algemeen No, 998, Woensdag 16 December 1874. J4de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. j P*oliti©l< Overzi«jt, Bij ieder belangrjjk feit op bet staatkundig gebiedbij iedere gewigtige gebeurtenis, er mee in betrekking staandebij elke daad tegen den beslaande legeiingsvorm was in vroegere dagen bet oog steeds naar Parijs gerigt. Frankrijk kent eece reeks aanslagen op bet leven zijner vorsten en rijksgrooten Frankrijk plaatste eene geheele rij staatkundig gevalienen oj> de bank der bescbuldigingbet is, of ook in dit opzigt de hekken verhangen zijn en Berlijn Parijs geheel op den achtergrond brengt. Naauw is de Kissingsebe aanslag afgeloopen of wij zien een der voornaamste Duitsehe mannen, een man, die in de gewigtigste oogenblikken, als Dnitscbland misschien ooit beeft gekend bijkans j den gewigtigsten post en betrekking van bet gebeele rijk beeft vervuld op de bank der be schuldiging; graafv Arnini, zooals bekend is, van niets minder betiebt, dan van bet verduisteren van stukkenhem in zijne liooge ambtelijko betrekking toevertronvvd eene misdaad vvaarlijk, in de niet zeer milde Duitsehe vvetten op dit punt, met geen gering vonnis nit te wisschcn Jl. woensdag beeft bet proces een aanvang genomen Wat wonder, dat de algemeene belang- stelling groot is en ieder beschikbaar plaatsje in de gcregtszaal meer dan bezet is. v. Aruim wordt door drie advokaten bijgestaan. Het verdient eenige opmerking, dat de zaak van von Arnim in den Duitschen rijksdag zoo weinig is aangeroerd en dit vooral bij de vcrondersteliing, dat de vroeger zoo booggeplaatste staatsman onder de afgevaardigden tocb menigen vriend en aanbanger zal hebben. Of men zijne zaak soms onverdedigbaar acht Overigens scbijnt de ongevvone onrust in den rijksdag voor kalmer stemming te hebben plaats gemaakt; men vreest eebter nog, dat het eene rust is, die een nieuwen storm zal voorafgaan daar bet verwijt van geestverwantscbap van het centrum dier vergadering met den moordenaar Kublman nog al boog wordt opgenomen. Uit Spanje berigt men dat eindelijk Serrano op bet tooneel des oorlogs is aangekomen. Men scbijnt groote nraatregelen op het oog te hebben bet plan is, den Carlisten de pas tot ontvlng ting af te snijden en hen tusschen twee legers in te sluiten Of dit voornemen bij het uitge strekte en bergachtige terrein volvoerd zal kunnen wordenis bezwaarlijk te beslissen, maar dat de operatic eene uiterst moeijelijke onderneming is valt niet te betwijfelen Tot leiding hiervan nu scbijnt Serrano zelf op bet tooneel des oorlogs tegenwoordig te wiilen zijn. Die tegenwoordig heid zelve is een bewjjs, dat men met goeden moed vervuld is en daarom met de overwinning het gezag van den bertog wil stennen en verhoogen. De Spaanscbe dictator beeft trouweus te Madrid reeds weer met alle mogelijke moeijelijkbeden le kampen. De berooide schatkist verbiudert niet allcen de geregelde uitbetaling van rijks tractementen en pensioeneu maar het kost boven dier, de uiterste inspanning, bet leger eenigzins voldoende van al bet noodige te voorzienen vecht nu eens goed met morrende, soms zelfs hongerende soldaten Daareuboven treedt de oude partjjschap tusschen de rijks grandes bij iedere gelegenbeid weer te voorschijn. De beer van Linge, commies verificateur bij 's rijksbelastiugeu te Sas van Gent is met mgang van Hansweert. 15 dezer als zoodanig benoemd te Bij koninkljjk besluit is opgebeven bet tegenwoordig kantoor der dir. bel. te Overslag de gemeente Overslag en Zuiddorpe toegevoegd aan het kantoor te Koewachthet geriefkantoor te Overslag 'zal door een commies ontvanger worden waargenomen benoemd tot ontvanger te Koewacht J. L. de Weiie, thans ontvanger te Overslag. Bij de Chr, geref. gem. te Heinkenszand is beroepen ds. F. A Bergsma pred. te Zaamslag. van Gent, 15 December. Men scb rij ft ons: Zaturdag 12 dezer des middags te I'/a ure is alhier van de kade in het water gevallen de docbter van Cies Lammers en de veldwachter J. Goorbeiden zijn gered, de eerste door baren vader. Zondag 13 dezer des avonds 9'/2 ure liep door de duisternis misleiden ook wegens le diep in het glaasje gekeken te hebben Emanuel Josephus Cappartoud 54 jaren gepensionecrd militair uit 0. I kleermakersknecbt alhierin de sckutkom van het kanaaldoch werd door den werkman J Ileijgelaar door middel van een boombaak gereden in bewusteloozeu toestand Neuzen, 15 December. Z M, beeft benoemd tot bnrgemeester van Koewacht de heer P. F. Dierick. De beer A. Brink, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente alhier, 'beeft bedankt voor bet beroep naar But ten. Ileden wordt door de R. Catbolieken, kerkelijk en feestelijk herdacbt, bet 25jarig bestaan der li Catbolieke kerk alhier. Met ingang van 15 dezer is alhier benoemd tot commies verificateur bij 's riiksbelastingen de beer W. A. Pel thans in die betrekking te Harlingen. door den mar6chaussee A. Lindhout in eene schuit opgenomen en aan wal gebragt. Het geheel werd in het nachtelijk donker ver licht door den alom tegenwoordigen sluismeester Nolson met een brandende dambouw in zijne band. Thans wordt Cappart op kosten van de alhier bestaande societeit Ons Genoegen in een loge meat verpleegd. Hontenisse15 Dec. Gisteren avond is alhier, door de duisternis misleid, in het water geloopen en verdronken een geacht en bemiud ingezetene dezer gemeente, genaamd P.. Pieters wonende te Groenendijk zijn ligebaam is beden morgeu uit de zoogenaamde Wal opge- vischt. De arrondissements regtback teGoes beeft dd. 2 November de navolgende vonnissen uit gesproken 1. a. J. V., 30 jaar, landbouwerszoon te Axel, defaillantb. F. V. B.38 jaar, werkman te Axel, delaillantschuldig verklaard aan het oopen langs den spoorweg, zonder dat bet bun uit den aard hunner betrekking vrijstond en buiten toestemrning van de bestuurders van den dienst ot van ben wien dit door de bestuurders is opgedragen. Veroordecld bij verstek ieder tot eene geldboete van drie guldensubsidair ecu dag gevangenisstraf voor iedere boete en in de kosten van bet regtsgeding op ben boofdelijk en desuoods bij lijfsdwang te verhalen. 2. J. Z.zoou vau Pieter28 jaar, geborea en wonende te Boschkapellebeiilaagd van moedwillige misbaudeling daarvan vrijgesprokcn de kosten te dragen door den staat. Breskens15 December. Wegens het beerscben vau roodvonk in vrjj erge mate, is de zoogenaamde cbristelijke bewaarschool gesloten eu zijn ook de andere openbare scbolen in de gemeente voor een groot deel ontvolkt. rVieuwvliet, 15 December. Donderdag jl. is in den namiddag op bet bof'stedeken van M. Brakman onder deze gemeente brand ontstaan. De schnur met het daaric geborgen gedorscben en ongedorschen graan is verbrand. Twee koeijen, eeu schaap en eene geit zijn daarbij omgekomeu. De braudweer der gemeente, met die uit nog vier andere plaatsen welke spoedig toegesneld was gelukte bet de in de nabjjheid staande gebou- wen en scburen te beveiligen. llet vee alleeu was niet tegen brandschade verzekerd. De vermoedelijke braudstichtereen arbeider, die dien dag als tbuiswachter fungeerde (de man en vrouw waren ter bruiloft bij een der famiiie leden) is denzelfden avond in handen derjustitie gesteld. Jl. zondag bad een zelfde onheil plaats onder de gemeente Waterlandkerkjegebucbt Klein Bra-band, op het hofstedeken bewoond door J. iaillier. Het vee is gered kunnen worden, Alzoo zijnin nog geen drie weken drie gevalleu van brand op boerenbofsteden in dit district voorgekomen. De gemeenteraad van Nienwvliet beeft het traktement van den hoofdonderwijzer van 600 op 700 gulden gebragt. Ook de'tractementen boofdonderwijzers te Kapelie en te Biezelingcn die respective] jjk 600 en 550 bedioegen zijn beiden op 800 gulden gebragt. Fere voorzeker aan die gemeentebestnren I welke toonen te begrijpen dat de onderwijzer j niet alleen fatsoenlijk moet kunnen leven maar ook van broodzorgen moet bevrijd zijn. j De beer C. Roggepredikant bij de her- vormde gemeente te Retracchementis als zoo danig beroepen naar Stavoren De eerwaarde beer van Oerspastoor en deken te IJzendjjkc, is den 11 December in dezelfde boedanigheid overgeplaatst naar Princen- bagen (Noord Brabant), terwjjl de eerw, heer Hessels, kapellaan te Bergen op Zoom, tot deken en pastoor aldaar is benoemd. Op den 5 January 1875 zal voor den boo- genraad de zaak van den gewezen boekhouder der bank van leening te Zierikzee, M. Rinkler, behandeld worden. De leden van de eerste kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen donderdag 17 dezer, des avonds te aclit uren. De heercn de Bieberstein en Arnoldts, leden der tweede kamer, stellen voor bij het achtste hoofdstuk den post bij het wapen der marechaus- s6e met f 14.502.54 te verhoogen ora te strekken tot verhoogicg dec soldi] van dit korps. De bekende straatprediker J. Esseruit s Hage beeft 11. maandag te Amersfoort de open bare vergadering der plaatselijke afdeeling van de verecniging Volksonderwijs waarin over de verbetering van dat onderwijs werd gesproken, bijgewoond. Hij achtte den Bijbel alleen voldoende voor ontwikkelingwant „deze omvat heme! en aarde hij verlaugde in alle bedrijven niets dan Cbristelijke arbeiders en sprak in dien zin van een „Cbristelijk stoomwezen, Christelijke telegra- phie de kennis van elke knnst was volgens hem „eene barmhartigheid Gods;" „men kon geen kennis van bonluren hebben zonder den Heiligen Geestbij alles riep bij de hulp des Heeren in en wanneer men daarop maar ver trouwde, werd men nooit in verlcgenheid gelaten zoo b. v. „moest een sehooljongen, die zijne som niet kon maken, bet maar aan den Heer vragen De kunst van stellen verklaarde bij te hc-bben geleerd door bet lezen derprofetien van Jesaja, enz. Men meldt uit Hilversum dat het plan, om een hersfellingsoord „de Trompenberg" te sticbten, veel kans beeft schipbreuk te Fijden op gebrek aan deelneming. Minstens f 100000 zal er voor die stichting noodig zijn en er is sleehts voor do helft ingeschreven. Daarom is de gelegenbeid tot deelneming opengesteld tot 20 December. Te Maastricht geraakte verleden week een spoorwegbeambte met de hand onder een locomo- tief met bet noodlottig gevolg, dat hij reeds den volgenden morgen aan de bekomeu wonden overleed. In de Volksalmanak van 't Nut voor 1875 beeft Dr. van Vloten een lezenswaardig opstel gescbreven over Albrecbt Beiling. Dr. van Vloten zegt dat bet geschiedverhaalomtrent bet levend begraver. van Beiling alle geloof verdient en bet is volgens dien geleerde boven twijfel verheven, dat Beiling als eerljjk man in zijne gevangenis teiuggekeerd is, toeu hij niet kon voldoen aan Verdero berigten ontbreken, de voorwaarden zijner loslatiug het betalen van een losgeld van 1000 scbilden. Hij is daarna op last van Gerrit van Poelgeest „op een molen- werf bij het slot" te Schoonboven levend begraven in tegenwoordigheid van zijn biecbtvader den kloosterbroeder der CarmelieterordeJan Wil lerasz. In ons land bouden zich sedert eeuigen tijd een paar bnitenlanders opdie voorgeven geesten te kunnen oproepen en op verschillende plaatsen stances gegeven heobeu. Te Amhem zijn zij echter slecbt feregt gekomen. Eenige heeren aldaar hebben ontdektdat bnnne kunst niets dan bedrog is. Terwijl men in donker zaten de geesten guitaar speeldenop de tsompet bliezen enz., ontstoud eensklaps licht, door een toesteldat een der aanwezigen had uitgedacht. Men bemerkte toen dat de beide mannen zelve de muziek maakten enz. Zij konden bet niet ontkennen en dropen in geen aangegane stemming af. In 'tnoorden des lands wordt de veldmnis, die groote schade aanrigt onder de wintcrgranen, met goed gevolg bestreden door het maken van booigatenwaarin die schadelijke knaagdieren in zoo groote massa's den dood vinden dat eene algemeene boring ze geheel kan vernietigen. De boren worden geleverd door den beer A. H. Oostmeijer te Zaandam. Als een bewijs dat zij met succes werken scbrjjft men ons ook uit Oostzaan dat aldaar in de greppels van 3 mor- gen land 150 gaten geboord werden die in de eerste 10 dagen 22 emmers muizrn ii 455 per emmer leverden dus ruim 10.000 stuks, waar- voor f 3 arbeidsjoon betaald werd. Uit bet noorden des lands meldt men ons": Eene scboone jonge weduwe eigenares eener kapitale boerenplaats was verleden zaturdag met baar boerenknecht drnk in gesprek over St. Nico- laas en over de verrassingen welke die goede heilige bun wel eens bezorgd bad in de da^en van voorheen „Ik beD baug, dat bij mij°nu wel voorbij zal gaan" zei de knecht, „anders zette ik nog eens een keer mijn klompen op." - Ik zou 't nog maar eens probeeren meende de jufvronw „wie weet of bij t nog niet eens goed met u maakte." De kneeb't volgde den rand en toen hij zondagmorgen reeds vroeg naar zijn klompen kwam kijken, vond bij daarinde jufvrouw in levende lijve. De knecht toonde zich bij uitstek tevreden met zijn St. Nicolaas- geschenk en is, naar wij vernemen, reeds ecrgister daarmede ondertrouwd. Het algemeen overzigt van den Indieer van 8 November bevat bet volgende De militaire tevens civiele bevelbebber te Atchin telegrafeerde onder dagteekenin"-van 24 Oct. jl. het volgeude „Vijand talrijk en werkzaam iu omtrek onzer etablissementen. Luitenant A. F. Begemann der infanterie, 17 dezer op patrouille scbotwond in bovenbeeu is thans bersteld. „Blokkade Pasei opgebeven. „Gezondheidstoestand niet ver bet era. Aantal sterfgevailen stationairljjders toegenomen. Sin da 2 dezer vier gevalleu van cholera 6eu geval van pokken." Gister publiceerde de regering een uader telegram van dezen inhoud „Djoelob beeft vlag geheschen blokkade op- gehevenBanda van westkust tcrug met vr jj bevredigende berigten. „Vjjand versterkt zich iu rigting Longbatta. „Gezondbeidstoestand ongnnstig aantal ljjders en sterfgevailen toegenomen Pokken geennieuwe gevalleu cholera een. Van de onderscheiden expedition komen de gunstigen berigten over de waarneming van de planeet Venus bjj bare doorgaug tusschen de aarde enzon, en zeer vele photographische afbeel- dingen zjjn van den stand van dit hemelligchaam gemaakt- Welk een verschil. Ruim eene eeuw vroeger was een dergelijke gebeurtenis nog in staat sebrik en angst onder de menigte te verspeiden tbans reist men alle kanteu been om bet groote natuur- verscbijnsel te bewonderen en waar te uernen. Engeland verbljjdt zich tegenwoordig in een overvloed vau zalmvoornamelijk uit ons laud afkomstig en eeu gezegend gevolg vau de kunstmatige vicshteelt inrigtingen. De^zwaarste uit ons land ontvangen zalm woog 50 lbs.of ongeveer 25 kilo Volgens een opgave in de Friescbe Ct. bedroeg het drankverbrnik iu 1871 perinwoner te Groningen 17 88 liter, te Rotterdam 16 93 te Leeuwarden 16 85, te Enscbedc 16 66 te Eind hoven 16 32, te Meppel 16.04, te Dordrecht 14.48, te Helder 14.45, te Tiel 14.06 te Zwolle 14 04, te Aruhem 13 63 te's Gravenhage 13 36, te Utrecht 13 19, te 's Hertogenbosch 13 14, te Nijmegen 12 96, te Alkmaar 12 88, te Deveuter 12.73, tc Harlingen 12.72, te Leiden 12 56, te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1