ALGEMEEN No. 1007, Zaturdag 16 Januarij 187.5, lode Jaarg, Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Politiek Overzigt. Wij beginnen ons gewoon buitenlandsch over zigt weer met Spanje. Dat land beeft in de laatste 6 jaren in de Europesche politiek eene plaats ingenomen, waardoor men moet erkennen, dat bet lot van dat land eenigzins bet lot van Europa is. Van het begin, toen Napoleon III in de vervulling van den Spaanschen koningszetel een voorwendsel vend en Europa met een grooten oorlog belastte, tot op den huidigen dag, is de Spaansche politiek naauw met die van gebeel ons werelddeel ver- bonden gebleven. Dat land was, om zoo te zeggen, gemeen goed geworden, waarin alien een vvezen- lijk belang steldeu. Maar het is ook niet alleen bierin, dat men met grond mag zeggen bet lot van Spanje is in menig opzigt het lot van Europa; sterker komt dit motto nog uit ten opzigte van den financielen toestand van dat land. Immerswat al massa's schuldbrieven van dat land zijn over geheel ons werelddeel ver- spreidwat groote nadeelen zijn overal geleden, boevele duizenden millioenen zien smacbtende uit, dat op het berigt van eene couponnen knip piDg, ook dat van eene couponnen betaling mag volgen. Financiele bladen leveren waarlijk geen rooskleurig tafereel voor de toekomst van Spanjes scbuldeischers. De scbatkist, wordt gezegd is meer dan ledig en er zal eene reeks van jaren noodig zijn, om in den schroomelijk verwarden boedel eenige orde en regelmaat te brengeri. In vijftig jaren tijds is de scbuld van 350 milli oen guldens tot circa 5 milliarden aangegroeid ongerekend de vele postjes vlottende scbuld waarmee men zich in den nood beeft beholpen en de onbetaalde coupons en schuldbrieven. Het was dan ook bet gevoelen van den laatst vorigen minister van financiendat Spanje ook bij een regelmatigen toestand niet in staat zoude zijn, om de rente van zijnen zwaren scbuldeulast te voldoen, maar hoogstens '/o zou kunnen betalen. Welke kunstmiddeleu echter door den tegen woordigen voor zeer bekwaam gehouden finan cie minister met die ledige schatkist zullen en kunnen worden aangewend dit is voor het scherp ste oog onmogelijk na te gaan. Men spreekt reeds we6r van eene nieuwe groote leening en alsof met de herleving van het koningschap alle crediet is we6rgekeerd, doet reeds daarenboven de Ma- dridsche bank een beroep op de Europesche benrzen tegen een genot van 9 k 10 pCt. Denken die goedgeloovige geldscbieters nog wel om de leening voor de soliede stad Madrid Overigens verneemt men nog weinig van de eigenlijke regeringsbesluiten. Het schijnt zelfs, dat de ministers nog niet eens voor goed op hunne plaatsen zijn. Alleen worden de officieren, zonder onderscheid welke partjj zij hebben ge diend opgeroepen, om nu der jeugdige monar chie bun degen te wijden. Don Carlos echter blijft zich volstandig ver- zetten. In eene proclamatie aan bet volk van Spanjeverklaart bij, dat zijn neef Alpbonsus met de revolutionairen henlt en dat bij alleen de zuivere vertegenwoordiger van bet koningschap „bij Gods genade" is. Een eenigzins bevreem dend berigt is bet per telegraaf medegedeelde, dat de Duitscbe stoomkorvetten Victoria Louisa en Augusta waarscbijnlijk naar de Spaansche wateren zullen vertrekken. Waarom Is men dan voor nieuwe beroeringen bevreesdom zulk een gezag aan de kusten van een vreemd land te brengen Oro den jongen vorst te huldigeu, daartoe koruen die schepen toch denkelijk te laat. Geruimen tijd voor de uitroeping van Spanjes tegenwoordigen koning heerschte er in de Spaan sche zaken eene drukkende, raadselachtige atmospheer. Men begreep niet, waar bet eigen lijk been rnoestwat de wezenlijke bedoeliugen der raddraaijers en Spaansche grooten waren. Eene dergelijke gesteldbeid wordt thans ook in Frankrijk waargenomen. Mac Mahou sukkelt nog steeds te vergeefs om een nieuvv ministerie, en alle partijec azen er opuit dien onzekeren toestand het meeste voerdeel te trekken. Zoo hopen de Buonapartisteo, dat de oud financie minister de Fourton, een getrouw aanbanger hunner partijdit departement zal bezetten. Welke de ontknooping zal zijn, is tot nog toe onbekend maar zeker zal Mac Mahon zich niet spoedig in de armen van de republiekeinen werpen. Wanneer ook eens in Frankrijk eene omkeering als die in Spanje moest plaats bebben zou bet daar zeer zeker niet zoo gemakkelijk gaan en dat juist is misschien de beste steun voor de zevenjarige presidents regering. Intusschen gaan in Parijs de wintervermaken, de opera'sde balletten, gemaskerde en onge maskerde bals bun gang, als in de dagen van voorheenevenals bad er in den laatsten tijd niets verontrustendsniets vernederends plaats gebad. V66r alleszegt de Parijzenaarhet genoegen en dan apres nous le deluge. j Ter Westkust is de gezondheidstoestand ver- beterd. Een gedeelte van Pedir heeft aangebo- den zich te onderwerpen. In zake bet strafproces tegen M. Rinkler, voormalig boekhouder aan de stadsbank van leening te Zijrikzee, nam adv. gen. mr. Polis in de eergisteren gehouden zitting van den boogen raad conclusie, strekkende tot niet ontvanke- lijkheid voor zooveel betreft de vrijspraak en tot verwerping overigens van bet ingestelde beroep. De hooge raad zal den 1 Februarij e. k. uitspraak doen. Neuzen, 15 Januarij. Op 1 November 1874 is alhier eene vereeni- ging van werklieden tot stand gekomen ten doel bebbende om aan bare leden ingeval van ziekte of voorkomende ongevallen wekelijks zes gulden uit te keeren. De vereeniging heeft tot zinspreuk aangenomen „Help uwe naaslen" en heeft tot bestuur W. Dieleman A. Riemens en B. Koevoets. In bet begin van dit jaar hield bovenstaande vereeniging eene vergadering om den leden te toonen hoe men door zamenwerking een goed en nuttig doel kan verkrijgende stand der kas was alstoen wegens ontvangsten voor bet in- schrijveu van 41 leden ad 50 cents per lid f 20,50 j voor weke'.ijksche contributien, per week 25 cents per lid 69,50 particuliere gift f,47 Zamen f 90,47 De uitgaven bedroegen voor noodige kosten f 8,35 uitbetaling aaG zieke leden 46,00 Zamen 54.35 Alzoo een goed slot van f 36,12 Is de uitkomst van twee maanden zeer be- vredigeud niet te ontkennen is hetdat bij vele ziekten bet saldo aanmerkelijk minder zou zijn in aanmerking nemende de weinige centenwelke per week door elk lid worden gestort. Uit dienboofde raden wij het bestuur aan om zich van een paar invloedrijke ingezetenen te voorzien misschien zou die vereeniging zich dan meer kunnen uitbreiden bv. door eene spaar- kas aan het doel toe te voegen, waaraan hier in Neuzen bepaald behoefte bestaat. De arrondissements regtbank te Goes heeft dd. 7 Dec. 1874, de navolgende vonnissen uit - gesproken 1. M. d. R aochter van Jan, 22 jaar, dienst- meid geboren en wonende te Neuzen schuldig verklaard aan diefstal door eene loonbediende ten nadeele van bare meesteres gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. J. v. M.18 jaar, zoon van Wilbelmus koopman en siyter in wijnen, geboren en wonende te Hontenisse, schuldig verklaard aan belediging met woorden van een bedienend beambte in de waarneming van zijn dienst, Veroordeeld tot eene geldboete van acbt gulden subsidiair ge vangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Blijkens een gisteren door de regering mede- gedeeld telegram uit Atchin gedagteekend 31 December j 1zijn negen versterkingeu met vier kanonnen van Longbattah genomendoch niet zonder hevige wederstand. Behalve 21 gesneuvelden zijn daarbij gewond de majoor Romswinckelde kapitein van Haaf- ten en de luitenants Bonnemom en Roeli, alsmede 61 minderen. De vijand verloor 171 dooden. Longbattah is door de onzen bezet. Het eskader is vertrokken. Het berigt, door de Laudbouw couraut medegedeeld dat het den heer Scbimmel paar- denarts aan de koninklijke militaire academie verboden zou zijn om voorlezingen over zijn vak te houdenwordt op stellige gronden voor onjnist verklaard De kommandant der academie tracht integendeel dergelijke voordragten zooveel mogelijk te bevorderen. De heer Johannes Heykamp pastoor bij de ond catholieke gemeente te Schiedam, door het Metropolians kappittel van Utrecht, benoemd tot aartbisschop van Utrechtheeft aan zijne gemeente bekend gemaaktdat bij deze benoe- ming heeft aangenomen. De N. IJselbode deelt mede dat mr. A.F. Vos de Waellid der eerste kamer, door den paus benoemd is tot ridder der orde van den H. Gregorius. Het Vaderland bevat een open brief van jbr. B. van Merlen gep. generaal majoor, aan generaal J. van Swieten over de tweede Atchin- expeditie De schrijver noemt deze „ten halve gelukt", en is in zijn verwachting teleurgesteld. Hij komt op de zaak terug, omdat gen. van Swieten hen, die ongunstig over de leiding en uitkomst van den oorlog denkenbeschuldigt van partijzucht en anti vaderlandsliefde Gen. van Merlen ziet geen partjjzucht. Men had slechts gewenscht meer voortvarendheid bij de operation, meer vasthouden aan de grondregels van deu oorlog. Van deze grondregels is de gen. van Swieten volgens den schrijverop eenige punten afgeweken door nl. niet met de geheele magt te debarkeeren en den vijand aan te vallen en door het halt houden na ieder behaald voordeel en het tijdverlies met proclamation enz. De nederlaag op 16 April was volgens den heer van M. een groot echec, waarvoor onmiddelijk revanche had moeten worden genomenterwijl in plaats daarvan de opperbevelhebber met een groot deel der troepen het oorlogstooneelna die nederlaag verliet. De bewering van den generaal van Swieten dat de expeditie gelukt is zou generaal van Merlen alleen kunnen on- derschrijven wanneer alleen het nemen van den kraton het doel was geweest doch dit doel was de onderwerping van Atchin of een eervolle vrede, en is nog in 't geheel niet bereikt. Is er partij zucht bjj de beoordeeliing van den oorlog in het spel gekomen zoo vindt gen. van Merlen die in de menigvnldige adressen van adhaesie, die den gen. van Swieten door allerlei vereenigingen, zelfs door het nutsdepartement te 't Zandtzijn toegezonden Volgens den schrijver heeft een te groote menschlievendheideen overdreven pbilantrophie, de onbetwistbare militaire talenten van gen. van Swieten benadeeld. Dat de prijs der levensmiddelen sedert 15 jaren verbazend verhoogd is, weet ieder. Sedert eene halve eeuw bedraagt die vermeerdering 20 pCt. op de granen gewassen en plantaardige voedingsmiddelen 40 pCt. op het vleesch de melkde eijerenden visch 85 pCt. op de dranken, zooals bier, wijn en sterke dranken 200 pCt. op winkelwaren. als suikerkoffij theerijst enz. Op het gezatuelijke der voedings- stoffen bedraagt de vermeerdering 50 pCt. In Belgie heeft de schatkist 10 millioen gulden disponibel gesteld voor den aanbouw van scholen. Maar onderwijzers Alleen in West-Vlaanderen zijn 77 onderwij- zersplaatsen vacant. De eerste huwelijksal'kondigingen van prin ces Leouise en prins Philips van Saxen Coburg hebben zondag te Brussel plaats gehad. Het huwljjk, dat zoowel burgerlijk als kerkelijk in het paleis te Brussel gesloten zal worden, is bepaald op den 4 Februarij a. s. Prinses Louiss zal den 18 Februarjj haar 17e, haar bruidegorrj den 28 Maart zijn 31e jaar voltooid hebben. Voor weinige dagen is te Brussel een man overleden die op eene zonderlinge wijze van arm rijk geworden is. Arbeider zijnde in een Aziatisch diamant district, ontdekte hij op zekeren dag een diamant. van groote afmetingen. Om dien te stelen maakte hij zich eene diepe wonde in de kuitverborg daarin den gevonden steen en verzocht toen zijn ontslag, voorgevende dat hij zich door een val gewond had. Naverbonden te zijnkreeg hij het gevraagde ontslag en giog op reis naar Petersburgalwaar hij den diamant, die 40 karaat woogvoor eene hooge som met een aauzienlijk jaargeldverkocbt. Vervolgens deed hij eene reis door geheel Europa, maakte kennis met een jeugdig meisje, dat hij huwdemaar dat kort daarna overleed. Sedert dien dag heeft hij Brussel niet meer verlaten. Aan de kon, koormaatschappij te Gent is door den gemeenteraad aldaar een subsidie van 8000 frcs. toegekenddie moeten strekken om de kosten van bet uitgeschreven internationaal zangconcours te helpen dekkenDe heer Gevaert zal een koor componeerendat bij die gelegen- heid zal worden uitgevoerd. Het hof van assises van Oost Vlaanderen heeft dingsdag uitspraak gedaan in zake de raoord te Denderleeuw. De drie beschuldigden, Stoffiju v. Daele en Barbier zijn alien vrijgesproken. Zoo- dra zij in vrjjheid gesteld waren begaven zij zich met twee hunner verdedigers naar een koffijhuis gevolgd door duizende nieuwsgierigen. Volgens men zegt zouden de daders van den diefstal van 50.000 fr.die ongeveer een jaar geleden in het Zuiderstation te Brussel ge pleegd werdontdekt zijn en zou men nog 17,000 fr., in hun bezit hebben gevonden. Het louden werklieden van deu spoorweg zijn. De Bessemer-stoomboot (de stoomboot met eene zoogenaamde hangende kajuit) voor de dienst tusschen Dover en Calaisbestemd heeft een nieuwen proeftogt gedaan langs de kust van Yorkshireen boven verwachting voldaan wat snelheid en het besturen betreft. De snelheid was 18 of 19 Engelsche mijlen (dus ongeveer 5'/2 uur) in het uur. Niettegenstaande er eene min of meer bolle zee stondsloeg de zee niet over het dek De eenige bijzonderheid dieont- brak was, die, welke eigenlijk het hoofddocl van het vaartnig is, nl. de hangende kajuit of salon, waardoor zeeziekte verhinderd moet worden. De kajuit was nog niet gereed. Als waarschuwing voor de genen, die som- tijds de onvoorzigtigheid hebben om kinderen bij het hoofd op te lichten, diene, dat eenhoro- logiemaker te Parijs daardoor dezer dagen onwillekeurig de moordenaar is geworden van zijn lOjarig zoontje De stoomboot Russel stiet den 26 Dec. op een verborgen klip, zeven Engelsche mijlen van kaap Finisterreen wel z66 hevigdat zjj reeds twee uren na den stootniettegenstaande alle maatregelendoor de manschappen moest ver laten worden en 17 minuten later zonk. De bemanning, bestaande uit20koppen, redde zich in de booten en kwara na 2J/2 uur roeijen aan land. De Russell had een lading Rnssisch graan aan boord, Tegen stotteren is een goed middelv66r men spreekt diep adem te halen. Voor een hof van assises in Frankrijk was als getuige iemand gedagvaarddie zoo stotterdedat het 0. M. er zelfs aan dachthem maar niet op te roepen, De president zeide echterdat hij hem wel ver- staanbaar zou laten spreken door den man te verzoekendat hij niet zou spreken dan na diep adem gehaald te hebben. Alle aanwezigen en de stotteraar niet het minst.waren verbaasd_ over dat even eenvoudige als radicale middel om de leelijke spraakbelemmering te verminderen en tijdelijk zelfs geheel weg te nemen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1