ALGEMEEN 1 No. 992. Woensdag 25 November 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Beriuleu. I*olitieli Overzigft. Men herinnert zicb, dat tijdens den Amerikaan- schen broederkrijg de generaal Sherman eensklaps met zijn leger verdweeu, zonder dat men wist waar hij gebleven was, of wat bet oogmerk was van dit gebeimzinnig verdwjjuen. Het geval was, dat Sherman met zijn geheele leger een togt door ongebaande wegen en over de berghoogten van de staten van Virginie bad ondernomen. Men wacbtte dagen, wekeu laug en daar verscbijnt plotseling Sherman voor Richmond de hoofdstad der zuidelijkenvermeestert haar, neemt den president sir Davis gevangen en met den opstand der zuidelijke gewesten is bet gedaan de broederkrijg is geeindigd. Het is, of er op dit oogenblik een dergelijk raadselacbtig iets in Spanje aan de hand is. De generaal Laserne bebaalt bet eene voordeel op het andere, Irun valt gemakkelijk in zijne hand, het leger beeft maar voorwaarts te rukken om meerdere voordeelen te behalen en bet terugwij- kende CarlisteG leger, onder bevel van don Carlos zelf, uit een te drijven of te dwingen, omdevlugt naar Frankrijk tenemen. Daar wordt eensklaps alle vervolging gestaakt. Laserne verdwijnt met zijn leger, zoodat de regering zelfs verklaart, niet te weteD, waar bij gebleven is. De Carlisten nemen op hun gemak hunne stellingen weerin en alles is bij het onde, de bebaalde voordeelen van den laatsten tijd zijn tot weinig of niets gerednceerd. Men verdiept zicb in gissingen over bet raad- selachtige gedrag van dezen Spaanschen generaal. Is ook zijn gedrag toe te scbrijven aan eene krijgskundige beweging, om aan den opstand voor goed een einde te maken of aan een kleingeestig en onverklaarbaar kinderspel, aan een invalienden luimaan een opzetteljjk verzuimalsof men bijna vreesde, dat het leventje een einde zon ne men, of aan intrigues, die wederom deze regering zoeken te dwarsboomen De tijd zal dit leeren. Het ongunstige weder van den laatsten tijd schijnt zich niet tot onze streken te bepalen. In Frankrjjk heeft men er niet minder over te klagen. Te Nizza heeft het op outzetteode wijze gehageld hetgeen aan de olijfboomen ook geen goed heeft gedaan. Te Marseille, te Montpellier, te Toulouse, overal klaagt men over hevige koude en op onderscheidene plaatsen in het zuiden van Frankrijk is vrij wat sneeuw gevallen. In bet noorden des lands regent het reeds verscbeidene" dagen en op de kusten van Bretagne beeft men zeer stormachtig weder. Naar men uit Petersburg meldt, zijndeNewa en het meer Ladoga na twee dagen vorst met groote massa's ijs bezet. In de bogt van Kroonstad ligt bet ijs vast. De communicatie van daar op Petersburg is gestremd. Neuzen, 23 November. De beer A. Brink, predikant bij de Christe- lijk gereformeerde gemeente alhier, beeft een beroep ontvangen naar Lutten in Overijsel. In eene der 11. gehoudene zittingen van de tweede kamer der staten-generaal is o. a. bet wetsontwerp aangenomen tot onteigening voor de uitbreiding van het station Neuzeu van den spoorweg van Neuzen naar de Belgiscbo grenzen. Benoemd in bet bestnur van den Kleine Molenpoldertot dijkgraaf J. Sturm, en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf J. Leunis Cz. tot lid der commissie voor de uitwatering der polders Stoppeldijk c. a.van wege het wa- terschap Lamswaarde c. a.L, J F. van Waes- berghe tot gezworen van den polder Soelekerke, D. Remijnse; tot dijkgraaf van den Kruispolder, J. C. Rosseel tot gezworen van bet waterscbap Vereenigde polders van Ossenisse, J. de Wael. Axel, 23 November. Voor het beroep naar de Christelijk gereformeerde gemeente alhieris door den beer B. J. van den Berg, predikant te Britzum en Stiensin Frieslandbedaukt. De arrondissements regtbank te Goes heeft dd. 26. October 1874 de navolgeude vonaissen uitgesproken 1. C. V., zoon van Pieter, 42 jaargeboren te Zaarnslagwonende te Neuzenschuldig verklaard aan moedwillige misbanaeling, geenerlei ziekte of werkbeletsel hebbende veroorzaakt ge- pleegd onder verzachtende omstandigheden Ver oordeeld tot eene geldboete van (2b, subidiair in eene gevangenisstraf vac zes dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. V. A. H.zoon van Jan 50 jaar visscher, geboren en wonende te Philippineschuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van honderd drie en tachtig dagen en in de kosten vac het regtsgedingdesnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van den 20 November jl. is Tbeodorus Pluijm oud 26 jaren wonende te St. Jan Steen, timmermansknecbtthans gedetineerd teMiddel- burgscbuldig verklaard aanhet iemand bij naamloos geschrift bedreigen met moord en brand - sticbting, onder bevel of voonvaarde om cen som gelds op eene aangednide plaats neder te leggen, en onder aanneming van verzachtende omstandig hedenveroordeeld tot een correctionele gevan genisstraf van e6n jaarin eeczame opsluiting te ondergaan en in de kosten der procedure. Uit Middelburg wordt gemelddat het raadsel omtrent den aldaar op het politiebureau verbljjfhoudenden Engelschmanvan wien ook wjj melding maakten thans is opgelost. Nadat door de politie kennis was gegeven aan de politie te Ipswich ahvaar bij opgaf zijne woon plaats te hebhen is namens zijne familie een advocaat uit die stad aerwaarts aangckomen om hem af te balen. Men vernam toen dat de gebeimzinnige persoon een koopman was in wol en wijnendie den 29 October II. voor zijne zaken in Engeland op reis was gegaan. Daar hij langer dan gewoonljjk weg bleef en veel aan zwaarmoedigheid leedhad zijne familie zich zeer ongerust geraaakten reeds op verschillende plaatsen in Engeland die bij gewoon was te bezoeken een onderzoek ingesteld doch te ver- geefs niet denkende dat hij naar Nederland was doorgereisd. Hij heeft nu ook verklaard, dat bij ditmaal in hevigen graad aan zwaarmoedig heid had geleden en dat dit de reden van zijn omzwerveu was geweest. Na den commissaris van politie zijn dank te hebben betuigd voor de van hem ondervondene beleefdheid is hij weer naar zijn woonplaats vertrokken. Tegen 17 December a. s. wordt weder een vergelijkend examen aangekondigd voor hen, die naar de betrekking van surnumerair bij de maatschappjj tot exploitatie van staatsspoorwegeu dingen. Zjj behooreu daarvan voor 15 December aangifte te doen. Volgens opgave van den minister van marine beeft bet zen den van eene kanonneerboot op de boven rivieren des lands tengevolge gehad dat een 29tal jeugdige scbepelingen zijn aangenomen. Uiterlijk op 30 November moeteu bij den minister van biunenlandscbe zaken de aanvragen gedaan zijn door veeartsen die zonder diploma te bezitten gedurende de laatste 10 jaren v66r het in werking treden der daarop toepasselijke wetpatent badden als veearts en met de uit- oefening van bun beroep wenscben voort te gaan. Het Roiterdamsch Zondagsblad deelt mede dat een ingezeten der Maasstad wakker geschud door de gedachtenwisseling over dc vleesch en broodquaestie een brood oat hem door een der vooinaamste bakkers geieverd was, scbeikundig heeft laten onderzoeken door dr. D de Loos° directeur der hoogere burgerschool te Rotterdam.' Het antwoord van dezen scheikundige luidde aldns: De ondergeteekende verklaart dat bet brood verontreinigd is metaluin. Het volkomen uitgedroogde brood bevat daarvan 3 pet. (aluin in gekristalliseerden toestand.) In een der laatste nummers der N. Rott. Cour. wordt gemeldt, dat bij de brandweer te Berlijn pioeven worden genomen met petroleum fakkels, om de gebruikelijke pikflambouwen of pikkransen te vervangen. Deze toestel bestaat uit een blikken busdie de petroleum bevat en waaruit een pit te voorschjjn komt van een bandbreedtedie een licht verspreidt. dat in kracht de pitflam- bouwen verre overtreft. Wij moeten opmerkendat deze petroleum- fakkels reeds eenige tijd bij ons te lande bekend zijn en worden gebezigd. Te Utrecht, Goes en teOuden water en mogelijk op meer plaatsen, hebben petroleum fakkels met ronde pitde vroegere flambouwen of pikkransen vervangen. Zij voidoen zeer goed, en verdienenwat bun licbtgevend veimogen en zindeljjkheid in 't gebruik aangaat, verre de voorkeur. Dezer dagen zagen wij een prijs courant dezer petroleum fakkels, in kopervan de heeren Remy Bienfait te Rotterdam, waarop tevens een paar afbeeldingen voorkomen. Wij meenen de aan dagt van belanghebbenden op deze zaak te mogen vestigen. Het model van het geschenkdoor de schooljeugd aan Z. M. den koning aan te bieden, is eindelijk voor het afgieten in zilver gereed gemaakten zal nu aan de beoordeeling van het publiek onderworpen worden. Het oorspron kelijk model heeftofschoon in zijn geheel beboudenin enkele onderdeelen belangrjjke wjjzigingen ondergaan. De arrondissements regtbank te Amsterdam beeft uitspraak gedaan in de zaak vau den heer van A., die op 22 Oct. 11. teregtstond wegens net bezigen van een reeds gebruikt plakzegel. Het bleek toeu dat de beklaagde zulk een zegel bad gebruiktdat reeds vroeger was opgeplakt en afgeschreven welk eerst gebruikt echter vol gens de beer van A.niet door uitgifte van het beplakte handelspapier was gevolgd zoodat het herhaald bezigen niet had plaats gehad om de zegel belasting te ontduiken, De regtbank ver eenigde zich niet met dit stelselmaar besliste dat een plakzegel voor gebruikt moet worden gehouden zoodra het opgeplakt en beschreven is, en dat het niets ter zake doet of daardoor al dan niet betaling der belasting heeft plaats gehad. De beklaagde werd alzoo aan het hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard en ver- ooideeld tot de betaling eener geldboete van /50. Door het 0. M. was de oplegging eener boete van fbOO geeiscbt. r. V66r eenigen tijd werd in de garnizoens innrmerie te Den Helder een soldaat van het daarliggende bataillon infanterie opgenomen die blijken scbeen te geven van zwakke geestver- mogens. Op zekeren nacht was bij verdweuen, en had, zeker in een belder oogenblik, de spaar penningen van een der ziekenoppassers, benevens diens burgerkleederen meegenomen en deze laatste aangetrokken. Weken kng bleef bet, in weervvil van de ijverigste nasporingeu on bekend waar hij zicb opbield doch eindelijk is bij te Amsterdam onfdekt. an het meegenomen geld en de klee- deren was niets meer te vinden. Men zal nu in de eerste plaats een onderzoek instellen naar den staat zjjner geestvermogens. Ie Nieuwediep zal, naar men wilzicb eeue vereeniging vestigen met bet doelom bet mishandelen niet alleen van dierenmaar ook van meuschen tegen te gaan. Tot dit laatste moet vooral aauleiding hebben gegeven het afstraffen der matrozen aan boord vau de daar liggende oorlogschepeu. Voor een paar dagen werden weder vier matrozen, naar wij vernemen om betrekkelijk geringe overtredingeu „afgeran- seld" bun bijnijjk giilen bragt op de voorbij- gangers een akeligen indruk teweeg. Over 12 jaren is de zalmvisscherij op de Nieuwe Merwede verpacht voor f 700 perjaar- dezer dagen heeft weder voor gemeld tijdvak de verpacbting plaats gehad, doch heeft thans onge bragt f 24.000 per jaar. Het Nieuwsbl. van Bergen op Zoom berigt „Ons nieuw oorlogschip de Koning der Neder- landen voor weinig weken te Amsterdam van stapel geloopen is misscbien gedoemd daar te blijyen tot bet kanaal van Holland op zijn smalst af is. De koning kan focb niet door de sluizen van bet Noord-Hollandsch kanaal. Is het om te lagchen of om te wcenen ^lj de onthulling van het monument te tiinneken zal het leger vertegenwoordigd worden door den oudsten officierden oudsten onder- officierden oudsten korporaal en den oudsten soldaat van elk regiment. Dat in Zwitserland niet elk stadje een goede gelegenheid bezit tot ontvangst en herber- ging van vorstelijke personen, bljjkt uit het mede- gedeelde feitdat H. M. de koningin op HD. reis in die streek te Lausanne geen logies heeft kunnen bekoraen zoodat H. M. van haar voor- nemen beeft moeten afzien om daar haar intrek te nemenen zich naar Geneve heeft moeten begeven, om een beboorljjk onderkomen te vinden. aaischijnlijk zal nog in den loop van dit jaar de torpedodienst geregeld en overgebra°-t worden bij een departement. Tevens zal alsdan een afzonderlijk torpedo corps worden ingesteld. Zeer bevredigende uitkomsten hebben de proeven met touwversperringen opgeleverd. Den 1 Oct. van dit jaar telde het leger 48 milicien-onderofficieren en 1694 milicien- korporaalstegen 4 milicien-sergeanten en 1353 milicien korporaals op 1 Oct. 1873. De krachtige pogingen van den min. van oorlog. om uit de gewone miliciens kader fe vormeu bebben dus goede vruchten gedragen. Eene hoogst zelden voorkomende aanklagt is voor eenige dagen te Dalfsen gedaan. Zekere heer V. ontmoette met zijn ledig rijtuig hetwelk met twee paarden bespannen was, den landbouwer M. met een voeder mest. Deze kon doordien bet een zandweg was, niet wijken, terwijl de heer V. niet wijken wilde. Partjjen stonden zoo met bunne paarden tegenover elkanderdeeene wilde niet de andere kon niet. Om een einde aan de zaak te maken spande de landbouwer zijn paard uit en liet den wagen staanterwijl V. nu genoodzaakt was. tegen wil en dank zoo goed mogeljjk voort te komen. Hij verkla'agde den boerwelke nu zal teregt staan wegens belemmering vau den openbaren weg. Met belang- stelling ziet men den afloop te geraoet. Naar men mededeelt, beeft de procured- generaal bij den hoogen raad geconcludeerd tot verwerping van bet door Scheurleer en Wolff ingesteld beroep in cassatie tegen het arrest van bet hof in Overjjselwaarbij hunne openbare teregtstelliug is bevolen wegens valschheid in geschrift en gebruikmaking daarvan. Te Emden beeft een werkman zijn echtge- noote half dood geslagen omdat zij den strop waaraan hij zich wilde opbangen bad doorge- sneden. De proeven te Assen genomen met aard- appelen uit Noord Amerikade zoogenaamde „rozen aardappels" zijn buitengevvoou geslaagd. De opbrengst was bijna drie maal zoogrootdan van andere soorten terwijl die aardappelen op de scbraalste gronden welig tiereu, zonder aan de bekende ziekte onderhevig te zjjn. Desmaak van deze soort munt boven alle andere aardappel- soorten uit. Gedurende bet afgeloopen trimester, zijn aan bet bureel van den burgelijken stand te Brussel 1526 geboorten aangegevenwaarvan 1185 wettige en 431 onwettigeEr werden 485 huwelijken voltrokken en 4 ecbtscheidingen uitgesproken. De fabriek van chemische producten van den heer Poirier te St. Denis is in de lncht gespron- gen. Er zjjn vele personen gewond en gedood en aan de omUggende buizeu is aanzienlijke schade berokkend. Koningin Isabella bevindt zicb, even als het land waarover zij vroeger regeerde in groote geldelijke ongelegenheidvan de 25 millioen francs, die zij in 1868 mede naar Frankrijk bragt, bezit Donna Isabella niets meer. Een klein deel van dit geld is vastgezet voor dotatien aan haar gemaalden prins van Asturie, en de verdere kinderen der ex koningin. Nadat bet geld verteerd was is zij overgegaan tot. den verkoop van bare zeerkostbare verzameling schilderijen. Thans zjjn de diamanteu aan de beurt. Vele jaren geleden werden deze op 9 millioen fr. getaxeerdtegenwoordig zjjn die zeker 15 a 20 pet. minder waard. Zij zijn in de bank van Engeland gedeponeerd en de in Londen wonende Spaansche bankier Sufueta door de ex konigin tot graaf Tore-Diaz verbeven,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1