ALGEMEEN No. 989, Zaturdag 14 November 1874. 14de Jaarg, Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berigten. Ingezonden Stukken. JPolitiels Overzigt. Sedert de erkenniug van Spanje door de Euro pescbe mogendbeden en inzonderheid door Frank- rijkis de zaak der Carlisten gaandevveg acbteruit gegaan. Waar vroeger de partijgangers onverbinderd op Franscheu bodem zich been en weder bewogen bij overwinningen bunnen buit verzamelden en bij nederlagen zicb herstelden, nieuw krijgsvolk aanwierven en nieuwe wapenen zieb verschaften, zijn sedert dien tijd dagelijks die gelegenheden ingekort en de voorspelling wordt bevestigd, dat zonder deze Franscbe onder- steuning de tegenwoordige Carlisten opstaud weldra gebroken zoude zijn. Reeds bad don Alphonsode neef des hoofdmans en zijn mede- pretendentSpanjes grondgebied verlaten en nu komt ook de belangrijke tjjding, dat don Carlos zelf, op Franscb gebied overgegaan of gevlugt, door Spaansche agenten in bet oog gebouden en waarscbijnlijk door de Fransche overheden belet zal worden weer naar Spanje terng te keeren. Bevesligt zicb deze tijding uit Madrid, die reeds uit Bayonne en Parijs bekracbtigingerlangde dau is vrij zekcr de opstand spoedig terug ge- bragt tot sckermntselingen in de bergengten die ecbter nog geruinren tijd kunnen aanhouden, onidat een groot aantal der opstandclingen be zwaarlijk bunne zwerf en rooftogten zuileu willen opgeveu. Tot zoover iacbt dus Spanje eene toekomst van berstel toe, nraar aan den auderen kant scbijnt weer nieuwe tweespalt op touw. De oude partijen op staatkundig gebied wacbten slechts de gelegeubeid af ora elkander bij vernieuwing te bestrijden. Men durft zelfs de volksvertegen woordiging niet bijeen te laten koareo, uit vrees voor nuttenloozen strijd die bet regeren tot eene totale onmogelijkbeid zoude maken. Uit Frankrijk komt het berigt van onder bandelingen over een buweljjk tusseben den kei- zerlijken prins en eene docbter van grootvorstin Maria van Rusland. Dit berigt zal missehien wel weersproken worden. Vorstelijke personen laat men zoo dikwijls zicb lieren (men denke aan onzen kroonprins) dat daarop weinig te rekenen valt. Tocb is de jeugdige prins nog zeer waarscbijnlijk bestemd om eene gewigtige rol op het staatsgebied te vervullen want even- als deumaal Napoleon III de leus verkondigde „ik vertegenwoordig de wraak van Waterloo en die kreet na 56 jaren, bleek nog niet in de Franscbe harten te zijn uitgestorven zoo zal mis- sc'uien deze prins nog cens de beraut zijn onder wiens banier men „de wraak van Sedan" tot eene volksleuze zal rnaken. Wie bet Fransche volk kent, weet, dat deze hoop krachtig in zijn hart leeft en wat ook moge stilstaan niet de gebeele bervorming van het Franscbe leger. Het terretoire leger of liever de landstorm wordt even als 'toverige, met de uiterste zorg naar het Duitsche ideaal van legervorming ingerigt zoodat binnen een niet ver verwijderd tijdperk een geheel herscbapen leger tegenover 't Duitsche zal staan. Of ecbter met den vormook bet Duitsche gebalte zal worden verkregen bet is niet wenscbelijk dat Europa daarvan binnen kort eene proef zie nemen. Dat Noord Duitscbland op dit gebied ook niet werkeloos is. blijkt uit het feit, dat de rijks- begrooting voor oorlog weer 45 a 50 inillioen thaler hooger is, dau die voor 1874. Men berinnert zich de brochuren tijd in Frank rijk, toen zelfs Napoleon zich als auteur van meer dan den gescbrift opwierp of altbans kon geacht worden de pen der schrjjvers te rigten. Thans scbijnt men in Eugeland dien weg in te slaan en beginnen de cerste mannen des lands bunne inzigteu over den godsdienstigen en staatkuhdi- gen toestand in kleine gescbriften bloot te leggen. Lord Gladstonede mandie jaren lang bet Engelsche staatsschip bestuurde en wiens talent eenenPit. Wellington, Palmerston enz. berinnert, heeft zijne gevoelens over bet tegenwoordige Btreven der kerkelijke partijen geopenbaard. Men verwachtdat dit woord de vonk zal worden voor een vurigen pennenstrijd. INeuzen, 13 November. De najaars paarden- en veemarkt alhier was slecht voorzien. Er waren aan de lijn slechts 40 runderen en 3 paardenterwijl een GOtal varkens was aaDgevoerd. Premien werden uitgereikt aan C. Lambrechts te Eertvelde, voor de meest aangebragte runderen en bet schoonste van buiten bet district alkomstige sluk rundvee; E. J Levi te Neuzenvoor den schoonsten stier M. Loof te Neuzen voor de meeste paarden Jac. van de Wege te Neuzen, voor bet schoonste paard L Bareman te Hoek voor het schoonste stuk rundvee uit het district aangevoerd en A. de Mejj te Zniddorpe, voor hot grootste getal aangebragte varkens. Naar wij vernemen heeft mr. C. J. Pick6 te Middelburg zich de benoeming tot algemeen voorzitter der maatschappij tot bevorderiug van landbouw en veeteelt in Zeelandin plaats van jonkheer mr. C. van Citters, later, welgevalleu. Uit hetgeen de beer Saaijmans Vader in de zitting der tweede kamer medegedeeld heeft, valt af te leiden dat bij bet volgend jaar bij gelegenheid van zijne aftreding als lid voor het district Goes zicb niet weder verkiesbaar zal stellen. - Men schryft uit Yerseke, 9 November; Do stormschade aan den nieuw aangelegden oesterput alhier is geheel hersteld men booj)t tbans op een spoedige voltooijing. Als een bewijs van buitengewone groeikracht deelt men mededat bij een landbouwer onder Renesse op den kouden grond meekrap is geteeld, die den 26 April dezes jaars geplant en den 31 October is gerooid en toen een lengte had van 11 palm en eene zwaarte als van 3jarige meekrap In de loop vau bet tegenwoordige zittings- jaar zal bij de staten generaal aanbangig worden gemaakt een nieuw wetsontwerp tot regeling van bet toezigt bij het maken van inrigtingen die gevaar. schade of binder kunnen veroorzaken. Bij dit ontwerp zal op de behoefte aan open bare slagtbuizen worden gedacbt. De minister van financien biijft blijkens zijn memorie van antwoord van oordeeldat de aanbieding eener nieuwe muntwet op dit oogenblik ongeraden is ook op grond daarvan dat over^ de vraag of de depr6ciatie van het zilver blijvend zal zijn. de desknndigen het nog niet eens zijn. De provinciale staten van Zuid-Holland hebben met 46 vau de 73 stemmen tot lid van de eerste kamer der staten generaal gekozen mr. A. Bluss6. Het Nieuws van den Dag meldt Het denkbeeld om generaal van Svvieten een eeresabel te geven vond weerklank, niet alleen in Amsterdam, maar ook elders. Blijken vaii instemming met dit denkbeeld geworden ons uit alio oorden des lands. Er waren er bereid zicb tot een commissie te vormen om dat doef te bevorderen doch wij ontvingen een schrijvetr van den geeerden generaal waarin hij ons verJ zoekt mede te deelendat hij, boewei'dankbaar voor het geopperde denkbeeld, het toch niet gaarne tot nitvoering zou zien komen. De generaal scbrijft ons o. a. „Nu ik van vele zijden de betuiging ontvang, dat de kern der uatie niet deelt en ook niet ge- deelt heeft in de afkenring die over mijn militair en staatkundig beleid is uitgesproken waar scbijnlijk omdat men te haastig geloof heeft gestagen aan de valsche voorstelliugen van onkun- digen o, onverstandigen of wel omdat men 6ok maatregelen van dwang huldigde, die ik echter strjjdig acbt met onze bestemming om in den Indischen Arcbipel slechts door den invloed der bescbaving en ons zedeiijk overwigt werkzaam te zijn, en schadelijk voor het oogmerk dat wjj in Atchin willen bereiken nu heb ik zooveel voldoening en gevoel ik mij zoo gelukkig de pressie van andersdenkende te hebben weerstaan, dat de verwezenlijking van het denkbeeld van den aan u gcrigten brief mij dat genot bederven zoude." Met het oog op dezen wenschvinden wij geen vrijheid bet denkbeeld verderleondersteunen; dit is ook de reden vvaarom wij de over dit onderwerp aan ons gerigte brieven nu onbeant- woord kunnen laten. De door ons ontvangen f 100 zullen wij inge volge den wensch van den inzenderovermaken voor de gewonden en zieken bij Atchin. De beeren Landr6 Glinderman te Am sterdam hebben bier te Iande ingevoerd de En gelsche aardnppelroojjersdie in den tijd van anderbalf nur het dagwerk van twaalf man verrigten. Naar bet Hbl. verncemt zal de landbouw- school te Warffum aan welke instelling door bet rijk en de provincie subsidien worden verleend, spoedig worden opgeheven wegens gebrck aan leerlingen en onderwijzend personeel. Het plan nioet bestaan om die school elders in de provincie Groningen te vestigen welligt in de hoofstad. De inspecteurde beer Salverda, heeft dezer dagen in de provincie en gemeente Groningen een en ander onderzocht. De schrijfster van Jozua Davids beeftop de 6e editievan hef. werk kaar waren naam geplaatst. Zij heet E. Lynn Linton. Voor een peer, in den fuin van den heer van der Marck te Grave gegroeid is 10 geboden. Zij is lang 19 cm., beeft een omtrek van 44 cm., en weegt 14 ons en 3 lood 12 andere peren aan denzelfden boom wegen te zamen 73 ons In den tnin van den heer S. P. Gastpastoor J.® eezeis eene meloen gegroeid, zwaarrnim 67 kilogrammen. Een jongeling uit Brussel verloar dezer Jockey club te Parijs eene som van 80.000 frank en daar bij dit geld niet onmidde- li.)k kon betalen werd hij zinneloos. Zijne krank- zinnigheid openbaarde zicb op de zonderlin<*ste wijze; hij kocht een vijftigtal kruisen van&het Iegioen van Eer deed al de Belgen die hij te Parijs kende bij hem komen en decide deze decoiatien onder ben uit. Een bloedverwantis hem te Parijs gaan balen om hem naar Belgie terug te brecgen. le-Luik bevindt of bevinden zicb tbans Millie Lhnstmede vrouw met de twee hoofden. Zij schijnt of scbijnen eenig verschil gehad te hebben met den directeur van den cirque Am6ricain welke baar voor 2500 francs pe>- week had geengageerd. Zij riep of riepeu den bijstand van een advokaat in deze beeft haar een akte doen teekenen. Eerst teekende Mdlie Schmidt waarop zij de pen aan de andere gafdie Dhristine Schmidt teekende. Gelukkig is de zaak geschikt, en missehien is het geheele begin van een proces niet anders dan eene reclame van den heer directeur van den cirque Ain6ricain. Op de lijn Kessel Leuven heeft weder een spoorwegougeluk plaats gehad, veroorzaakt, zoo- als men zegtdoor de zware mist. De reizigers- trein nit Mechelen liep op de reizigerstrein uit Brussel waardoor eene vreeselijke botsing ont- stond. De heer Pierrepastoor te Leuven die zoodia hij de schok voelde uit de waggon sprong is met het boofd op den grond geslagen en was onmiddelijk een Ijjk. Vele anderen zijn in meer- dere of mindere mate gekwetstterwijl verscbei- dene waggons geheel verbrjjzeld werden. Het ongeval had plaats zondagavond ten 8 ure, ten 11 ure was do lijn weder vrij. Kullmana heeft bepaald geweigerd zich tot prins von Bismarck te wenden om vergiffenis in welk geval zijn straf waarschijnlijk zou zijn verminderd. Herhaaldelijk bleef hij verklarennogjuist zoo over Bismarck te denken als toen hij den aanslag deed. De Ivoln. Ztg. deelt mede, dat, voor zoo ver zich thans over de zaak laat oordeeleu het gieten der keizerklok voor den Dom te Keulen als goed gelukt mag worden beschouwd. Binnen 14 dagen zal de nieuwe klok te voorschijn wor den gebragt. - De 70jarige Zweedsche ingenieur Ericson, uitviuder der monitorshoudt zich tegenwoordig te New-York bezig met de vervaardiging van eene nieuwe soort van torpedo's. Hij wil die uitvinding waardoor, zoo als hij zegt, deZweed- sche knst tcgen iederen vijand kan worden ver- dedigd aan geen ander dan aan zijn vaderland Zweden aanbieden, omdat hij ze als zijn laatste werk beschouwt. De New York Times bevat de volgende zeer belangrijke opmerkingen voor landverhuizers naar Noord-Amerika Landlieden moeten niet in den herfst naar Amerika gaan of zo loopen gevaar in den win ter van honger te sterveu. Schrijvers en koop- lieden zonder kapitaal zijn er niet tegebruiken. Bekwame handwerkslieden zouden goed te regt kunnen wanneer de arbeidersvereenigingen hen niet dwongen met hen strike te maken. Het best kunnen teregt landlieden met eenig kapitaal, maai alleen als ze in de lente komen. Over t algemeen is er thans voor vreemdelingen weiuig kans tot slagenomdat er groote slapheid in de zaken heerscht. Het circus Suhr te Bucharest was dezer dagen het tooneel van een belangwekkenden worstelstrijd. De athleet van het gezelschap zekere Rigalhad den sterksten Rumenier nitgedaagd en naar bet heetc had zich iemand aangemeld op voorwaardo, dat hij onbekend mogt blijven en had dus zijn gelaat achter een masker verborgen. Wiezoo dacht men algemeen, kon de gemaskerde anders zijn dan de met reuzenkrachten begaafde prins Stnrdza Op den bepaaldeu dag was het circus stamp vol; De gemaskerde bebaaldede overwinning. Zoo ging bet zes dagen achtereen tot niet geringe voldoening der met nationalen trots beziefdo Rumeniers. Den zevonden dag echter verloor de onbekende te midden der worsteling zijn masker en daar zag het publiek voor zich niet prins Stnrdza, maar den clown van het circus. Algemeene verontwaardiging onder de bij den neus genomen Rumeniers! Ter naauwernood gelukte het der politie het circus voor vernieling te bewaren maar de directeur had zijn doel bereiktgedurende zeven dagen had hij verbazend hooge ontvangsten gemaakt. In uw geeerd numiner van den 7 dezer maand werd gewag gemaakt van de behandeling eener politieovertredingwaarvan de betichten werden vrijgesproken door het kantongeregt te Axel bij vonnis van den 11 Augustus 11., waarna de heer officier van justitie de zaak in hooger regt beriep voor de regtbank van Goes, welke het vonnis van den eersten regter bekrachtigde. Uw correspondent wijst voornamelijk op het gedrag van den aanklager tegenover de houding zijns schoonvaders en de naaste familie zijner overledene vrouw. Ik begrijp die dubbel afkeureaswaardige hou ding, zoo hij die noemt, van den aanklager niet. Is het missehien omdat hij niet onwetend wilde zijn van hetgeen die schoonvader verrigt had, buiten de kennis van zijne eigene kin- derendoor alle zijne goederen te verpanden buiten de gemeenschap in voordeel van zekeren notaris, {die er het grootste be'ang bij had, en hij niet heeft willen toestemmen en zich gezamenlijk met de e i g e n kinderen van zijnen schoonvader heeft verzet tegen de verkooping der questieuse lauden van den Canisvlietpoldei-', ter uitzondering van zijnen anderen schoonzoon, die zich met den schoonvader heeft aangeslo- ten die verkooping te doen verrigten. Dit laat zich ligt begrijpen daar hij door zijn vak niet onervaren kan zijn, wanneer het voordeel geldt. De moed raijne regten te handhaven zal mij niet ontbrekenmaar zal tot geene intrigues of alle andere slechte doeleinden mijne toevlugt nemen daar ik mij nooit met het onregt zoude willen voeden. SEr/zAETE, 11 November 1874. ZE ETIJDICV GrEfN. Van 6 tot en met 12 Nov. zijn in deze haven binneugeko - men, bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen als; 6 Nov. Belg. bark Emile, kap. Dahl, vau Arendal met riken* hout. Eng. itoorab. Colletis, kap. J. Ellwood, vau Goole met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1