ALGEMEEN No. 1001. Zaturdag 20 December 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Nieuwjaars-Advertentien a 40 Centen. De bijvalwelken bet adverleren van heil wenschen bij den aanvang van eenen nieuwen jaarkring aan vrienden bekenden en begunsti gers meer en meer ondervindtzoo binnen als buiten deze gemeentebeeft den oudergeteeken de doen besluiten in het nummer dezercourant, uittegeven op 1 Januarij 1875, nieuvvjaars adver- tentien op te nemen Van dat nummer znllec weder ruim 1000 exemplaren verzonden worden alleen in dit dis trict. De advertentien worden ingewacbt v66r Donderdag 31 December a. a. des namiddags 5 ure. De Uitgever J. K. G. DHONT. Er zal een zoodanig bedrag aan greenbaks worden iugetrokken dat daarvan slecbts 300 millioen in circulate blijft. De minister van iinantien zal gemagtigd worden tot den verkoop van bonds, ten eicde de goudreserve te vermeerderen en den terugkoop van greenbacks in de hand te werken." IXeuzen, 24 December. Benoemd tot lid van den geneeskundigen raad in Zeeland de beer Tb. F. Martin te Hulst. I'olitielt Overzigt. Daar geen belangrijk politiek feit zich in de laatste dagen heeft voorgedaanblijven von Arnim en Bismarckniettegenstaande beider zaken reeds zijn afgedaan deu eersten rang op de politieke beelden galerij innemen. Men houdt echter voor allerwaarscbijnlijkst, dat, nu het doel waarmede Bismarck het proces instelde bereikt iskeizer Wilhelm den graaf kwijtschelding van straf zal verleenen. Dit va!t echter niet best te rijmen met een berigt in de Koln. Ztg. opgenomen dat en de regering 6n de veroordeelde beiden in appel ge- koraen zijn. In een volgend nommer hopen we, hieromtrent nadere berigten te kunnen mededeelen. Wat Bismarcks coup de main aangaatvalt niets te meldcndan dat men zich nog steeds verdiept in gissingenover betgeen hem tot dien stap moge geleid hebbeu. Algemeen is men echter overtuigd dat het voorstel Hoverbeck niet was het feit zelf, maar slecbts de druppel, die den emmer deed overloopen. De verzoening heeft echter plaats gehad tn Bismarck heeft weder eens aan de wereld doen zien hoe een woord van hem het gehcele Duitsche rijk in rep en roer brengtdus besehouwen we die zaak hier- mede als afgedaan. Wat het voorstel Hoverbeck aangaat betref fende de arrestatie van leden van den rijksdag, tijdens den duur der zittingen verneemt men dat de bondsraad dit voorstel hetwelk in den rijksdag was aangenomenheeft verzonden aan zijnecommissie voor regtskwestienen vraagstukken met betrekking tot de grondwet. De nationale vergadering is zaturdag in vacan- tie gegaan In hare laatNte zitting bragt zij de discussien over de voorstellen, betreffende Algerie ten einde en besloot zij met 333 tegen 292 stemmen dat eene commissie eene wet zou indieben tot regeling van het bestuur dier kolonie. Het vijfde bureau der nationale vergadering heeftna den heer Tailhaud te hebben gehoord, mededeeling verzocbt van de ordonuance de non lieu in de zaak van het comit6 de i' Appel au peuple. Heden zou de heer Tailhaud het advies en de motieven van den procurenr generaal mede deelenmaar weigert bij het dossier van de stukken der instructie over te legger.tenzij op last der nationale vergadering. Genoemd bureau heeft nu in overweging genomenof het hiertoe bij de nationale vergadering aanvraag zal doen en heeft de zitting verdaagd tot heden om alsdan eerst het advies van den procureur generaal te vernemen. Eene depeche uit New-York meldt, dat in eene vergadering van senatoren het volgende ontwerp is voorgesteld en door alle republikeinsche afge vaardigden aangenomen „Te beginnen met 1879 zal het wettig in omloop zijnde papierengeld tegen goud worden ingekocht, in afwachting waarvan de kleine biljetten thans reeds door zilver zullen vervangen worden. Het oprigten van particuliere banken zal worden vrijgelatenmet bevoegdheid tot uitgifte van biljetten, welke voor 4/5 gedekt moeten zijn. De minister van financien verwittigt de belanghebbenden dat de verzending der brief- malen voor Padang en Batavia met het stoom- schipkoning der Nederlanden van de maatschappij „Nederland op den 9 Januarij aanstaande is bepaald terwijl de verzending der brievenmalen met het stoomschip Madura van de maatschappij, „Java aanvankelijk op den 26 dezer bepaald, tot den 5 Januarij a. s. is uitgesteld. De Staatscourant van gisteren bevat de wetten van den 1 dezer, houdende bekracbtiging van provinciale belastingen in Zeeland, Utrechf Friesland en Overijsel. De arrondissements regtbank te Goes heeft dd. 16 November de navolgende vounissen uit- gesproken 1. J. K 26 jaar zoon van Jacobus metse- laargeboren en wonende te Neuzen beklaagd van misbruik van vertrouwendaarvan vrijge- sproken de kosten te dragen door den staat. 2. P. C. D. d. B aochter van Jan Francies, oud 18 of 20 jaar, geboren te Boschkapelle wonende thans te Hulst, vroeger dienstmeid te Stoppeldijk schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende ten nadeel van hare meesteres, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijf en veertig dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfs- dwang. -- Bij Prov. blad no. 135 wordt door den commissaris des konings bekend gemaaktdat het verbindingskanaal tusschen de spoorwegba- vens en de voormalige marine haven of bet dok te Vlissingenmet 1 Januarij a. s. voor het publiek verkeer zal worden opengesteld. De Vlissingsche correspondent van het Dagbl. verzekertdat het berigtals zouden er te Vlissingen voorwerpen gevonden zijn die aan wjjlen mevr. van der Kouwen hebben toebehoord, van alien grond ontbloot is. Jl. dingsdag herdacht de nestor derGoes- sche geneesheeren. dr. G. T. Callenfels de 50jarige vervulling zijner praktijk. Bij die gelegenheid vielen den jubilaris vele bevvijzen van belangstelling ten deel. Maandagnamiddag is schipper A. de V. met zijn aak uit Goes komende zoo hevig tegen de brug te Wilhelminadorp aangevarendat daaraan belangrijke schade is toegebragten de passage met paard en rijtuig daarover voor eemgen tijd is gestremd. De afdeeling „Zeeland" der vereeniging van Christelijke onderwijzers in Nederland, heeft een adres van dankbetuiging gerigt aan den heer Kuijper lid der tvveede kamer, voor bet bespreken en voorstaan der belangen van het Christeliik onder wijs. In de zitting van den gemeenteraad te 's Hage is een brief ingekoraen van den minister van binnenlandsche zaken waarbij ZEx. zwarig- heid maakt tot inwilliging om vergunning te verleenen om Thorbecke's standbeeld op de Plaats te plaatsen. De brief zal aan de commis sie van het monument medegedeeld worden en is voor kennisgeving aangenomen. vereerders om zich vormen zoo komen er ook personen voorzooals deze week te Rotterdam het geval wasdie met regt den naam van beschermengel van het liidende menschdom ver- dienen. Er stond nl. teregt zekere A. J. L. W., oud 64 j., geb. teTirlemont, wonende te Brussel,' besch. als zoude hij doctor en medecine in Belgie zijnde, ook hier te laude de praktijk hebben uitgeoefend bestaande in het genezen van kran- ken lijdende aan de verschrikkelijke ziekte kanker genaamd. Tal van huismoeders waren door hem voor hunne gezinuen gespaard gebleven, j kinderen die hunne ouders zorgen baarden waren t gered wij hoorden het, toen ze met een dankbaar hart verklaarden dat zij genezen warendoch de wet in ons vaderland staat niet toe dat iemand zonder examen te hebben afgelegd de praktijk der geneeskunde uitoefent. De offic. v. justitie inr. van Hamelzijn re- quisitoir nemende, erkende het gelukkige succes van de praktijk van den bekl.hij was echter geen doctor in ons vaderland en had niettegen staande dat, de praktijk alhier uitgeoefend - hij had dus overtreding gepleegd gezondigd tegen de wet, en dit rnoest gestraft worden. Er waren echter tal van verzachtende omstandigheden indien ZEd. achtbare geweten haddat de bekl! requesten aan Z. M. had ingediend om de prak tijk ook hier ait te oefenec had hij de vervolging uitgesteld tot het antwoord op die requesten ingekomen was. ZEd. achtbare requireerde nu schuldigverkla ling van den bekl. en veroordeelingmet het oog op tal van verzachtende omstandigheden tot f 1 boete of 1 dag gev. De regtbank bepaalde daarna de uitspraak op Komen er somtijds voor onze regtbanken zaken voorvan personen die de geneeskunde als het veld van hunne werkzaamheden beschou won zonder daartoe bevoegd te zijn en met allerlei geheime middelen het ligtgeloovige publiek diets makendat zij allt&n de gezond- heid van ieder schepsel in hunne handen hebben, de gesteldheid van bun ligchaam 'tzij gezond, 't zij ongezond kennenen zoodoende een kring van heden over 8 dagen. De heer Od6 te Schiedamuitgever van „Ons Streven maakt bekend, dat bij ftenge- volge van de vele bljjken van sympathie die hij, vooral van de zijde der dagbladpers onder- vonden beeft en de daardoor veroorzaakte toename van het aantal geabonneerden in staat is gesteld de uitgaaf van bedoeld weekblad voor vrouwen en meisjes voort te zetten De kamer van koophandel te Amsterdam heeft besloten over de kwestie van den suiker- accijns zich vooralsnog niet tot de regering te wendendewijl de gevoelens daartoe in "den boezem der kamer te zeer uiteenloopen. De Rotterdamsche kamer heeft daarentegen injjjhare zitting van eergisteren een ontwerp adres barer commissie gerigt tot den minister van finantien na breedvoerige debatten met 12 tegen 6 stem! men goedgekenrd. Iu dit adres wordt er op aangedrongen lo. dat de suikerconventie niet zal worden hernieuwd 2o. dat zal worden overgegaan tot geheele afscbaffing van den suiker accijns 30. dat bijaldien die afscbaffing onmogelijk iseene enquete zal worden ingesteld om te geraken tot het werken in entrepotonder het beding dat de raffinadeur dan volkomen vrijheid van bewegiug zal erlangen 4o. dat, indien ook het werken in entrepot niet kan worden toegestaande tegenwoordige heffiing zal worden behoudenmet de noodige wijzigiog van de details, en 5°. dat het in ieder geval noodig is dat in den korst mogelijken tijd blijke, welke ten aanzien van een en ander de meening is van het gouvernement. Maandag is in een koffijhuis op den Klo- veniersburgwal te Amsterdam twist ontstaan tusschen den hospes en eenige personendie zich in zijn huis bevonden. De vrouw van den kastelein werd ernstig verwond door een mes- steek volgens zeggen zou zij een doodelijken steek in den bnik gekregen hebben. De politie heeft de schuldigen gearresteerd. Men schrijft uit Katwijk aan Zee: Jl zaturdag is alhier gestrand het Noordsche brikschip MariquinhaM. Morck komende van Frederik- stadbestemd naar Amsterdamgeladen met hout. De equipage, bestaande uit 8 man, benevens de dochter van den kapitein is met de reddingsboot gered. Men hoopt de lading te kunnen bergen. Drie maandcn geleden werd het schip bevracht te I- riederichstadt en was bestemd voor Amster dam het beeft al dien tijd op zee gezwalkt en dat met al die stormen die men gehad heeft Het schip was dan ook reeds als verloren be- schouwd, dus, hoe ook, nu voor de assurantie nog eene verrassing. Verder was het rnogelijk bij vloed het schip over de banken te krijgen en ligt bij eb volkomen op het drooge, zoodat alles beboorlijk kan geborgen worden. Van het jaar 1758 tot heden is door het gemeentebestuur van Alkmaar nauwkeurig aan- geteekend de hoeveelheid kaas, op de wekelijkscbe markten aldaar aangevoerd daaruit jbljjktdat het meest werd aangevoerd op 19 Dece'mber 1856, namelijk 210.897 kilogr. Dit cijfer is echter jl. vrijdag overschreden alstoen werd aangevoerd de aanzienlijke hoeveelheid van 966 stapels wegende 247.269 kilogr. De handel was vlug de markt begon des morgeus te 10 ure en des nachts omstreeks half 66n werd de laatste stapel gewogen de markt liep in de beste orde af. Het dikwijls besproken stoomschip Konig Wilhelm I heeft bij den laatsten storm eene eenigzins gunstiger positie ingenomen om in vlot water te komen, Het aehterschip is echter zeer lek en men heeft eergisteren cement van kngeland ontvangen om het waar het lek is te pleisteien. Deskundigen zijn altijd nog maar van gedachte dat het schip er moejjeiijkja nooit afkomten mogt het 't welk altijd met stormweer en geweldige deining moet geschie- den vlot worden dan vreest men dat het op de buitenbanken zoo hevig zal geteisterd worden dat er weinig van teregt zal komen. Maar dan verkeeren ook de werklieden die er aan boord zijnin zeer groot levensgevaar want hoe zal men hun in eene hevige branding te hnlp komen. De werklieden gevoelen dit zeer goedmaar zij verdienen een fiksch weekgeld er, hebben volop en goed eten, en redeneren zij durft de Engelschman het gevaar trotse- ren wjj willen nu niet flaauwhartig terugtreden „maar," zeggen zij verder „liever zagen wij dat hij ons heden dan wel morgen afdankte." Men leest in de Java Bode Het nienwe eG prachtige stoomschip Voorwaarts, van de maatschappij „Nederland"heeft, zooals onze lezers weten een buitengewoon voorspoe- dige reis gemaakt. Als altijd roemen de passa- giers den flinken commandant, den heerGraadt van Roggen. Naar wij vernemenheeft de Voorwaarts bjj het ingaan van het Suez kanaal een verbreeding 3 voet aan het gewone roer aangehangen°, waardoor het schip perfect stuurde en niet een enkel maal aan den grond geraakte. De togt door het Suez kanaal werd vol bragt in 17 uren stoomens. (De geheele reis, met inbegrip van Southampton Port Said en 2 dagen te Padan°- in 38 dageu 23*/a uur.) Tegen F. B., teEnsched6, werd donderdag jroces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van zijne '.vrouw. Na van het stadhuiswaar tij ontboden wasteruggekomen te zijnheeft lij zich in zijne wooing opgehangen. Men schrijft uit 's Bosch Door de commissie belast met het scheikundig onderzoek der voedingsraiddelen alhier is een onderzcek ingesteld betrekkelijk het bij bauket- bakkers en in kermiskraraen voorhandengekleurde suikergoed. Men heeft bevonden dat de meeste kleuren daarop door onschadelijke zelfstandig- heden waren aangebragtdat echter eukele geel- gekleurde bonbons met het sohadelijke croraaat- geel (chromas plumbi) geverfd en sommige groen- gekleurde papieren blaadjes, die tot versiering van^ peperkoek dienendoor arsenikhoudend anilinegroen gekleurd waren. In de vrijdag te Boskoop gehouden ver gadering der Pomologische vereeniging is besloten het met 1 Jauuarij aanstaande uitkomende week blad Sieboldia aan te nemen als het orgaan der vereeniging1, en is het bestuur gemagtigd met den heer J. van Hoff een contract aan te gaan tot het huren van een stuk grond voor den aanleg van een proeftuin dat op billijke voor- waarden ter beschikking der vereeniging gesteld is. T V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1