ALGEMEEN No, 995, Zaturdag 5 December 1874, 14de Jaarg. Binnenlandsche Berifften. Buitenlandsche Beri^ten. BuRGEMEESTER en WETHOU- ir DERS van N E U Z E N brengen ter kennis der belanghebbeuden dat zijn uitgeloot van de geidieening dier gemeente van 18<i§groot ZIS.OOO, de aandeelen nis. 23, 2435 38 en 73 aflosbaar in de laatste week dez.es jaars en van de geld Ii'enaisjj dier gemeente van 8873, groot /"lO.OOW, bet aandeel no. 9 aflosbaar in de tweede week der maand Febrnarjj 1875; en dat de bonders worden uitgenoodigd die aandeelen op de aangegeven t ijdstippen ten kantore van den gemeente ontvnnger ter betaling aan te bieden zullende in geen gevalna de vervaldagenmeer renten daarvan worden te goed gedaan. Neuzen den 3 December 1874. Burgemeester en Wetkonders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIE LE MAN. folitielc Overzigt. Frankrijk leeft steeds onder den indrnk eener te verwacbten politieke omkeering, Weinigkan er dan ook maar gebeuren of men brengt dit dadejijk in verband met bet vooruemen om met buitengewone middeien te verkrijgen wat langs den weg der wefgeving eener uiterst verdeelde nationale vergadering niet kan worden erlangd. Daarenboven zwceft over dozen indruk de vrees dat de partij-woelingen bier of daar tot uitbar sting zullen komen. Tbans zijn door de regering al!e in aetieven dienst zijnde generaals naar de hooi'dstad opontboden en wel geen wonder dat dit leit aanleiding geef't tot allerlei veroutrustende gerucbten en dit te meer omdat ook de meeste prefeeten van radicalc departementen insgelijks naar Parijs zijn opgeroepen. Men meent dat de regering bet voornemen beeft de generaals van de meest gestrekte vol magt te voorzien bij elke opkomende gebenrtenis. Do vraag rijst ecbter of ze daarvoor juist te Parijs moeten zamenkomen. Over de opening der Fransche kamers is nog niets bekead dan alleen dat men ijverig bezig is met de geheele hervorming van 't Franscbe oorlogswezen. Wie verwacht ook anders van een volk dat ztilk een dure les beeft gehad een generaal aan 't boofd beeft en vol is van militair esprit d'bonneur, Dat v. Bismarck weet wat bij wil en niet scbroomt onomwonden voor zijn gevoelen nit te komen bleek dezer dagen bij de bebandeling der belangen van Elzas Lotharingen in den rijksdag. Wjj hebbensprak bij, dat land voor bet rijk veroverd. Niet voor Elzas Lotbaringen hebben onze soldalen linn bloed vergoteu. Daarom staan wij bier op bet standpuni van rijksbelang en rijkspolitiek. Het land is ook niet gean nexeerd om kerkelijke belangen zijner bevolking. Wij staan op een gebee! ander terrein dan dezulken die zicb wegens bun vroegeren toe- stand tot Parijs en wegens buone tegenwoordige zienswijze tot Rome aangetrokkeu gevoelen. En omdat wij aan bet rijk moeten denken daarom hebben wjj de vertegenwoordigers van Elzas Lotharingen naar bier geroepen, Wat betreft een afzonderiijk parlemeut voor dat land zoo vervolgde bij datdenkbeeld ben ik in beginsel steeds toegedaan geweest doch mijne gevoelens dienaangaande zijn tocb zeer gewijzigdsedert ik de hier aanwezige afgevaarden van dat land en bun toon van spreken keb leeren kennen. Tbans geloof ik dat zulk een parlemeut agitatie en zelfs gevaar voor den vrede kan te weeg brengen. En wat bet seboolwezen betreft, wij moeten het krachtig vooruit brengen. Wjj moeten voor goede scbolen zorgen omdat wij bij het opkomend geslacht een beter inzigt tegemoet mogen zien. Neuzen, 4 December. Woensdag 11. bad de aangekondigde voordragt over landbouw van den heer Mai let, redacteur der „L a n d b o u w s c b o o 1in bet Nederlandscb logement albier plaats. Voor een talrijk gehoor besprak zijn edele in eene aangename en boei- jende rede de toenemende behoefte onzer ma at schappij aan landbouwartikelen bet slijgen der prijzen daarvan, de daaruit voortvloeijende kracbt- bouw zware oogsten zware bemes'.ing verboogde waarde van den grond toenemende stjjging der arbeidslooneu en verhouding tus scben groudeigenaar en pachter. De vraag wat de landman in deze omstan digbeden moet doeo, om zijn eigen belang en tev'ens dat der maatschappij to bevorderen beantwoordde spreker met te wijzen op bet buitenland waar wetenscbap en landbonw band aan hand gaanwaar de landbouwer streeft naar voornifganggebruik maakt van vereeni- ging en zamenwerking en de band tusseken landbouw en industrie, zoo naauw mogeljjk gehouden wordt. Wat de regering te doen beeft om den Neder- landscben landbouw in de band te werken schetste spreker in 't korthoe eene betcre vertegeuwoordiging van den landbouwstand bij wijze der kamers van koopbandel en fabrieken, in Nederland hoogst noodig zou zjjn boe onze zegel-registratie en hypotheekregten het koopen en verkoopen van den grond en bet ver- kriigen van kapitaal bemoejjelijken. In de geheele redevoering werden de zuiverste en gezondste begrippen van staathuisboudkunde en rationelen landbouw op de eenvoudigste en meest practische wijze voorgestcld en door voor- beelden aangetoond. Spreker eindigde met een beroep te doen op de medewerking van alien landbonwers en niet landbouwcrs, om onzen vaderlandseben land bouw door vooruitgang en zamenwerking eene waardige plaats te doen iunemcu uaast onzen bloeijenden handel en onze scbeepvaart. Met ingang van 15 dezer isnaar men verneemtop het telegraafkantoor alhier geplaatst de beer C. J. de Wittethans ambtenaar bij de telegrafie te Amsterdam. Bceskens, 3 December. In den namid- dag van vrijdag 27 November j. 1., is op de hofstede van Jozias Lnteijnin de gemeente Nieuwvliet, brand ontstaan in diens schunr. Gelukkig waren in den omtrek eenige strand werkers die bet huis voor de woedende vlammen der brandende schuur spaarden Zij werden spoedig daarin bjjgestaan door de brandspuiten vanjde gemeenten Nieuwvliet en Groede. Behalve den ganschen inhoud der schuur van granen enz. zjjn nog "twee geiten eene prooi der vlammen geworden, Alleen de scbuur was tegeu brand scbade verzekerd. In de zitting der eerste kamer van dingsdag jl. bij de behandeling der Indiscbe begrqoting beeft de heer Hartsen de uitkomsten der liberale politiek van de laatste jaren bestreden. De heeren Borsir.s, van de Putte en Cremers hebben onderscheidene punten bebandeld. De minister v. Golstein heeft breedvoerig de !jbegrooting verdedigd AUe antwoorden waren overeenkom- stig die in de andere kamer. De minister berhaal de, dat bij dezelfde rigting zal volgen als zijn voorgangermaar gemodereerd De beer Borsins neemt daarvan acted, De verschillende boofdstukken worden aangenomen met unaniteit. Nabij IJsbrecbtum geraakte dingsdag lb een inwoner van Bolswarddie van de markt- 1 dag van Sneek in vrjj beschooken toestand huis waarts keerde in een sloot. Na er uitgehaald to zjjn werden pogingen aangewend om hem bij een boer in bet hooi te brengen maar men werd afgewezen. Hjj werd daarop in het klokkenhuis gebragt. Toen men hem den volgenden morgen er uit zou balen. was de man een lijk. Met den 1 Januarjj a. s. is aan den officier van gezondheid der le klasse bij de zeemagt H. L. Koniug opgedragen de betrekking van visi- teur der quarantaine te Vlissingen en de beer F. C. Stewart Scbultz, met den laatsten dezer, eervol van de tijdeljjke waarnemiug dier betrek king ontbeven. Eergisteren avond is op de rivier de Maas voor Rotterdam eene roeibootwaarin een aantal werkliedeu van de fabriek te Feyenoord werden overgevoerd naar men beweert tengevolge van ongeoetendbeid der roejjers, door eene stoomboot j omgevaren. Ofscboon dadelijk van alle kantcn bootjes tot redding kwamen aanvaren was bet niet mogeljjk alle drenkeliugen uit bet water te balen. llet juiste getal der slagtoffers is nog oubekendacht ljjken zijn reeds opgevischt waaronder zes vaders van groote gezinnen. In de op ji. maandag gehouden zitting van het provicciaal geregtshof in Zuid-Holland nam advocaat-generaal mr. Terpstra conclusie in zake bet appel van curators in bet faillissement der firma Overklift Co. tegen den beer jhr. mr. N. de Gjjselaar, strekkende tot bevestiging van het vonnis, in eerstcn aauleg door de regtbank alhier gewezen. j De uitspraak is bepaald op 4 Januarij a s. Omlrent de vergiftigingszaak te Haarlem verneemt bet U. D. nader, dat de docbter Sophia, die zicb tbans in becbtenis bevindt als vermoede lijke daderes geheel krankzinnig is. V66r een geruimen tijd is zij iijdende geweest aau typbeuse ziekten en na dien tjjd beeft zij steeds iets vreemds gehad. Zjj wordt tbans voortdurend bewaaktmaar overigens zoo goed mogeljjk verzorgd. Door den kantonregter te Gouda zjjn twee pijpenfabriekanten veroordeeld tot eene geldboetc van f 3 of subsidiairc gevangenistraf van 1 dag en in de kosteu iedcr wegens bet op hunne fabriek in dienst hebben van een jongen bene- den de 10 jaren Een touwslagerskneeht, die buiten weten van zijn meesterook een jongen beneden de 10 jaren in de touwslagerij in dienst had genomen zal in de volgende week te regt staan. Bij bet opmaken der lijsten voor den minister van justitie is geblekeiidat er op de verschillende fabrieken te Gouda werkzaam zijn 250 kinderen tusscben de 10 en 12 jaren en wel 152 jongens en 98 meisjes Iu den afgejoopen zomer werden verscbeiden ingezetenen van Kampen de dupe eener opligterij op groote schaal gepleegd door de 22jarige huisvrouw van den veearts E. De vronw wist zicb, veornamelijk door middel van een valscb testamentbij vele winkeliers en bandelaren een gioot crediet te opeuen en geldeu le bekomen. Toen men later de echtheid van bet testament begon le betwijfclenmaakte zij zicb uit de voeten. Door de arrondissemcts regtbank te Zwolle werd tegen baar regtsingang met bevel van gevangenneming verleendter zake van valschheid in gescbrifteer. is zij II. maandag te Goor door den brigadier der rjjksveldsvacbt aangehouden en naar bet buis van verzekering te Zwolle overgebragt. De hooge raad der Nederlanden heeft het beroep in cassatie verworpeu door L. E. J. Scbeurleer en J. Wolff aangeteekend tegen bet arrest van bet provinciaal geregtshof in Overijsel, waarbij zij naar de openbare teregtzitting voor crlbineele zaken van bovengenoemd bof zijn verwezen. Te Oud Zevenaar werd dezer dagen een hnwelijk geslolen waarbij opinerkelijk is dat bruidegom en bruid wel de vereiscbte jaren tot zulk een gewigtigen stap, doch naauwelijks de grootte van kinderen van 12 jaar hadden. LI. maandag stonden te Tilburg voor bet kantongeregt een 23tal bakkers, wier brood door de politie te ligt was bevonden. Tegen alien werd door bet 0. M. f 25.— geeiscbt In de middeleenwen werden iu Ierland de bakkers, die te ligt brood verkochten veroordeeld om een geheelen dag met hunne ooren aan hnune deureu vastgenageld ten toon te staan. Indieu bier te Iande tbans eene dusdanige wet vigeerde, welk een akelig gezigt zou ons vaderlaud ver- toonen Te Rosecdaal verloor de vorige week l'eraand eeu pakjewaarin 250 aan papieren geld. Een braaf werkman voud het pakje eri gaf het onmiddeljjk aan den eigenaar terug die de betoou- de eerlijkheid zelfs niet met eeu kleinigbeid beloonde. Jl. maaudag is te Ginueken bij Breda het monument ontbuldopgerigt ter eere van de gesneuvebten bij de verdediging der citadel van Antwerpen. 't Was juist 42 jaren geleden dat het eersto Fransche kanonscbot tegen de moedige verdedigdo vesle, „het laatste bohverk van Nederlands magt in de zuideljjke provincien," werd gelost. Men weet, dat tot 1871 bet gebeente dergc- vallen verdedigers in de citadel rustte. Toen de Bdgische regering deze liet slechten vrocg Nederland bet overschot zijner roemrucbte dooden terng en dat verzoek werd wehvillend en hoffelijk toegestaan. Op bet kerkhof der bervormden te Ginneken waar Chasse en andere oflicieren rusten, werden de ovei blijfseien der citadelstrijders ter aarde besteld. Er vormde zicb onmiddeljjk eene coinmissie om op deze gedenkwaardige pick eeu waardig monument te doen verrijzen. Dat monument kon thans worden onlhuld. Breda en Ginneken waren feestelijk versierd met vlaggen en eerebogen. Z. M. de koning, vergezeld door de prinseu Alxander en Hendrikkwatn te 1 5/i uur te Breda aan. Bij bet station was bet geheele garnizoen vereenigd. De ministers van oorlog, van marine en van kolonten arriveerden met denzelfden trein. Nadat de koning aan het station door eene deputatie uit de commissie voor bet gedeuktceken was ontvangen reed Z. M met gevolg, begeleid door eene eerewacht van het weer- baarbeidkorps, naar Ginneken in open koninklijke rijtnigen. Op bet kerkplein aangekomen werd Z. 51 aldaar door de overige leden der commissie ontvangen en door de geheele commissie tot de bcpaalde plaats geleid, alwaar voor Z. 51. vlak over bet monument, eene tent was opgerigt. Ilet geheele kerkplein was gevuld met de genoodigden waaronder deputation van alle wapenen der land- en zeemagt, de commissaris des konings van Noord Brabandde generaals van Exter en Engelvaart, de vice admiraal Wicbers, de plaatselijke besturen van Breda en Ginneken de reeds genoerude ministers eriz. Na het volbrengen der indrukwekkende pleg- tigheid eD de gehouden redevoeringen heeft de koning op roerende wijze gesproken en daarca een lauwerkraus op het monument gehecht. Voorts sprak hij vclen minzaam aan en drukte den Belgischen afgevaardigde karteljjk de hand. Het weder was gedurende de plegtigheid goed. Groote geestdritt heerschte op het plein. Ondanks het gedrang, datoveral heerschte, liep alles zonder ongevallen af. De koning was zigtbaar aaugedaan cu onvergetelijk indrukwek- kend wat het oogenblik, waarop Z. M. den Iaauwerkrans aan het gedenkteeken hechtte. Vergezeld door de commissie, bezocht de koning thans met prins Alexander de graven van Chasse, Soeligde Baer en van Deventer. Op het plein teruggekeerdwerd aan Z. M en de prinsen door den president dank gezcgd voor hunne tegenwoordigheid en biermede was de plegtig heid afgeloopen. Weder met de commissie ten geleide begaf Z. M. zich vervolgens met de priusen naar bet gemeentebuisten einde aldaar deel te nemen aau een collation, Z. 51. door bet gemeentebe- stuur aangeboden. Na afloop van bet feestmaal is de koning weder geescorteerd door de eerewacht, naar het station gereden om te 11 ure regtstreeks naar bet Loo te vertrekken. Een overgroote meuigte volks was den gan schen dag op de been, 's Avonds werd de plegtig heid van den dag met eene algemeene illuminatie van Ginneken besloteu. Te Batavia heeft zich eene commissie belast met het bijeenbrengen van een geschenk in geld, ten einde dat aan den gepensioneerden Initenant Comfurius aan to bieden. Door oflicieren en burgers is voor eene som van f 28.128 45 iuge- schrerenwaarvoor eene lijfrente is genomen. bij de N. I. levensverzekering en lijfrentemaat- schappij tot ecu bedrag van 2100 'sjaars. Te beginnen met 1 Januarij 1875, zal men aan de spoorwegstations te Antwerpen en te Brussel billetteu voor de lijn tusscben de beide stedeu verkrijgbaar stellen zonder datum eu voor 7 - C? j i i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1