ALGEMEEN No. 1016. Woensdag 17 Februarij 1875. 15de Jaarg. Binneiilandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Ingezondene Stukken. I'olitielf Overzigt. In wellevende, rnaar stelli^o bewoordingen, heeft de Engelsche regering aan de Russische berigt, geen deel te zullen neraen aan 'tEuropescbe congres tot beteugeling van den oorlogsovermoed der overwinnende partij. Engeland zegt, wel te gelooven, dat menschlievende begicselen de RuBsiscbe regering leiden maar meent, dat er geen mogelijkbeid is, hier e6nheid van handelen te verkrijgen daar tusschen aanvaller en aan gevallene geen op den dnur boudbare grondregelen niogelijk zijnen dat eene strenge bepaling dier regelen, inplaats van veraetering, integendeel aanleiding tot nieuwe conflicten zoude geven. Engeland zal zich das van alle verdere mede- werking onthouden Daarentegen zijn Duitschland en Oostenrijk met eenige kleinere staatjes toegetreden. Enge lands geretireerde bouding bewijst genoegzaam, dat ze de zakeu niet vertrouwt en indien ook waarlijk menschlievende bedoelingen bier leiden waarom vraagt men, dan ook niet liever confe rentie gehouden tot overweging van middelen, ora den oorlog zelven te betengelenwaarom dan bet denkbeeld niet ondersteund en bevorderd tot het instellen eener algemeeno vierscliaar ter behandeling en beslissing der zich opdoende geschillenwaarom dan niet getrackt de Eugelsch Amerikaansche beslissing der Alabaraakwestie langs scheids regterlijken weg verder te vol gen Zooals 't na ismoet hetal mogen Rnslands bedoelingen soms opregt zijntoch verdacht voorkomen Vreemd ook, dat jnist die mogend heden, wier gebeele magt berust op militaire fondamenten en groote legerbenden nn nog de consequeutien hnnner aigene principes willen ver- zwakken. Waarom danvraagt men wederom geena pogingen aangeweud om dien oorlogcaros zelve meer af te breken en eene algemeene ontwa peninggezocht. Zooals de zaken nu staan, 1870 heeft het. geleerd moetec bij botsing de gevolgen verschrikkelijk zijn en geene wetten of bepalingen zullen daarin noemenswaardige verbetering kun- nen aanbrengen. Het schijnt thans, dat de jengdige Spaanscbe koning nog maar volstrekt niet kan zeggen „lk zager. overwon." Dezelfde Carlistische stellingen, die aan generaal Concha bet leven bebben gekost zijn weder de zware beletselen der tegenwoordige pogingen Hoe 'toverigens in het land gesteld is, blijkt nit het gevaar, waarin de koning verkeerd heeft van in den spoorwagen te worden doodgesohoten waarvoor slechts de nabjjheid van een tunnel of onder den grond loopend spoor hem heeft beboed Te Rome is een dagbladredactenr in zijn bureau vennoord. 't Geen omtrent dezen persoon wordt medegedeeld, levert een sprekend voorbeeld, hoezeer eene der schoonste en nnttigste betrekkin gen tot eene lage speculatiezucht of verachtelijke hartstogtelijkbeid kan worden verr.ederd. Zijn blad, la Capitale genoemd, was de vergaderbak van alle schandalen en iasterpraatjes. Had ieraand zijn dienstbode weggezonden, dan heklaagde deze zich slechts bij la Capitale en den volgenden dag kon men daarin den vuilsten laster tegen hareu mcester lezen. Wilde men dezen of genen te schande stellen dan werd de vraag geplaatst Wat mijnheermet voile naamsaauduiding, toch alle dagen in dat huis, in die straat te mnken had of: waarom is die monnik of die pastoor of die monsignor altijd in dat huis te vinden juist als mijnheer naar zijn bureau is Wat de priesters op 't Vaticaan maar beleedigen kon was koren voor zijn molen. Ieder, die maar wat te wreken bad, kon in de vernederendste taal klaar komen. Die man heeft eindelijk smadelijk ligchamelijk gevonden wat hij zelf aan zoo menigeen zedelijk had volbragt. Nenzen, 16 Februarij. Zaamslag15 Februarij. De hjer F. A. Bergsma, predikant bij de Christeljjk gerefor meerde gemeente alhierbeeft bedankt voor bet beroep naar die gemeente te Yerseke. Bij de herstemming tot lid van den gemeente j raad te Koewachtop 10 Febr. 1875is van i de 51 opgekomen kiezers met 30 steminen gekozen den beer Henri Ysebaert aldaar. Bij bevelschrift der arrondissements regtbank te Goes is naar den procureur generaal bij het provinciaal geregtshof in Zeeland verwezen J. Vaerwijk stroodekkerwonende te Koewacht thans voortvlugtigter zake: dat hij op 6 July 1874 des namiddags tusschen 12 en 1 nre te Koewacht, raoedwillig en na vooraf gezegd te bebben dat hem zou neerschieten een met hagel- korrels geladen geweer heeft gerigt op Adriaan Geers oud 39 jaren landbouwer te Koewacht, en daarop afgeschoten svaardoor deze terstond dood is neergevallen Benoemd tot regter in de arrondissements egtbank te Zierikzee mr B M. de Jonge van Elleraeetkantonregter te Sluis. Eenige officieren der marine wenschen een gedenkteeken op te rigten op het graf van den heer de Smit van den Broeckevoormalig minister van marine en gepensioneerd vice admiraalte Souburg Tot dat einde zullen zij trachten gelden te verzaraelen onder het corps marine officieren Men schrijft uit Vlissingen Alhier zal door een Belgische maatschappij een gebouw tot badhuisten noordwesten en op ongeveer 20 minuten gaans van de stad, worden aangelegd. Het gebouw zal primitief een lengtc hebben van 30 el op 15 el breedte. Reeds zijn de daarvoor benoodigde gronden voorloopig aan gekocht. Z. M, heeft aan J. Spruijtsluisknecht te Kruiningenals blijk van Zr. Ms. goedkeuring en terredenheid wegens de redding van een drenkeling uit de schutkolk te Hansweert op 23 Dec. 1874, toegekeud een bronzen medaille ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift In de jongst gehouden vergadering van den geineenteraad te Zierikzee heeft het lid mr. Schneiders van Greiffenswerth het voorstel ge daan om de belooning der thans in functie zij nde hulponderwijzers met akte als h lofdonderwijzer, te stellen op f 700 'sjaars. Een bij de regering ontvangen telegram uit Atchin meldt Den 4 Februarij zijn vijf versterkingen en Lampret beoosten Langkroek genomen en bezet Twee man zijn licht gewond Gezondheid is niet verbeterd. Cholera houdt aan, meestal met doodelijken afloop. Volgens berigt is Iman Pager Ajer gesneuveld. Wij vernemeu dat het ongunstig oordeel 1 in de tweede kamer door verschillende leden over de vcstingbegrooting uitgesproken tot een zoo uitgebreid nader onderzoek heeft aanleiding gegeven dat die begrooting nog niet terstond weder aan de orde kan worden gesteld. Door den inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Zeeland zijn de hoofdonderwijzers uifgenoodigd van 15 Januarij 1875 tot 15 Jauuarij 1876 naauwkeurig aanteekening te honden van het schoolverzuim tengevolge van veldarbeid en daarvan na het einde van dat tijdvak opgave te doen. De minister van finantien brengt ter kennis van belanghebbeudendat den 19 April e. k. en volgende dagen te 's Gravenhage een onder zoek zal plaats hebben van candidaten naar de betrekking van landmeter 3e kl. bij het kadaster. De candidaten behooren zich v66r den 20 Maart e k., bij een op zegel geschreven request tot dm minister te wenden. Na dien tjjd in komende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Volgens het Handelsblad zullen in de vol" gende maand twee regtstreeksche stooralijnen van Rotterdam op Java geopende worden namelijk de Rotterdamsche Lloyd (vroeger Steam Naviga tion company) en de Star Ball Line. De booten der eerstgenoemde maatschappij zullen van Vlis singen uitgaanwaarmede den 6 Maart a s. reeds een aanvang gemaakt zal worden door bet stoomschip Groningengezagvoerder J. Bakker. De regtbank te Rotterdam heeft den heer P. J. R. Laan in al zijne regten hersteld en den provisionelen bewindvoerder gelast alle onder zijne berusting zijnde waarden aan den heer Laan ter hand te stellen. Naar men zegt is de heer Laan voornemens na eenigen tijd zich wederom als predikant beroepbaar te stellen. Men meldt uit Amsterdam aan het Dagbl. dat het model voor het kindergeschenk in Arti tentoongesteld voortdurend vee! bezoekers trekt. Men schrijft uit den Tielerwaard De prijzen van sommige artikelen die door land- bouwers aan de markt gebragt worden en vooral die welke tot de eerste levensmiddelen behooren, blijven daleu. Voorgraan, tarwe en rogge wordt bijna de helft per mud minder betaald dan in het vorig jaar. zoodat men nu voor goed tarwe brood 22 23 cts. per 2 ponden betaalt. Het vee is ook aanmerkelijk lager in prijs voor puik vet veewaarvoor in het najaar van f 260 tot f 300, soms meer werd gegeven, wordt nu van f 210 tot if 250 betaald De vaarzen kunnen nu niet meer dan f 110 k f 130 opbrengen tegen f 170 a f 180 in het vorig jaar. Alleen het hooidat in groote hoeveelheid voor het buitenland wordt opgekochtrijstde 500 pond kosten thans f 25 h f 30. Te Araersfoort zal eene tabaksmarkt geves- tigd worden. Het prov. hof van Overijsel heeft Jacob Wolff veroordeeld tot 5 jaren correctioneele gevangenisstraf en f 50 boete of subsidiair 7 dagen gevangenis Als verzachtende omstan digheid werd de jeugdige leeftijd van den be schuldigde in aanmerking genomeu. Jacob Wolff heeft jl. maandag cassatieaange teekend tegen het arrest van het prov. hof in Overijsel. Te Zwolle zijn twee paarden verkochtelk voor f 1000zeker mag dit een zeldzaam hooge prijs worden genoemd. Te Nienwaalprov, Gelderlandis de zware torenklok door de tweede verdieping heen gevallen zonder dat daarbij verdere ongelukken zijn voorgekomen. Dezer dagen overleed te Zutphen een man die wekelijks 1 50 en 40 turven van de dia conie trokterwijl bij met zijn vier kinderen een zeer armoedig leven leidde. Toch vond men, onder allerlei lornpen en oude papierenvoor een waarde van /4500 aan geld, obligatien munt en bankbiljettengouden en zilveren voorwerpen bedde- en linnegoed in oude toe gespijkerde koffers. De provincial staten van Drenthe hebben met 19 van de 29 stemmentot lid van de eerste kamer gekozen den heer mr. E. J. Carsten, notaris te Hoogeveen. De Kolu. Ztg meldt, dat volgens officieele opgaven van de Ned. regering de Atjeh expeditie van het vorige jaar Nederland 2042 dooden heeft gekost, waarvan 1927 aan ziekten zijn overleden de kosten beriragen 23 614 000. Ds. A. L. Westhof betoogt in 't Wag. W. dat als de Standaard over gemis aan eenheid in de christ- historische rigting klaagtde schuld alleen aan dr. Kuyper ligt. Zijn overdreven denkbeelden toch zijn heimelijke haat tegen de Ned. berv. kerk, zijn onverhoien toeleg om die kerk omver te werpen hebben een klove gevormd, uit een belangrijk principieel verschil ontstaan. De Standaard mag niet spreken van gebrek aan volgzaamheid bij verschil in bijzaken Het betreft geen bijzaak maar den opbouwde op- rigting der herv. kerkdie voor de raeeste regtzinnigen hoofddoelideaal is. Voor de Standaard is de herv. kerk een vijand dien ze gaarne zoo spoedig mogelijk dood wenscht voor 't Wag. W. is ze een dierbaar ziekewaar voor men geen moeite ontzietom ze te herstellen. Is het dan geen dwaasheidvolgzaamheid te vergen wanneer die alleen door meiueed ver- raad, ondankbare miskenning zou kunnen ver- leend worden Aau de Standaard moge men op 'tgebied van school en staat veel verpligt zijn waar zij er zich op toelegt de kerk te verwoestendaar zou meegaan misdadig zijn. Klaagt men over versnippering van krachten de vloek daarvan komt neder op hendie door blinden haat jredrevenverfoeijen wat anderen dierbaar is. Al degenen die maar iets gevoelen voor de Ned. herv. kerk zijn gekrenkt door den doodelijken haatwaarvan de Standaard- artikelen tegen haar getuigen. In een gasthuis te Parijs wordt op 'toogen- blik een man verpleegddie 113 dagen achter elkander geslapen heeft en dagelijks gevoed wordt door middel van een sonde. De ex keizerin van Frankrijk heeft een brief geschreven aan verscheidene inwoners van Fecampwelke in het Journal de Havre is opgenomen Zij luidt „Eene stille mis zal, Vrijdag a. s. ten 10 ure preciesgecelebeerd worden in de kerk uwer parochie, voor de rust der ziel van Napo leon III, gestorven als martelaar zijner toewijding aan het Fransche volk. Chislehurst, 4 Febr. 1875. Eugenie." In de meeste fabrieken te Berlijn zijn de loonen met 10, 15 of meer percent verlaagd. De werklieden schijnen de noodzakelijkbeid van dien raaatregel te hebben ingezienalthans zij hebben zich daarin geschikt en slechts in eene fabriek is een kortemaar geheel vruchtelooze werkstaking beproefd. Volgens het statistiek bureau heeft de laatste telling voor het Duitsche rijkwatgods- dienstige belijdenis betreftden volgenden uitslag opgeleverd protestanten 25 579 709; roomsch katholieke 14 867 463 overige christenen 82 155; israelieten 512 158; andere godsdiensten 176; zonder opgave van godsdienst 16980,totaal 41 058 641. Uit New York wordt gemeld dat overal in de Vereenigde Staten eene zoo strenge koude heerschtals men er in geen veertig jaren heeft gehad. De communicatie is grootendeels ge- stremd. Mijnheer de redacteur In uwe courant van 13 dezer no. 1015 hebt gij het verslag opgenomen van het concert, den 8n dezer te Sas van Gend gegeven door het zang- gezelschap „Oefeningkweektkuns t." Even als gij slaaf ik met genoegen de snelle vorderingen onzer zangers. Als organisatie was het concert perfect en heeft veel bijval gehad. Alleen is het diep betreurenswaardig in ieder opzichtdat noch de voorzitternoch de com- missie hun gezag hebben kunnen doen gelden door aan de werkende leden den eerbied op te leggen, die bij iedere omstandigheid aan de vreem- delingen, verschuldigd is en welke het gevoel en de beleefdheid voorschrijven aan ieder wel opge- voed mensch. Deze bijkomende omstandig heid is bedroevend en heeft de afkeuring bekoraen van de meeste honoraire leden. Uw geabonneerde en lid van boven genoemd gezelschap. X. De min. van finnntien heeft aan de tweede kamer een nota van inlichtingen gezondcn omtrent het adres van J. Olthuis i. b. te Diepenheim houdende bedenkingen tegen de toepaasing der wet tot herziening der belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Bij die gelegenheid deelt de min. ten opzigte van de her ziening, in het algemeen mede dat dit werk met reel zorg wordt uitgevoerd. De commissien kwijten zich bijna zonder nitzondering uitatekend van de haar opgedragen taak en voor zooveel dit door den min. ia te beoordeeien, geschiedt de schat- ting billijk. Dat de wet den vrijdom voor kndbouwschuren heeft afgeschaft en dat deze afachaffing een besliste zaak is wordt echter niet altijd in 't oog gehonden door hen, die tegen de schatting van dat soort van gebouwen bezwaren inbrengen. Sammige der ontvangen airessen zonden niet gehael vrij zijn van een hier en daar kunsimatig in 't leven geroepen beweging tegen de nitkoinsten der herziening. Eenige der onderteeke- naars van een bij den min. ingekomen adres zijn zelfs geen bezitters van gebouwde eigendommen en behooren toch niet tot de eenvoudige landlieden. Hoe dit zij alle klachten emtreut de herziening bij den min. ingebragtworden deor tusschenkomst van den provincialen inspectenr zorgvuldig onderzocht en de mill, overtuigd er zich van of de wet stipt wordt nageleefd. Bezwaarschriften naar art. 18 der wet worden overwogen door de commissien, die naar aanleiding daarvan onderzoeken of er soms een vergissing of verkeerde beoordeeling heeft plaata gehai, hetgeen bij zoo talrijke waardebepalingen wel niet geheel te vermijden is. Een ernstige behandeling der bezwaarschriften is bij de in- structie aan de herzienings-commissien aanbevolen en er is niet het mintte blijkdat zij aan hare wettelijke verpligting om, waar het noodig ishaar werk te verbeteren, niet ten voile voldoen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1