ALGEMEEN No. 987. Zaturdag 7 November 1874. 14de Jaarg. Binnenlandsche Berigten. [MorifffXAn L\iVfnt\r\Aii /ik Ingezonden Stukken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN makcn bekend dat in die gemeente JNajaars Paarden-en Veemarkt zal worden gehouden op Woessdag, den 11 Notejibeu a. s. Neoz e n', -30 October 1874. Burgemee8ter en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretins, J. DIELEMA N. F*olitielr Ovor/i"f. In bet altijd vechtende Spanje blijven de zaken vrij stationair. De Carlisten zrtten in de berg- kloven en de regeringstroopen trachten ze op ^lle mogelijke wjjzen in te sluiten, 't Zijn slechts schermutselingen die mi al maanden lang voor vallen waarbij nu ecus dezedan weer gene plaats bet mikpunt i8. 't Schijntdat men in Spanje de gebeurtenissen zoowat geheel en alals tot den gewonen loop van zaken beboorende, begint te beschouiven. Opmerkelijk foch is te midden der beroeringen dc volgende schcts nit de stad Barcelona, gelegen op de grens van het oorlogs- tooneel Gecne stad in Europa zegt de berigtgever heeft zulk eene aangename hoofdstraat. DeRam- bla eene trotsche laan van oude platanen door- snijdt de geheele stad in bijna regte lijn van de met schepen gevnlde baven tot de lagchende voorstad Graciazij is cen kivartier gaans lang en in afwijking van de gewone type der boule vards zijn de rijwegen aan weerszijden en is bet midden voor de voetgangers bestemd onder bet weelderige loof der platanendie een beerlijk nn einde Octobernog ongeschonden groen ge- welf ^vormenbeweegt zich den geheelen dag eene vrolijke roenigte op en neerde vloer is vastgestampt zand en vvordt zoo glad gehouden, als die eener danszaal aan weerszijde zijn lange riien ijzeren stoelen en fauteuills geplaatstde koffijlmizen die in ongelooflijke vcrscheidenheid in iedere voorname staat gevonden worden zijn vorstelijke salons, 40 a 50 voet boogmet raarmer geplaveid en met eene ontzaggelijke weelde vanspiegels, vergnld snijwerk en dikwerf zeer schoone schilderstukkeu versierd en alle voorzien van vleugelpiano'sdie den gebeclen dag door bespeeld worden boewel dc stad met al hare voorsteden ter naauwernood evenveel inwoners telt als Amsterdam bezit zij drie groote schouwburgen die ieder 3 h 4000 zitplaatsen bevattendaaronder „el Liceo'', de grootste en schoonste opera van ons werelddeelen rim een dozijn kleinere de Rambla is voldc;koffijhuizen zijn vol. de schouwburgen zijn vol, en alles juicht en alles jubelt. Spanning of zelfs belangstelling, om berigten van het oorlogsveld te vernemen bestaat bijna niet Extra nnmmeVs mogen door de couranten die tweemaal daags aankomen niet worden gegevenen tie bevolking ziet er gelnkkig en tevreden nit. Zelfs schijnt men er eene zoogennamde eer in to stellen dat Spanje telkens van kleed verandert en nn eens dezen, dan weer genen regeringsman of krjjgsoversto laat vallen of opstaan. Hijdie Spanje eenmaai zal voercn in de haven eener bestendige regering zal bet karakter des volks tevens een ander begrip van zijn waar belang en genot moeten geven. In Frankriik is de laatste vejkjezing ten na- deele der repuhlikeinen nitgevallen en dit door de vereeniging van Buouapartisten en koningsge zinden 't zij Chambordisten Orleannisten of welke dan ook. Nog altijd duren de gevolgen der commune in bet doen van a west atrial voort Dan meent men bier, dan daar nog een communist te ont dekken. Ook zijn er nog velen in vroeger dagen maar blindelings ingepalmd, die nog op bunne invrijheidstelling wachten. Ook komen nu en dan nog in Duitschland achter gehoudene gevangenen opzetten. Twee daarvaD een Turco en een Franschman, zijn door Duifsche gendarmes naar de grenzen gevoerd. Dit zijn waarscbijnlijk personen die zicb aan eenige misdaad schuldig gemaakt en daarvoor bunne straf ondergaan hebben. Thans is een ofneieel verslag verschenen over de wijze van betaling der groote oorlogschatting. Betaald moesten worden 5 milliarden francs scbatting301.145.078 fr. voor interest, en 14 618.775 fr. voor kostendns in het geheel 5 315 758.853 fr. De afbetaling inoest gescbieden voor °(io in goudzilver of bankpapier, door sommige staatsbanken afgegeven en in wissels op zigtgetrokken op soliede huizen in Enge- landDuitschlandBelgie of Nederland. De koers van den Pruisischen thaler werd berekend op 3 75 fr.die van den Duitscken florijn op 2.15 fr. Van de vermelde som werden 325 millioen afgeschrevcn voor de overdragt van de spoorwegen in Elzas Lotharingenen verder betaald 647 millioen in Fransch gondzilver en papier, 3269 millioen in Duitsch goud zilver en papier251 in Nederlandscbe, 269 in Belgische en 637 in Engelscbe waarde. Neuzen, 6 November. Naar wij vernemen zal op vrij dig den 4 December a. s. ter teregtzitting van het provin- ciaal geregtshof to Middelburgde behandeling plaats hebben van de acte van beschuldiging opgemaakt ten laste van Samuel Bobbe c s. ter zake van het des bewust uitgeven van val- scbe bankbiljetten der Belgische nationale bank, en zijn als getnigen in deze zaak o. a. gedagvaard de heeren J. A. van BovenJ. J. Fercken J. Sturm, J. Dieleman Wz.J. de Jonge, D. ScheeleJ. WielandJ. Donze Az. en C. van Dijk alkier. Onder de wetsontwerpen woensdag in de afdeelingen der tweede kamer onderzocht behoort ook dat tot onteigening van gronden ten behoeve der uitbreiding van het spoorwegstation te Neuzen. De najaarsvergadering der provinciale staten in Zeeland is jl. dingsdag door den voorzitter in naam des konings geopend. De geloofsbrieven van het nienw benoemd lid den beer H. A. A. baron Collot d' Escnry zijn in orde bevonden en tot zijne toelating besloten, na vooraf den gevorderden eed in handen des voorzitters te hebben afgelegd. Verschillende voorstcllen aan de leden toege- zoaden werden naar de afdeelingen verzonden uitgezonderd het voorstel tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders of water- schappen in Zeelandherzien naar aanleiding van bet algemeen verslag der afdeelingen, in de zomervergadering nitgebragt, dat op (heden) vrij- dag in behandeling zal gebragt worden. Het adres van J. F. Bruggeman c. s. inwo ners van de gemeente Houtenisse en omliggende gemeenten tot afschaffing der tolheffing op den provincialen weg van Hulst naar Walsoorden is naar gedeputeerde staten verzonden om onder- zoek en berigt in de volgende vergadering. Men meldt ons uit BorsselenDen 29 October jl.is even bewesten den Noordnol van den calamiteusen polder Borsselen eene ver- bazend groote oeverafschuiving ontstaanover eene lengte van 500 M. bij eene breedte van 200 M. of over eene oppervlakte van 100.000 M4.nitmakende 10 hectaren (of bunders) grond, bij eene diepte van 10 b 15 M. beneden laag water, waardoor alzoo ruim 1.250.000M3. (kub. el) grond van den vooroever is verloren gegaan. Gelukkig ecbterdat deze afscbuiving nog j ver van den zeedijk verwijderd iszoodat er geen oumiddelijk bezwaar voor dien zeedijk bestaatdocb deze afschuiving voorspelt weinig goeds voor de toekomst van het reeds lang bedreigde oevervak en bet daarmede in verband staande bebond van den zeedijk. Te 'sGravenhage prijkt thans in de werk- plaats van de firma Devillers en Co. het vol tooide en naar Batavia bestemde gedenkteeken ter nagedacbtenis aan generaal majoor J. W. R. Kbhlerden voor Atcbin gesneuvelden bevel- hebber van de eerste expeditie tegen dat rijk. Het is vervaardigd van hardsteenmet wit marmeren ornamenten en inscriptie platen. De hoogte is 2.75, breedte aan den voet 1.50 meter vierkant met eene verlengde zerk aan vddr- en achterzijde. Naar men verneemt heef't de stoom bootmaatscbappij Java aangeboden bet kosteloos naar Nederlandsch Indie over te voeren. De president van de regtbank te 's Gra venhage vroeg aan een mandie teregt stond wegens overtreding van de hondenbelasting en zulks ontkende „maar heb je dan geen bond waarop de beklaagde antwoorde „neen mijn- heerik heb thuis maar 6en bond en dat's mijn vrouw." Onder den titel Oil en sommes-nous heeft dezer dagen weder het licht geziea een vlugt- schrift over de suikerquaestieuitgegeven door de beer J. A. Rueb te Rotterdam. De afschaf- fiog der snikerregten in Engeland, en de nadeelige gevolgen daarvan bier reeds ondervonden worden door den schrijver breedvoerig uiteengezet, terwijl hij de noodzakelijkheid betoogt dat Nederland ten spoedigste tot een gelijken maatregel overga en niet uit fiscaliteit de belangen van handel nijverbeid en landbouw op het spel zette. Men deelt aan het U. Dbl. 't volgende mede dat wij slechts onder reserve plaatsen Zaturdagavond kwam te Utrecht langs den Rijn- spoorweg uit Amsterdam aan een detachement koloniale troepen sterk honderd manschappen die voor bet grootste gedeelte hadden deelge- nomen aan den strijd op Atcbin er waren ook verminkten onder, zelfs eecigen die zich op krukken moesten bewegen. De troepdie 's morgens ten 7 ure per stoomboot nit den Helder naar Amsterdam was vertrokken had bij aan komst des avonds aldaar nog geen voeding ge- noten en raoest alstoen toch nog per Centraal- spoor de reis naar Harderwijk inakenzoodat zij in geen 14 nren iets voor voeding ontvingen. Do oud strijders hadden zeker een betere hande ling verwacht en verdiend. Te Utrecht heeft de moeder vac een pas getronwden jonkman zich tijdens de bruiloft willen verdrinken omdat de bruidegom nu a! tegenzin in bet huwelijk toondede bruilofts- gasten verkinderden evenwel de vervniling van het wanhopig voornernen. De Nederlandscbe commissie, welke den overgang van Venus voorbij de zon zal waarnemen, is, blijkens berigt van den heer Van der YVilligen in de Haarl. Ct. in goeden welstand den 16n Augustus te Adenen den 30n op de plaats harer bestemming, St. Denis, op Reunion aan gekomon. De instruinenten waren meerendeels onbeschadigd overgekomen. Een schipper ging in een zekere stad van ons vaderlandde N. K. Ct. wil niet zeggen dat bet Karapen was bij een handelaar een rekening betalen namens een inwoner van een nabnrig eiland. De handelaar vroeg wanneer hij eindelijk betaling zou krijgen van een ander inwoner van dat eiland de schipper antwoordde hierop dat hij dat geld nog niet ontvangen en dusooknog niet kon uitbetalen. De handelaar beeft daarop, met behulp van echtgenoote en dochterden schip- f>er naar achter gesleept. deerlijk mishandeld en met vermoording bedreigd zoo bij dc bedoelde som niet uit zijn eigen zak betaalde. De schipper was verpligt aan dien cisch te voldoen. Hij heeft daarop wel aangifte bij de politic gedaan, maar bij gebrek aan getnigen zal cr weinig aan to doen zijn. De burgemeester van Voorschoten verzoekt te melden dat zaturdag in die gemeente zijn verloren 6 bankbiljetten, elk ran f 1000', genum roerd E 6040, F 3785, II 6800. H."202l, J 9562L 5153. Dezo waarde behoort aan een braaf huisvaderdie door dit verlies ten eenen male geruineerd is. Eenige zeepfabrikanten nit Leiden, Gouda en Utrecht hebben zich gewend tot den min. van finantien met een gemotiveerd adres waarbij zij verzoeken de noodige stappen tot opbeffing van den zeepaccijns te doenopdat een niet onbelangrijke tak van binnenlandsche indnstrie zich tegen verdere overrompeling kunne staande honden. Ook hebben zij bij de tweede kamer aangedrongen op medewerking tot bereiking van dat doel. De Arnhemsche vereeniging Prodesse Cona- mus heeft zich met 23 tegen 2 stemmen v66r lijkenverbranding verklaard. Men schrjjft uit DeventerDe veehandel is sedert de laatste dagen weder mecr geani- meerd. Ook voor Engeland worden thans meerdere inkoopen gedaan. Het vette vee geldt thans 70 h 80 cent per kilo. Mindcre soorten zijn aanmerkelijk lager in prijszoodat ook rund- vleesch verkocht wordt van 36 tot 50 cent per kilo. Zaturdagmiddag ruim 4 nre had er beneden Siiedrecht, eene soort van wedstrijd plaats tus- schen de stoombooten Stad Heusden en de Mer- wede. Ofschoon de passagiers alien schik er in hadden dat Stad Heusden het telkens verliezen moestzoo werd ook door velen de opmerking gemaaktdat men bedenken moest dat men niet in Amerika woonde met opzigt tot bet wagen van nienschenlevens. Te Heerenveec is iemand in hechtenis genomen en voorloopig opgesloten die als agent van een begrafenisfonds te Leeuwardenper sonen als leden opgaf, die niet bestonden of er geen leden van waren. Gedurendc eenigen tijd betaalde hij de contributie en meldde ben dan later aan als overledenwaarna bij de gelden van 50 tot 100 gulden ontving. Do hoofden van dit fonds kregen kwaad vermoeden, omdat er zoovelen als overleden waren aange- geven in een kort tijdsbestek en tocb de cou ranten niet van vele sterfgevallen melding maakteu. In het kiesdistrict Dockum is tot lid der tweede kamer herkozen de beer van Harinxma Thoe Slooten. Een door den jeugdigen knnstschilder Boss, uit Groningendezen zomer op doek gebragt „gezigt in een authieke Drentsche boerenwouing" moet, naar men zegt, door Z. M. den koning voor zijn kunstverzameliDg zijn aangekockt. Aan het mail-overzigt van den Indieront- leenen wij het volgende Uit particuliere brieven vernemen wij dat de Atchineesche vijand in den laatstcn tijd weder overmoediger scheen te worden en tusschen onze versterkingen poogt te dringenterwijl in het jongste rapport van kolonel Pel gezegd wordt dat, waar wij een of ander punt vermeesteren de Atchineezen terstond in de weer zijn om dat door beatings of wachthuizen te omgeven. Daar de mahomedaansche vastenmaand nadertkon men verwachten dat er binnenkort nog wel op nieuw gestreden zou worden om dan een tijd van rust te zieu intreden. De gezondheidstoe- stand verbetert gelukkig onder onze troepen. Van tijd tot tijd worden van Java nienwe deta- chementen nitgezonden ter aflossing van de zieken. Van onderwerping is blijkens de rappor- ten van kolonel Pel geen sprake. Hij legt nu en dan werken aan en laat het terrein rond onze vestiug meer en meer openkappendaar de vijand nog dagelijks bewijzen van toenadering geeftom ons dan op zijn gemak te kunnen besckieten." In antwoord op de vraag gedaan in het vorige numraer dezer courautof het gepermitteerd is de lantaarns, welke branden van Neuzen naar het spoorwegstation v6or aankomst der spoor- treinen uit te doen zoo als, volgens den vrager, jl. zaturdag avond is geschied, dcclen wij mede, dat die lantaarnsin verband met den tijd van aankomst van den laatstcn treinvolgens de betrekkelijke opgave, voorkomende in hetzelfdo nnmmerzijnde 9 u. 40 m.en met den stand van de maan dien avond moesten branden tot 10 uren en niet vroeger door ons zijn uitgedaan. De lantaarn opstekers, P. ALLAAllT. F„ KOLIJN. Voor de rechtbank van Goeszetelende in beroepwerd op 26 October 11. bebandeld en op maandag 2 November vonnis geveld in de Ernea yy

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1874 | | pagina 1