algemeen No. 1002. Woensdag 30 December 1874. 14de Jaarg. BEK EN DMA KING. Bmnenlandsche Berigten. Berigt van den Uitgever. a 40 Centen. T Wegens den Nieuwjaarsdag zal deze conrant in plaats van Vrijdagavond a. s. des Vrljdags morgens 1 Januarij 187 5 worden ver- zonden. Advertentien voor dat nummer worden inge wacbt v66r of op Donderdag a. s. tot des namid- 5 are. De bijvalwelken net adverteren van heil wenschen bij den aanvang van eenen nienwen jaarkring aan vrienden bekenden en begunsti gers meer en meer ondervindt. zoo binnen als buiten deze gemeeuteheeft den ondergeteeken de doen besluiten in bet nummer dezercourant uittegeven op 1 Jannarij 1875, nieuwjaars adver tentien op te nemen Van dat nnmmer zullen weder ruim 1000 exemplaren verzonden worden alleen in dit dis triet. De advertentien worden ingewacht v66r Donderdag 31 December a. s. des namiddags 5 ure. De Uitgever, J. K. G. DHONT. de gemeente Axel en noodigt belangheb- schrijven van 2° 3°. benden nit om hunne bezwaren, ter plaatse en ure vermeldmondeling of scbriftelijk aan genoemde commiggie mede te deelen dat de stukken bedoeld bij de eerstealinea van art 12 en ter voldoening aan de tweede aiinea van dat artikel van voornoerade wet ter inzage van eeu ieder worden nedergelegd ter seeretarie der gemeentevan den 31 December aanstaande tot dat de commissie hare werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbragt dat het uitgewerkt plan van bet geheele werk bedoeld in de laatste aiinea van art. 12 van meer genoemde wet voor een ieder ter inzage zal liggeu op de seeretarie der gemeeute Axel. Axel, den 28 December 1874. De Burgemeester voornoemd H. J. VAN ECK. 4e dezer deedt vergezeld Politiek Overzigt. Men die de zoo in oefent lo. 2° De BURGEMEESTER der gemeente NEUZEN maakt bekend datter voldoening aan art. 10 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad 125), eene commissie uit Gedeputeerde Staten der pro vincie Zeeland bijgestaau door den daartoe door het algemeen bestuur aangewezen inge nieur en het boofd van het bestuur der gemeente in bet gemeeotehuis aldaar zitting zal bouden op Maandag, den 18 Januarij a. s.des voormiddag8 ten 10 ure, ten einde de bezwaren van belangbebbenden aantebooren tegen het plan voor de uitbrei ding van het station Neuzenvau den spoorweg van Neuzen naar de Belgisehe grenzen en noodigt belanghebbcnden uit om hunne bezwaren ter plaatse en ure vermeld, mondeling of scbriftelijk aan ge noemde comruissie medetedeelen dat de stukken. bedoeld bij de eerste aliuea van art. 12 en ter voldoening aan de tweede aiinea van dat artikel van voornoemde wet, ter inzage van een ieder worden nederge legd ter seeretarie der gemeente. vau den 1 Januarij a. 8. tot dat de commissie hare werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbragt 3°. dat het nitgewerkt plan van het geheele werkbedoeld in de laatste aiinea van art. 12 vaD meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen mede op de seeretarie der gemeente. Neuzen, den 28 December 1874. De Burgemeester voornoemd J. A. VAN BOVEN. De BURGEMEESTER der gemeente AXEL maakt bekend lo. dat, ter voldoeuing aan art. 10 der wet van den 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125) eene commissie nit Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland, bijgestaan door den daar toe door bet algemeen bestuur aangewezen Ingenieur en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het gemeentehnis aldaar zitting zal houden den 18 January aanstaande des middags te 12 ure, ten einde de bezwa ren van belangbebbenden aan te hooren tegen het plan van verbreeding met onge veer twee meter van de bestaaude berm sloot loopende langs den dijk gelegen tusschen Sluiskil en den Axelsche Sassing, van Sluiskil tot de zoogenaamde Hollekreek in wijst gedurig op den magtigen invloed, moderne hoofd-staatsman v. Bismarck het buitenland als in Dnitsebland uit' menige dagbladkolom was gevuld met de hulde, die hem van alle kanten werd toegebragt, zijne borst is bijna te klein, om de ridderkruizen te bevatten. hem door de Europesche vorsten uitgereiktDuitschlands keizer ovcrlaadde hem met weldaden zoodat de vroeger maar povere ambtenaarthans als een rijke graafzijne uitgestrekte goederen te Varzin bewoont en ook daar nog van alle zijden hulde ontvangt en tock moet het leven van dezen man niet ge- lukkig, althan3 niet rustig zijn, als men denkt aan den haat, van vele zijden tegen hem gevoed, als men gelooven moet aan de menigvuldige aanslagen, die tegen zijn leven worden optouw gezet. Geen persoon daarom meldt men die naauwkeuriger door de politie bewaakt wordt dan juist deze magtige onder de magtigen der aarde. Een Belgisch bisschop heeft een brief ontvan- gen tan een Duitsoh werkman, om nl. voor een goed sommetje den gebaten persoon nit den weg te helpen en nn weder heeft deverdediger van Kuhlman een brief ontvangen uit Rjjn Pruisen met verzoek, dieu aan den moordaanslager te overhandigen luidende als volgt: „Bioedi-r Kublmann, laat den moed niet zakken. Uw voorbeeld heeft velen moed gegeven. Ook mij Hebt gjj niet kunnen slagenmisschien gelukt het mij. Uwe zaak uw denkbeeld zijn geheel de mijne. Ik hoop, dat gij het zult beleven. Het berigt moet en zal zijn weg tot u wel vinden. Ik wacht slecbts op een gunstig oogenblik. Dus houd moed slechts moed. Vaarwel. Spoedi^ hoort gij nader van uwen opvolger. Vernietie dit dadelijk." Uit de nalatenschap van Duitschlands gevierden volksschrijver, Frits Renter, wordt daarentegen de volgende correspondence, tusschen dezen ver- eerden man en v. Bismarck in 1866 gevoerd medegedeeld „Ik gevoel mij gedrongen, uwe excellentie, als den man die de droomen mijner jeugd en de hoop mijner hooge jaren tot tastbare en in den zonneschijn glanzende werkelijkheid hebtgemaakt, lk bedoel de eeuheid van Duitschland, mijn diepgevoelden dank te betuigen. Geen auteurs- ijdelheid maar alleen de levendige wensch, u voor zooveel schoone realiteitdie uwe excellentie aan het vaderland heeft geschonkenook iets reeels aan te bieden, geeft mij aanleiding, om bij mijn dank den inboud van 'bijgaand pakket te voegen. Mogt uwe excellentie aan deze mijne waf al te indringende kinderen een bescheiden plaatsje in uwe bibliotheek gunnen en mogen de domme jongens in staat zijn, met hunne dwaze sprongenu voor enkele oogenblikken de zware zorgen en groote moeijelijkbeden uws levens te doen vergeten. God zegene u, voor hetgeen gij gedaan hebtGij hebt meer harten gewonnen, dan gij denktzoo bijv. ook dat van uw toegenegen Fritz Renter Daarop antwoordde graaf Bismarck -UWelEd. hooggeboiene dank ik hart el ij k voor de vriende- lyke toezendingwaarvan gij uw beteekenisvol gaan. Uwe kinderschaar heb ik begroet, als oude vrienden en hen alien vvelkom geheeten, daar zij my in helderemij welbekende toonen de kloppingen van het hart van ons volk doen hooren. Nog is 'tgeen werkelijkheid geworden, wat de jeugd hoopte maar men wordt verzoend me het tegenwoordigewanneer de geliefde volksdichter daarin de toekoinst als verzekerd eschouwt, waarvoor hij steeds bereid was, vrijheid en leven op te offeren." Men meldt thans, dat graaf v. Arnim in't over hem uitgesproken vonnis zal berusten. Het zoo boog opvoerde incident zon dusdoende een zacbten dood krijgen. Uit Madrid wordt gemeld, dat wegens de memgvuldig gevallen sneeuw de post in geen agen is aangekomen en de gemeenschan volkomen is afgebroken. De laatste berigten toonen aan dat de ver waekting, dat de verschijning van Serrano op et oorlogstooneel spoedig eene betere wending aan den oorlog zou geven", nog geenszins is vervuld. De Carlisten schijnen in hunne ver- scbansingen zeer sterk opgesteld zoodat ze zelfs meeimaieu tot uitvallen overgaan en den viiand met de bajonet op het lijf vallen. Bestonden met de oneemgheden, die gedurig tusschen de opstandelingen uitbreken don Carlos zou reeds vooi ang een beteren slag hebben kunnen doen Zeker is bet. dat hij erainenteaanvoerders bezit, die tegen de republikeinscbe ruimschoots kunnen opwegen. De zoon van de verdrevene koningin Isabella, de jeugdige Alphonsus beeft bij gelegenheid zyner verjaring van vele Spaanscbe grooten een adres van gelukwensching ontvangen, waarbij hunne gehechtheid aan hem en zijn huis wordt te kennen gegeven. Al ware dus al de Carlistische opstand be- dwongen dan zal welligt'eene nieuw propaganda voor het verdrevene koningshuis ontstaan. Amadeus heeft reeds gezegd„tegen elken bmtenlandscken vyand zou ik bet zwaard trekken maar de vijanden, die SpaDje op zijn eigen bodeni beeftzyn met te overwinnen daar ze telkens by vermeuwing uit een meer of min verwachten schuilhoek opdagen." meenden dank bij dien zijner leerlingen aan mevrouw over te brengen, waarna alien boogst voldaan het sehoollokaal verlieten. Slecbts enkele leerlingen waren verhinderd om hun geschenk te komen ontvangen, dock' uaarouder maar een, wien naar betscbijnt, uit nnsplaatste eigenliefde, dat genoegen werd ont- houden. Het Deensck barksebip „Valkyrien," betwelk alhier den 21 dezer voor de Westsluis vastraakte en zwaar lek werd. is jl zaturdag na wat <re- ost te keoben vlotgekomen. en door de sleep- boot „Salamander" een eind weg inde^Wester- baven gebragtwaardoor weder aan de Westsluis kan worden geschutde verdere lading wordt uit bet schip gelost, en men boopt hetzelve naar Antwerpen te brengen, teneinde te dokken. Maandag 21 dezer is te Mechelen een van Brussel komende trein zonder persoonlijke on^e- ukken te veroorzaken op den gereedstaanden ledigen trein MechelenNeuzen geloopen. De aangerigte scbade was zoo aanzienlijk dat waggons van den staatsspoorweg in den dienst moesten vuorzien. Neuzen, 29 December. De tweede Kerstdag was een ware feestdag voor de leerlingen van de openbare school dezer gemeente. Mevrouw II. Lnmsden— Langnese van Brus sel wier echtgenoot deel maakt van de bandels- ondernennng onder de firma David, Kernkamp Lumsden van weike ook hier eeu kantoor gevestigd isdat ruimschoots levendigheid eu j vertier bevordertwilde die kioderen verblijden met eemg kerstgeschenkte dien einde ver- strekte zij aan de plaatselijke schoolcoramissie de som vau f 100.—, welk bewijs van kindermin en belangstelling welwillend werd aangenomen en aangewend tot het aanschaffen van 350 prenteboekjes, atlassen, enz., om zon aan iederen leerling iets te kunnen geven, hoezeer de com missie zicb ten voile vereenigde met de be- doeliug der geachte geefster, om zulkendie door getrouw scboolbezoek door oppassend'heid en vlyt uitmunttente onderscheiden. Toen de scboolcommissie om half twaalf binnen trad, vond zij de leerlingen in orde gezeten benevens een aantal belangstellende heeren en dames, die getnigen wilden zijn van de blijd- scbap der gelnkkige kinderen; de voorzitter bracht in eene gepaste toespraak hulde aan de edele bedoeliugen van mevrouw Lumsden, wekte ouders en kinderen op tot getrouw school bezoek en innige belangstelling in de boogst gewichtige zaak van ons volksomlerwijs en reikte daarna de kcrstgeschenken uit, welke met dank- bareblijdschap werder, aangeuomen. Bij bet zingen van een daartoe opzetteljjk door den boofdonderwijzer vervaardigd lied, betuig- den de leerlingen hunnen dank aan de edeie schenksteraan de plaatselijke scboolcommissie en hunne onderwijzersde hoofdonderwijzer verzocht aan de commissie ook zijnen welge- Woensdag 23 Dec. jl., had te Koewacht (te piegtige installatie plaats van den WelEd Acbtb. heer P. J. Dierick als burgemeester dier gemeente. De inhaling word opgeluisterd door eene eerewacht te paard door de verschiilende gezelschappen en de leden van den gemeenteraad benevens een muziekkorps van Zniddorpe, dat o. a. ook toepasselijke liederen uitvoerde op de wyzen,: Wij leven vrij en Wien Neerlandsch bioed Algemeen was de geestdriftvan alle kanten ook van elders vielen den burgemeester blyken van belangstelling ten deeleen zijner gemeenteuaren bood hem een prachtig bouquet aan. Het dorp was fraai versierdalom zag men vlaggeneerepoortentoepasselijke opschnften. De burgemeester was blijkbaar getroften door zoovele bewijzen van gebeciitbeid en gaf er herhaalde malen zijn dank voor te kennen., Van zijnentwege werd er in elk der 22 kerbergen eene ton bier ten beste gegeven. Een prachtig vuurwerk sloot het feest. De arrondissements regtbank te Goes beeft dd. 23 November de navolgende voonissen uit- gesproken 1. F. v. W.58 jaargeboren te Hoek wonende te Philippine, scbuldig verklaard aan diefstal met inklimming op eene plaats die niet als bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijkgesteld gepleegd ooder verzachtende om- standigheden. Veroordeeld tot eene gevangenis- stiai van een maand en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. S. v. d. V., 43 jaar, zonder beroepge boren en wonende te Hontenisse, scbuldig ver- klaard aan boon gepleegd onder verzachtende orastandigkeden. Veroordeeld tot eene geldboete van vijftig cent, subsidiair gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het regtsgedin" desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Na gebouden vergelijkend examen voor de betrekking van muziek directeur der baimonie ,,Vooi' t volk door 't volk" en luitenant directeur dei d 1 schutterij te Bredais met algerneene stemmcu benoemd de heer M. Edzard Grefe directeur der Volharding" te Goes. le Goes werd op 3 Dec. 11. uit de cellu 1 aire gevangenis ontslageu zekere J. A.na cen gevangenisstraf van drie maaudenwegens dief stal. Dien zelfden dag begaf bij zicb naar Vlis- singen LI eel daar eenige dagen in een logement. betwelk by keimelijk verlietzonder betaiing van zijn verteringen met zicb nemende een cylinder- horologietoebeboorende aan een der andere gasten aldaar. Van Vlissingen kwam bij te Goes teiug, veikocht daar bet gestolene korologie en nam zijn iutrek in het logement der weduwe V. Dit verlatende. betaalde bij wel zijn vertering, docb nam te gelijk den nagenoeg nieuwen jas van den zoon des kuizes met zich. Na een veertiendaags verlof is hij nu weer in de gevange nis teruggekeerd. Bij resolutie van den minister van finan- tien is vastgesteld de 287ste staatsloterij. Die loterij bestaat uit 21000 loten 10500 prijzen en 2 premien. De collecte wordt ten kantpre van den bendfin nif. Om hnnnn Kovnrn eon Inn hlnntnn TT-r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1