indien niet voorname raddraaijers, tot aan de trappen van den troon, steeds orde en vastbeid hadden tegengewerkt en belemmerd. Het beproifde Frankrijk zou niet minder dan Amerika eene schoone toekomst wachten; zijne. zedelijke verheffing onder de volkeren van Europa ware hepaald verzekerd, indien het maar het geluk hail, in zijne hoogere kringen eene genoeg- zaam sterke magt te bezitten met eerlijke bedoe- lingen voor het weizijn huns vaderlands bezield zooals het zich thans laat aanzien, kan het niet anders, of dat kleinere deel zal wel, welligt na korten tijd, het onderspit moeten delven voor het grootere, door zelfzucht en zucht naar eigene verheffing gedreven. De partij, welker zaken dan ook naarwensch gaanis de Buonapartistische-. 'tis soms, of de adelaar aan de verre kirn zijne wieken reeds weer begint uit te spreiden. Elke verkiezing bijna toont.ofschoon men de overwinning niet altijd behaalt, toch dat de partij des keizerrijks aainvakkert. Misschiens ook, dat de Fransche natie het vruehtelooze en onzedelijke kanssjiel te Versailles aanziende, dit nog maar 't, beste acht, ofschoon 'tvreemd mag genoemd worden, dat de bloedroode ondergang van Napoleon III in hare oogen zoo spoedig kan verbleeken, Maar men is dan ook onophoudelijk bezig, met 'skeizers linneii weer wit te wasschen. Zoo zoekt men thans alle schuld der Sedansche nederlaag te werpen op het dvvaze beleid van generaal Wimpfhen; alsof niet in 'tboek der gescliiedenis van den Fransch-Duitschen oorlog geschreven staat dat die nederlaag allernoodzakelijkst moest volgen; alsof de voo afgaande gebeurtenissen het geheele begin en de leiding des oorlogs dip neder laag niet conseqent moesfen in zich sluiten. Zoo blijft langzamerhand geen enkel Fransch generaal ongeschonden. Bazaine, de dappere ver- dediger van Straatsliurgnu weer Wimpfhen en vele anderne hebhen die miskenning ondervonden welligt dat Mac-Mahon zelf, thans door zijn hoog standpunt bewaardnog eenn.aal het von nis dier vercordeeling zal moeten dragen. Terwijl de regering dus zoo wat voortsukkelt en Mac Mahon nog zonder een nieuw en vast mimsterie blijft, gaat echter het leven te Parijs bijkans weer geheel zijn ouden gang. Opera's, cafe's en openbare plaatsen worden weer even druk bezocht, als voorheen, en uitgezonderd de overgeblevene mines van de Tuilerien en anderee, herinr.ert niets ineer de zware dagen van voorheen. In een opzigt echter heeft de toestand ver-1 andering ondergaan, nldat de kerken, die voor den oorlog haast niet bezocht werden, nu over het geheel veel beter bezet z;;n. De erkenning van don Alphonsus XII, als koning van iSpanje, zal na de drie Noordsche mogendhedenook spoedig door Engeland wor den gevolgd. I let verdient eenige opraerking, dat men over deze zaak zeer weinig uit Frank rijk verneemt. Overigens blijven de zaken in Spanje zoowat stationair. De veldtogt, die zooveel zou uitwer- kenr, schijnt slechts met het weinige succes der bevrijding van het stadje Pampeluma, dat het oveeigens niet eens heel benaauwd had, zich te moeten vergenoegen; terwijl daarentegen de Car- listen weer getoond hebben, hoe sterk hunne stellingen zijn, hoe gcducht hunne magt nog is Overigens zijn de berigten uit het buitenland schaarsch of althans weinig beteekenen. In Duitschland valt op te merkenzooals we reeds meermalen aantoonden dat de strijd tusschen staat en geestelijkheid steeds naauwer aangebonden, steeds beslister kring beslaat en nieuwe botsingen niet kunnen uitblijven, zoo men nog te goeder uur niet terug treedt van het heillooze vlakdat j nitlonpt op een zwaren Europeschen krijg. Neuzen, 19 Februarij. De 58e jaardag van Z. M. den koning werd heden alhier gevierd door het uitsteken van een groot aantal viaggen zoo van openbare als van particnliere gebouwen ten 12 ure had een mili- tair assaut plaats terwijl heden avond door de vereeniging Nut en Genoegen een concert en bal zal worden gegeven en de strijders van 1830 in hun gewoon locaal zullen vergaderen. Sas van Gent 18 Februarij, Heden morgeu werd alhier de gemeenteschool geopend de aankondiging hiervan geschiedde gisteren door den omroeper en niet per aanplakking, zooals bij de sluiting voor ongeveer 4 maanden was beloofd. Wij wenschen den onderwijzer, den heer de Vos, wegens zijne aangevangen moeijelijke taak, veel succes met zijn onderwijs aan de jeugd waaraan vooral nog veel te verbetereu valt. Westdorpe, 19 Februarij. Heden de verjaardag van Z. M onzen geeerbiedigden koning zijndewaardoor ous dorp ir. feestdosch is ge- huld is tevens bet nieuwe prachtige schoolge- bonw geopend en feestelijk ingewijd de leer lingen werden op krentenbrood en chocolade onthaald Het gebouw en de woning zijn schoon, doch te vergeefs zoekt men een stukje tuin voor den onderwijzer om eens een luchtje te scheppen Bij koninklijk hesluit zijn aangewezen de perceelen welke in de gemeente Axel onteigend moeten worden ten behoeve van de verbetering der waterloozing van Slitiskil tot de zoogenaamde Hollekreek in de polders Koegors, Nieuw-Zeve- naar en Nienw-Egelantier. Op de derde lijst van niet geexamineerde veeartsenaan welke krachtens art. 15 der wet van 8 Julij '74 een bewijs van toelating tot uitoefening der veeartsenjjkunde is uitgereikt komen voor Zeeland voorS L. de Sutterte Slekene, (Belgie,) D. de Dekker, te Assenede, (Belgie,) en J. de FeijterPz. te Hoek. Z. M. heeft Ch. de Groof erkend en toege laten als vice consul van Portugal te Vlissingen, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheidt Bij Zr. Ms. beslait is bet maximum van het getal notarissen die voor ieder arrondissement kunnen worden aangesteld, voor de prov. Zeeland gewijzigd als volgt In het eerste arrondissement 16, in het tweede 17, in bet derde 9, te zamen 42 notarissen. Men scbrijfi uit Vlissingen Het stoomschip Tromp zal ruorgen na gelost te zijn van hier naar Antwerpen vertrekken om te dokken. Het dok te Vlissingen is voor bedoeld schip 93 voeten te kort. De Tromp heeft te Antwerpen een flinke lading voor Indie aangenomen onder verpligting van de zijde der reederij dat het schip vo6r de 25n dezer maand de reis naar Indie moet hebben aanvaard. Men schrijft uit Delft 16 Februarij Op de marktdagen vertoont zich hier ter stede sedert eenige weken een jufvrouw, die er haar werk van maakt in verschillende winkels kleineinkoopen te doen dan een rijksdaalder neerlegt en ver volgens terwijl de winkelier geld ternggeeft eensklaps nog iets anders besield zoodat dan het teruggeven van geld wordt gestaakt. Als bet dan later tot afrekenen komtis de rijks daalder verdwenen en beweert de jnfvronw dat zij dezen door den winkelier in zijn geldlade heeft zien deponeren. Deze indnstrie is haar reeds meermalen gelukt. Bljjkens de opgaven der iugenienrs voor het stoomwezen bedroeg het aantal stoomketels hier te lande op 31 December 1874 in gebrnik in het le district voor bet stoomwezen (Noord BrabandZeeland en Limburg) 861 het 2e district (Zuid Holland) 1371. het 3e district (Noord Holland) 909, bet 4e district (Gelderland en Utrecht) 420. het 5e district (Frieslar.d Overijsel, Groniugen en Drenthe) 609, totaal 4170. Iu deze o.jgaaf zijn niet begrepen de stoom ketels der locomotieven, bij de spoorwegdiensten in gebrnik. Tengevolge der oprigting van stafinnziek- korpsen bjj de verschillende regimenten infanterie, worden er Mgen hooge toelagen muziekanten gevraagd De verschillende aanvragen, die reeds gedaan zijn, hebben echter nog weinig resultaten opgeleverdzoodat men ten slotte de toevlngt zal moeten nemen tot Duitscherswier aanbie dingen reeds hij enkele regimenten zijn afgewezen Niet alleen door Jacob Wolff, ook door den adv. generaal hij het bof in Overjjselis cassatie aangeleekend tegen het arrest vac dit hof. De longziekte begint iD Friesland weer meer te heerscben Te Woudsend zjjn niet minder dan 30 runderen afgemaakt. Ook te Tzummarum is die besmettelijke ziekte onder de koeijen vrn R Terpsira uitgebroken. Dat men honden voor wagens spant en als trekdieren bezigt, is niet nieuw, maar dat honden in plaats van ploegpaarden worden ge- brnikt is een uitvinding waarvan de eer toekomt aan K. Koningingezeten van Nijeveeo. Bij geschikt weder ziet men den zoon van Koning met 2 honden voor een opzettelijk daartoe vervaar- digden ploeg zjjn land bewerkeu. Uit Batavia deeltmen aan de Locoinotief mede, dat het cjjfer der sedert de invoering van postwissels tusschen Nederland en de kolonien daarmede overgezonden gelden reeds ongeveer twee ton beloopt. Bij het nummer der Stoompost van 14 Febr. is gevoegd een teekening en uitvoerige beschrij- viug van een nieuw plan tot verbinding van Engeland en Frankrijk, ontworpen door den heer Lacomme te Parijs, en wel door een onderzeesche boot op ijzeren baan. Een hermetisch gesloten schip zon zich, volgens het ontwerp, door behulp van zaamgeperste lucht, hewegen langs rails, op den bodem van het kanaal tusschen Dover en Calais gelegd. - Het toestel waarmede de Groof, de onge lukkige vliegende man te Londen zijne laatste proefneming deed, zal in de stad Brugge openbaar verkocht worden. In den nacht van 10 Februarij vond de politie der stad Leuven eene ladder tegen een huis opgerigtwaarop zich een meisje bevond. Zij verklaarde Joanna Geerts te heeten en bekende dat zijin gezelschap van haren minnaar eeu ond veroordeeldegepoogd had in het hois te dringen om er te stolen en dat haar minnaar bij de komst der politie de vlugt genomen had. Men hoopt dat door de aanhoudiug dezer twee personen een einde zal komen aan de menig- vuldige nachtelijke diefstalleD, die sedert eenigen tijd te Lenven gepleegd worden. In Nimes heeft op 2 Febr. de voltrekking van een doodvonnis plaats gehadzonder dat men den naam van den geexecuteerde kende. Hij was den 21 Nov. jl wegens moord ter dood veroordeeld en de voltrekking van het vonnis was alleen z66 lang uitgesteld omdat de veroor deelde weigerde zijn naam op te geven en omtrent zijn afkomst het diepste stilzwijgen bewaarde. Men aarzelde een mensch zonder naam te gnilloti- ueeren. Op den 2 Febr.des morgens te vijf urewerd den misdadiger aangezegd dat hij nog slechts weinige uren te leven had. Hij was daarover in 't minst niet bedroefd of verrast en verklaarde reeds lang die mededeeling ver- wacht te hebben. Nogmaals droug men er op aan dat hij zijn naam zou noemen maar hij verklaarde die niet te znllen opgevenal zou hij daardoor aan den voet van het schavot genade kunnen verwervener bjjvoegende: „Ik sterf tevreden daar ik op deze wjjze de eer van mijne vrouw en kinderen red. Ik heb alle voorzorgen genomen en niemand zal ooit weten wie ik ben en van waar ik kom Met de grootste koelhioedigheid kleedde hij zichom de straf- oefen.ng te oudergaan. Op den weg naar het schavot behield hij dezclfde bedaardheid, en daar aangekomen bekeek hij lachende de guillotine. Op het oogenblik dat hij den hals onder het mes lag, verzocht hij nog eenige woorden tot de aan- schouwers van de strafoefening te mogen spreken, en bij herhaalde, dat hij tevreden stierf, daar niemand zijn naam kende, en de eer zijner familie gered was. Nauwelijks had hij het laatste woord gesproken of de bijl viel. In het Beijersche Hoogland is sinds eenige dagen buitengewoon veel sneeuw gevallen zoo dat honderden mannen aan 't werk zijnom zooveel mogelijk de toegangen open te honden. Verscheidene dorpen zijn voor een geruimen tijd van alle gemeenschap afgescedenzonder voornitzigt op hulp. Onder de Chineesche gevangenen in de gevangenis te Singapore is in den namiddag van den 13n een oproer uitgebroken Desnper- intendant Digby Uemt werd daarbij doodelijk gewond. Gisteren is hij overleden; zestien wakers werden ook gewond. Bij het dernpen van het oproer werden 15 gevangenen gedood en 35 gewond. De orde is nu hersteld. 5.J1. dingsdag is in 't Sckuttershof te Middelburg eene bijeen komst gehouden |van belangstellenden tot bespreking van de uitvocring, welke aau de wet van 22 Julij 1873 gegeven wordt, voor zooveel betreft de schatting der gebonwde eigendommen op landbouwbedrijven. l)oor de commissie, die de bijeenkomst in 't levea had geroepen, werd een adres aan de tweede kamer als dej,beste weg baschouwd om de bezwaren tegen de uitvoe- ring der wet onder het oeg der bevoegde autoriteiten te brengen. Dit adres, dat reeds ter tafel lag, behandelde twee bezwaren lo. de uitlegging gegeven aan artike! 17 der wet, welki bedoeling, naar men meent,' deze is, dat de belastingschuldigen regt hebben te vernemen welke belastbare opbreugst aan elk gebouwd eigendom afzonderlijk is toegekend. In plaats daarvan -wordt het artikel in den regel toegepast alsof er stond:?„elk gebouwd kadastrnal perceel," in plaats van„elk gebouwd eigen dom." Het gevolg daarvan is dat de gezamenlijke gebouwen. thans tot betzfltde landbouwbedrijf gebezigd, groepsgewijze geschat worden althans dat in dien vorm aan de belangheb- benden van de schatting opgave gedaan wordt, zoodat men on- mogelijk kan nagaan tot welke hoogte eene schuur of eenig ander gebouw b v.dat tot dusverre niet belast was, thans onder de schatting begrepen wordt; 2o. de toepassing der regelennedergelegd in art. 2 der wet. Ulthoofde van den eigenaardigen toestand der in de wet bedoelde eigendommen is men van meening, dat de commis- sien noch den huur- noch den koopprijs tot grondslag voor hare schatting hebben kunnen nemen, daar zulke gebouwen, in Zee- land althans, nimmer van de landerijen gescheiden en afzonder lijk verhuurd of verkocht worden. De commissien bebben dus hare toevlugt moeten nemen tot het middel, aangegeven in de 4e alinea van i.rtikel 2, het bepalen namelijk der waarde bij raming. Bij die raming meent men dat de commissien, ofschoon volkomen te goeder trouwhet doel en de strekking der wet welke alleen was de wegneming van ongelijkheid, geheel uit het oog hebben verloren. Men acht zich alzoo in het regt om bekoorlijk de aan de eigendommen toegekende opbrengst te beoordeelen verkort, en door de buitensporige schatting der eigendommen benadeeld, waarom men aan de tweede kamer wenscht te verzoeken mid- delen te beramen om alsnog op het verrigtte terug te komen en aan de wet eene nitvoering overesnkomstig hare bedoeling te geven. Het adres werd staande de bijeenkomst door een vijftigtal beianghebbenden onderteekend, waarna de vergadering gesloten werd verklaard.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1