ALGENEEN No. 988. Woensdag 11 November 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. Buitenlandsche Berifften. lngezonden Stukken. JPolitiel* Overzigt. Amerika is tocb altijd de oude wereld voor- uit, al is bet ook in staatkundige leuzen. Men herinnert zichhoe bij ons te lande de leuze „liberaal" voor eeu aantal jaren bijkans geteekend stond als de roode vlag, die bet rustige scheepje des vaderlands in de grootste gevaren ja naar den afgrond zoude voeren „liberaal,' synoniem met het sloopen van het gebouwhet verwer- pen van wet en orde in het vaderland. Thans wil iedereen liberaal zijn, maar republikein En toch is laatstgenoemde lenze in Amerika het symbool van behoud stilstand achteruitgang. „Democraat" is nu het wachtwoordwaarmede men bij de laatste verkiezingeu de overwinning met 40.000 stemmen op de achterblijvende republikeinen heeft behaald en niet zwak is de juichtoon, die wordt aangeheven. Uit Frankrijk weinig belangrijks. Na de ver- kiezirigen voor de algemeene radenzullen nu ook die voor de gemeenten plaats kebben. Men heeft dus vooreerst weer ietswaarmede men zich kan bezig kouden. Men brengt ook nu den Pruisiscken gezant von Arnim in verbinding met de aftreding van Thiers, alsof deze daarin een handje zou gekolpeu heb ben maar dat zijn van die diplomatische wegen, waarop wel nooit het heldere daglicht zal vallen. Uit Spanje berigt men het bombardement van het grensstadje Irun een plaatsje van ongeveer 3 a 4000 inwonerswaarvoor echter de Carlis- ten tot nogtoe het hoofd hebben gestooten. Woensdag morgen te 7 ure werd het vuur uit twee batterijen geopend. De republikeinen of verdedigers beantwoordden dit met twee batte rijen uit gedetackeerde forten. Bovendien stond er een stuk op den kerktoren en een op eene brug bij Behobia. In de stad werd een priester doodgeschoten en ondersckeidene personen werden gewond. De bevolking verliet de stad, een bewijs dat deze nog niet geheel ingesloten is. Naar alle geruchten moet men gelooven, dat Alfonsus de zaak der Carlisten en Spanje ver- laten heeft. Uit Hendaye wordt aan de Times meege- deeld dat thans uit Parijs uitdrukkelijke bevelen gekomen zijn, om alle Spaujaards zonder uit- zonderingte verwijderen uit de grenssteden aan den regteroever van de Bidassoa, Hendaye, Behobia en Birioto. V66r den avond van den aauval op Irun moet het bevel zijn gegeven opdat er geen gevaar zijdat zij deelnemen in dien strijd. De correspondent voegt er bij, dat dit bevel onder de bevolking groote verslagen- heid heeft gewekt, daar vele dezer vreemdelingen geen middelen hebbenom de reiskosten te betalen en niet weten, waarheen zij zich zullen begeven. Het lang geopperde plan, om Eogeland en Frankrijk door een onderzeescken weg te verbin den krijgt meer kans op verwezenlijking, daar het een punt ,van overweging bij de regering uitmaakt. Neuzen, 10 November. Z. M. heeft benoemd tot kantonregter te Hulst mr. F. I. A. Walter, advocaat te Breda en tot griffier bij het kantongeregt aldaar C. A. Vieweg, candidaat notaris te Leur (Noora Bra bant). In de vergadering der provinciale staten van Zeeland op jl. vrijdag is nog een adres in gekomen van J. de Feijter c. s. te Hoekinge landen vau den Willemskerkepolderhoudende verzoek om onder een afzonderlijk bestuur afgescheiden van dat van den Lovenpolder te komen. Dit adres is aan gedeputeerde staten verzonden om onderzoek en berigt in een vol gende vergadering. Mede werd behandeld Een gewijzigd voorstel van gedeputeerde staten, betreffende de aanvragen van gemeentebesturen om rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen. Dit gewijzigde voorstel strektom aan de gemeente Graauw een renteloos voorschot toe te staan van f 8000 en aan de overige aanvra- gende gemeentebesturen te kennen te geven dat hun verzoeken niet kunnen ingewilligd wordcn. Dit voorstel is met 22 tegen 17 stemmen aan- genomen. Voorts is met 32 tegen 7 stemmen besloten op een ingekomen missive van den minister van binnenlandsche zaken betreffende de aanvrage van de gemeente Philippine om een renteloos voorschot voor de bestrating van de Posthoorn- straatwaartoe de minister bereid is de helft der kosten voor rijksrekening voor te dragen indien de provincie de andere helft wil toestaan te antwoorden dat de provincie niet in de mogelijkbeid verkeerd om de gevraagde hulp te verleenen. Het voorstel tot het nader vaststellen der grenzen van de werken tot zeewering en oever- verdediging van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen. Zonder koofdelijke stemming goedge- keurd. Nog is behandeld het gewyzigde voorstel van gedeputeerde staten tot wijziging vanhetalgemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland met verschillende daarop voorgestelde araendementen. Het bekende amendement van den heer Fokker, ten doel om terug te komen op het besluit der staten van 7 November 1872 tot toelating van vrouwen in de vergadering van ingelanden en dus ook tot de uitoefening van het stemregt ter benoeming of aanbeveling van bestuursleden is met 24 tegen 16 stemmen verworpen. De werkzaamheden werden verdaagd tot za- tnrdag morgen ten 10 uren. Te Sluis klaagt men er overdat de stukboter te weinig gewigt heeften wenscht dat daarop toezigt gehouden worde. Hetschijnt overal het geval te zjjn dat wat een bepaald gewigt hebben moetbij de bereiding daar een weinig dikwijls wat heel veel onderblijft. Politie toezigt was kierop even als vroeger zeer wensche- lijk. Men meldt ons uit Middelburg dat de heer C. E. Pluggevroeger horologiemakertwee doeltreffende toestellen heeft vervaardigdten- einde alle botsingen op spoortreinen te voor- komen. Het lste toestel dat door de locomotief zelf in werking gebragt wordt geeft het sein dat de lijn bezet is tot op 1/2 uur afstand. Het 2de is een toestel waardoor de station- chefswachters enz. altijd in de gelegenheid zijn de trein die in voile vaart is, te doen stop- pen. Vertrekt dus de trein van station A geeft die zelf het sein naar station B is aan station B. intusschen onraad kan men nog tijdig door het 2de toestel de trein waarschuwen. Zoo ook wanneer de lijn door een paard of rund wordt bezet kan de wackter, onraiddelijk de trein doen stoppen. Bij mistig weer zijn die toestellen ook zeer goeden werken zoowel op den dag als des avonds zeker. Het is te hopen dat elke spoor- weg maatsckappij spoedig de nieuwe uitvinding onderzoeken en de toestellendie betrekkelijk met weinig kosten kunnen aangelegd worden tot zekerheid van hun materieel en het reizend publiek mogen aanwenden. Men schrijft uit GoesJl. zaturdag had kier een ernstig ongeval plaats. Een jongmeusch, inwonende bij zijn oom en tante alhier hield zich in de kamer bezig met het schoonraaken van een revolver, die geladen was. Onder dit bedrijf ging de revolver af met het ongelukkig gevolg, dat de juist nader tredende tante door den kogel getroffen werd. Naar het schijnt is de kogel niet uit het lig- chaam te verwijderen zonder eene nieuwe ver- wonding te veroorzakendie gevaarlijker is dan de nu aangebragte. De vrouw bevindt zich naar omstandigheden redelijk wel. Uit Bath schrijft men van 7 November De ziekte in de aardappelen ontwikkelt zich kier zoo sterkdat eene groote boeveelheid uit kelder en schuur naar den mesthoop wordt ge bragt. Met het oog op het tijdstip van de afleve- ring der milicieus, ligting 1875, heeft de minister van oorlog te kennen gegevendat de garnizoens-verwisselingen v66r of uiterlijk op 1 Mei in den lande afgeloopen moeten zijn. Men schrijft uit Schiedam Meermalen werd in de dagbladen melding gemaakt van toovergeschiedenissen waarvan men door geestenbezwering of andere zonderlinge mid delen genezen werd. Een dergelijk verhaal dat helaas door sommige lieden nog maar al te gretig voor goede munt wordt aangenomen', kwatn ons jl. vrijdag teroorenhet werd ons op de volgende wijze medegedeeld „Een huisvader alhier verhaalde een zijner kennissen dat zijn kind, oud drie raaanden ongesteld was en dat hij den aard van de on- gesteldheid niet begrijpen konwaarop die persoon als zijn vermoeden te kennen gaf, dat het kind welligt betooverd kon zijn. Maar al te gereed werd aan dit vermoeden geloof geschonken en op de volgende cnriense wijze proef genomen om te weten te komen of bier werkelijk betoovering had plaats gehad. Men nam een haandeed I hem levend in een ketel en zette deze op het vuurterwijl men met ongeduld wachtte op de dingen die gebeuren zouden. Ten ongeveer twaalf uur vloog een kraai door de ruiten in het vertrek waar men gezeten was en mee- neude dat dit de tooverheks wasstelde men dadelijk alle pogingen in het werk om het dier te vangen te dooden waarin men slaagde en waarvan het gevolg was dat er zich dadelijk bij het kind teekenen van beterschap vertoonden:' Waarover moet men te Schiedam zich al niet verwonderen Dat deze persoon geen leden zijn van de maat sckappij tot bescherming van dierenbehoeft wel niet te worden opgemerkt. Een ongenoemde heeft aan het N. v. d. D. een bankbillet van f 100 doen toekomen als eerste bijdrage voor een eeresabelaan te bieden aan generaal van Swieten. Mogt de deelneming verder niet voldoende zijn, dan bestemt de gever de som voor de zieken en gewonden bij Atchin. De zitting van het prov. hof in Zuidholland kenmerkte zich donderdag door een lachwekkend incident. Een door den beschuldigde Bruyninck in der tijd ontvreerad en thans ter teregtzitting aanwezig doosje bevatte een speelwerk 't welk eensklaps door een of ander oorzaak in beweging kwam en nietzelf niet door den regtmatigen eigenaar Tot staan was te brengen. Een gedeelte der zaak werd dus onder vrolijke muziek behan deld. Om te onderzoeken wie in den strijd tusschen vleeschkouwers en vleeschverbruikers over de vleeschprijzen gelijk heeftzal donderdag a. s. door de hh. Klop en Spruit, teGouda.een tweetal koeijen worden geslacht, waarvan ieder vleesch kan bestellen volgens .'den prijs thans door de slagters herekend. Op deze wijze zal het blijken of de slagers een te groote winst genieten. Te Zevenhuizen werd verleden week iemand bij't verlaten van een herberg plotseling aangeval- len en op eenige diepe messneden in 't aangezigt getracteerd. De daders zagen evenwel in hun woede nietdat ze den verkeerden persoon voor hadden zoodat hij, op wien 't geraunt was, er ongedeerd is afgekomen. Aan boord vau een vaartuigjemet kolen geladen en liggende in den Rijn voor Woerden, zijn twee schippers door kolendamp gestikt. Zij werden jl. donderdag ochtend in de kajuit dood gevonden. De provinciale staten van Gelderland hebben vrijdag aan de Geldersche maatscbappij-van land- bouw, voorloopig voor den tijd vau drie jaren een jaarlijkscke subsidie toegekend van f 1000 voor onderwijs in den laudbouw. In de winter- vergadering der staten moet verslag worden ge- daan van de verkregen resultaten. De provinciale staten van Limburg hebben na breedvoerige beraadslaging het voorstel tot het invoeren van een provinciaal reglement van politie op de dienstboden van landbouwers verworpen. Uit Deventer schrijft men De inkoopen van aardappelen ten behoeve der fabrieken hebben opgehouden. De overvloed van dit prodnkt is nog buitengewoon groot niettegenstaande sommige landbouwers het reeds tot veevoeder bezigen. Dezeu willen voor de tegenwoordige prijzen niet verkoopen zoodat er eene menigte in den grond worden geborgen in de hoop er in het voorjaar hooge prijzen voor te kunnen ontyangen. Het blijkt echter dat de aardappelen voor veevoeder niet voordeelig zijn," wijl zij geen voedsel genoeg bevatten. Bij een boterkooper te Deventer is berigt gekomen dat te Londen twee vaten boter zijn aan de markt gebragt, afkomstig van de Deventer marktwelke beidebehalve boter, een zeer zwaren keisteen bevatten. Dat er onder de slagers te Sneek in de tegenwoordige dagen nog al concurrentie is, blijkt uit eene bekendmaking van jl. zaturdagavond toen door den omroeper van drie slagers tegelijk werd medegedeeld dat goed ruudvleesch te koop was voor 19. 20 en 30 cents het halve kilo. Te Winkel is besloten een model boerderij op te rigten met het doel de veredeling van den Nederlandschen veestapel en de ontwikkeling van het landbouwbedrijf in de hand te werken waartoe een vennootschap met een kaptitaal van f 100.000in aandeelen van f 500, zal worden gevormd. Bij inzet zijn de beide Nederlandsche Beetwortel suikerfabrieken te Oudeubosch gebragt de le op 68.000 en de 2e op f 44.000. Te Maastricht is naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt zekere v. H.tegen wien vermoedens zijn gerezendat hij den dood zijner moeder, die vrijdag jl. is gestorvendoor mishandeling zou veroorzaakt hebben. Van wege de justitie is de opgraving van het lijk en een visum repertum bevolen. In de kerk van Buks waren de banken vernist Dit was wat laat gebeurd zoodat, toen de dienst aanvingde vernis nog niet volkomea opgedroogd was. Toen bij het uitspreken van den zegenvbbr het eindigen der godsdienst- oefening de gemeente wilde oprijzen was ieder aan zijn zitplaats vastgeplakt. Na vele pogin gen raakte men eindelijk losmaar met achter- lating van lapjes zijdelakenenz. van de respectieve kleedingstukken. Den 13 October legde een sneltrein den spoorweg van Cincinnati af. toen de machinist plotseling ontdekte dat de weg op eenigen afstand voor hem ingestort was. In plaats vanop lijfs'oehoud bedacht, van de locomotief te springen, ijlde hij naar den tender en slaagde er in den trein los te haken. De locomotief stortte met machinist en stoker in de diepte beiden verloren het leven maar de trein zeif stond stil voor den afgrond en de passagiers waren behouden. De Anglicaansche predikant Brooke Lambert, vacaris van Tamworthheeft dezer dagen in eene wetenschappelijke meeting op welsprekende wijze de lijkenverbranding bepleit. Met nadruk wees hij op de sanitaire nadeelen, van't begraven: nadeeleu wier uitwerking door 't verleggen van begraafplaatsen bniten de steden sleehts tijdelijk verschoven wordt. Zekere tegenwerpingeu van goeddienstige aard deed hij teniet door't citeeren van I Cor. XV. Voorts betoogde hijdat lang- zame ontbinding in den grond voor 'tgevoel inderdaad veel stuitender isdan snelle en zuivere verbranding. Sleehts £6n bezwaar kon gelden en dat bezwaar heette :vooroordeel. Een ministerrok kost in Pruisen alleen aan goudwerk f 3700. Gelukkig erft deoptredende minister hem van zijn voorganger. Alsdeheeren nu soms erg verschillen in lengte en dikte geeft dat natuurlijk vrjj wat hoofdbrekens voor den hof-kleermaker, Mijnheer de Redacteur Vergun mijweled. heer eenige ruimte in uw veelgelezen blad. Ik doe dit verzoek met vrij- moedigheid overtuigd zijnde dat ge voor onder wijs en onderwijzers- belangen steeds uwe kolom- men veil hebt. Niet enkel de belangen der onderwijzers maar de belangen der jengd en met deze die der natie drijven mij heden tot spreken. Of zou het eene stemme des roependen in de woestijn inoeten wordende stemme die ons onlangs meermalen toeriepHet onderwijs heeft de teriug en de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1