ALGEMEEN 1 No. 990, ^Voensdag 18 November 1874. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. 14de Jaarg. Folitiels Overzigt. Er zijn feiten iu de wereldgeschiedenis wier draagkracht de eemven trotseert. De invoering des Christendoms, de handeling van den monnik aan de slotkapei !e Wittenbergde Fransche omwecteling van 1789hare gevolgen leven nog en zullen niet ophoudeD, hareu gezegenden, maar ookhelaasverdeelenden invloed uit te oef'enen. Toen voor vierjaren binnen Rome's muren eene bijeenkomst plaats had van louter geestelijkenait geheel ons werelddeelom des pausen onfeilbaarheid uit te spreken vond dit denkbeeld reeds ijverige bestrijding, vooral ook onder de geestelijkheia zeive, maar dat die gebeurtenis van zoo veruitziende gevolgen zou kunnen zijnals meer en meer aan het licht komthadden toen reeds weinigen gedacht. De strijd der geestelijken tegen de wereldlijke magt iu Duitschlaud Italie en Zwitserlandde pennekamp, tusschen mannen van grooten invloed in Engeland aangegord, zij zijn voor een groot deel als een gevolg aan te merken van bovengenoemde gebeurtenis waarbij aan den eenen kant beweerd wordt, dat het onmogelijk is, bij het streng vast- houden aan de jongste Vaticaanscheafkondigingen, tevens een goed staatsburger te zijn, en aan de andere zijde die verordeningen in bescherming worden gcnomen en beweerd wordt, dat zij geen verhindering brengen in de vervulling der staats burgerlijke pligten. Het feit alleen, dat mannen van zulk een hoog standpunt op den staatkundigen ladder als Glad stone en de in hoog aanzien staande bisschoppen Acton cn Manningdezen openbarcn strijd noodig achten, bewijst overvloedig, dat de staatkundige hemel donkere wolken aantoont, waarvan het voor de menschbeid der naaste toekomst zeer te wenschen isdat zij nog in tijds door het bezadigde en weldenkende deel der invloedrijkste mannen mogeu worden verwijderd. Gelukkig de landenwaar de elders reeds woelende strijd nog verre is en men zich krachtig aangespoord gevoeltom dienwaar hij zich openbaartin zijne geboorte te srnoren. Uit Berlijn berigt men dat de om zijn zwakken ligchaams toestand ontslagen graaf Harry von Ar- nim, uit zijn kasteel weer in de gevangenis is over- gebragt. Wat er toe geleid heeft, om den vroeger zoo hoogbijkans naast den keizer geplaatsten man, bij vernieuwing streng optesluiten, daar van is niets bepaalds bekend noch ook van den waren inhoud der papieren waarom de vorige gezant van zijn hoog standpnnt in de diepte der gevangenis is afgedaald. De hovigste stor men treffen de hoogste boomen. Het in ons vorig nummer medegedeelde berigt, dat don Carlos op Franschen bodem cn misschien buiten den vcrderen Spaauschen strijd zou ge plaatst zijnheeft zich niet bevestigd. Zeer waarscbijnlijk hebben de Fransche ambtenaren een oogje toegedaan en bun welkomen gastvviens bcrhaalde overkomst bun geen windeijeren aan bragtstilletjes weer over de Pyreneen laten trekken. Zeer zeker zullen de bewoners dezer zuideljjke Fransche gewesten nog eens gewagen van den goeden tijd van den Carlistenstrijd. Trouwens, geloofwaardige personen, die Frank rijk van tijd tot tijd bezoeken gewagen van de groote lusteloosheiddie daar in aile zaken beerscht. Het is, of er een algemeen wanfrouwcn in de toekomst bestaat zoodat zij, die geld be- zitten, het meer en meer in veiligheid zoeken te brengen en bunnen handel of hunne industrie aan kant doen. En wezenlijk als men b, v. let op den uitslag der jongste verkiezingen, dan zijn de vragen wat Wil Frankrijk waar gaat het been volstrekt niet te beantwoorden. Hier zegeviert een repu- blikeio daar een Bnonapartistelders ecu geest- verwant van de beginselen der commune. Hoe zullen al deze partijen zich verstaan en zal niet weer nieowe botsing nieuwe strijd om het oppergezag het land verrioelen De berigten van het oorlogstooneel luiden voor de Carlisten bij vooi(duringongunstig. De Btad Irun is ontzef. N'euzen, 17 November. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen dingsdag 24 November. Een bij de regering uit Indie ontvangen telegram van 7 November jl. meldt, dat te Atchin zeven versterkingen zjjn genomen en de geheele Pedir dijk in ons bezit is. Daarbij is 6en man gesneuveld en zijn de overste Diepenbroek en 17 man gewond. De vijand ismet een verlies van 60 man aan dooden gevlugt. De gezondheidstoestand blijft dezelfde. Breskens 16 November. Tot hulpon derwijzer alhier is benoemd de hcer H. A. Carpreau van IJzendijke. In den tuin van den heer Chr. Risch alhier, bevindt zich een appelboom, die voor de tweede maal bloeit en waaraan ook reeds vrucht is te bespenren. Ook in 't voorraalig vierde district van Zeeland doet zich 't gemis van hulp bij 't onder - wijs gevoelen daar reeds sedert anderhalf jaar de school te Zuidzande een hulponderwijzer heeft moeten ontberen ook te Retranchement ziet meu reeds lang te vergeefs naar zoodanige hulp uit. De arrondissements regtbank te Goes heeft dd. 5 October de navolgende vonuissen uit^esnro- ken als 1. L. P. B., zoon van Willem, 32 jaar, zaak- waarnemer, geboren en wonende te Neuzen schuldig verklaard aan poging tot eenvoudigen dietstal, gepleegd onder verzachtende omstandi"-- heden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevange nisstiaf van een maand en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. 0. d. B.34 jaarwerkvrouw, geboren en wonende te Hulst, defaillante, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstalgeplsegd onder ver zachtende omstandighedeu. Veroordeeld bij ver- stek tot eene gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten van het regtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. a. D. E. d. P., zoon van Dominions24 jaargeboren en wonende te Koewachtb. J. M. M., 20jaar, zoou van Dominions, landbouwer. geboren en wonende te Koewacht c. A. v. W., zoon van Serapkinus, 22 jaar, landbouwer, ge' boren en wonende te Stekenebeklaagd van moedwillige mishandeling, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. 4. J. A. d. K. zoon van Samuel Franciscus 23 jaar, landbouwersknecht, geboren en wonende te Koewacht, beklaagd van moedwillige mishan deling, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Dezelfde regtbank heeft op dd. 12 October nog het volgende vonnis uitgesproken E. A. d. M., zoon van Karel Louis, 24 jaar, vissc'uer en schippersknechtgeboren en wonende te Philippine, schuldig verklaard aan geweldda- digheid tegen ecu agent der gevvapeude magtin de waarneming van zjjnen dienst, waardoor bloed- storting is ontstaau gepleegd onder verzachtende omstandigbeden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangennisstraf van acht dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. De hooge raad heeft uitspraak gedaan in de belangrijke tiendqnaestie tusschen den beer M. Volkrijk Liebert, to Middelburg en het kroondomein of bij afkoop van tienregt ook de waarde der slapende tiend moct worden berekend In overeenstemming met de conclusie van den advocaat generaal heeft de hooge raad beslist, dat bij afkoop van een tiendregt van een blok, waarvan de tieuden gedurende de laatste 15 jaar in 6en massa in het openbaar werden verpacht, alleen de gemiddelde opbrengst dier verpachtingen tot maatstaf voor de berekening der afkoopsom moet strekken en de tiendheffer geen regt heeft om bovendien vergoeding voor de zoogenaamde slapende tienden nl. van vveilanden, boomgaarden, bosschenenz.in het tiendblok gelegeute vorderen. Te Goes werd dezer dagen aan een ingezetene van die gemeente ziju 27e kind geboren. De man is ruim 60 jarer. oud, bad bij zijn eerste vrouw 18 kinderen waarvan nog 6 in leven zijn terwjjl zijn tweede vrouw hem 9 kinderen schonk, waaronder tweemaleu twcelingen deze negen laatste zijn echter alien overledeu. In de gemeente Kattendijke c. a. zijn de tractementen der hoofdonderwijzers met Jan. 1875 aldus verhoogd. Voor dien te Kattendijke met f 100, zoodat dit voortaan f 600 zal bedragen, en voor dien te Wilhelminadorp met/"30waar door bet op f 700 gebragt is. 16 Zierikzee hebben de vorige week ler veikiezing van twee leden voor de kamer van koophandel en fabrieken van de 170 kiezers er slechts 9 zegge negen hunne stem nit- gebragt. Bij der, minister van justitie zijn in over- weging wetsontwerpen tot regeling van de regts- persoonlijkheid der cooperatieve vereenigingen en tot regeling der makelaardij. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kenr.isdat op den 16 Dec. van dit jaar in het gebonw der polytechnische school te Delfteen vergelijkend examen zal worden af- genomen van hen die voor de betrekking van adjunct-ijker der maten gewigten en weegwerk- tuigen in aanmerking wenschen te komen. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van f lTOO. Aanmelding v66r 25 November 1874 schriftelijk bij het departement van binnenland sche zaken. Sedert eenige dagen zijn te Rotterdam aangebragt de ten gevolge van bekoraen lekkage beschadigde vrachtgoederen nit het Engelscbe stoomschip Aurora. Kort na de lossing bleek het, dat sommige der balen en zakken eene groene kleur hadden aangenomen, doordicn, zich ocder de lading eenige vaatjes met zvvavelzure koper oxyde hadden bevondenwelke wrak ge worden waren en waarvan de inhoud vermengd was met het door het lek ingestroomde water. Daar deze zwavelzure koper oxyde behoort tot de zware vergiften en de door het vergiftigde water aangetaste eetwaren als rijstkoffij suikerthee enz. zeer nadeelig voor het gebrnik zouden kunnen zjjn heeft de politie te Rotterdam maatregelen genomenwaardoor zij hoopt de ontvangers zoowel als de koopers en verbruikers dier waren te kunnen vrijwaren voor groote onaangenaamheden en nadeelige gevolgen. Voor het prov. hof in Zuidholland wordt een proces gevoerd ter zake van het faillisement der firma Overklift Co., te den Haag. De vader der voortvlugtige firmanten eischte uit den boedel een aantal door hem ter bewaring gegeven waarden. Verschillende dergelijke vorderingen van andere crediteuren waren door curators ,°op toewijzing van de regtbanktoegestaan doch tegen den eersfgenoemdehoewel ook door de regtbank gegrond geoordeeld teekenden"zij ver- zet aan. De uitspraak van het hof deelen wij later mede. De kleine schooner Maroni Packet slechts twaalf lasten groot en bemand met vier personen heeft na eene reis van 66 dagen van Nieuwe- diep Suriname bereikt. De kapitein was verge- zeld van zijne vrouw en twee kinderen. Van 4 tot 31 October jl. zijn in het rijk 116 runderen door longziekte aangetast. In het vorige tijdperk van 4 weken waren 82 runderen door die ziekte aangetast. Te Breda zal van wege de vereeniging van industrieelen en werkbazen in het jaar 1875 eene provinciale tentoonstelling van nijverheid in uitgestrekten zin plaats hebben. Voorloopig is de opening der tentoonstelling bepaald op dingsdag den 13 Julij 1875 en de sluiticg op 8 Augustus. Een bewoner van Texel vermiste dezer dagen een bankbiljet van f 60, zeker wist hij dat hij het in een kast geborgen bad doch het zoeken bleef vruchteloos, en men maakte allerlei gissingen toen het gekrab en geknaag van muizen hem opmerkzaam maakte en het bleek weldra dat de muizen er zich van meester hadden ge maakt. De mau had het geluk het bankbiljet alhoewel zeer beschadigd uit bet mnizennest te redden. Te Doetinchem bestaat het plan tot het oprigten eener kunstkoffijfabriekonder de surrogaten voor dit fabrikaat wordt eeu houtsoort opgenoemd die natuurlijk vooraf een bijzondere bereiding moet ondergaan naar men verneemt zal aan dit doel langzamerhand een geheel bosch worden opgeofferd. Als eene enriositeit deelt men aan de Arnh. Ct.. mede. dat de gemeenteraad van Veenendaal een request heeft opgezonden aan Z. M. den koning. met dringend verzoek om als bnrge- meester van Veenendaal te benoemen den heer van der Zandevroeger hulponderwijzer aan de openbare school aldaarthans hoofdonderwijzer, brievengaarder. voorzangerkoster enz enz. te Kerkwerve in Zeeland. Naar men verneemt zijn te Groningen eenige heeren overeeugekomen een proef te nemen met het voor eigene rekening slagten en verkoopen van een of twee runderenteneinde eenige meerdere zekerheid te erlangen in het vraagstnk der vleeschprijzen. Donderdagavond greep te Groningen cen droevig tooneel plaatswaarbij de sterke drank weder geen gering deel der schuld heeft. De aldaar gestationeerde rijksveldwachter B. kreeg in opgewonden toestand twist met zijne huis- vrouween feitdat reeds herbaaldelijk was voorgevallen. Eensklaps grijpt hij zijn geladen revolver, schiet daarmede naar het hoofd zijner vrouw, gelukkig zonder haar ernstig tekwetsen en drukt daarna het tweede schot zich zelven in den mond af, met het gevolg, dat hij on- middelijk dood ter aarde stortte. In de Herald of peacehet orgaan van den Engelschen vredebond, wordt gevvag gemaakt van het voorstel der heeren van Eck en Bredius over arbitrageze zegt dienaangaande het vol gende Wij wenschen ten zeerste dat de motie door de tweede kamer zal worden aangenomen. Geen land der wereld kan beter dan Nederland zich aansluiten bij de bewegingdie bjj regeling der verhoudingen van de beschaafde staten de wet in plaats van geweld wil stellen. De Hol landers hebben ten voile bewezeu dat zij geen misplaatste voorliefde hebben voor den moed die een eerste bestanddeel van den oorlog uit- maakt. Geen volk der wereld heeft heldbaftiger gevochten dan zij, en bijna altijd, wij moeten bet billijkerwijze erkennen uitsluitend om zich te verdedigen. Nieraand kan hen dus van vrees of lafheid verdenken. Doch sinds vele jaren zijn zij reeds den vredelievende weg opgegaan althans met betrekking tot bun Europeescbe verhoudingen en wij vertrouwen dat zij in deze crisis bun hulp niet zullen weigeren om de pogingen te steunen tot bevestiging van den Europeescbe vrede op vaste en duurzame grondslagen. Uit eene officieele opgave blijkt thans, dat de Atchin oorlog tot dusver reeds 2124 slagtoffers alleen aan gesneuvelden en ten gevolge van bekomen wonden of door ziekte en vermoeijenis overledenen kosten verder (met inbegrip van 6 millioen voor de uitbreiding van de marine). 23 614 000 in geld. Te Newcastle vreest men algemeen dat de stoomboot King Leopold met man enmuis, tel- lende 20 koppenvergaan is. De genoemde stoomboot verliet. Newcastle even voor den storm en sinds dien tijd heeft men niets meer van haar vernomen. De brik Qualia zou na den vreese- lijken storm een ontredderd schip gezien hebben, de beschrijving waarvan veel overeenkomst heeft met bedoelde stoomboot. Door de hooge zee was het de Qualia niet mogelijk het wrak te naderen. De schroefboot Greece door wier bemidde- ling eerst voor kort over de 400 passagiers van de Europe van een anders onvermijdelijken dood gered zijn is weder in de gelegenheid geweest tot redder van schipbreukelingen tedienen. Dit- maal waren het slechts 2 personen doch deze hadden reeds 7 dagen zonder eten ofdrinkenin een ligte boot op zee rondgezwalkt. Zij hadden reeds alle hoop op redding opgegeven en zich op sterveu voorbereid toen zij op eens het ge- rnisch van een naderend schip vernamen en nu te zamen om hulp riepeu. Van de Greece werd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1