ALGEMEEN i No. 1005. Zaturdag 9 Januarij 1875. 15de Jaarg. 'j Binnenlandsche Berigten. 1 Buiteiilandsche Berigten. Advertentieo. l'EliKOOPING UN AFIflUM, o - JPolitiel? Overzigt Twee honden vechten om een been en de derde gaat er mee been dat spreekwoord mag in waarheid op de tegenvvoordige gebeurtenissen in Spanje worden toegepast. Daar hebben nu jaren lang republikeinen en Carlisten tegen el kaar gevocbtenen bij slot van rekening gaat de jongste stain der Bourbons vertegen woordigd door den prius van Asturie, met den bait strijken. 'tis opmerkelijkmet wat eene gemakkeljjk heid de gebeele omkeering is bewerkt, Wij hebben onzen lezers reeds vroeger de toedragt van inenig Spaansch pronunciamiento medege deeld. Geheel onverwacht verscbjjnt aan bet boold eenei bende in deze of gene stad een wel bekend ridder en niaakt zicb meester vac de stad en hare regering; maar daar beeft nog al- tijd eenige strijd bij plaats. Bij den tegenwoordigen Spaansehen ommekeer is zelfs geen sabel getrokken Uit versehillende kenteekenen moet men opmaken dat bet plan dezer omwenteling reeds eenige weken te voren was beraamd en een groot aantal personen van den eersten rang vooraldaarin betrokken was Van weerszijden den strijd moede, heeft men naar eene oplossiog der kwestie gezoebt en daar voor den lTjarigen zoon van de verdrevene koningin gevonden. Zelfs bet opperhoofd van den staatSerrano, heeft onmiddellijk voor zijn opvolger plaats geraaakt en ten overvloede de opgetredene regering gefelieiteerd. Voor zoo iets moet men waarlijk wel in Spanje zijn. Ziehier kortelijk de toedragt Een afgetreden zoo niet. afgedankt generaal, Martinez Jamposbegaf zich in de vorige week in stilte naar Valencia. Het gevolg was. dat de troepen te Murvriedroonder den brigade- generaal Cubas zich voor den zoon van Isahella verklaarden. Weldra volgde het gebeele centrum des legers en ook dat, waarover Serrano zelf het bevel voerde. Alles heeft dus het voorkomen van een vooraf beraamd spelletje. Wat de bijzondere aandacht veroientis bet berigtdat de grootmoeder van den jongen vorstkoningin Christine, het gelc vooi de zoo zachtjes atgeloopene onderneming heeft verschaft. Het zijn dus al weer gouden sleutelen waar mede de deuren van bet Madridsche quirinaa voor den jongen vorst zijn geopeud. Naar de rigtingdie in den beginne wordt ingeslagen te oordeelenzal de jonge vorst I legeieuals constituoneel koning* maar eene andere vraag is, of Spanje voor zoodanige volks regering rijp is. De gemakkelijkheid waarmede zelfs de tegen woordige omkeering is bewerktpleit bier tegen met, weinig, terwijl de bekende verdeelheid der Spaansche grandes en hoofdofficieren weinig veitiouwen in eene knlniG gd vrijzinni^e rcffcrio doen stellen. Ook doet zicb de vraag voorZal de jouge koning zicb geheel en al gaan onttrekken aan den invloed zijuer moeder die, nit baar land verjaagd zeker niet weinig grieven beeft achter gelaten en menigen vijand onder de tegenvvoordige staatslieden zal aantreflfen in dit opzigt vooral laat de toekornst van Spanje veel te vrageu over Gewigtig voorzeker is de tijdingd"at twee der voornaamste Carlistiscbe bevelvoerders niet alleeu oeu strijd gestaaktmaar zicb zelfs voor i-Alpbonsus hebben verklaard. 1 ruiseps koning met zijne militaire sympathie, I heeit op nieuwjaarsdag tot zijne generaals ge sproken en zijne tevredenheidbetuigd over den f vredelievenden toestand waarin Europa ver- keert. Dacht Pruisens koning daarbij misscbieu ook aan zijne nieuwe wet op den landstorraaan de oefeningen met een verbeterd geweer, aan de kanonnen fabriek te Essen ,- met zijne twaalf duizend weiklieden, aan de militaire inspanniogen en uitbreidiug der oorlogskracbten in alle vooral de grootste landen onzes werelddeels Gewis, vreemde fondamenten voor bet vorstelijke woord des vredeswaarop ook de volkerenzoolang zij geen betere grondslagen zien maar niet al te zacht moeten insluimeren. De algemeene bescbouwingen der eerste amer over de staatsbegrooting zijn verschenen, De overgroote meerderheid meende tegenover bet kabinet een afwachtende houding te moeten aan nernen. Men onderstelde dat het miuisterie zich van toegeven aan de uiterste rigtiugeu zal weten viij te houden en in vvaarlijk verzoenenden constitutxoneelen geest besturen. In een afdeeling werd naar de voornemens omtrent de census gevraagdop toekenning van kiesregt aan de meer ontwikkelde ledeu der maatscbappij, moest het daarbij vooral aankomen. De beer J. Fransen van de Putte beeft bij het verslag een nota ge- voegd, waarin de uoodzakelijkheid wordt betoogd om s lands middeien te verbeteren. Velc leden' waren weinig ingenomen met bet denkbeeld van den minister van finantienom het 4/5 van het persomel aan de gemeenten weder teontnemen, voor de afscbaffing van de accijnseu op zout en zeep. Vooral van de laatste, toonden velen zich geziud. Verscbeidene leden drougen op afscbaffing der staatsloterii aan. Een geheel gezin te Wolfaartsdijk beeft gevaar geloopen door kolendamp te stikken. Men had in een vertrek waar alien sliepen eenige brandende kolen geplaatst om te voorkomen dat de aldaar geborgen aardappelen bevroren. Reeds waren alien slapendec bewusteloos, toen het gevaar door een toeval ontdekt werd. De hooge raad behandelde dingsdag het beroep van cassatie van M Rinkler, boekhouder aan de stadsbank van leening te Zierikzee, door bet bof van Zeeland veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf en 4 geldboeten, te zainen 160, wegens bet 1 o. als ambtenaar begaan van valschheid 2° knevelarij30 moedwillige brandstichting en 4°. als ambtenaar eener stedelijke bank van leening met houden van boeken zooals de reglementen vereiscbten. Door den verdediger, adv mr. van Raalte, werden twee middeien van cassatie voorgedrafen en toegelicht, Door adv. gen mr. Polis werd de conclusie op aanstaanden diDgsdag bepaald. Aan de ambtenaren voor den actieven dienst die op of in de nabijheid van bun standplaatsen belast zijn of worden met bet toczigt in de beetwortelsuikerfabrieken wanneer zij met ter woon in bun stamlplaats gevestigd bljjven en alzoo geen aanspraak hebben o|i verblijf kosten zal een buitengewone belooning worden toegekend en we! aan den chef van dienst van f 1 en aan leder der andere ambtenaren van 50 et. daags gedurende den tijd dat het onafgebroken toezigt in de fabrieken voortduurt. Het provincial geregtsbof in Zuid Holland beett maandag uitspraak gedaau in zake het gescbil tusscben curators in bet faillissement der nrma Overklilt Co. en den vader der beide gefailleerde firmauten. Bij bet vonnis der regt- bank te 's IIage was beslist, dat de effecten van partijdie zichvolgens baar beweren in de massa bevondendoor curators uit den boedel zouden teruggegeven worden, weike beslissing bij het arrest van bet bof bevestigd is. - Zondag heeft een jongmenscb te Rotterdam getracht zichzelven te vergiftigen door een halve doos lucifers in te slikken. Onmiddelijk werd een geneesbeer gehaald die een tegengift voor- sehreef, dat de jongeling ecbter niet dan na veel moeite iunam, voorgevende dat bij geen Amsterdam in bet volkspaleis te bezigtigen. eze menscben in Rusland geboren zijn geheel met baar begroeidzoodat bun aangezigt bij den eersten aanblik aan een bond doen denken. vereeuiging Het Nederlandscbe rund- veestamboek beett zich aanvankelijk niet te beklagen over gemis aan sienn. Reeds hebben versehillende iigchamen en personen jaa-dijksche ffijdragen verzekerd maar uit den aard der zaak is voor eene instelling van dien aard een ruime en zooveel mogelijk algemeene deelneming wenscbe lyk. De dezer dagen verspreide circulaires mogen (laarom een goed ontbaal vinden. Tot het geven van mlicbtingen heeft bet voorloopig bestuur bestaamle u.t de bh H. F. Bultman, te Haarlem j 1Mulder, te Arnhem V. Scholten van Aschatte RoosendaalC. J van der Onder meulen, te Wassenaar, en P. F. L. Waldeck te Loosduinen, bereid verklaard. De inschrij- vingen ontvangt laatstgenoemde secretaris. In^ bet jaar 1874 zijn van het koloniaal weridepot te Harderwijk naar Indie uitgezonden 1818 onderofficieren en manschappen, Daarvan waren 1165 Nederlanders 137 Duitschers 254 Zwitsers, 177 Belgen 76 Franschen 7Luxem angers, 1 Rus1 Pool, 1 Italiaan 1 Afrikaan en 1 Amenkaan. Gedurende dat jaar zijn 2200 personen gekeurd geworden waarvan er 220, dus een tiende gedeelte, als ongescbikt voor den dienst zijn afgekeurd geworden. Onder de bijzonderheden van bet ijsver- maak meldt men uit Groningendat de circa bbjange beer M. Buiskoolvan Beerta, na des morgens van daar een rit naar den Bilt te heb beu gedaan zich reeds des namiddags weder op schaatsen naar Hesseubril heeft begeven. Het monument voor wijlen den heer Motke bestaat uit een zuil van zes meters hoogtehet yoetstuk is van zwart marmerop de kolom is bet borstbeeld Motke in wit marmer aange oragtklimop slingert zicb om de zuil opwaarts en van den afgebrokeu top hangt een bloemen- t krans. Uit ecu overzigt van den toestand der Ned. Herv kerk blijkt, dat gedurende het jaar 1874 38 candidaten tot den bervormden dienst zijn be vorderd, beuevens 4 die colloquium doctum hebben gebouden waaronder een bij de Waalsche com missie. Er bestaan op dit oogenblik 170 vacatures waaronder twee Waalsche, die verdeeld zijn over de yolgende provincien als in; Gelderland 28 Z"id-Holland 25, Noord Holland 12, Zeeland 26, Utrecht 17, Friesland 25, Overijsel 9 Groningen 8, N. Brabant 14 en Drenthe4. On bet laatst van 1864 was het getal vacatures over alle provincien slecbts 69 en dus levert het met teinde van 1874 een verschil van 100 op, dat isover de tien laatste jaren met tien per jaar vermeerderd. Het getal candidaten is op dit oogenblik zeer luttel. Van 1873 zijn slechts twee oveng. wel hebben de rijtuigeu en omnibussen niet voor tien ureu hun werk hervat. Door den Duitschen keizeris, ter gelegen- heffi van de groote academische tentoonstelling te Berlijn de groote gouden medaille toegekend aan den Nederlandscbcn kunstschilder Alma Tadema te Londen. Volgens de Berl. Tribune is zekere F. een meibrouwer, vijfinaal getronwd geweest en zal lnj zicb eerstdaags voor de zesde maal in den edit begeveu. Vier dezer vrouwen zijn hern door den dood ontvallen en van de vijfde is liij wetti- gescheiden. Dat bet geloof bij 'bem geen pnn°t van overweging mtmaakt blijkt daaruit, dat twee zijnei viouwen catboliek waren, een israeliet en twee protestant. Mevronw Motley de vroinv van den ge- scbiedscbrijver en staatsmanis den laatsteu Dec. te Londen overleden. Tijdens baar ecbt- genoot aldaar gezant der unie wasverwierf mevr. Motley zich de vriendscbap en hoogacbting van alien die met baar in aauralung kwamen Ilet veiltes, dat Nederlandsch geschiedscbrijver geleden beeftzal door velen ook bij ons te landebetreurd worden. De klokkengieter Hamm te Frankenthal berigt, dat ditmaal bet gieten der inonsterklok vooi den keulschen Dom volkomen gelukt en de toon uitmuntend is. "7 In het Russische gouvernement Woronesch beett zich een insect vertoond 't welk den daar gevestigd en laudbouwers even groote schade be- rokkende als de Phylloxera vastatrix aan de wijnbouwers in Frankrijk. Het is een kleine, grasgroen gekleurde worm die zich buiteugewoon langzaam beweegt, docb zeer vraatzucbtig is On 900 dessatinen (ongeveer 1000 hectares) in dit zeer zwaar geteisterde gouvernement zijn reeds alle wmtergranen vernield geworden. Deze ge- vaarlijke worm verwoest zoowel de ro^o-e als tarweyelden en vergenoegt zicb niet slechts met bet alvreten der uit de aarde te voorschijn ge- komen jonge plantjes, maar dringt ook in den grond om daar de wortels (e vernielen. De koudere weersgesteidheid scbijnt geen nadeeligen invloed op verspreiding van dit insect te hebben. Zwitserland Oostenrjjk en Belgie hebben strenge maatregels genomen tegen bet invoeren van Amenkaanscbe aardappels die besmet zijn door Coloradokevers. waanzin of is ons on- jibosphoius bad ingeslikt.° Of bier iets anders aaleidende oorzaak is bekend. Naar wij van goede ingeligte zijde vernemen zal aan de oprigting van eene Nederlandsch Ameilkaansche bank te Amsterdam geen gevolg worden gegeven vermits te elfder ure een der deelhebbers zicb aan de zaak' beeft onttrokken n-r i comm's8'e voor de viering van den Giftbrief van Floris V koestert het plan een tentoonstelling van Amsterdamsche oudheden te orgauiseeren in het paleis voor volksvlijt. De menscb-bond" of „bond-niensch" en zijn zoon die vb6r eenige maanden te Parijs /.ooveel bekijks hadden en wier portretten toen in 1 Illustration voorkwamenzijn thaus te Op Oudejaarsnacht werd te Parijs aan de talrijke meuigtedie uitgegaan was om de voorstellmg in de schouwburgen bij te wonen oi hunne familien te bezoeken eene ouaangename verrassing bereid. Tegen negen nur begon het zoo steik te ijzelen dat alle straten en boulevards met een gladde ijskorst bedeld waren zoodat alle verkeer onmogelijk werd. Omnibussen en huurkoetsen moesten bun dienst stakenwant oi] lederen stap gleden de paarder, nit, en overal zag men omvergevallen njtuigen liggen. Bij bet uitgaan der schoiiwburgen boden de straten een zonderhugdocb niet onvermakelijk sehouwspel aan. Daar iedereen te voet naar buis moest was men genoodzaakt zicb over de ijskorst te doen voortglijdenterwijl iedere misstap een tuimeling tengevolge bad. Vrouwen en kinderen outdedeu zich van hunne scboenen ten einde vaster voet te hebben. Een overgroot getal beenbreuken en verstuikingen is natuurlijk bet gevolg gewees;. Zij die bij hunne betrekkingen een bezoek badden gebragtzijn meerendeels genoodzaakt geweest noodbedden op te slaan en tc blijyen tot den volgende morgen. Bij bet aanbreken van den Nieuwjaarsdag bield deijzel open beproefde men op straat te loopen. Even- Het ingezonden stuk uit IJ. zal in bet volgend numrner worden opgenomen. Getronwd Dr. C. STEKETEE F. DE COCK, van Kampen. De Heer en Mevronw STEKETEE betnigen by deze bun oprechten dank, voor de vele bewijzen van belaDgstellingbij bun huwe- hjk ondervonden. Kampen, 7 Jauuari 1875. Gelegenheid tot kostelooze inen- 9 "•44* tinj>' on herinentingf in bet ziekenhuis te Neiuen, op Dingsdag, den 12 Januarij 1875, des namiddags tusschen een en twee ure. Wordt bekend gemaakt dat de uitgestelde VERKOOPING van extra goede Afbraak® afkomstig van de Meestoof „deSleutels" in de gemeente Axel aan den Vaartdijk, als uu zal worden gehouden op Zaturda"1 den iO Januarij 1875, des namid dags ten een uur precies. Gegadigdeu komen op gemelden dag, nur en plaats en ZEGGEN HET VOORT. 2~"- - ill Ay i. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1875 | | pagina 1